„Умниците” от аварийната лента

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
kkirilov
Нов
Нов
Мнения: 85
Регистриран: 05 авг 2011 22:21
МПС: Aveo 1.4
От: sofia
Име: Кирил

Re: „УМНИЦИТЕ” ОТ АВАРИЙНАТА ЛЕНТА

#16 Непрочетено мнение от kkirilov » 03 сеп 2013 11:34

На магистрала се кара в дясната лента, независимо от скороста, и дясностоящия е с предимство.
На тракия при изпреварване , някакъв се залепи зад мен и почна да ми присвятка с фаровете. Отворих прозореца и си прибрах огледалото.
Имаше уникална физиономия като ме изпревари след това.

Пак казвам абосолютна безотговорност и безнаказанст по улиците. Но няма воля това да се спре

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: „УМНИЦИТЕ” ОТ АВАРИЙНАТА ЛЕНТА

#17 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 сеп 2013 12:17

kkirilov написа:На магистрала се кара в дясната лента, независимо от скоростта, и дясностоящия е с предимство....
Прав сте, че се кара в дясната лента, а в 'бързата' лента се влиза само за изпреварване...
Но относно 'дясностоящия' не сте прав..
Преговорете си отново правилника за прилагане на ЗДвП...
В случая става въпрос за изпреварване, а не за предимство при кръстовище.
Затова и 'дясностоящия' в дясната лента НЯМА предимство - той е ИЗПРЕВАРВАН...
По-специално трябва да преговорите следния член от Правилника:
Чл. 88. (1) Водач, който има намерение да предприеме изпреварване, е длъжен:
1. преди да подаде сигнал, да се убеди, че движещото се след него пътно превозно средство не е подало сигнал за изпреварване, че не го изпреварва друго пътно превозно средство и че движещото се отпред пътно превозно средство не е подало сигнал за изменение на посоката си на движение наляво;
2. след като е подал сигнал, да се убеди, че има видимост, свободен път на достатъчно разстояние за изпреварване и може да заеме място в пътната лента пред изпреварваното пътно превозно средство, без да го принуждава да намалява скоростта или да изменя посоката на движение.
Точно заради това и аз понякога се ядосвам, когато някой реши да ми сече пътя, при условие, че съм започнал изпреварването...
При магистралата съвсем логично изпреварването не започва на 10-20 метра зад изпреварвания автомобил - скоростите не са такива..

П.С. присвяткащия може да съм бил аз - доста народ не ползва огледалата си :lol:
За мен коректно шофиране е когато започвайки маневрата не принуждаваш друг да намалява скоростта или изменя посоката на движение.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: „УМНИЦИТЕ” ОТ АВАРИЙНАТА ЛЕНТА

#18 Непрочетено мнение от ogi » 03 сеп 2013 14:19

slowtraveler буквално е копирал моето мнение, което почнах да пиша, но се зарових да търся същият член :) Точно толкова дразнещо е да изпреварваш и да те засекат.

Търпеливо изчаквам всякакво изпреварване, колкото и бавно да става, без никакви симптоми на нервност, без залепяне на бронята, дори ако съм с по-висока скорост не прилагам характерното рязко спиране зад бронята в последният момент, а отнемам газта, за да застана плавно отзад ... но карането в лява лента, без изпреварване, както и изскачането за изпреварване пред теб, без съобразяване са нервиращи!
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Hunter
Напреднал
Напреднал
Мнения: 421
Регистриран: 01 сеп 2012 22:40
МПС: Subaru Forester 2.0
От: София
Контакти:

Re: „УМНИЦИТЕ” ОТ АВАРИЙНАТА ЛЕНТА

#19 Непрочетено мнение от Hunter » 03 сеп 2013 14:26

Напълно съм съгласен с двамата и аз винаги преди да започна да изпреварвам гледам в огледалото, като започна да изпреварвам също и по време също. В случая бях започнал изпреварването, без да има автомобили зад мен, и смятам, че съм напълно в правото си да го завърша (след като съм почти до колата, която изпреварвам), а въпросните движещи се със 180+ да се съобразят с мен. Това, че аз не се движа със 180, а със 140, не ме ограничава от възможността да ползвам лентата за изпреварване. :)
Subaru Forester 2.0 LPG :clap:
Daewoo Lanos 1.4 CNG - ex :inlove:

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: „УМНИЦИТЕ” ОТ АВАРИЙНАТА ЛЕНТА

