Защо сме по-зле от 'западняците'

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Защо сме по-зле от 'западняците'

#1 Непрочетено мнение от slowtraveler » 11 дек 2013 21:56

Снощи се прибрах от едно бързо ходене до Кембридж, и видяното там ме наведе на няколко мисли и размишления...
Няколко думи за градчето - около 120х.човека. Издържа се/съществува заради студентите... Ниски сгради. И много история.

Първо наблюдение:
Кеймбриджския университет е нещо много общо. Представлява около 30 отделни колежа.
Всеки със своя насоченост. Но с доста добър обмен на информация между колежите. Включително възможността един колеж да препоръча на друг даден студент, който според тях не е подходящ точно за тях, но има потенциал да стане много добър студент в другия колеж.
Едно просто сравнение - във Варна (официално около 400х.човека) има 4 университета и висше училище (поне за тях се сещам) : Технически, Икономически, Медицински, Свободен, Морски
И тези 5 висши заведения не само не си обменят информация, но и се конкурират жестоко... Разединени...

Второ наблюдение:
В разговор с местни жители те споделиха, че града практически се издържа от студентите и туристите, които са дошли да видят студентския град.
Въпреки голямата зависимост от студентите, колежите съвсем не се притесняват да имат НУЛЕВА година за някоя специалност, ако сметнат, че явилите се кандидати не са подходящи за тях.
И приема е изключително малък и специализиран - в специалността, където кандидатства сина миналата година е имало двама (2) приети...
В противоречие с приема в нашите учебни заведения : преди месец в училището на сина се появили емисари, които агитирали - всеки с бележките си от 11 клас може да подаде документи в доскоро елитно висше учебно заведение, и ще бъде записан автоматично в исканата от тях специалност...

Трето наблюдение:
Традицията там се спазва от векове. Тук се сменя през всеки избори....

Четвърто наблюдение (но не маловажно):
Освен от изумителните колежи (като сграден фонд и поддръжка), останах изключително изумен от местна книжарница...
Съвсем не знам дали е нещо уникално за града - просто влязох в първата ми попаднала. Външно, като сравнително малък магазин.
Вътре - с размери на хипермаркет... И това умножено по три етажа.
Навярно над 90% бе МЕСТНА литература - т.е. писана от английски автори (т.е. - адаптирана към тяхното мислене)...
Книгите - на ВСЯКАКВИ теми... От спорт, през наука, философия, психология, та до забавни жанрове.... ВСИЧКО!!!
Например една голяма секция спорт - от F1 (включително няколко различни луксозни книги за противоборството между Хънт и Лауда), през бокс, та до яхтите (там бе доста широко обхванато - от книги за възли, готварски (как и какво се готви на яхта) та до специализираните алманаси, необходими за навигацията)...
История - отдела Източна Европа бе колкото половин наша книжарница. За Либия видях около 5-10 отделни книги...
Всичкото досега - не става въпрос за някакви тънки 'тефтерчета', а сериозни книги по 400-500 страници...

Всеки се старае неговия опит да бъде полезен и на други...

Да, не са по-добри от нас нито като начин на мислене, нито като възможности....
Но са успели да създадат много по-добра организация от нашата. И тази организация ПРИНУЖДАВА всички да се съобразяват с нея...
И най-вече - да се чувстваш уютно спазвайки правилата...
Те такова спиране на пешеходни пътеки не съм виждал никъде... Не да си на бордюра до платното - видят ли че се насочваш към платното, дори и да си далеч от платното - спират и дават път.
Караш ли колело - спират и дават път (там видях хиляди велосипеди и велосипедисти, на велосипеди, от които нашенски циганин би отвърнал погнусен поглед).
За първи път виждам опашка 10 автомобила пред пешеходна пътека, които преминават един по един. Просто докато премине един автомобил, и току се показал пешеходец или велосипедист, и веднага и двете платна спират..
Уличките - доста по-тесни от нашите. Местата за спиране - още по-малко от нашите. Всеки - със свое място (явно дебело платено), обозначено с маркировка и знаци. А уличките толкова тесни, че боклукчийския камион върви с двете гуми по отсрещния тротоар, защото не може да се размине с паркираните автомобили.
Но системата работи - всичко е спокойно и всички са усмихнати и услужливи...
Ех, къде е нашата колаборативност...
И докога ще се борим един с друг, вместо да се обединим - не знам....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#2 Непрочетено мнение от Ilyan » 11 дек 2013 22:29

Изображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#3 Непрочетено мнение от Proximus » 11 дек 2013 23:12

