Бойлер

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Бойлер

#1 Непрочетено мнение от авео » 21 яну 2009 00:30

Тази вечер ми направи впечатление,че тръбата за студената вода,която влиза в бойлера е гореща. Там има и възвратен клапан,но меката връзка преди клапана също е гореща. Това се наблюдава,само,когато бойлера подгрява. Мина ми мисълта,че възвратния клапан е изтървал и бойлера връща топлата вода при някой комшия,обаче за 12часа не се губи никакво количество и температура.Може ли изобщо да се говори за някакъв проблем или си е нормално?
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Бойлер

#2 Непрочетено мнение от Fantomasss » 21 яну 2009 07:46

Това е абсолютно нормално, тъй като водата се загрява и по естествен път, ако не си я пускал по-дълго време загрява и тази надолу по студената тръба. В нас е също така, карай и не се притеснявай. От време на време си продухвай клапана по 1 път на месец...
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: Бойлер

#3 Непрочетено мнение от Vesko1 » 21 яну 2009 08:41

авео написа:Тази вечер ми направи впечатление,че тръбата за студената вода,която влиза в бойлера е гореща. Там има и възвратен клапан,но меката връзка преди клапана също е гореща.
Не е нормално това положение.Ако фабрично си със онези пластмасовите комбинирани клапани(изпускателен+възвратен) сигурно се е прецакала гумичката вътре и пропуска топла вода назад.Ако си го слагал допълнително го подмени със нов..по 5-6 лв са ,но ако е фабрично сложен (оранжев пластмасов) и имаш гаранция викни техник да ти го подмени.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Бойлер

#4 Непрочетено мнение от Izparitel » 21 яну 2009 18:58

При мен нарочно съм с неработещ клапан. До сега 3 или 4 пъти съм се разминавал с взрив на бойлера заради залепнали контакти на терморелето. След пускане на топлата вода се чуваше зверско пукане в бойлера, а след това дълго време от крана излиза само пара, която изпълваше кухнята и се стелеше през теасата навън. Във всички случай имаше звънене от съседи, че кухята се е запалила.
Предполагам знаете какво става когато експлоадира бойлер - събаря стени, обединява етажи.
Съседа ми отгоре беше заминал някъде, но със забравен включен бойлер. В един момент се поврежда терморелето и бойлера беше грял неясно колко. При мен от крана на студената вода протече вряла, същото беше и през един етаж отгоре. Спасението беше дошло, че водата от бойлера се връщаше през студената тръба и парата не беше вдигнала високо налягане. Тогава му отвихме бушона и мина само с уплахата, а ако му работеше обратния клапан? Защитата е в клапана за свръхналягане, но при мен неколкократно отказваше. В същност случаите бяха докато живеех при родителите си.
Ролята на клапана е да не допусне бойлера да остане без вода за да не изгори нагревателя, но аз предпочитам той да изгори, но да зная, че ако пак дефектира терморегулатора няма да сработи бомба в банята.
Обикновенно бойлерите имат още една защита срещу прегряване, но в цитираните по-горе случай и тя не беше сработила. При мен, ако това се случи, просто при разширението на парата, тя ще тръгне да излиза през тръбата за студената вода, но налягането ще си остане колкото е налягането на водата в чешмата.

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Бойлер

#5 Непрочетено мнение от Fantomasss » 21 яну 2009 19:13

Въпросния клапан е комбиниран, възвратен и предпазен и е съвсем нормално да се загрее водата преди него, тъй като клапата му е метална и съответно предава топлината нататък-просто и ясно.
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: Бойлер

#6 Непрочетено мнение от Vesko1 » 21 яну 2009 19:18

Izparitel написа:При мен нарочно съм с неработещ клапан.......
Съседа ми отгоре беше заминал някъде, но със забравен включен бойлер. В един момент се поврежда терморелето и бойлера беше грял неясно колко. При мен от крана на студената вода протече вряла, същото беше и през един етаж отгоре. Спасението беше дошло, че водата от бойлера се връщаше през студената тръба и парата не беше вдигнала високо налягане. .....
Когато врялата вода потече към съседите отдолу има реална опасност да стопи водомера,да се счупи стъклото и да стане наводнение ако няма възвратен клапан.

Обикновенно бойлерите имат още една защита срещу прегряване, но в цитираните по-горе случай и тя не беше сработила.
По принцип всеки бойлер има 2-ра защита която сработва ако залепне терморелето и не изключи.Представлява биметална пластинка която при прегряване на водата се изгривява,освобождава един палец ,който изключва захранването.Може би при теб липсва тая 2-ра защита ,и затова бойлера ти е прегрял.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Бойлер

#7 Непрочетено мнение от Izparitel » 21 яну 2009 19:50

Съвременните водомери са предимно сухи и не би трябвало да има проблем.
Втората защита си я имаше, просто не беше сработила, явно при регулиранет й, майстора е бил махмурлия.

Понякога в медиите се появява информация гръмнали бойлери и картината обикновенно е апокалиптична. Очевидно в тези случаи възвратния клапан е работел добре за разлика от клапана за свръхналягане, терморегулатор и защитата от прегряване. Предполагам, че на 100 случая на прегряване само в един се стига до взрив, но все-пак...
Така, че мен затоплянето на студената тръба не ме притеснява. За да остане бойлера без вода трябва да е спряла водата и някой да е отворил крана на топлата вода, така, че да смуче въздух от там, а водата да се върне обратно в тръбите.