#20 Непрочетено мнение от Ilyan » 03 сеп 2013 16:35

Hunter написа:...гледам в огледалото...
Това е нещото, което много често липсва, а може да спести много главоболя. Не е необходимо в последния момент, преди да започнеш да изпреварваш, да погледнеш в огледалото. Застигаш по-бавен, от далече прецени, дали ще изпревариш, или първо ще пропуснеш по-бързите от теб с по-ранно и плавно намаляване на скоростта.
Изображение

Потребителски аватар
Hunter
Напреднал
Напреднал
Мнения: 421
Регистриран: 01 сеп 2012 22:40
МПС: Subaru Forester 2.0
От: София
Контакти:

Re: „УМНИЦИТЕ” ОТ АВАРИЙНАТА ЛЕНТА

#21 Непрочетено мнение от Hunter » 03 сеп 2013 16:58

Ilyan написа:
Hunter написа:...гледам в огледалото...
Това е нещото, което много често липсва, а може да спести много главоболя. Не е необходимо в последния момент, преди да започнеш да изпреварваш, да погледнеш в огледалото. Застигаш по-бавен, от далече прецени, дали ще изпревариш, или първо ще пропуснеш по-бързите от теб с по-ранно и плавно намаляване на скоростта.
Както казах, в случая започнах изпреварването на абсолютно празен път зад мен, а тези отзад се появиха чак когато нямаше как нормално да се прибера в дясната лента. В такъв случай смятам, че съм в правото си.
Винаги се съобразявам с подадените сигнали на околните (и тяхната скорост), било то когато изпреварвам и застигна някой друг, който е тръгнал да изпреварва преди мен, или пък мен ме изпреварват и аз трябва да натискам спирачката за да изчакам да изпревари мен и колата пред мен, за да мога да започна аз изпреварване. Ако има автомобил в лявата лента, който очевидно изпреварва винаги предпочитам да намаля малко и да го изчакам, или да се прибера, ако съм започнал изпреварването по-рано и имам такава възможност. :beer:
Subaru Forester 2.0 LPG :clap:
Daewoo Lanos 1.4 CNG - ex :inlove:

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: „УМНИЦИТЕ” ОТ АВАРИЙНАТА ЛЕНТА

#22 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 сеп 2013 17:04

Hunter, никой не казва, че не трябва да се изпреварва...
Напротив- често се случва...
За съжаление в БГ скоростния режим не се спазва строго.
Затова и погледа трябва да е МНОГО по-назад в огледалата...
И на мен ми се е случвало да ми светнат, но само ако съм бил блокиран да си завърша нормално изпреварването от настигнат от мен автомобил...
При нормално каране гледам над 0.5-1км назад по магистралата (плавните завои позволяват такива неща). Така не могат да те изненадат, защото дори и да се движат с 200км/ч, пак им трябва тридесеттина секунди за да те настигнат...
И по темпото на застигане можеш да прецениш дали ще можеш да направиш нормално изпреварването без да бъдеш застигнат през това време, или да изчакаш десеттина секунди и да пропуснеш бързия автомобил....
Един единствен път съм бил изненадван така - 'нямаше никой и изведнъж - някой стои зад теб' от един мотор - в продължителния девненски завой - юнака караше с над 280км/ч по надолнището..
Илиян ще потвърди, че в Гърция например този проблем почти го няма - на магистралата 99% от хората карат в скоростния режим с почти еднаква скорост. Може да изпреварваш някого в продължение на километри, и пак никой няма да те застигне ...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: „Умниците” от аварийната лента

#23 Непрочетено мнение от The Stig » 04 сеп 2013 01:04

Бързаците в групичката 180 км/ч+, няма да ги коментирам- всеки си има глава на раменете и сам решава дали да спазва закона и каква е нормалната скорост за движение.. Дразня се на другите индивиди- настигам постепенно два автомобила, като съм си дал мигач и си карам в лявата лента защото виждам, че се движа по-бързо, а и зад мен няма никой. В този момент втория решава и той да изпреварва и се изнася. Почти не ме засича(не се движа с много по-голяма скорост), чуквам леко спирачката и си карам зад него- нямам никакви проблеми с това. Но е явно, че се движа по-бързо от него и имам намерение да го изпреваря след като си завърши неговата маневра. Е, да, но след като изпревари едвам- едвам, той продължава да се движи в лявата лента и чак след известно време се прибира в дясната... това е обичайна картинка и често се повтаря. Не си ли гледат в огледалата, нарочно ли го правят, незнам... Аз винаги гледам максимално бързо да освободя лявата лента, но доста от шофьорите не си дават зор. Не съм бързак, няма 20 секунди да ме оправят, но е малко дразнещо... :^)
Изображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: „Умниците” от аварийната лента