До скоро бях готов да обвиня държавата за смотаната политика "парите следват студента". Която политика опорочава целият процес на подбор, контрол и висшо образование като цяло. Баща ми, бидейки с 20 години преподавателски стаж в ТУ-то много пъти са му напомняли да не се опитва да реже клона на който стои.
Още от предното правителство има някакви бледи наченки държавните субсидии да се раздават на университетите които успяват да пласират кадрите си най-добре. Което е и логично. От бившите ми колеги от ТУ-то почти всичките работят на някаква работа, изискващо инженерно образование. За съжаление, не вярвам 600-те души Финансии, и още толкова СК които тази година ВИНС избълваха да могат да се похвалят със същото. На подобни предложения обикновено академичната общност отвръща с яростен отпор.
Но в крайна сметка освен държавата която в случаят го играе мека Мария, и алчните бизнес ориентирани ректори, виновни са и тези заради които се играе цялата работа - студентите. Аз за себе си нямам обяснение как ще се запишеш да следваш специалност с име "Икономика на индустрията", при все че в България сигурно имаме на кръст 20 по-големи индустриални предприятия в които, шанса ти измежду 200-те човека випуск само от твоя университет, да попаднете клони към 0. Или пък "Мениджмънт". Гаджето на един приятел до последно си представяше как завършва магистратура и я правят шеф на отдел в някоя западна компания. Звучи забавно, ако данъкоплатците не бяха потрошили 10сем.X~6к лв за да се научи тя сега да бачка като офис асистент.

И че така де. Как да обяви някой университет нулева година по дадена специалност, след като ако го направи, няма да има пари да плаща 1 година на преподавателите си. И как да има книжарници като хипермаркети, след като няма кой с какво да купува. А и да се интересува.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#4 Непрочетено мнение от ogi » 11 дек 2013 23:27

Само мога да кажа "WELCOME", тия неща съм ги видял доста пъти, няколко пъти, преди пъти! Лондон ми е като дядовата ръкавичка - само там 4 пъти съм бил + останалите 50+ места по света! Тафтологията е от импулсивност. Въпреки всичко, с всяко мое странстване по света, което някои тук знаят, че не е малко, се убедих, че моето място е тук, заедно с войната за по-добро...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 12 дек 2013 13:01

Proximus написа:.....
И че така де. Как да обяви някой университет нулева година по дадена специалност, след като ако го направи, няма да има пари да плаща 1 година на преподавателите си. И как да има книжарници като хипермаркети, след като няма кой с какво да купува. А и да се интересува.
За информация - годишния бюджет на Кеймбриджския университет е над 4 млрд паунда, което си е около 6млрд. евро...
Като част от финансирането е от 'собствено производство' - земи, които дава под аренда и т.н. Дарения, такси и т.н....
В колежа, където кандидатства сина доколкото се сещам земите дават около 20% от финансирането (общо финансиране около 600млн.евро). Дарения от фирми и плащане за конкретни разработки са с доста голям процент .. Таксите по мои сметки сигурно са доста малък процент.
Така, че 'нулева' година няма да ги събори толкова... Преподавателя обучава 1-2 студента. Не повече...
И ако не му харесат - не обучава..

Оги, и аз съм ходил тук-таме, но такава атмосфера като в Кеймбридж не съм срещал никъде...
Мога само да съжалявам, че когато ни е било времето за това обучение, сме били коне с капаци...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#6 Непрочетено мнение от Proximus » 13 дек 2013 16:06

То това е една принципна разлика между нашите ВУЗ-ове и тамошните. Тук, преподавателите са основно даскали, и през повече от 1/2 от работното си време са ангажирани с провеждането на лекции, упражнения, проверка на контролни/протоколи/курсови и т.н. Пари и средства за сериозна развойна дейност почти не се отпускат. То няма и кой, тъй като мощната индустрия която трябва да потребява и спонсорира продуктите на научна изследователската дейност, отдавна е загробена. За разлика от тамошната. Държавата субсидира единствено разработки в БАН. В UK напр. такова животно като БАН не съществува. На времето сме го взаимствали от руснаците, бидейки по-лесно да централизираме научните разработки. Хубаво че от както сме в ЕС връзките между нашите и тамошните университети лека полека се засилват и тук таме изпада някое проектче за движене, обмен на преподаватели, студентите пък ходят по Еразъм и т.н. Общо взето работата у наше село, работата е такава, че круша портокали няма как да роди.

