Среща с Пътна полиция

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Среща с Пътна полиция

#1 Непрочетено мнение от авео » 22 май 2009 01:57

Първо да уточня,че никаква сила не може да ме накара,да сложа колан в града и то ,когато съм на работа. Днес на Кукленско шосе,след хотел Родопи, ми размахаха палката.Там почти винаги има радар,пък и аз карах с 45км/ч,като никога до сега. Веднага ми стана ясно,че ще си говорим за колана,а ето и диалога:
Той: Добър ден /представя се,но не го запомних/
Аз:Добър ден
Той:Документите и при колегата
Аз:Кои документи?
Той: Що се правиш на луд?Всичките!
Аз: Имам 12 вида документи.Всичките ли,ще ги четете?
Той: Колата има ли обурудване?
Аз: Има
Той: Какво има?
Аз: Каквото трябва
Следва злобно изсумтяване. В това време радара почва да пищи и след малко сребрист Мерцедес профучава.Реакция никаква.
Аз:Я,тоя радар работил
Той: Много бързат,ей
Аз:Не думай
Той:Караш без колан и ще пишем акт или фиш
Аз:Как пък видя,че съм без колан? Аааа сетих се,всичко що е жълто/такси/ автоматично значи,че е без колан
Той: Аха. Та, акт или фиш.Фиша е 50лв,акта е 50лв+10точки
Аз: Все ми е тая,и двете няма да ги платя
Той:От мен да мине,ще пиша фиш
Аз: Много си великодушен,но това,което искаш да ми кажеш-няма да стане
Той: 50лв е фиша
Аз:Е,и
Тои: Ще пиша фиш
Аз:Каквото искаш прави,само го направи,че нямам време
Почна да пише,като през това време радарът пищеше,на всяка втора кола.Другия се правеше на ударен и все говореше по телефона.По едно време реших да си направя кодош и попитах:
Аз: Тоя радар редовен ли е?
Няма отговор.Писането отнема много внимание
Аз: Нещо ми се вижда нередовен.После,ще мина с 80км и ако ме спрете,ще се разправяме до довечера.Защо няма стикер от метрологията/действително нямаше/ и не сте се обозначили,че правите проверка на скороста?
Тои: Много знаеш
Така приключи всичко. Вече си имам втори фиш за колан.По ирония на съдбата,след 5мин.отново минах от там и бяха спряли поредната риба/служебен пикап/ и му сочеха радара.В този ред на мисли,някой знае ли,колко е давноста за събиране на този вид глоби,че първия фиш,беше преди две години.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Среща с Пътна полиция

#2 Непрочетено мнение от Fantomasss » 22 май 2009 12:38

Доколкото знам, ако в 7-дневен срок фиша не е платен той автоматично става акт и минава под друг член там или нещо такова, но не съм много запознат и дано някой каже как е точно с неплащането и давността, че и мен ме вълнува това.
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Среща с Пътна полиция

#3 Непрочетено мнение от newcomer » 22 май 2009 14:56

За твоята професия по закон нали имаш право да не носиш колан по време на работа? Как така ти пишат фиш?
Аз: Тоя радар редовен ли е?
Няма отговор.Писането отнема много внимание
Аз: Нещо ми се вижда нередовен.После,ще мина с 80км и ако ме спрете,ще се разправяме до довечера.Защо няма стикер от метрологията/действително нямаше/ и не сте се обозначили,че правите проверка на скороста?
Можеш ли по-подробно да обясниш какво да съблюдаваме при проверка, когато ни засичат с радар?
Аз съм чел малко информация от това, но не знам до колко нещата стоят така:
http://cars123.hit.bg/KAT%20prava.pdf

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Среща с Пътна полиция

#4 Непрочетено мнение от авео » 23 май 2009 01:27

Когато съм с клиент,може да съм без колан,но ако съм сам,трябва да съм с него.Пълна простотия.Цял ден трябва да слагам и махам колани :fubar: Радара,както всеки измервателен уред,трябва да минава на преглед през метрологията.Това се вижда по залепено стикерче на него с дата и година. Аз на моя апарат имам два стикера и три пломби.Ако няма минал преглед или е изтекъл срока,показанията могат да се обжалват.Това ,че фиша става акт след седем дена,не може да е вярно.Да не мислиш,че всички хукват да плащат в срок?
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Среща с Пътна полиция

#5 Непрочетено мнение от Izparitel » 23 май 2009 21:27

По въпроса за колана - когато си без клиент няма риск от нападение над теб и дано не се налага, но може да запази здравето и живота ти, още повече, ако е в комбинация с въздушна възглавница. На мен ми се е случвало клиент без колан да се лепне на предното стъкло.
Впрочем ето малко "нагледна агитация", както му се казваше някога, макар, че клипа е посветен на дуга тематика.


