Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#1 Непрочетено мнение от sasho » 13 яну 2009 11:03

Положенито е следното:
имам ето този усилвател:
1.JPG
и ето тези колони:
2.JPG
Усилвателят е доста добър,въпреки годинките му,но така и не разбрах мощността му каква е :D По моя преценка е към 2х60-70в.
Говорителите на колоните са абсолютен боклук китайски тъпотии,но старите бяха скъсани и тия ги сложих,колкото да им нещо да свири.Като е тихичко свирят,но при по-голяма мощност издишат яко.
Та идеята ми е да бутна в тия говорители http://www.aval-bg.com/catalog/display_ ... yle_id=846
ето тези дзверове.Притесненията ми са,че тогава пък усилвателя ще издиша,а крайната ми цел е да има някакъв баланс все пак.Мнения?

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#2 Непрочетено мнение от ogi » 13 яну 2009 11:54

Първо - не се сменят хаотично високоговорители и няма гаранция, че ако щеш да сложиш говорители по 1000лв ще свирят по-добре от китайските тъй като бокса се смята според високоговорителя и неговите безброй характеристики. Така можеш само да въртиш говорители, докато нацелиш някакво по-сносно звучене.

Второ - по-мощен говорител е по-добре (дори си има правило, че тонколоните винаги трябва да са с по-голяма паспортна мощност, отколкото усилвателя). В последно време се навъдиха всякакви изписани мощности и всеки производител си пише каквото иска - пикова, моментна и т.н. като всичките мощности са реални но условията на измерване са примерно за 3 секунди, или при розов шум, и т.н. - та това е с рекламна цел на изделието. Трябва да се гледа паспортната мощност, която се предоставя май само от хубавите марки.

Трето - по-мощен високоговорител на един и същ диаметър означава по-дебели намотки в шпулата, по здраво окачване, по-твърда мембрана и т.н., което автоматично му сваля КПД-то и увеличава нелинейните изкривявания. Ако имаме пък 2 високоговорителя с еднаква мощност, но различен диаметър - този с по-големия диаметър ще свири по-силно (това е параметър на високоговорителя означен с db/W - измерена на 1метър по оста). Hi-Fi обикновено са около 80-90db/W, ашироколентоеите и за обществено озвучаване над 100. По-големият диаметър високоговорител пък изисква по-голям затворен обем, но пък има по-ниска резонансна честота, което му позволява по-добро възпроизвеждане на бас, ако му дадем тази възможност чрез необходимия обем, фазоинвертори, или пасивни мембрани, или лабиринтови системи и т.н.
..и т.н. и т.н.
....

Усилвателя ако си свири не го сменяй. Новите имат само повече електроника и фаца.
Според мен не си струва да си търсиш MOSFET, тъй като ако не си любител, едва ли ще откриеш разлика в звука, особенйо с тези колонки.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#3 Непрочетено мнение от sasho » 13 яну 2009 11:58

Демек? :D

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#4 Непрочетено мнение от slowtraveler » 13 яну 2009 18:29

ogi е прав - нещата стават след много сметки и настройка на филтрите...
Освен това тея високоговорители съвсем не са подходящи...
Виж ги, че те са нискочестотни (до 300Hz), а тези, които са на колонките ти са широколентови (сигурно поне до 10-12кHz)...
Горе лентови пищялки ли са, че не се вижда добре на снимката....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#5 Непрочетено мнение от ogi » 13 яну 2009 18:56

Едва ли са лентови - телата имат вид на такива за обществена употреба, а лентовите са рядкост и само за Hi-Fi. Това са гадни рупорни пищялки с тясна диаграма на излъчване. Аз мисля, че най-добрият вариант е да им ръчне БГ високоговорители от серията ВКН (благоевградските) - по-добре ще свирят от всичко до 3 пъти цената им.

...и колегата да си оправи леглото :rofl: :rofl: :rofl:
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
paci
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1424
Регистриран: 25 окт 2008 21:45
Skype: pacu-racer
МПС: nexia
От: KOREQ
Контакти:

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#6 Непрочетено мнение от paci » 13 яну 2009 19:02

колеги по принцип съм чувъл че хартйната колона най хубав звук вади-ВЯРНО ЛИ Е

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#7 Непрочетено мнение от sasho » 13 яну 2009 19:23

Леглото ми е оправено бе! :D Това е тениска на BMW,оставена след гладене :D
Идеята ми е точно за басов говорител да сложа,защото пищялките са доста силни...
Повярвай ми въобще не свирят гадно..

