Колапс? Край на петрола? Кога?...

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Колапс? Край на петрола? Кога?...

#1 Непрочетено мнение от Fantomasss » 18 яну 2010 12:45

Колеги гледах документалния филм на Майкъл Рупърт и ме накара да се замисля. И като мисля и анализирам ставащото около нас, стигам до извода, че човека е прав и май сме го позакъсали. Вие как мислите, дайте по едно становище, да видим кой какво има на ум.
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#2 Непрочетено мнение от Darlin` » 18 яну 2010 14:12

Разкажи с две-три думи за какво става въпрос във филма?
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#3 Непрочетено мнение от Fantomasss » 18 яну 2010 14:20

Най-добре е да се изгледа филма. Той е документален и човека просто отдавна бие камбаната за това, което се случва сега, но никой не му обръща сероизно внимание. Финансовата криза е очаквана от много време, дори е закъсняла , казва той. С две думи сме стигнали пик на потреблението на петрол, а той свършва. А свърши ли той, светът около нас какъвто го познаваме ще рухне, защото всичко е свързано с петрола, производство, транспорт, всичко.
Нека който е гледал филма да сподели тук мнението си. Ние като автомобилен форум сме пряко свързани с петрола и за това пуснах темата, мисля е актуална. Рано или късно запасите ще свършат и ако нямаме адекватна алтернатива да замести липсата, ще стане много тегаво.
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
Ewd24
Нов
Нов
Мнения: 62
Регистриран: 27 окт 2009 13:54
МПС: иска SLK (кара Сивик)
От: София
Име: Ewd

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#4 Непрочетено мнение от Ewd24 » 18 яну 2010 14:58

Мой приятели са много впечатлени и ми го препоръчаха горещо.Резюмето много ме заинтригува и още довечера ще го гледам.

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#5 Непрочетено мнение от Darlin` » 18 яну 2010 16:27

Ще го гледам и аз, заинтригува ме ...
Fantomasss написа:Рано или късно запасите ще свършат и ако нямаме адекватна алтернатива да замести липсата, ще стане много тегаво.
Защо трябва да чакаме да свърши, за да мислим алтернатива? ;) Ако всеки от нас още сега започне да мисли по-иначе, ще се забави (понеже те може да се предотврати) със сигурност момента когато ще бъде изчерпан петрола.

Като гледам филма ще коментирам повече...
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#6 Непрочетено мнение от slowtraveler » 18 яну 2010 16:32

Според мен нещата ще бъдат плавни....
Когато цената скочи много на горе, ще стане икономически изгодно да се ползва друго гориво.
Дали ще е био, етанол, горивни клетки и т.н. - това е въпрос на икономика...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#7 Непрочетено мнение от Fantomasss » 18 яну 2010 17:03

Darlin` написа:Ще го гледам и аз, заинтригува ме ...
Fantomasss написа:Рано или късно запасите ще свършат и ако нямаме адекватна алтернатива да замести липсата, ще стане много тегаво.
Защо трябва да чакаме да свърши, за да мислим алтернатива? ;) Ако всеки от нас още сега започне да мисли по-иначе, ще се забави (понеже те може да се предотврати) със сигурност момента когато ще бъде изчерпан петрола.

Като гледам филма ще коментирам повече...
Няма как да мислиш по различен начин, колата ти върви с петролно гориво, да не би да спреш да я караш от днес, няма разбира се, поне, докато ти изнася цената ще я караш. Алтернативни горива има, но не за колите които караме сега, така че те ще останат купчина желязо, в което сме вложили доста пари и в един момент ще ни е непотребно, абе мамата си е***о. И не е само това. Земята се обработва с машини, които пак ползват петрол за да се движат. Без тези машини производството на храни ще спадне рязко, от там и търсенето ще се повиши-ето ти криза и глад по земята. Защото всички да се върнем да копаме на село на ръка, никога не можем да постигнем резултат, като обработването с машини и като време и като количество продукция. Да не говорим за масовите безредици дето ще има и бум на престъпността, защото човек като е гладен не мисли за друго и не му пука нито от затвор и полиция нито от нищо. Това разбира се е най-лошия сценарий, който може да се развие, но той е твърде вероятен...
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#8 Непрочетено мнение от Fantomasss » 18 яну 2010 17:07

slowtraveler написа:Според мен нещата ще бъдат плавни....
Когато цената скочи много на горе, ще стане икономически изгодно да се ползва друго гориво.
Дали ще е био, етанол, горивни клетки и т.н. - това е въпрос на икономика...
Доказано е, че за производството на биогоривата се използва повече енергия от колкото се получава, демек от пусто в празно, никаква полза да изгориш 10 литра бионафта, а като резултат да излязат чисто 8 литра, сещаш ли се? А и става дума за 800 000 000 коли в света, без земеделската, строителната и друга техника. За да се покрие потреблението трябва всички обработваеми земи да се насадят с рапица, а какво ще ядем?... ddpom ddad
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#9 Непрочетено мнение от slowtraveler » 18 яну 2010 17:16