Момчето беше БЕЗ КОЛАН.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#6 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 май 2009 11:25

Ето какво пише в закона, което при условие, че отива към НАП ме навежда на мисълта, че при забавяне ще се трупат и лихви (там няма бягане - гонят до дупка):
***
Чл. 186. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) При маловажни случаи на нарушения, които са установени в момента на извършването им, на мястото на нарушението може да бъде наложена глоба с фиш в размер до 50 лв. Издаденият за наложената глоба фиш трябва да съдържа следните данни: за самоличността на служителя, наложил глобата; за самоличността на нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за моторното превозно средство, с което е извършено нарушението; за нарушените разпоредби, за размера на глобата, срока, сметката или мястото за доброволното й заплащане. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати глобата и се изпраща за изпълнение на съответната териториална дирекция на Националната агенция по приходите. Заплащането се извършва чрез пощенски запис в най-близката пощенска станция или чрез банков превод по посочената във фиша сметка. Образецът на бланката на фиша се утвърждава от министъра на вътрешните работи и указанията в нея са на български и английски език.
(2) На лице, което оспорва извършеното от него нарушение или размера на наложената му глоба или откаже да подпише фиша, се съставя акт.
.....
(7) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., предишна ал. 4, изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., доп. - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране на публичния изпълнител.
***
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Среща с Пътна полиция

#7 Непрочетено мнение от авео » 25 май 2009 00:11

А,така остава само съдия-изпълнителя да дойде :lol: Да си събере верисиите от години назад. Пък,ако не ще изпадам в давност след три или пет години.На тая система,плащам данъци,осигуровки и глоби само в краен случай или,ако ми трябва документ по чл.87.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
expose
Редовен
Редовен
Мнения: 126
Регистриран: 26 апр 2008 13:17
МПС: -> SL
От: -> VN

Re: Среща с Пътна полиция

#8 Непрочетено мнение от expose » 25 май 2009 00:26

Мен вчера ме стопираха- пожарогасител, аптечка, минетка от които нито едно нямах на лице. Отнесох акт за гасителя само и днес напазарувах от всичко. (police)
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#9 Непрочетено мнение от slowtraveler » 31 май 2009 18:09

Явно нещата трябва да се променят сериозно в КАТ....
Наистина трябва да се разформирова и да се започне на чисто....
Не бях ходил в Гърция и през тази седмица с приятели решихме да направим обиколка по маршрут Варна-Свиленград-Александрополис-Кавала-Солун-Волос-Атина(концерта на АС-ДС :-)) )- Коринт - Атина- Делфи - Метеора - Лариса - Солун - София - Варна. Навъртяни около 3500км...
Впечатленията са: в Гърция се кара коректно, без никакви емоции. Никой не те засича. Ако се движиш по-бързо от предходния - той започва да кара по банкета за да ти даде път. Никой не се опитва да блокира, или пък да възпрепятства изпреварване (абе тоя ли ще ме изпреварва с това старо рено?). Всички карат с разлика в скоростите не по-голяма от 5-10км/ч.
Всичките срещнати българи (а те бяха изключително много) караха по същия начин...
Особено в Атина моторите са на почит - мотористите се пазят изключително много, въпреки, че карат като малоумни (видях например писане на SMS, или закусване, или палене на цигара по време на движение с мотора/скутера между две редици коли, спрели на светофар).
За целия път там само на едно единствено място срещнахме полицай с радар. Полицаи имаше предимно в Атина, и то само като регулировчици, които нямат нищо общо с нашите. Техните регулировчици оправят движението когато светофарите не могат да сварят да оправят трафика. По аналогия с БГ - тук където се появи регулировчик се появяват опашките. Там за пръв път видях регулировчик, който влага емоция в работата си (включително в яда си размахва шапка и само дето не скочи няколко пъти върху нея в опита си да подтикне едната лента да се изтегли по-бързо)....

