Трябва ли да има изпит на полигон...

Теми на всякаква тематика

Трябва ли да се включи изпит на полигон за изпита за СУМПС

1. ДА
22
92%
2. НЕ
2
8%
 
Общо гласове: 24

Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Трябва ли да има изпит на полигон...

#1 Непрочетено мнение от slowtraveler » 15 апр 2009 19:10

Здравейте колеги.
Доколкото знам от няколко години отпадна изискването да има изпит и на полигон...
Повода да се сетя за тази тема е, че днес отивайки към колата забелязах една такава линия, минаваща от задна врата, през дръжката, и продължаваща през калника (който е огънат) и задна броня......
Човека явно се е замислил дали прави правилна маневра, защото на едно място се е спрял, дал е напред и след това вече си е излязъл оставяйки следата (вижда се Z от линии на задния калник, където е спрял и е дал напред)...
Ха познайте дали си е оставил визитка :D
Този път ще трябва да посетя сервиз, и то заради някой левак (най-вероятно с джип или служебен микробус), който просто не му пука 'за цвета на боята'.....
Тъй-като едно по-добро обучение би спестило доста от тези 'левашки' изпълнения, как мислите, дали е правилно, че се изключи 'полигона' от обучението....
На времето си спомням, че инструктора ме оставяше да въртя няколко часа докато ми излязат мазоли от въртене на волана на 'ладичката'...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#2 Непрочетено мнение от Izparitel » 15 апр 2009 19:44

Категорично съм ЗА!
На полигона на спокойствие могат да се придобият умения за действия, които в градски условия е трудно да бъдат упражнявани. Как Ви звучи внезапно спиране на пътя - на мен като да ти влезе този отзад в багажника, но на полигона може да се упражнява без проблем. Е, т.нар. Змейка или слалом се практикува нон-стоп покрай дупките по улиците. Мисля, че най-голяма е ползата за паркирането - перпендикулярно и успуредно. Колко колци съм съборил в този елемент, който ми беше най-труден, аз си знам. Ако нямаше полигон, как ли щях да се обучавам - между реалните коли естествено. За това сега не се учудвам на многото клипчета как се паркират коли от 101-вия опит.
Иначе подобна случка - пред мен случайно момиче паркира плътно до друга кола - напред, успуредно. После се усети, че е много близо и тръгна назад въртейки волана, така, че предницата й се изнесе и залепи в съседната кола. Въпреки, че видя как се е изнесла предницата беше искрено убедена, че въртяла в правилната посока, ама нещо не станало. Ако беше се упражнявала на полигон, поне щеше да знае на къде се изнася колата при завой на заден ход.

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#3 Непрочетено мнение от sasho » 15 апр 2009 19:54

С три ръце съм ЗА!Още когато аз карах курсовете се очудих,че няма никаква практика на полигон,да не говорим за бандата некадърници от моята група :x (казвам така,защото имаше и момичета и момчета).Ама не...трябва да има работа и за тенекеджиите явно ddkomp2
Добре дошъл в клуба на одраните на паркинг! (coolbeer)
Чакам човек,с които да основем клуб на ударените на паркинг
1.JPG
най-интересното е,че решетката е издържала(щото е оригинална),само на едно място се е счупила,там където е кръгчето,дето нищо не се вижда и емблемата беше на сол :D

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#4 Непрочетено мнение от todortv » 15 апр 2009 20:04

ЗА!!! Просто нямам думи.

В момента първо карат градско,после учат малко теория.
Целта е не да се научиш да караш,а да вземаш допълнителни
часове.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 15 апр 2009 20:18

sasho написа:.....Добре дошъл в клуба на одраните на паркинг! (coolbeer)
Чакам човек,с които да основем клуб на ударените на паркинг
Хе хе - сигурно този клуб ще е изключително многоброен (като гледам и калоса на жена ми).
Това далеч не ми е първото одиране на паркинг (офиса ни е на натоварено място), ама ме доядя малко, щото колата още няма 6 месеца.
И си помислих, че ако вместо за ремонт застрахователя дава за обучение, ще е на по-голяма печалба.
Имал съм случай, в който след 3 дни забелязах, че задната ми броня ми е счупена и след още 3 дни пазача на паркинга си призна, че пиян митничар преминал през заграждението между двете коли, като теглича му влязъл под бронята, и митничаря като се връщал 'на мястото си' скъсал бронята ми (докато не ги хванах на тясно никой не си призна)...
Последната ми случка бе преди около 8 месеца, като си намерих пръскалката на фаровете счупена на около 3 метра от бронята, но там минах без пребоядисване - въобще не съм се обръщал към застраховател, а си купих пръскалка и за 5 минути си я монтирах...
А сега гледат записите на мястото, където предполагам, че са ме ударили - ще видим дали съм бил прав :D
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#6 Непрочетено мнение от Fantomasss » 15 апр 2009 21:02

