Антени на Макс Телеком

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Антени на Макс Телеком

#1 Непрочетено мнение от dsuzunov » 19 окт 2014 20:20

Преди малко ме потърси представител на Макс Телеком с предложение за монтаж на антена за Интернет на нашия покрив. Спомена цифра около 250лв. на месец за наем.
Трябват ми мнения за вредностите от излъчването, ако има такива, за да съм по убедителен на събранието.
Изображение

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: Антени на Макс Телеком

#2 Непрочетено мнение от Vesko1 » 19 окт 2014 21:25

dsuzunov написа:Преди малко ме потърси представител на Макс Телеком с предложение за монтаж на антена за Интернет на нашия покрив. Спомена цифра около 250лв. на месец за наем.
Трябват ми мнения за вредностите от излъчването, ако има такива, за да съм по убедителен на събранието.
Вредността никой не може да я каже Мите.Това са нови технологии уж...НО само ще ти кажа едно.Служил съм като КВ на мобилни тропосферни радиорелейни станции,имах 4 такива във взвода...които са сигурно 1000 пъти по слаби от тези сегашните антени...все пак беше преди 29 години.След няколкодневно занятие тревата пред чинията пожълтяваше във вид на фуния.Абсолютно беше забранено редник да минава пред чинията...това съм го повтарял на всеки инструктаж.Ето това представляваха станциите...и вообще не бяха безвредни
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Антени на Макс Телеком

#3 Непрочетено мнение от slowtraveler » 19 окт 2014 21:36

Веско, тези старите разчитаха на грубата сила и имаха много голяма излъчваема мощ, докато съвременните са много по-маломощни...
Иначе за ефекта - там наистина нещата са мътни... Диаграмата на антената също е важна - при подходяща антена и насочване, ефекта във вашия блок ще е по-малък отколкото например върху живущите в отсрещния..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Антени на Макс Телеком

#4 Непрочетено мнение от dsuzunov » 19 окт 2014 21:40

Прочетох няколко коментара по темата в нета и навсякъде споменават, че най-малко влияние има върху тези, които са под антената.
Ако не я сложат при нас, съседните входове и блокове чакат. А ние, хем ще получим безплатно облъчване, хем няма да имаме допълнителни приходи.
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Антени на Макс Телеком

#5 Непрочетено мнение от Izparitel » 19 окт 2014 21:51

Има различни мнения в диапазона между двете крайности.

http://potv.blog.bg/novini/2008/09/07/o ... gsm.231272" onclick="window.open(this.href);return false;

Те май и специалистите не са единодушни за вредата от високочестотното облъчване /сигурно позицията на някои зависи и от това кой им плаща заплатата/. Не съм специалист в областта, но, ако живеех на последен етажи не бих се подписал за да се монтира клетка на покрива. Мощността на електромагнитното поле намалява с третата степен на разстоянието и, ако си в непосредствена близост с годините непрекъснато излъчване ще се получи натрупване. В реалните диаграмите на излъчване на антените винаги има и странични листа, които не са за пренебрегване в непосредствена близост до тях.
Де юре би трябвало, ако се спазят изискванията всичко да е О'К, но нещо нямам много вяра на нормативите. Например навремето съвсем законно слагаха азбест в тръбите за водопроводи. Едва след години се разбра, че азбеста е силно канцерогенен, а тези водопроводи уви се използват и до сега.
Всеки има право на личен избор.

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Антени на Макс Телеком

#6 Непрочетено мнение от Proximus » 20 окт 2014 01:46

Да се пробвам и аз да се изкажа като инженер по комуникациите :) Мирковълновите антени на GSM операторите са насочени антени, поради което под основата на антената те реално не би трябвало да излъчват. Ако има изобщо някакво влияние, то ще бъде в блока срещу който тя е насочена. Но пък интензитета на лъчението спада с увеличаване на разстоянието, така че реално проблем не би трябвало да има. Още повече, че за разлика от антените на радарите които излъчват непрекъснато с голяма мощност, тези на мобилните/интернет оператори излъчват на пълна регламентирана мощност единствено когато има устройства които са "вързани" на тях. А и характера на самата енергия е съвсем друг, в случаят говорим за импулсна мощност, висока честота ( ~2GHz ), обхват макс. километър в града. Но имай на предвид, че ако се стигне до монтаж няма да е зле да се уверите по някакъв начин че всичко е направено според стандартите. Защото клетките извън града закачени по стълбове насред полето е допустимо да ги надънят на една мощност ( съотв. покритието се подобрява), а в населени места на доста по-ниска.
А аз до сега не съм чел някакво сериозно изследване доказващо, че от както цяла Европа масово се използва мобилна телефония, заболеваемостта от рак напр. е нарастнала. Най-сериозното твърдение което съм чувал, че микровълновият резонанс в човешкото тяло се намесва в честотата, с която невроните ни си "кореспондират" (12 Hz), в резултат от което може човек да страда от безсъние. Теоретично.
Общо взето ако вие не се навиете, те ще офертират съседният блок и те като се съгласят - ха честито клетка на 20м от прозореца :D

Иначе и аз мога да преразкажа няколко истории на мои преподаватели от ТУ-то. За това как по време на някакво учение вързали пред остро насочена антена ( в зоната на излъчване ) някакво бездомно къче, и на петият ден почнала да му пада козината и да му се появяват рани. Или за служителите на нз си кой център за следене на военните комуникации около Варна, в който от 30 души персонал млади мъже, за 15 години им раждали само момчета (здрави!) :D

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Антени на Макс Телеком

#7 Непрочетено мнение от dsuzunov » 20 окт 2014 09:44

С две думи, по-добре да ни е над главите, отколкото срещу нас.
Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”