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Бойлер

#8 Непрочетено мнение от todortv » 21 яну 2009 20:57

авео написа:Тази вечер ми направи впечатление,че тръбата за студената вода,която влиза в бойлера е гореща. Там има и възвратен клапан,но меката връзка преди клапана също е гореща. Това се наблюдава,само,когато бойлера подгрява. Мина ми мисълта,че възвратния клапан е изтървал и бойлера връща топлата вода при някой комшия,обаче за 12часа не се губи никакво количество и температура.Може ли изобщо да се говори за някакъв проблем или си е нормално?
В случая мисля ,че не става въпрос за обратния клапан.Колега от такова загряване на меката връзка лично
съм видял два наводнени апартамена.Причините за загряване са две:
1.Лоша връзка на нулата в таблото с предпазителите или боилерното табло(до вратата на банята),и ако
ел.инсталацията е двупроводна боилера е занулен.Поради лошата връзка на нулата веригата се затваря през оплетката на меката връзка през водопровода към земя и тя започва да загрява докато се пръсне.
2.Всичко е наред в ел. инсталацията на жилището,но всички под и над теб(ако си в блок) са минали на
меки връзки .Между нулата(боилера е занулен) и тръбопровода(земя) има разлика в потенциалите (до 60 волта) и
оплетката на меката връзка ги изравнява ,което води до загряване.При трипроводна инсталация това също е възможно ако заземитела не е изпълнен както трябва.
Основни правила при подвързване на боилер:
1 Нулата (при двупр.инсталация) НЕ СЕ ПРЕКЪСВА от превключватели-твърда връзка от таблото до боилера.
2 По възможност не ползваите меки връзки .Може да ги заместите с гъвкава бяла тръба и накраиници.
3 Желателно е м/у боилера и тръбопровода да се замости с проводник.
4 Термичната защита не се настроива саморъчно./
5 Полипропиленови тръби за водопровод (наполедък е модерно) е препоръчително да се монтират при трипроводна
инсталация и дефектнотокова защита.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Бойлер

#9 Непрочетено мнение от Izparitel » 21 яну 2009 22:01

Това лесно се проверява с помощта на волтметър. Замерва се потенциалната разлика между двата края на меката връзка при включен бойлер. Ако загряването е от напрежението върху меката връзка то ще си проличи. Ако няма такова или не е повече от няколко волта загряването е от водата.
Загуба на вода няма, просто Н2О се разширява при затопляне. При мен проблем със зануляването няма, а студената тръба се затопля близо до бойлера.

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Бойлер

#10 Непрочетено мнение от todortv » 21 яну 2009 22:08

Izparitel написа:Това лесно се проверява с помощта на волтметър. Замерва се потенциалната разлика между двата края на меката връзка при включен бойлер. Ако загряването е от напрежението върху меката връзка то ще си проличи. Ако няма такова или не е повече от няколко волта загряването е от водата.
Загуба на вода няма, просто Н2О се разширява при затопляне. При мен проблем със зануляването няма, а студената тръба се затопля близо до бойлера.
Колега не ми се говорят общи приказки само споделям опит.Ако ще се мери трябва да е при разкачена мека връзка
,така хем ще проличи дали обратния клапан изпуска .
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Бойлер

#11 Непрочетено мнение от Izparitel » 21 яну 2009 22:14

todortv написа: Колега не ми се говорят общи приказки само споделям опит.

Имаш ЛС.

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Бойлер

#12 Непрочетено мнение от авео » 22 яну 2009 00:14

Загряването на меката ми връзка,определено не е от ток. При пускане на топлата вода от крана,моментално се охлажда от навлизащата студена вода. Тази вечер проверих тръбите от бойлера до водомера и тези преди водомера-всичко беше студено.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Бойлер

#13 Непрочетено мнение от todortv » 22 яну 2009 08:02

Това че веднъж е загряла ,втори път не ,не е успокояващо.Наи-лошото,е че връзката се пръсва
през деня ,когато хората са на работа и боилерите им са изключени.Тогава разликата в потенциалите
на тръби и нула е наи голяма. Наи- натоварена е връзката на първия етаж,след това на втория и т. н
При пускане на вода независимо откъде идва загряването тя разбира се,че ще се охлади.
Надявам се колегата Авео да стигне до правилния отговор преди да има инцеденти.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Бойлер

#14 Непрочетено мнение от slowtraveler » 22 яну 2009 15:41

Съгласен съм, че единия (по-лошия) вариант е предложения от todortv...
На братовчед ми така се наводни апартамента като гръмна меката връзка, нагрята от лоша нула...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: Бойлер

#15 Непрочетено мнение от Vesko1 » 22 яну 2009 20:44

slowtraveler написа: На братовчед ми така се наводни апартамента като гръмна меката връзка, нагрята от лоша нула...
И за да не стане така се пуска един меден кабел между тръбичката на бойлера дето влиза студената вода и голямата тръба като се заобикаля меката връзка.
ALPHA 6 72330.jpg

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”