Шофиране без книжка

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
galivar
Минаващ
Минаващ
Мнения: 39
Регистриран: 28 окт 2012 08:04
МПС: Matiz декември 1999 г.LPG
От: Svilengrad

Шофиране без книжка

#1 Непрочетено мнение от galivar » 18 дек 2013 14:03

Здравейте,отнеха ми книжката за 1 месец,и сега на 20.12.2013 ми изтича срока и трябва да отида в Хасково да си я получа,та имам едно питане?
Как е по закон,мога ли аз да шофирам до Хасково,или трябва да си наема шофьор?
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 30 год. назад...!!!

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Шофиране без книжка

#2 Непрочетено мнение от ogi » 18 дек 2013 14:28

Каква е логиката да ти я вземат, като ще можеш да караш без нея? :fubar:
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
pipo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 414
Регистриран: 24 май 2011 13:39
МПС: daewoo takuma 1.8
От: София
Име: pipo

Re: Шофиране без книжка

#3 Непрочетено мнение от pipo » 18 дек 2013 14:33

зимаш канче боб измиваш го хубаво подсушаваш го и го фърляш на масата....може и да видиш дали ще има полицай по пътя :lol: :lol: е може и една две стотачки да сложиш на мястото на книжката ...и после си карай към Хасково :lol: :guzen:


:dknow:

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Шофиране без книжка

#4 Непрочетено мнение от dsuzunov » 18 дек 2013 14:34

Нямаш право да управляваш МПС в срока на наказанието.
Ако те спрат за проверка, глобата е от 100 до 300лв.
Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв.:

1. който управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред;
Изображение

galivar
Минаващ
Минаващ
Мнения: 39
Регистриран: 28 окт 2012 08:04
МПС: Matiz декември 1999 г.LPG
От: Svilengrad

Re: Шофиране без книжка

#5 Непрочетено мнение от galivar » 18 дек 2013 14:37

Аха,ясно,значи ще трябва да си наемам шофьор.Благодаря ви за отговорите!
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 30 год. назад...!!!

galivar
Минаващ
Минаващ
Мнения: 39
Регистриран: 28 окт 2012 08:04
МПС: Matiz декември 1999 г.LPG
От: Svilengrad

Re: Шофиране без книжка

#6 Непрочетено мнение от galivar » 18 дек 2013 14:41

dsuzunov написа:Нямаш право да управляваш МПС в срока на наказанието.
Да,но наказанието изтича на 19.12. а аз ще шофирам на 20.12?
През 2012 се очаква да свърши света.. Ако искаш да оцелееш - ела в България, тук сме с 30 год. назад...!!!

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Шофиране без книжка

#7 Непрочетено мнение от dsuzunov » 18 дек 2013 14:50

Също има наказание, независимо, че срока изтича.
При спиране за проверка, няма да можеш да представиш книжка.
Не мога да намеря члена по който е определено като нарушение.
Намерих го, всъщност е следващата алинея:
Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв.:

1. който управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред;

2. който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление или то е отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4;
Изображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Шофиране без книжка

#8 Непрочетено мнение от stinbg » 20 дек 2013 09:24

galivar написа:
dsuzunov написа:Нямаш право да управляваш МПС в срока на наказанието.
Да,но наказанието изтича на 19.12. а аз ще шофирам на 20.12?
Колега, питането ти е съвсем разумно и логично, но за съжаление този разум по пътищата го няма. Полицаят изобщо не му пука прав ли си или не - пука му само за онези 20 лв с които може да се сдобие в рамките на 5 мин "защитавайки закона". Ако пък попаднеш на "некорумпиран" - разправят, че имало и такива ще ти напише акт според законите, който въпреки, че ще се яви нелегитимен, понеже ти си си изтърпял наказанието ще попаднеш на поредното малоумно звено в държавата - съдебната система, където някой няма да схване каква е разликата между наказан си и вече не си и съответно само ще плащаш заради всеобщото малоумие.
Та прав си, но понеже не сме държава с мъдри законотворци и мислещи изпълнители, просто си хвани рейса ...
Life's a journey, not a destination

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Шофиране без книжка

#9 Непрочетено мнение от Proximus » 20 дек 2013 11:03

Ок де, погледнете нещата и от страната на ченгето.
Спира някой си, който кара без книжка, но за сметка на това с мърляв акт в който пише че книжката му е била отнета и вчера ( или преди месец?) е трябвало да му я върнат. Няма възможност да провери достоверността на написаните в акта данни. За разлика от тези които се съдържат в книжката. В крайна сметка това е само един най-обикновен лист с печат отгоре (подлежащ на лесна манипулация), водещ се на отчет някъде в администрацията на пътна полиция.
Еми много ясно че няма да го приеме на вместо официален документ.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Шофиране без книжка