Твърдо ЗА полигон, нощно каране и каране по магистрала. Те полигона го отмениха още през 90 и някоя година.
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
desperado
Напреднал
Напреднал
Мнения: 304
Регистриран: 19 юни 2008 00:18
Skype: bojodidi
МПС: Lanos 1.4 SEPlus 99г
От: София

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#7 Непрочетено мнение от desperado » 15 апр 2009 21:16

С всички крайници гласувам ЗА
:rock:
Изображение

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#8 Непрочетено мнение от newcomer » 15 апр 2009 21:33

Аз не мисля, че часовете на полигон са нужни на всички. Човек ако няма отношение към шофирането, едва ли може да му се помогне кой знае колко. Отделно, че всяка кола е с различни габарити (учебната - после личната). В днешно време един изпит на полигон би захранил доволно корупцията. И на мен са ми драскали колата на паркинг, но причината едва ли е в липсата на часове на полигон.

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#9 Непрочетено мнение от Darlin` » 15 апр 2009 21:58

Fantomasss написа:Твърдо ЗА полигон, нощно каране
:y:
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#10 Непрочетено мнение от dsuzunov » 15 апр 2009 22:03

Трябва да се въведе формата на обучение от преди 1989 г.
Полигон,нощно кормуване,движение в колона,теглене на автомобил итн.
Изображение

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#11 Непрочетено мнение от sasho » 15 апр 2009 22:23

Да не говорим,че нощното ми каране беше от 5 до 6 вечерта февруари месец в сумрака,а магистралата ми беше на Цариградско от Алея Яворов до Орлов мост...Аз много пъти съм си го мислил,ако не можех да карам от преди това дали щях да науча нещо при тоя инструктор,който ядеше банички и си пазаруваше във Фантастико по време на часовете ми... :x

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#12 Непрочетено мнение от авео » 16 апр 2009 01:12

dsuzunov написа:Трябва да се въведе формата на обучение от преди 1989 г.
Полигон,нощно кормуване,движение в колона,теглене на автомобил итн.
Пропускаш една екстра от времето преди демокрацията: Як шамар по врата от страна на инструктора,при направена грешка.Ама сега това се счита за насилие,пък и не се знае кой,какъв е. :lol:
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
valmark
Редовен
Редовен
Мнения: 200
Регистриран: 20 окт 2008 21:48
МПС: DAEWOO LANOS 1.5/86к. 2000г.
От: Видин

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#13 Непрочетено мнение от valmark » 16 апр 2009 12:12

И аз съм твърдо ЗА полигон.Вярно е и това,което казва newcomer за различните габарити на колите.Но когато човек не се е упражнявал да паркира и то с часове и многократно,габарита едва ли има основно значение.Как можеш да добиеш представа за движение при паркиране назад накъде отива колата въртейки волана ако не си го оттренирал многократно.Така,че обучението на полигона е много важно.Иначе при паркиране настава една веселба... ddpom А дали с включването на полигона на изпита ще се увеличат предпоставките за корупция-не е много сигурно.
ValMarK

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#14 Непрочетено мнение от slowtraveler » 16 апр 2009 20:37

Днес минах през застрахователя заради случката...
Според него ремонта няма да се вмъкне в 1000лв (сумата е над цената курса на над един нов шофьор), но пък бе изключително любезен.
Като изписа нещата за правене се зачудих дали няма да я изкара тотална щета ddmuhaha
Просто е стряскащо, като прочетеш: две задни врати, дръжка, заден калник и задна броня (ремонт и пребоядисване) за едно такова дребно събитие, но това са фактите (дясната задна врата някой ми я бе изкривил явно с рязко отваряне на вратата си)....
Загубеното време не го смятам (и около седмица без колата)...

Според мен полигона е задължителен, най-малкото за да научиш принципа на паркиране и общата реакция на автомобила при маневриране.
При движение с по-голяма скорост почти няма разлика в мястото, откъдето минава предница и задница на автомобила. Докато при маневриране трябва да мислиш както къде отива предницата, така и къде ще мине задницата, независимо дали се движиш напред или назад. А също реакцията на автомобила при движение назад. Точно този опит се трупа на полигона.
Като не си сигурен в габаритите, можеш да спреш на 50-100см вместо на 20см от препятствието, но няма левашки да се блъскаш в него просто заради незнание или липса на елементарен опит...
Последна промяна от slowtraveler на 16 апр 2009 20:56, променено общо 1 път.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Трябва ли да има изпит на полигон...

#15 Непрочетено мнение от Izparitel » 16 апр 2009 20:41

valmark написа:А дали с включването на полигона на изпита ще се увеличат предпоставките за корупция-не е много сигурно.
Точно там се контролира най-лесно. Няколко стационарни камери и после всеки да може да прегледа записите, ако има съмнение.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”