Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#1 Непрочетено мнение от Ilyan » 15 юли 2010 18:23

Влизам в тунел, пред мен един Ситроен Берлинго пред него два Форд Транзит-а. Първия бус спира по средата на тунела без видима причина, вторият забива сприрачки след него, ситроена едва успява да спре, но аз не успях. Ударих ситроена, той от своя страна се удари във втория бус. Двата буса си заминаха, а ние останахме да чакаме КАТ. Написаха ми акт за това, че не съм спазил дистанция.

Полицаите казаха, че спират в средата на тунела, защото в средата на тунела не работи осветлението и за момент нищо не виждаш.
Написах в акта, че ще имам възражения. Чудя се има ли смисъл да се занимавам с това? Дадохме им опсание на бусовете нищо не направиха за да ги хванат. Бяха натоварени и по всяка вероятност бяха тръгнали за Гърция. Трябва до 3 дни, ако имам възражения, да ги дам в писмен вид в КАТ-Благоевград. Има ли смисъл да бия път от София и да се занимавам? Няма пострадали, само материални щети по колите. При мен изкривени тенекии, при него и спукан радиатор.
Изображение

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#2 Непрочетено мнение от Fantomasss » 15 юли 2010 18:54

Много кофти. Ти със служебната кола ли беше, или с твоята? Иначе нищо няма да постигнеш с възражението. Не си спазил дистанция и си навлязъл в тунела с несъобразена скорост, това ще кажат ченгетата и ти нищо не можеш да направиш. Защото несъобразена скорост е тази с която си допуснал да стане ПТП, а тя може да е била и 20 км/ч., чаткаш ли? Аз не бих се занимавал. Важно е, че всички са живи и здрави. Тегли му една майна и гледай напред.
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#3 Непрочетено мнение от Izparitel » 15 юли 2010 19:28

Аз също мисля, че е безсмислено да търсиш бусовете. Дори да ги намериш ще се окаже, че първия спрял, защото пред него имало друга спряла кола и т.н.
Ако искаш направи консултация с юрист дали липсата на осветление в този участък не е смекчаващо вината обстоятелство.
За съжаление се случват подобни неща и никой не е застрахован.
Последна промяна от Izparitel на 15 юли 2010 19:33, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#4 Непрочетено мнение от Ilyan » 15 юли 2010 19:33

Бях тръгнал за Солун по работа със служебната кола- Опел Комбо.
Това, че тунела не е достатъчно осветен, може ли да ми помгне с нещо?
Пред първия бус нямаше нищо.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 15 юли 2010 19:38

Обжалвай - нищо не губиш....
Но е добре да се посъветваш с познат адвокат (иначе е безмислено), който е вътре в материята...
Ако нямаш познат адвокат - според мен наблегни на внезапното, от нищо непредизвикано спиране, което може да е било като опит за застрахователна измама. И бягството на бусовете от ПТП. Най-малкото могат да ги хванат по камерите...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#6 Непрочетено мнение от ogi » 15 юли 2010 19:46

Не че съм подстрекател, но и аз мисля, че би могъл да си потърсиш правата, макар и да не мога да ти дам конкретно решение по въпроса :( най-малкото, че другите участници (бусовете) са избягали. Миналата седмица по път за Пловдив имаше 2 микробуса пред мен, които правеха нещо като гонка и караха много опасно, буквално все едно играеха компютърна игра - натискаха до висока скорост, спираха рязко, внезапно се престрояваха и така постоянно пред мен и зад мен, докато си карах с постоянна скорост. Бяха фирмени бусове и явно боклуците, които ги управляваха си играеха опасна детска игра...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#7 Непрочетено мнение от Ilyan » 15 юли 2010 20:13

Утре ще ходя пак към Солун - трябва да направя доставката. Така и така ще минавам пак от там си мисля да пиша възражения. Баща ми ме съветва същото. Как да го формулирам? Искам да включа неработещото осветление, напускането на бусовете от ПТП-то и това, че не са направили опит да ги открият.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#8 Непрочетено мнение от slowtraveler » 15 юли 2010 20:46

Вземи фотоапарат и направи снимки за всеки случай....
Според мен трябва да наблегнеш на внезапно безпричинно спиране при влошено осветление и напускането на ПТП от инициаторите.
Навярно Узунов може да помогне с ценен съвет, ама май щеше да бяга при мечките...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#9 Непрочетено мнение от Izparitel » 15 юли 2010 20:52

Офтопик:
slowtraveler написа:Навярно Узунов може да помогне с ценен съвет, ама май щеше да бяга при мечките...
Е, GSM-а му сигурно има обхват.