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#7 Непрочетено мнение от Ilyan » 13 дек 2013 17:02

slowtraveler написа:...
Кеймбриджския университет е нещо много общо. Представлява около 30 отделни колежа.
Всеки със своя насоченост. Но с доста добър обмен на информация между колежите. Включително възможността един колеж да препоръча на друг даден студент, който според тях не е подходящ точно за тях, но има потенциал да стане много добър студент в другия колеж.
Едно просто сравнение - във Варна (официално около 400х.човека) има 4 университета и висше училище (поне за тях се сещам) : Технически, Икономически, Медицински, Свободен, Морски
И тези 5 висши заведения не само не си обменят информация, но и се конкурират жестоко... Разединени...
....
Типичен пример за едно от основните правила тук: "Не е важно на мен да ми е добре, важното е ...".
Изображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#8 Непрочетено мнение от todortv » 13 дек 2013 17:51

Ilyan написа: Типичен пример за едно от основните правила тук: "Не е важно на мен да ми е добре, важното е ...".
Офтопик:
Българин хванал златната рибка....
Първо желание: Да умре кравата на комшията, отдясно.
Второ: Да умре кравата на комшията, отляво.
Трето: Да умре моята крава, да ги видя откъде ще си купят мляко..... :lol:
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#9 Непрочетено мнение от slowtraveler » 14 дек 2013 21:50

Добре де... А как може да се оправим?
Как може голяма част от другите народи да са задружни, и да се събират където и по света да отидат, а нашите (и руснаците) - да гледат да се дистанцират едни от други...
Къде е завета на хан Кубрат (не оня Ханко Брат)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
pamporov
Активен
Активен
Мнения: 571
Регистриран: 06 май 2012 22:27
Skype: g.pamporov
МПС: Lacetti 1.8; VOLVO S40 II
От: Plovdiv

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#10 Непрочетено мнение от pamporov » 14 дек 2013 21:57

Не е на запад, но е по-добре от много наши села: http://newsbgroom.com/?p=4184" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#11 Непрочетено мнение от dsuzunov » 14 дек 2013 22:25

slowtraveler написа:Добре де... А как може да се оправим?
Как може голяма част от другите народи да са задружни, и да се събират където и по света да отидат, а нашите (и руснаците) - да гледат да се дистанцират едни от други...
Къде е завета на хан Кубрат (не оня Ханко Брат)...
Аз, без да съм обикалял по света :lol: , също имам мнение:
То се базира на перифразираната поговорка:
-"С каквито живееш, такъв ставаш!"
Живеем на Балканите, заедно с Ориенталския манталитет на турците, лукавия характер на гърците (обожавам музиката им, но само нея), веселяшкия характер на сърбите и циганията на румънците. Та всред тези нации, да не искате да приличаме на германците, или на хладните и надменни англичани? Цяла Европа , по време на кръстоносните походи се е изредила през земите ни, половин хилядолетие са ни владели османските турци, отделно Византия. Какво да очакваме?
Да се благодарим, че има народни будители, благодарение на които пишем и говорим на наш си език, с наша си азбука.
Че ако не са били те, кой знае, какви имена щяхме да носим сега.
Може да съм песимист, но със сигурност съм реалист...
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#12 Непрочетено мнение от slowtraveler » 14 дек 2013 22:46

Е да, но преди век сме били задружни... И затова сме имали възход...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#13 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 26 дек 2013 07:14

Ще цитирам един мой бивш началник:

На юг от Алпите цивилизация няма!

Криза, дългове, проблеми, все на териториите на южна Европа. Започнете от Испания та до Гърция. Защо? Хората са мързеливи и не са свикнали да се борят за прехраната си. Ония по-на юг са още по-големи мърди. Факт.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#14 Непрочетено мнение от slowtraveler » 26 дек 2013 10:04

Chevrolet_Cavalier написа:Ще цитирам един мой бивш началник:

На юг от Алпите цивилизация няма!

Криза, дългове, проблеми, все на териториите на южна Европа. Започнете от Испания та до Гърция. Защо? Хората са мързеливи и не са свикнали да се борят за прехраната си. Ония по-на юг са още по-големи мърди. Факт.
Зависи какво се смята за цивилизация..
По-вероятния факт е, че южните дългове и кризите са инициирани точно от 'цивилизациите' на север от Алпите (визирам конкретно Гърция)...
Да не говорим, че най-голямата дългова криза е инициирана от 'суперцивилизацията' на запад от Атлантика :)
И май още по-голяма дългова криза предстои пак с инициатор от там, като се имат впредвид икономическите им параметри...

Дали сме прекалено доверчиви, или прекалено лакоми (в смисъл - в момента в който някой 'западняк' даде оферта, и веднага търсим личния келепир)?
Струва ми се, че 'цивилизациите' на север от Алпите и на запад от атлантика действат без промяна от времето на колонизациите - каквото може да се изсмуче от 'доверчивите туземци' - ще го изсмучем :guzen:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Защо сме по-зле от 'западняците'

#15 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 дек 2013 14:32

Ето по какви правила работят голяма част от държавите:
http://www.obekti.bg/chovek/10413-%D0%A ... 1%82%D0%B5" onclick="window.open(this.href);return false;
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”