Дата и час: 23 Фев 2018 13:22

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Правила на форума

Моля всички потребители да попълнят в профила си данните за местоположение и автомобил. Другите полета попълнете по желание!

Страница 1 от 1 [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
 Заглавие: Турбо - Офтопик от друга тема
Непрочетено мнениеПубликувано на: 24 Юли 2013 23:51 
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Аватар

МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

papata написа:
ogi написа:
stiix написа:
Възможно ли е от въздушен филтър (Filtron) да се появява код 45 - Богата смес ?

Не. А това за бегачките, в предишното мнение, предполагам е майтап... Няма връзка с високите обороти, нито с гърмене в ауспуха.

Наистина е така. Не е майтап. При превключване на скоростите задържа оборотите високи около 2-3 секунди при върнат педал за газта. Идеята е в това време да включиш на другата скорост. Чел съм го и в други форуми.
Относно гърменето при турбото мога да се разровя и да ти дам линк да прочетеш какво съм имал впредвид.

Намерих нещо:
" И турбото пада на 50,000 оборота - където не прави налягане. Сменяш предавката, газ до дупка и .. изненадваш турбото което току що е спряло (това става много бързо разбира се). Как се решава проблема? Във студената страна се инсталира вентилиращ клапан (blowoff valve) които като се вдигне рязко налягането защото си затворил газта и тои отпуска малко така че да не се върне и да спре турбото. Всичко е добре, до колкото винаги си натиснал газта.. Да ама има ситуации където седиш и изчкаваш 1-2 секунди е през това време турбото намалява оборотите- дори и да не се спира от нагнетения въздух.. При нормалните коли този момент просто се игнорира, но при WRC в такива "паузи" има инжектори във изходящия колектор преди турботата които инжектират гориво, което се възпламенява и помага на турбото да продължи да се върти, когато се отвори пак газта то да е "на линия". От там и като гледате ралита често се чува едно пукане като намаляват- това са тези микро експлозии които поддържат турбото "живо". "
http://enginez.hit.bg/turbo.html

:beer: :beer: :beer:

Понеже карам турбо-автомобил и попаднах на разбиращи приятели и доста рових из възлите на автомобила и четох от любопитство, понаучих от практиката доста неща, нека сега да споделя малко реални неща, спрямо твоето сухо "copy-paste", което си приложил и му вярваш:

Моторът с принудително пълнене има по-различно управление от атмосферния. Таблицата за пълнене с горивовъздушна смес е съвсем различна. За да не гръмне мотора, или турбината, която се развърта до 100000 об/мин съществуват много допълнителни усложняващи датчици и командващи механизми, заради които ако изключим ГНП при дизелите , последните се водят за скъпи и сложни за поддръжка. Турбото има 2 основни типа - променлива геометрия и фиксиран корпус, това определя какъв тип разтоварване ще се ползва за цитираното от теб свръхналягане, което се образува, след като турбината развърти и решиш да отпуснеш педала. В първият случай се движи механична част с лопатки, които фиксират обема на завихрян въздух в студената част на турбото и при претоварване отваря и изхвърля в ауспуха, във втория случай поради липсата на последният сложен механизъм се слага прост клапан за налягане - blow-off valve - той се ползва при евтино и извънфабрично тунинговане на атмосферки най-вече и при претоварване изхвърля въздуха там, където е сложен. Всякакво задържане на оборотите е нежелан ефект и следствие от минусите на някоя система - примерно 2-валов, бензинов мотор с пълна инжекция :) Във всеки случай не е желан ефект. Във WRC може да има инжектор , който да вдига оборотите на турбото, но той не е за да държи високи обороти на свободна, ами за да намали лага, който се причинява от турбопътищата и интеркулера, или да компенсира движението с ниски обороти и нужда от допълнително налягане при подаване на газ. Ако цитираният инжектор развърти турбото на свободна, тогава лопатките на турбината ще могат да излязат повсеместно с буталата през задното гърне на автомобила :) Точно поради интерес от турбо-процесите си инсталирах и бууст-метър в купето, да виждам какво се случва точно в определени режими, че съм с "чип-тунинг" и да направя настройки за максимален бууст, без претоварване :)

Изображение

__.A6 BAU ATИзображение
 Профил  

Заглавие: Re: Кодове за диагностика на неизправности и методи за самод
Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Юли 2013 00:04 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

МПС: Jeep Grand Cherokee 2014
От: Варна

ogi написа:
.... Във WRC може да има инжектор , който да вдига оборотите на турбото, но той не е за да държи високи обороти на свободна, ами за да намали лага.

Оги, лага е точно заради спаднали обороти на турбото...
'Петия' инжектор позволява да се задържат високи обороти на турбото при отпусната газ (високо налягане на въздуха в смукателния колектор), за да може двигателя да реагира моментално при отваряне на дросела.
Иначе паткането не е заради развъртането на турбината, а заради недобро горене - незапалена/неизгоряла смес се самозапалва детонационно (вредно) в ауспуха...

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Юли 2013 00:29 
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Аватар

ogi написа:
той не е за да държи високи обороти на свободна, ами за да намали лага, който се причинява от турбопътищата и интеркулера, или да компенсира движението с ниски обороти и нужда от допълнително налягане при подаване на газ.

Ами ако ми беше продължил малко цитата, щеше да се види, че точно това казвам и аз :) - при ниски обороти лага е голям, особено при липса на променлива геометрия и трябва принудително развъртане на турбото. Във всеки случай това не довежда до по-високи обороти на двигателя. За паткането забравих да спомена, но е точно това, което каза. При спортни автомобили тези детонациия са заради пренебрегване на износването на изпускателната система и хвърлянето на излишно гориво.

