Купуваме кола без нотариус

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Купуваме кола без нотариус

#1 Непрочетено мнение от Izparitel » 11 сеп 2013 13:02

Купуваме кола без нотариус
Прехвърлят ни собствеността директно в КАТ...
А аз си мислех, че регистрацията и прехвърлянето на имущество каквото се явява автомобила не е работа на Пътна полиция.

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Купуваме кола без нотариус

#2 Непрочетено мнение от todortv » 11 сеп 2013 16:40

Много добре! Спестяват се близо 100лв , НО не се знае колко ще е таксата в КАТ. :lol:
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Купуваме кола без нотариус

#3 Непрочетено мнение от slowtraveler » 13 сеп 2013 07:26

И ще настане един панаир...
Спомнете си как сте продавали/купували автомобил:
Отиваш при нотариуса, сядаш, попълват документите, подписвате се, и за 15-20 минути нотариуса е заверил документа...
Сега си представете 50-100 семейства (защото не можеш да продадеш автомобила сам) да се съберат в КАТ, и да се опитват да направят същото това при неуслужливи служителки в КАТ...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Fani
Минаващ
Минаващ
Мнения: 34
Регистриран: 02 май 2011 15:54
МПС: Daewoo Espero CD
От: Assenovgrad
Име: Mims

Re: Купуваме кола без нотариус

#4 Непрочетено мнение от Fani » 13 сеп 2013 13:34

И идеята е вместо мирно тихо и кротко да си платим на нотариуса и да си свършим работата, без да ни разбира света, да се редим И ЗА ТОВА на опашки по родните институции и да тъпчем държавата с още пари задето нейните експедитивни любезни служители са ни загубили един надник време в обиждане, мрънкане и размотаване от гише на гише.
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Купуваме кола без нотариус

#5 Непрочетено мнение от Izparitel » 13 сеп 2013 14:50

Аз нещо не схващам как от Пътна полиция ПП /КАТ/ ще зависи прехвърляне на собственост. ПП може да регистрира в масивите си собствеността като твоя, но поне според мен участието й в процеса на покупко-продажбата не ми се вижда логично. Иначе и аз очаквам като пред всяка държавна институция да се появят опашки, бюрократично отношение и изнервени граждани.
До сега поне в София изповядването на сделките ставаше спокойно в някоя от многобройните адвокатски кантори. За в бъдеще ще видим. Дано да не сме прави!

kkirilov
Нов
Нов
Мнения: 85
Регистриран: 05 авг 2011 22:21
МПС: Aveo 1.4
От: sofia
Име: Кирил

Re: Купуваме кола без нотариус

#6 Непрочетено мнение от kkirilov » 13 сеп 2013 20:14

Смятам че е много добра идея, дано успеят.
И сега колата трябва да мине КАТ, но ако има проблем вече е късно.
Надявам се да намалеят измамите,
Ще се проверява дали с колата всичко е наред, дали не е обявена за крадена или има някакъв запор.
Също да се забрани продажбата с пълномощно,
Всичко което намали възможността за измами е много добро, нотариусите нямат информация, пък и не носят никаква отговорност за измами, само прибират пари .
Директно да попитам за какво са нотариусите, пари срещу какво ???
Има ли някаква отговорност, ако продавача е измамник - Не естествено купувача духа супата - гори а нотариуса само прибира пари.

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Купуваме кола без нотариус

#7 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 23 сеп 2013 06:50

Toва е някаква искрица в тунела. Милиони жители на Америка купуват и продават коли без никакви нотариуси. Продавач и купувач отиват в "КАТ", единия казва "КУПУВАМ", другия "ПРОДАВАМ", плащат си таксите на гишето и кой откъде е. Какви общини, какви бележки за данъци и не знам си какво. Документите на колата ми (едно хвърчащо листче) пристигат в края на септември и ако не ги платя, те не са валидни. Хванат ли ме, мноооого е скъпо. Колите в семейството се водят на мое име и никога не са ме питали, какво мисли жената 8) Това е някаква малка стъпка, към ограничаването на бюрокрацията, или поне така ми се иска.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Купуваме кола без нотариус

#8 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 сеп 2013 08:57

Има голяма разлика в спецификата на администрацията във всяка една отделна държава...
И съвсем не може да се каже 'ама то това е най-правилното, защото еди-къде си е така'...
Често зад такива прости действия стои голяма основа... Нямаш ли основата - става великан на глинени крака, който рано или късно ще се срути.
Казваш - няма бележки за данъци и т.н. И караш без документи в даден срок?

Къде според теб е 'светлината' - в момента отивам при близкия нотариус (в близките 300-400 м от офиса ми има поне 10 нотариуса. Единия казва - купих, другия продадох. Показвам платежното с което в началото на годината съм си платил данъка на автомобила.
Вземам си парите и договора, че съм продал автомобила и съм приключил...
Нотариуса ще отиде на другия ден да плати държавните такси и ще върне квитанцията на купувача...
След това купувача има някакъв срок да отиде да си смени талона и евентуално - номерата...
И да прати по пощата уведомление до Местни данъци и такси, че е купил/продал автомобила...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Купуваме кола без нотариус

#9 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 24 сеп 2013 07:33

При мен продажбата на автомобила на жената ми отне около 30 секунди. Отидохме с купувачката на гишето, аз казах ПРОДАВАМ, тя каза КУПУВАМ, върнаха ми рестото за платения данък и това беше. Няма общини, декларации, присъствие на жената, защото е семейна собственост и т.н. Покупката отнема около 20 сек. повече, защото трябва да се платят такси на гишето. Вкарваш картата, анбираш пин-кода и това е. Няма канали, сверки, триъгълници, аптечки .... познати истории.

