Навлизане в света на автомобилите

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
sektor2006
Нов
Нов
Мнения: 74
Регистриран: 09 мар 2009 00:35
МПС: Daewoo Nexia GLX 1.5 16V
От: Русе

Навлизане в света на автомобилите

#1 Непрочетено мнение от sektor2006 » 03 апр 2009 11:14

Здравейте всички! Нов съм в този форум и се надявам да съм уцелил раздела. От няколко дни съм собственик на Деу Нексия 1.5, първа лична моя кола. Тъй като си падам техничарче (например компютри - научих всичко за тях свързано с хардуера и правя всякакви ремонти) искам да пренеса тези си способности и в автомобилния свят. Накратко казано искам да се науча да си оправям Нексията сам доколкото мога, тъй като едва ли ще инвестирам в собствен сервиз. Целта ми е поне да се науча да поддържам колата без направата на сериозни ремонти за които се изисква специализирана техника. Например цялостно обслужване на двигател, смяна на масла, филтри, спирачки, свещи, електричество, гуми, габаритни светлини, стъкла, кабели и т.н. Та въпросът ми е откъде и как да започна? Бихте ли препоръчали някаква литература и желанието ми възможно ли е като цяло? Смятам за начало да си купя комплект инструменти. Вие научихте ли се и как? Мерси за отговорите. :)

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Навлизане в света на автомобилите

#2 Непрочетено мнение от ogi » 03 апр 2009 12:12

Добре дошъл в нашият форум! Тук вече има почти всичко, с което можеш да се сблъскаш като въпроси. Запознай се с правилата, ползвай търсачката, задавай смислени въпроси на подходящите места и ще намериш каквото търсиш. Успех и честита ти кола!
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Навлизане в света на автомобилите

#3 Непрочетено мнение от dsuzunov » 03 апр 2009 12:34

Съобщение от модератор:
Пишете града си за да Ви насочваме при избор на магазини,бензиностанции,итн.

Здравейте,колега!
Добре дошъл във форума и честита Ви първа кола.
Най-напред,да поговорим за избора,който сте направил:
Хубав,сравнително здрав,и евтин за поддръжка автомобил.
Снабдяването с части не е проблем - намира се почти всичко, но като ново. Все още по моргите ги няма.
Както разбирам,твърдите,че сте технически грамотен,но в същото време,споменавате само за компютърна техника.
Имайте предвид,че компютъра се използва в автомобила,само и единствено за управление работата на двигателя и останалите системи и агрегати на колата. Ако не познавате работата на автомобила като цяло ще Ви е трудно да извършвате,каквато и да работа по поддръжката му. Аз например,съм завършил училище подготвящо автомонтьори,работил съм като такъв известно време и макар,че от 25 години работя в друга сфера не съм забравил основата на това за което са ме подготвяли.
Конкретни отговори за отделните операции няма да Ви дам в момента. Когато имате въпроси,задайте ги тук и може да сте сигурен,че ще получите ,и то няколко,обстойни и полезни съвети относно експлоатацията на автомобила.
Единствено което ще си позволя да Ви посъветвам при закупуване на нов автомобил е:
-задължителна смяна на ангренажен ремък и ролките към него. Търсете ремък "Гейтс"
-смяна на маслото на мотора- търсете 10W40 независимо от марката и задължително с това и масления филтър
-смяна на въздушен и филтър на климатика (ако има такъв)
-преглед да спирачната система за течове и за наличие на феродо
-преглед на кормилната уредба за хлабини
преглед на окачването за хлабини.
Тези няколко процедури са задължителни при закупуване на нов автомобил и ако ги спазите,ще си спестите по-нататъшни проблеми.
Успех!
Изображение

tzenkos
Минаващ
Минаващ
Мнения: 13
Регистриран: 20 авг 2008 14:59
МПС: ланус-ауди
От: София

Re: Навлизане в света на автомобилите

#4 Непрочетено мнение от tzenkos » 03 апр 2009 21:54

Пожелавам ти успех,и много безавариини километри.Колата ти е лесна за гледане и здрава за каране. (car)

Потребителски аватар
paci
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1424
Регистриран: 25 окт 2008 21:45
Skype: pacu-racer
МПС: nexia
От: KOREQ
Контакти:

Re: Навлизане в света на автомобилите

#5 Непрочетено мнение от paci » 03 апр 2009 22:06

добре дошъл колега,няма проблеми ще ти помагаме,
ако искаш и по скайпа,каквото мога ще ти помагъм

Потребителски аватар
sektor2006
Нов
Нов
Мнения: 74
Регистриран: 09 мар 2009 00:35
МПС: Daewoo Nexia GLX 1.5 16V
От: Русе

Re: Навлизане в света на автомобилите

#6 Непрочетено мнение от sektor2006 » 04 апр 2009 11:01

Колеги, благодаря за мненията и помощта. Вече си оправих местонахождението, така че с това няма проблеми.