__.A6 BAU ATИзображение
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Юли 2013 11:21 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Оги, неправилно съм те разбрал - под 'задържане на оборотите' по-нататък в цитата явно си имал предвид оборотите на двигателя, докато аз говорих за задържане оборотите на турбото.. :y:

Дори и променливата геометрия не може да помогне при спаднали обороти на турбото - корекцията на 'крилцата' може да коригира дебита само в малък диапазон... Затова и битката за поддържане оборотите на турбото или по-бързото развъртане на компресора е трудна за спечелване.
И затова слагат дори няколко компресора с различни размери: малък/лек за бързо развъртане, но и по-малък наддув, който да реагира по-бързо (по-малък лаг). И голям/инертен компресор за големия наддув, който пък да позволи достигане на максималната мощност при малко по-високи обороти/натоварване на двигателя.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 25 Юли 2013 23:39 
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Аватар

Аз съм привърженик на битурбото, пред променливата геометрия, защото видях недостатъците на втората (усложнено управление най-вече), но едва ли някой в нашия форум го интересува... Може би Ласети и Каптива и новите дизелови попълнения биха имали мнение...
Иначе съм карал и битурбо на Пежо (407 2.2HDi 177 коня), но не много време и не съм събрал достатъчно информация за недостатъците там.
Май трябва да се отделят последните ни мнения, които размазаха темата...

Иначе си прав за описанието ми по-горе - неясно съм го описал, бях на няколко ракии, като реших да го зачекна :beer:

__.A6 BAU ATИзображение
 Профил  

Заглавие: Re: Турбо - Офтопик от друга тема
Непрочетено мнениеПубликувано на: 26 Юли 2013 09:50 
Глобален модератор
Глобален модератор
Аватар

Единственото битурбо което съм карал (но на много малка дистанция) бе един GT-R - 480к.с.
Но при него двете турбини са с еднакъв размер - всяка турбина надува своята половина от V образния двигател.
При тази мощност не се усещаше турбодупка :lol:
Ама то 3.7 и въобще да не върти турбините пак е над 320к.с.

Съгласен съм с колега, който смята, че най-доброто/устойчиво решение е по-голяма атмосферна бензинка..
Там е най-спокоен и в същото време - технически прост/здрав и мощен автомобила..
Колегата преди това имаше за над 3 години турбо бензинка над 270к.с., така, че има опит и с двата типа автомобили..
Личния ми опит с турбо-бензинката - да, много експлозивно ускорение. Но самата кола те кара да я натискаш и юркаш - толкова рязко и идва мощността.
В същия момент атмосферката не те кара да я юркаш - по-спокоен автомобил е заради по-плавното разгръщане на мощността. Но ускорява съвсем не по-зле от турбодвигателя...

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 26 Юли 2013 10:37 
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Аватар

Така е, наистина се кара най-приятно многоцилиндров атмосферен мотор. Аз имах честта да покарам едно S6 (дето беше за продажба тук във форума по едно време viewtopic.php?f=20&t=7391(вече е газифицирано)) - V8, 340 коня, много приятно е, ама поддръжката пак си отива в небето, не е толкова прост и там мотора, макар че няма турбо...

__.A6 BAU ATИзображение
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 26 Юли 2013 10:40 
Модератор
Модератор
Аватар

МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Бъдещето на двигателите е битурбо(вече достатъчно навлезе в автомобилостроенето, особено при по-масовите дизелови автомобили) и тритурбо. Единствения проблем, който виждам е, след над 200-300 к. км, когато европейците си изхвърлят старите кошници и дойдат при нас напудрени в някоя автокъща. После ще има да се чудим кое от трите турбота е издало багажа.... :lol:

Непрочетено мнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013 06:54 
Редовен
Редовен
Аватар

МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Това за турбото е вярно, ама не забравяйте и че ще са 2-3 цилиндрови развъртяни до безумие двигатели.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 23 Сеп 2013 22:13 
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Аватар

Да, така е тенденцията... Турбодизелчета, напомпани на много коне, с малка кубатура. Да не забравяме и бензиновите двигатели на Форд ECO-BOOST, които спечелиха някаква престижна награда, конкретно 1.0 - 125 коня, 3 цилиндъра, верига в масло и др. интересни неща. Аз откак си сложих буустметър на таблото е най-наблюдаваният уред, продължавам да се чудя защо не се вгражда серийно... :ches: От него разбираш всичко за режимите на двигателя, не ме интересува нито борд-компютъра, нито оборотомера, най-добре се ориентирам по него.

__.A6 BAU ATИзображение
 Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013 07:22 
Редовен
Редовен
Аватар

МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Много коне, високи обороти, малка кубатура и още по-малък живот.

Профил  

Непрочетено мнениеПубликувано на: 24 Сеп 2013 16:46 
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Аватар

Тия дни си намерих един промишлен манометър, за да проверя дали китайските ми показват вярно, защото ми дават пикове по 2 бара, а то се оказа, че си ги стига... Преди малко навръщане от работа тествах стойностите, при едно източване на 2,3 и 4-та предавки и ето как се получават нещата (вижда се къде удря пиковете, къде задържа налягане продължително и къде се разтоварва турбото, все неща, които биха били образователни за човек, като колегата, чието мнение съм цитирал в първия пост):

Между 3-та и 4-та се чува леко изхвърлянето на налягането в ауспуха.

PS Колега от Враца снима на дясната седалка, да не се чудите на въпроса "Стига ли още?" :lol:

__.A6 BAU ATИзображение
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 Страница 1 от 1 [ 11 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]