В момента в който влязохме в БГ - ни посрещна българската действителност - както колегата сподели един рефрен на една чалга песен 'забрави за правилата....':
Разликата в пътищата няма да коментирам (нито винетките - в Гърция няма такова нещо, но има платени магистрали - 1-3 евро на участък)...
Тук ни посрещнаха полицаи, скрити на лов в храсталака на прави участъци, идиоти по пътищата, каращи като за последно.
Колегата го спряха без никаква видима причина (карахме с нормална скорост и всичко останало бе ОК) на поста на Кремиковци в 01:00 часа и 4 (четири) полицая му писаха около половин час нов акт(за просрочен предходен такъв).....
Та така - четири полицая вместо да бъдат полезни с нещо (например да се върнат няколко километра назад и да патрулират в циганската махала), се чудят откъде да смъкнат някой друг лев (според обяснението им - това им било работата)...
И след като се настанихме за почивка в поредния хотел - новините за случките по нашите пътища през изминалата седмица...
Явно тук нещата не работят и трябва да се променят кардинално....
Резкия контраст между положението в 'белите' държави (колкото и да не обичам гърците) ме убеди в по-горното... (boi)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Среща с Пътна полиция

#10 Непрочетено мнение от Izparitel » 31 май 2009 19:36

Няма от къде да се вземат ангелчета. Нали се сещаш, че гръцките полицаи има какво да загубят - добра заплата и осигуровки, докато БГ колегите им ходят да протестират - за дрехи, за оборудване, да им се заплаща положения извънреден труд, да не са те за всичко виновни. Навремето имаше една фраза "Битието определя съзнанието", мисля, че има доста вярно в нея.
Личното ми мнение е, че както камерите по кръстовищата дисциплинират водачите, така и поставянето на камери и GPS-и в патрулките биха могли да променят нещата. Ако проверката става непременно пред камерата и се записва и звук, както и местоположението на патрула във всеки момент нещата биха изглеждали малко по-различно. Вярно, че за това трябват пари, но нищо не става от самосебе си.
Е, един "специалист" беше предложил решение за което не трябваше инвестиция - полицая да няма право да носи пари, друг май предлагаше да им се зашиели джобовете. /Тук се сещам за една реклама "Ку-ку ру-ку вафла чудна..."/
Та съчетанието на обективния контрол, каквито са камерите с най-обще казано "да има какво да губи" полицая мисля, че полека-полека ще променят нещата.

Лесно - ще разформироват КАТ, ще назначат други - от къде ли ще ги вземат тези ангелчета? И какво гарантира, че след 8-9 месеца нещата няма да са се върнали по старо му? Според мен - нищо.
Тук много неща се опитват да се правят със заповеди и реорганизации. Голи заповеди до нищо не водят, необходим е комплексен подход, колкото и шаблонно да звучи.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Среща с Пътна полиция

#11 Непрочетено мнение от dsuzunov » 31 май 2009 20:28

Тъй като съм един от тях (служителите в МВР) ,колкото и да не искам,ще трябва да взема отношение по темата:
Имам поглед върху работата на МВР през последните 25 години.
С много неща не съм се съгласявал,но в една военизирана структура,не може да се роптае.
За да ги стигнем европейските полиции не трябва само заплати,техника и мерак за работа.
Трябва промяна на мисленето.
Трябва промяна в отношението на служителя в МВР към хората и обратно.
А това,на този етап от развитието на страната ни ми се струва невъзможно.
Докато не изкореним прословутата сентенция " Я не сакам,мене да е добре, я сакам на Вуте да му е зле ", няма да се оправим.
Трябва промяна в кадровата политика.
Интересното е,че при постъпване на работа в МВР се провежда тест за езикова култура и грамотност. Ако знаете само какви чудесии съм срещал в разните доклади на колеги.
Не стига,че пишат с невероятно много правописни грешки,ами и по начина по който говорят.
(" Тъжитила зайви чи ни иска да са жалва убачи отказа да пиши декларация за това")
п.п. ще пиша още,но по късно
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Среща с Пътна полиция

#12 Непрочетено мнение от Izparitel » 31 май 2009 20:49

За да я има промяната в мисленето трябват и предпоставки за това - и морков и тояга, колкото и цинично дазвучи. Нищо, дори промяната в мисленето не става от самосебе си. За да милее за работата си освен да е добре материално трябва да се чувства и защитен, нещо което в момента не е. А без контрол също няма как да стане. Сигурно има и други начини за контрол, но мисля, че точно обективния контрол с технически средства ще е най-ефикасен. А иначе във всяко стадо има и мърша - това си стара народна поговорка.
Впрочем, дали в гърция провинилите се водачи ще смеят да се държат по същия начин с пътните полицаи като у нас - да им се подиграват, да ги заплашват с уволнение или да им предлагат пари.

