Задават се празници и предполагам, че настоящата темата отново ще стане особено актуална. Ето на какво простичко и нагледно обяснение попаднах във форума на Volkswagen.
lucho написа:Концентрацията алкохол в кръвта зависи от общото количество течности в организма. От своя страна, течностите са между 60% и 70% от общото тегло на тялото - по-ниско при жените и по-високо при мъжете (това е едно от обясненията на "неносенето на алкохол" при жените).
Та значи, един 80 кг мъж има 80*0,7=56 литра течност. В 100 мл водка например има 40 мл чист алкохол. Така концентрацията на алкохол ще е 0,040 Л / 56 Л = 0,000714, или 0,7 промила (промилът е 1/1000). За да си на границата, може да изпиеш 28 мл чист алкохол, или 70 мл водка (или 233 мл вино или 560 мл бира).
В това време обаче, организмът разгражда алкохола със скорост 0.17 промила в час. Така ако си изпил 100 мл водка и си с 0,7 промила веднага след това, след 1 час спадаш на 0,53, след 2 - на 0,36 и т.н.
Да вземем пример с 1 бутилка вино. Тя ни дава около 90 мл чист алкохол, или начална концентрация около 1,6 промила. За да стигнеш до 0,5 промила, трябва да свалиш 1,1 промил. При 0.17 на час ти трябват 1,1 / 0,17 = 6,5 (шест и половина) часа.
Може и да се мине без подобни сложни сметки - попаднах на доста подробен калкулатор
http://english.partyboerse.net/promillerechner.html" onclick="window.open(this.href);return false; който се оказа, че при мен не ще да работи. Накрая от "Полезни връзки" на нашия форум попаднах на
работещ калкулатор. Ето какво сметна той за мен:
Естествено всичко е много ориентировъчно, но дава някаква бегла представа какво количество питие може да доведе до определена концентрация на алкохол в кръвта.
Четох чуждо изследване за електронни устройства за определяне на концентрацията на алкохол в издишания въздух предназначени за домашна употреба. Авторите бяха закупили от търговската мрежа различни устройства и бяха проверили точността им. Изводът беше, че на подобни устройства реално НЕ може да се разчита. Сериозните дрегери дето струват маса пари трябва да се проверяват ежегодно, а подобни "изделие", които струват десетки и стотици пъти по-малко
не е голяма вероятността да отчитат достоверно.