Разбирам доста добре от настолни компютри, а не от компютри, вградени в автомобили. Идеята е да стана толкова добър и с Нексията. Ако имам въпроси ще питам, то се знае, но след като ползвам търсачката.

Консумативите - филтри, свещи, масла, уплътнения ми ги сменят в момента. Наясно съм за нуждата.

Пак благодаря и съм сигурен, че ще обменяме мнения за в бъдеще. Много безаварийни километри и на вас!

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Навлизане в света на автомобилите

#7 Непрочетено мнение от Izparitel » 04 апр 2009 12:22

Можеш да прегледаш темата за инструментите, че без тях не става.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Навлизане в света на автомобилите

#8 Непрочетено мнение от slowtraveler » 04 апр 2009 23:53

Колега, честита първа лична кола....
Подхода ти е неправилен - колата е за да ти служи и да ти доставя удоволствие, а не да и служиш и ремонтираш....
Не се опитвай да се вкарваш във филми и да ставаш извънредно подозрителен към всеки шум и т.н.
Това не пречи да си внимателен, но не ставай прекалено мнителен, защото колата все пак е втора ръка.
Ремонт предприемай само в краен случай, и то ако си сигурен в диагностиката, защото често незапознати хора почват да бъркат в правилната работа на машината и и пречат да си работи както трябва...
Успех !!!
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Навлизане в света на автомобилите

#9 Непрочетено мнение от авео » 05 апр 2009 00:58

За много хора,да човъркат по колата е хоби,така че подхода си е много правилен.Обаче,най-важното е: нещо работи ли,не се пипа,защото спира да работи :lol:
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Навлизане в света на автомобилите

#10 Непрочетено мнение от slowtraveler » 05 апр 2009 01:24

Нямах нищо против любознателността, но руснаците имат един лаф : 'не пречи на машината да си работи'...
Предполагам, че всеки, който се е занимавал професионално с ремонт в някаква сфера се е срещал със самоуки 'специалисти', след които ремонта не само става по-сложен, но и по-скъп..
А е често срещано хора, които не са имали автомобил в един момент да искат стар автомобил да стане идеален, и влагат излишни пари/време/емоции.
Идеята на поста ми бе просто да се радва на автомобила, и да не прибързва с човъркането (coolbeer)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
sektor2006
Нов
Нов
Мнения: 74
Регистриран: 09 мар 2009 00:35
МПС: Daewoo Nexia GLX 1.5 16V
От: Русе

Re: Навлизане в света на автомобилите

#11 Непрочетено мнение от sektor2006 » 05 апр 2009 11:13

авео написа:Обаче,най-важното е: нещо работи ли,не се пипа,защото спира да работи :lol:
То това е ясно, така че ще бъда повече от внимателен. Искам просто да съм на такова ниво, че да мога да си оправям колата сам (консумативи и други дреболии) и да не ме правят на луд по сервизите. Мисля, че със време, четене и практика оттук-оттам ще се науча. Нямам претенции да ставам професионален монтьор, не съм учил за това, но поне едно средно ниво мисля, че ще мога да постигна. Определено ще погледна темата за инструментите и ще действам по тях след като регистрирам колата и платя данъци, такси и т.н. :)

Потребителски аватар
paci
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1424
Регистриран: 25 окт 2008 21:45
Skype: pacu-racer
МПС: nexia
От: KOREQ
Контакти:

Re: Навлизане в света на автомобилите

#12 Непрочетено мнение от paci » 05 апр 2009 11:16

така си ее колега
има една тема съм направил за схеми за нексия,тя също може да ти помагът

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Навлизане в света на автомобилите

#13 Непрочетено мнение от slowtraveler » 07 апр 2009 08:24

sektor2006 написа:...Определено ще погледна темата за инструментите и ще действам по тях след като регистрирам колата и платя данъци, такси и т.н. :)
Колега, немците имат една приказка - добрия инструмент е наполовина свършена работа....
От личен опит - винаги използвай точния инструмент и няма да имаш проблеми/изгубени нерви (coolbeer)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Навлизане в света на автомобилите

#14 Непрочетено мнение от Izparitel » 08 апр 2009 19:26

Офтопик:
slowtraveler написа: Колега, немците имат една приказка - добрия инструмент е наполовина свършена работа....
Много истина има в тази фраза.

newcomer
Активен
Активен
Мнения: 591
Регистриран: 20 ное 2008 18:22
МПС: Nexia
От: София

Re: Навлизане в света на автомобилите

#15 Непрочетено мнение от newcomer » 09 апр 2009 22:36

sektor2006 написа: Тъй като си падам техничарче (например компютри - научих всичко за тях свързано с хардуера и правя всякакви ремонти) искам да пренеса тези си способности и в автомобилния свят.
Здравей колега и добре дошъл в клуба на Нексия! Разликата между това да ти изгори някой чип в компютъра и да ти откажат спирачките, е че от второто зависи човешки живот. Не го забравяй, и те поздравявам за амбицията! (coolbeer)

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”