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#10 Непрочетено мнение от Darlin` » 15 юли 2010 22:02

Дали не може да се изтъкне като довод, че не си успял да спреш навреме не скоростта, а това че поради липсващото осветление си нямал видимост и преминаването от светло в тъмно е забавило зрителните ти реакции?!? То не е заслепяване, ами... как да го кажа - получава се черно зрително петно при влизане от светло в тъмно.
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#11 Непрочетено мнение от Ilyan » 15 юли 2010 22:26

Това ще ползвам във възражението:

Чл. 64. При движение в тунел е забранено движението назад, завиването в обратна посока, спирането за престой и паркирането.

Чл. 5. (1) Всеки участник в движението по пътищата:
1. с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди;
2. (изм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.) с управляваното от него превозно средство да не затруднява другите участници в движението и живеещите в крайпътните имоти, като спазва действащите норми за шум и вредни емисии на отработени газове от моторното превозно средство, както и други норми и изисквания за опазване на околната среда;

Защо КАТ не потърси отговорнст от водача на буса?

Недостатъчно осветление в тунела.

Говорих с шофьора, с когото се ударихме, съгласен е да свидетелства при нужда.
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#12 Непрочетено мнение от ogi » 15 юли 2010 22:44

FORMULA1 написа:Това ще ползвам във възражението:

Чл. 64. При движение в тунел е забранено движението назад, завиването в обратна посока, спирането за престой и паркирането.

Чл. 5. (1) Всеки участник в движението по пътищата:
1. с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди;
2. (изм. - ДВ, бр. 85 от 2004 г.) с управляваното от него превозно средство да не затруднява другите участници в движението и живеещите в крайпътните имоти, като спазва действащите норми за шум и вредни емисии на отработени газове от моторното превозно средство, както и други норми и изисквания за опазване на околната среда;

Защо КАТ не потърси отговорнст от водача на буса?

Недостатъчно осветление в тунела.

Говорих с шофьора, с когото се ударихме, съгласен е да свидетелства при нужда.

Звучи много добре като оправдание по чл.64 и чл.5, ал. 1! Браво за старанието, почти съм убеден, че трудът ти ще се възнагради.
...за осветлението в тунела и дупките по пътя...там проблема се казва - "извинявай, че живееш в БЪЛГАРИЯ!!!", Аз самия на косъм щях да ударя луд на колело под "моста на влюбените" пред НДК, при насрещно слънце и сянка под моста и престрояване в дясна лента... Няколко дни го мисля как ми се размина, защото буквално няма жив човек, който щеше да го види при обстоятелствата и велосипедистът едва ли щеше да остане жив също, мислех си и как за части от секундата може да се промени живота на човек, защото там движението по знаци е ограничено на 70км/ч и са 5 ленти, разклоняващи се на 2 пътя... Всеки ден, като минавам от там и гледам дали няма знак, забраняващ движението на колоездачи, ама няма!!! За сантиметри и секунди щях да го лежа като престъпник...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

botzi
Редовен
Редовен
Мнения: 217
Регистриран: 07 ное 2008 18:53
МПС: espero 2.0
От: vraca-sofiq
Име: Борис

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#13 Непрочетено мнение от botzi » 17 юли 2010 00:25

Ако имаш приятел адвокат,който да е малко по-печен 1000% обжалвай.Аз имах случай с един дядка точно с 50 години по-голям от мен,с един москвич алеко,без гражданска,абе много зле беше.Нямах кой знае кви щети,обаче се ядосах,че дядката в суматохата си напали.Тогава между другото се запознах със Сашо.И след тва викнах полицаите,те естествено мен изкараха виновен,даржаха се ''перфектно'' разбира се,простотия след простотия...И след тва акта беше за 150 кинта и 9 точки,естествено обжалвах и спечелих.Вярно,че бях близо година и повече без талон,но си струваше.А пак баща ми беше влезнал в някво село с близо 50 отгоре.И той обжалва и се оказа,че радара не е бил особено редовен,там плюс-минус няма и 10км. и спечели и той.Основното в тва обжалване е,че дори при грешно сложена запетайка,при съставянето на акта може да е фатално(за системата естесвено).За това един униформен приятел казваше,че като пише акт се едно се явява на кандидатстуденски по литература.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#14 Непрочетено мнение от dsuzunov » 18 юли 2010 21:06

Появявам се само за две минути.
(нямам обхват на телефоните в село )
Възражението, което смяташ да напишеш е правилно.
Но не съм сигурен, че ще ти помогне ...
Знаеш, че за движение в тунел има специални правила ...

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Претърпях ПТП. Трябват ми съвети.

#15 Непрочетено мнение от Ilyan » 19 юли 2010 23:55

dsuzunov написа:Знаеш, че за движение в тунел има специални правила ...
Има ли правила, че тунела трябва да е добре осветен?
Изображение

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”