Потребителски аватар
elefant65
Нов
Нов
Мнения: 74
Регистриран: 09 ное 2008 21:07
МПС: деу нубира
От: с.Каланджа

Re: Среща с Пътна полиция

#13 Непрочетено мнение от elefant65 » 04 юни 2009 02:52

Въпросът за Гърция е риторичен. Естествено, че не стоят така нещата. Виждал съм как се отбива колона от около 50-60 автомобила и започват да им пишат глоби на всичките. После установих че става въпрос за заснемане с камера от вертолет. Там по пътищата си има табели с нарисувани камери и си пише.... Общо взето много рядко е в Гърция да видиш някой да кара като говоедо и ако има такъв най-често е с български номер :(
Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо, свободен съм!

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Среща с Пътна полиция

#14 Непрочетено мнение от slowtraveler » 04 юни 2009 08:31

elefant65 написа:...Общо взето много рядко е в Гърция да видиш някой да кара като говедо и ако има такъв най-често е с български номер :(
Не останах с такова впечатление, че българите карат неразумно там - явно мълвата за глобите е достигнала почти до всички :rofl:
Е - и там не обичат полицаите, но хората имат респект и се съобразяват с тях - явно глобите са обективни (а не глоба от рода 'защо зави без мигач' при условие, че мигача още свети)...
Пък поне според познат, който работи в Атина от доста години - опитите за договорки с полицията не вървят...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Среща с Пътна полиция

#15 Непрочетено мнение от dsuzunov » 04 юни 2009 11:46

В един голям процент от дейността си,полицията се явява репресивен орган. Именно,поради това е и неодобрението.
Като такива репресивни органи,се присъединяват и много други: РИОСВ,РИОКОЗ,ДАИ,данъчните итн.
От както на ДАИ се вмени провеждането на изпити за водачи на МПС, в редиците на участващите в движението се вля "вся и всьо". В КАТ, и по специално в "Квалификация" (там работеха бившите "изпитващи") сигурно е имало корупция,но чак пък толкова!
Както на всички Ви е известно МВР работи,прилагайки различни Закони,Наредби,Постановления. Проблема е,че в много от тях има абсурдни противоречия,който, са се появили,поради некадърност или възможен умисъл от създателите им.
Един пример:
Извършена Ви е кражба или грабеж на лични документи. За да се сдобиете с нови,е необходимо,преди това,да Ви бъде съставен АКТ за административно нарушение. Защото в Закона за БДС (Българските документи за самоличност) е записано:
Чл. 7. (1) Гражданите, притежатели на български документи за самоличност, са длъжни да ги пазят от повреждане, унищожаване или загубване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 88 от 2008 г.) При загубване, кражба, повреждане или унищожаване на български документ за самоличност лицето е длъжно в срок до три дни да заяви това пред най-близката служба на Министерството на вътрешните работи.
Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. български гражданин, който:
3. загуби, повреди или унищожи български документ за самоличност;
Много често съм се срещал с подобно противоречие. Правени са предложения да се изключат лицата,пострадали от престъпление,но ...никакъв отговор.
В Пловдив,с разпореждане на Апелативна прокуратура,всички водачи с алкохол над 1.2 промила се задържат за 24 часа в РУ, а тези с алкохол над 1.8 се предават на съд чрез образуване на Незабавно полицейско производство (5 дни). И какво от това!?!?
В продължение на две поредни мои дежурства (7 дни) бях свидетел на водач задържан за употреба на алкохол 3 (ТРИ) пъти.
В момента е целият в гипс,след поредната катастрофа.
Та, мисълта ми е за това:
-в близките 10-15 години няма да видим в България, "европейски" работеща полиция-
- нито пък, Европейски мислещи Българи.
Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”