И това не е колос с глинени крака, а перфектно действаща машина. Обадих се по телефона на застрахователя, казах че съм продал колата и оттози момент вече не плащам нищо. Колко време губите за регистрация, отписване, застраховане и бла бла удоволствия? За "новата" кола на жената пак се обадих на застрахователя, поисках двустранна застраховка (пълно каско), попитаха ме, има ли щети, казах не и след 4 дни полицата ми дойде по пощата. Няма огледи, вещи лица и т.н.Всичко стана с един телефонен разговор.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Купуваме кола без нотариус

#10 Непрочетено мнение от Izparitel » 24 сеп 2013 08:56

Проблемът е, че у нас опрат ли нещата до държавна или общинска администрация става страшно. :devil: Пренебрежително отношение спрямо граждани, опашки, нерви, изведнъж се оказва, че трябва да се представят още и още документи...
Нещо не се сещам къде у нас обичайно може да има големи опашки освен пред общинските или държавни институции. Това със съгласието на съпругата при продажбата на автомобила е остатък от Живково време, когато автомобилите официално се водеха "лукс" и за покупка на нова кола се чакаше 10-20 години само за да ти дойде реда в Мототехника.

Потребителски аватар
pipo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 414
Регистриран: 24 май 2011 13:39
МПС: daewoo takuma 1.8
От: София
Име: pipo

Re: Купуваме кола без нотариус

#11 Непрочетено мнение от pipo » 24 сеп 2013 09:39

е то така намалява работата за нотариуси ...което не е добре с оглед че вече на всеки метър има такъв.....
а това без огледи и всичко по телефона ...то затова немогат да си преброят дълга и цялата държавица е на системи....

не че тука като е по различно държавата е цъфнала и вързала

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Купуваме кола без нотариус

#12 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 сеп 2013 12:21

Chevrolet_Cavalier написа:.... Няма канали, сверки, триъгълници, аптечки .... познати истории....
Навярно отдавна не си прехвърлял автомобил в БГ...
От доста години при получаване на новите талони на автомобил в КАТ, ако няма да сменяш номерата можеш да отидеш там и без автомобила (само купувача отива)... Всичко е документално.
Но пак има опашки, защото например КАТ Варна обслужва цялата област...
И работата на гишето наистина е 1 минута и още 20-30 сек до съседното гише - банката...
Изчакваш няколко минути и направо вземаш новите талони, които са ти разпечатани и ламинирани...
Просто чакането докато стигнеш до гишето може да е 30-45 минути...
А при нотариуса нещата стават за около 10 минути без опашки докато ти подготвят договора...
Ако имаш подготвен договор - то приключваш за 30 секунди - само се подписваш и си готов...

Останалите 'преимущества', които си споменал за застрахователи, данъци и т.н. - и тук са така..
С тази разлика, че до данъчното трябва да изпратиш писмо (или да попълниш информацията през сайта им)...
Не става само с обаждане...

Та общо взето - голямото чакане е точно опашката в КАТ, а не самата работа...
И тази опашка ще стане в пъти по-голяма отколкото е сега, ако при тях ще се подписват договорите за покупко-продажба...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Купуваме кола без нотариус

#13 Непрочетено мнение от miroki » 25 сеп 2013 09:07

Като взех ланоса преди 3-4 години, и отидох в Кат се оказа, че трябвало да има номер на двигателя, а в талона издаден от КАТ ( пак от новите) не пише номер двигател. Значи в кат на друг град може, но за Варна не може. Бяха ми перфорира ли талона и свалили номерата, като ми ги монтираха обратно и ми казаха отивай в деу и искаме бележка, че колата е произведена с този номер двигател ( защото те намериха къде е номера на двигателя) и се моли да не те спрат, че нямаш валиден талон.
Деу вече няма, всичко прехвърлено в Шевролет. И от там ми казаха, ако е прехвърлена информацията успешно и ако случайно я има и за твоята кола ще можем да ти дадем справка. За мой късмет в базата имаше данни за моята кола и никой не си беше направил труда да смени двигателя и се оказа, че е точно този, с който е произведена. Върнах се обратно в кат и довършихме смяната на номерата. Ако не беше тази процедура вероятно щях да мина кат за около 2 часа. Така минах за около 4.
Отделно се ходи и в данъчното за него мисля не са променили нещата.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Купуваме кола без нотариус

#14 Непрочетено мнение от slowtraveler » 25 сеп 2013 11:40

За данъчното нещата във Варна са променени. В смисъл - допълнени...
Ако искаш - отиваш в данъчното.
Ако не - можеш да пратиш документите по пощата..
Или електронно ако имаш електронен подпис:
https://it.varna.bg:4499/Varna/frmEUslugi.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

П.С. относно номера на двигателя - има го този проблем и не само във Варна...
Вчера в един друг форум се оплакваше колега, че в КАТ София му е отказана регистрация на автомобила точно заради номера на двигателя. А автомобила идва с регистрация от КАТ в друг град...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

kkirilov
Нов
Нов
Мнения: 85
Регистриран: 05 авг 2011 22:21
МПС: Aveo 1.4
От: sofia
Име: Кирил

Re: Купуваме кола без нотариус

#15 Непрочетено мнение от kkirilov » 25 сеп 2013 16:20

Някой може ли да ми какже каква отговорност носи за зделката нотариуса
Защо взима пари.
Какво ще се случи ако продавача не е коректен , и в кат вместо да регистрират колата я задаржат
Какво ще направи нотариуса ----

На гището се проверяват документите на колата - ДА се забрани продажба с пълномощно само собственик, вижда се всичко наред ли е и се прехварля
- То и сега е така ама някакав нотариус прибира пари за .... срещу какво

ДАнака вече се плаща и на гисхе на изипей , няма нужда да се ходи до данъчното

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”