Fantomasss написа: Доказано е, че за производството на биогоривата се използва повече енергия от колкото се получава, демек от пусто в празно, никаква полза да изгориш 10 литра бионафта, а като резултат да излязат чисто 8 литра, сещаш ли се? А и става дума за 800 000 000 коли в света, без земеделската, строителната и друга техника. За да се покрие потреблението трябва всички обработваеми земи да се насадят с рапица, а какво ще ядем?... ddpom ddad
Имах впредвид друго - изгаряш АНАЛОГА на 10л бионафта (например 10 минути работа на ветрогенератор), и получаваш 8л нафта, която ще е лесна за употреба..
Просто преобразуваш енергията. За водородните клетки - същото...
А ако преобразуването стане неизгодно - може да се премине на друг тип двигатели/ генериране на движение (напр.линейни двигатели и т.н.)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#10 Непрочетено мнение от Fantomasss » 18 яну 2010 17:24

slowtraveler написа:
Fantomasss написа: Доказано е, че за производството на биогоривата се използва повече енергия от колкото се получава, демек от пусто в празно, никаква полза да изгориш 10 литра бионафта, а като резултат да излязат чисто 8 литра, сещаш ли се? А и става дума за 800 000 000 коли в света, без земеделската, строителната и друга техника. За да се покрие потреблението трябва всички обработваеми земи да се насадят с рапица, а какво ще ядем?... ddpom ddad
Имах впредвид друго - изгаряш АНАЛОГА на 10л бионафта (например 10 минути работа на ветрогенератор), и получаваш 8л нафта, която ще е лесна за употреба..
Просто преобразуваш енергията. За водородните клетки - същото...
А ако преобразуването стане неизгодно - може да се премине на друг тип двигатели/ генериране на движение (напр.линейни двигатели и т.н.)...
Да де, ама не знам как електрически двигател ще дърпа 10 тонен трактор заедно със забит в земята плуг със седем звена на 50 см... То че ще се намери някакво решение е ясно, но преходния период ще е кризисен, а той може да е 50 и повече години. Още не сме дорасли за ново масово алтернативно гориво, това всички камиони, кораби, ами самолетите? Как ще литне самолета, с два акумулатора? Никак!!! Водород? Не! Ако можеше да е лесно, нямаше да копаме на километри в земята за петрол, а щяхме водород да ползваме, та за него се знае от преди повече от 60 години, и до сега не е разработен сериозно, защо ли???
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#11 Непрочетено мнение от slowtraveler » 18 яну 2010 17:53

Fantomass, за самолетите - не знам, но в момента имам едно научно-изследователско корабче на ремонт - електроход с двигатели 2 x 460 kW...
Иначе има доста по-сериозни електроходи (например ледоразбивачите, подводниците) с огромна мощност...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#12 Непрочетено мнение от Fantomasss » 18 яну 2010 19:41

slowtraveler написа:Fantomass, за самолетите - не знам, но в момента имам едно научно-изследователско корабче на ремонт - електроход с двигатели 2 x 460 kW...
Иначе има доста по-сериозни електроходи (например ледоразбивачите, подводниците) с огромна мощност...
Абе дано, дано, само прехода да не е тегав.
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#13 Непрочетено мнение от todortv » 18 яну 2010 19:49

Fantomasss написа:
. Алтернативни горива има, но не за колите които караме сега,
Метан
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#14 Непрочетено мнение от Fantomasss » 18 яну 2010 19:51

todortv написа:
Fantomasss написа:
. Алтернативни горива има, но не за колите които караме сега,
Метан
Мислиш ли, че за всички ще има метан? А и не се добива много лесно, има си технологичен процес. А дизелите как ги караме на метан? ddcomp Нали транспорта и другите машини са на дизел?
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Колапс? Край на петрола? Кога?...

#15 Непрочетено мнение от todortv » 18 яну 2010 19:57

Дизелите също могат на метан.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”