#10 Непрочетено мнение от dsuzunov » 20 дек 2013 13:13

Стоян пак ръси мозъци и се изказва неподготвен. Вместо да си се занимава със самолетите или каквото там го свързва с тях, седнал да "учи монтьора на коя страна се завива гайката"
Нека ви "светна" какво се прави при спиране и проверка от екип на Пътна полиция.
Първо обаче, да внеса малко яснота, кои от служителите в МВР имат право да спират лица и автомобили за проверка.
Това право - ДА СПИРАТ ЗА ПРОВЕРКА имат всички служители в МВР с полицейски правомощия. Който се интересува кои са те - справка ЗМВР.
Аз, независимо, че съм експерт криминалист и основната ми дейност е свързана с лупи, отпечатъци, заснемане, огледи на местопроизшествия и други подобни дейности, също имам полицейски правомощия. Такива права нямат например служителите от "Човешки ресурси", и администрацията. Тези, които поддържат техниката в МВР, свързочници, монтьори, и др. нямат такива права.
Та така, какво става при спиране за проверка:
-представяте документите, които ви се поискат - лична карта, шофьорска книжка с контролен талон, документи на автомобила.
-полицаят прави проверка по телефон или радиостанция за лицата и автомобила, дали се издирват.
Едно уточнение- полицаите на улицата нямат служебни мобилни телефони и справките се правят от личните такива, за сметка на служителя. Връзката е по-добра от радиостанциите.
Ако не носите лична карта, задгр. паспорт, трябва да ви отведе в РУ до изясняване на самоличността.
Ако не представите шофьорска книжка, се прави справка за правоспособност. Справката съдържа данни за наличие на свидетелство, валидност, категории, отнемане ако има такова.
-ако не се издирват лицата и автомобила и спирането е само за проверка, без нарушение - всеки по пътя си.
-ако има информация, че някой или нещо е обявено за издирване - в РУ.
-ако спирането е за нарушение, се постъпва - според зависи. Може акт, фиш, забележка без последствия, а по-податливите и от двете страни стигат до сделка - обикновено финансова.
Ако аз спра водач за нарушение, отърване няма, защото аз не взимам отношение, а екип на КАТ, който ще повикам. Съставя се акт или фиш, към които се прикрепя рапорт от мен до Н-ка на съответната служба, предварително резолиран от моя началник. Аз естествено, никога няма да спра някой, чиито автомобил е с един светещ фар или кара без светлини през деня. Но задължително ще спра вечер кола, чиито задни габарити не светят, което за последния месец ми се случва няколко пъти.
Нищо не предприемам, просто предупреждавам човека, че няма светлини отзад. Ако има възможност, се отстранява на место. Ако няма, карам зад него, ако сме в една посока.
Изображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Шофиране без книжка

#11 Непрочетено мнение от stinbg » 20 дек 2013 22:49

Proximus написа:Ок де, погледнете нещата и от страната на ченгето.
Спира някой си, който кара без книжка, но за сметка на това с мърляв акт в който пише че книжката му е била отнета и вчера ( или преди месец?) е трябвало да му я върнат. Няма възможност да провери достоверността на написаните в акта данни....
Еми много ясно че няма да го приеме на вместо официален документ.
Тоест полицаят чете акта, който се явява вид хвърчащо листче без стойност написано от негов колега, което листче всъщност е официален документ с който потърпевшия бива наказан ??? Е защо да не се съобрази с него? Единственото, наказание което може да се наложи на колегата е че не си носи шофъорската книжка - това е единственото легално, логично и разумно наказание.
dsuzunov написа:Стоян пак ръси мозъци и се изказва неподготвен....
Ако не представите шофьорска книжка, се прави справка за правоспособност. Справката съдържа данни за наличие на свидетелство, валидност, категории, отнемане ако има такова.
Поразчистих плявата - все пак от цялата страница с несвързани с темата обяснения се прокрадна и едно свързано, а именно "се прави справка за правоспособност". Тази справка заедно с акта и наличие на разум в проверяващия полицай и никакво желание да ви прибере 20 лв за празнични подаръци са достатъчно основание да ви пожелае "Весели Празници" или пък ако е супер съвестен да ви глоби заради гореспоменатото неносене на шофъорската книжка.

Не разбрах защо да нямам право да изказвам мнение пък макар и неподготвен?
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Шофиране без книжка

#12 Непрочетено мнение от slowtraveler » 21 дек 2013 00:00

dsuzunov написа:....
Това право - ДА СПИРАТ ЗА ПРОВЕРКА имат всички служители в МВР с полицейски правомощия. Който се интересува кои са те - справка ЗМВР.
Аз, независимо, че съм експерт криминалист и основната ми дейност е свързана с лупи, отпечатъци, заснемане, огледи на местопроизшествия и други подобни дейности, също имам полицейски правомощия. ...
Няма ли и няколко други ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ условия ;)
Щото ако някой ми махне ей така да ме спре, едва ли ще му обърна внимание...
По темата - не мисля, че НП е някакво доказателство за правоспособност.
И възстановяване на правоспособността дали не се реализира при получаване на книжката...
А за габаритите - днес спрях до един такъв юнак по тъмно рано сутринта (нито габарити нито стопове)...
Чакаме на светофара един до друг - свирих, махах - човека навяно бе глух... Че и сляп :lol:
Нахлупил ушанката - и до там :lol:
Офтопик:
В тази връзка един виц:
Сибир - адски студ. Двама рибари до дупка в леда.
Единия - валенки, ушанка и т.н. Втория - по бейзболна шапка...
Първия пита втория
-абе не ти ли е студено с тази шапчица
- студено ми е, ама знаеш ли вчера с ушанката какъв голям проблем стана
- какъв
- ами викали са ме да пием водка, пък аз не съм ги чул :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”