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#8 Непрочетено мнение от ogi » 13 яну 2009 19:43

Въпрос на лично мнение... Пищялките са рупорни и насочени и възпроизвеждат много по-силно, отколкото е необходимо за домашна колона, те просто не са предназначени за у дома. Можеш да им вържеш един нискоомен резистор последователно, примерно 10-на Ома. Иди в някой магазин, където има БГ говорители (благоевградски) и си избери един 50-100 ватов с твоя размер и ще получиш нещо по-нормално. Това е моя съвет.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#9 Непрочетено мнение от sasho » 13 яну 2009 20:00

ogi написа:Въпрос на лично мнение... Пищялките са рупорни и насочени и възпроизвеждат много по-силно, отколкото е необходимо за домашна колона, те просто не са предназначени за у дома. Можеш да им вържеш един нискоомен резистор последователно, примерно 10-на Ома. Иди в някой магазин, където има БГ говорители (благоевградски) и си избери един 50-100 ватов с твоя размер и ще получиш нещо по-нормално. Това е моя съвет.
Е те тия ги взех от една кръчма,бяха на нещо като търг :D Те не са домашни виш,че нямат дори формата на такива :) Те се закачат на стена,мен идеята ми е да си ги направя за купончета ала-бала да са читави,не за домашна обстановка...
Абе не знам,на българските им нямам вяра имах едни преди и нищо не струваха.Пък и Hertz-овете ако не свирят добре най-лесно мога да ги шитна или да си построя някаква касичка за Голфарата...

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#10 Непрочетено мнение от ogi » 13 яну 2009 20:04

Ами тогава не сме те разбрали правилно. Слагай първите срещнати говорители, с възможно най-твърда мембрана на натиск и намаляш копчето надясно...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#11 Непрочетено мнение от sasho » 13 яну 2009 20:10

ogi написа:Ами тогава не сме те разбрали правилно. Слагай първите срещнати говорители, с възможно най-твърда мембрана на натиск и намаляш копчето надясно...
Мда иначе за домашна музика от отдавна съм се убедил,че истината е в surround 5+1.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#12 Непрочетено мнение от ogi » 13 яну 2009 20:54

sa6i4 написа:
ogi написа:Ами тогава не сме те разбрали правилно. Слагай първите срещнати говорители, с възможно най-твърда мембрана на натиск и намаляш копчето надясно...
Мда иначе за домашна музика от отдавна съм се убедил,че истината е в surround 5+1.
Подкрепям. Имах един много натрапчив проблем при 2 акустични тела, които възпроизвеждат бас в затворено пространство - анихилация на ниските честоти, стоящи вълни, резонанси и т.н. Когато има само един субуфер, нещата са коренно по-добре. Откак съм с това непретенциозно нещо Изображение се чувствам добре за музика и филми и пълни стаята доволно, предлагайки сравнително добър баланс на качество/цена (и без това работи веднъж на няколко седмици). Този модел работи много по-добре от всички известни марки в ценовият обсег (по лично тестване). Субуфера е двуобемно затворено тяло и спокойно възпроизвежда до 30-на херца. Другите колони са посредствени, но стават за тези пари. Вече отдавна не съм аудио манияк и това ми върши чудесна работа.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#13 Непрочетено мнение от sasho » 24 яну 2009 01:05

Оги я ми разкажи за тубата ти в колата Blaupunkta.Какво-що-колко и тн :) (coolbeer)

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#14 Непрочетено мнение от ogi » 24 яну 2009 01:14

sa6i4 написа:Оги я ми разкажи за тубата ти в колата Blaupunkta.Какво-що-колко и тн :) (coolbeer)
Ами това бяга малко от темата, но ще ти кажа с 2 думи:
това не е бокс за комплексари, в седана някак си звука се изолира вътре и вън не се чува почти нищо, освен бръмченето на регистрационната табела (не е за Г2 - майтап). Аз съм безкрайно доволен на първо място от честотният диапазон и равномерното звучене в ниските честоти, без ярко изразени резонанси ( за това не исках тяло с фазоинвертори). За мощност не очаквай чудеса - не става за студентски град да правиш вибрации по балконите до 4-тия етаж, в колата се чува много добре и достатъчно силно за да те заболи главата на втората песен и да търсиш как да намалиш баса. Струва ужасно евтино и е най-добрият бокс от всички до 300лв, които слушах и освен това има скосен гръб и заема по-малко място като го сложиш зад задната седалка. Според мен трябва да ти го демонстрирам нагледно, за да придобиеш представа, само да се върна в БГ, че до Февруари съм в Лондон, после Аржентина 10-на дни и към средата на Февруари си идвам.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Съвет за ъпгрейд на домашна аудио техника

#15 Непрочетено мнение от sasho » 24 яну 2009 09:07

Аз точно такова нещо търся:малко,компактно,не кой-знае колко мощно и най-вече евтино!Въобще не искам да клатя София,просто искам малко да се изчисти звука вътре,защото просто тия елипси нещо издишат..
А тя с вграден усилвател ли е или трябва външен?С какъв кабел се връзва към плеъра,че да не стане сега да нямам такъв изход...

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”