#24 Непрочетено мнение от Proximus » 04 сеп 2013 10:02

Както и да ги гледате нещата, често какъвто си човек в живота, такъв си и зад волана. Ако си арогантен и нагъл, с чувство за превъзходство над себеподобните, се пререждаш на светофарите, ядосваш се на по-бавните, свириш с клаксона, пресвяткваш да ти дадат път, минаваш от където ти падне и т.н. Докато не попаднеш на "мъжът с косматите ръце" (ако го знаете вица).
И обратното, ако пък си заспел, лесно си склонен да се движиш все едно си сам на пътят с темпо и позиция които са ти удобни на теб самият. И да те боли че лазиш по нечии нерви.
И че тъй де. Аз поне се пробвам да не се ядосвам. Успокоявам се ако аз ги изкарам от равновесие, не те мен. И се самоуспокоявам че в живота, за разлика от пътят, рядко само ръчкането с лакти върши работа.

Потребителски аватар
pipo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 414
Регистриран: 24 май 2011 13:39
МПС: daewoo takuma 1.8
От: София
Име: pipo

Re: „Умниците” от аварийната лента

#25 Непрочетено мнение от pipo » 04 сеп 2013 10:22

е не е така ....масово дебили карат по пътищата :?:: :?:: който не се съобразяват с нищо....в един момент аз спазващия ограниченията се чувствам некомфортно от подсвиркванията и светканията им ....... за капак като искаш да отбие да му отвинтиш кофата и това неискат ...е как да не се дразниш :!:

Потребителски аватар
Hunter
Напреднал
Напреднал
Мнения: 421
Регистриран: 01 сеп 2012 22:40
МПС: Subaru Forester 2.0
От: София
Контакти:

Re: „УМНИЦИТЕ” ОТ АВАРИЙНАТА ЛЕНТА

#26 Непрочетено мнение от Hunter » 04 сеп 2013 12:26

slowtraveler, разбира се случва се, я недоглеждане или нещо друго, но в такива ситуации трябва да има някаква толерантност на пътя, а не да се минава така между колите, защото както казах един неопитен шофьор лесно може да се паникьоса в такава ситуация и не се знае какво може да стане. Това беше главната цел на споделянето на ситуацията :)
Subaru Forester 2.0 LPG :clap:
Daewoo Lanos 1.4 CNG - ex :inlove:

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: „Умниците” от аварийната лента

#27 Непрочетено мнение от slowtraveler » 04 сеп 2013 14:02

Hunter, за 'провирането' между колите въобще не споря - там нещата са еднозначни...
Но наистина доста хора си мислят 'аз си карам по ограниченията, а тоя защо ме настига' и дали умишлено, или без да мислят просто не освобождават лентата или те секат...
ФАКТ е, че голяма част от хората карат по магистралата между 100 и 130км/ч ПО КИЛОМЕТРАЖ...
Аз обикновено забивам темпомата в зависимост дали бързам или не, на 140 или 149км/ч по GPS...
Което е около 20-40км/ч разлика с масовия поток от хора, които си мислят, че карат в ограниченията...
И съвсем логично биват застигани със сравнително голяма разлика в скоростите...
Толерантност разбира се трябва да има...
От моя гледна точка например виждайки, че човека в дясната лента или ще трябва да ме сече или да удари спирачки с даденото темпо, често леко увеличавам темпото (темпомата в този случай не се изключва за разлика от удрянето на спирачка)... Така променям 'мястото на срещата'.
И съответно такова действие има три осезаеми ефекта:
1. Човека разбира, че навярно няма да е разумно да ме сече, защото съм твърде близо (обикновено ако не е плътна колона винаги се прибирам поне до половината дясна лента за да ме види добре изпреварвания в огледалата)
2. Не се налага да удрям спирачки и да променям с много повече скоростта си отколкото с лекото ускорение
3. Човека няма нужда да удря спирачки, защото ще съм го подминал до момента, в който той ще реши да се изнесе за изпреварване...
Сигурно сте се убедили колко много варианти за безпроблемно изпреварване предлага навременната лека промяна и разумното управление на темпото...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
pamporov
Активен
Активен
Мнения: 571
Регистриран: 06 май 2012 22:27
Skype: g.pamporov
МПС: Lacetti 1.8; VOLVO S40 II
От: Plovdiv

Re: „Умниците” от аварийната лента

#28 Непрочетено мнение от pamporov » 04 сеп 2013 17:29

Рядко са интелигентните и мислещи зад волана, много рядко... Повечето са "газ-спирачка".

botzi
Редовен
Редовен
Мнения: 217
Регистриран: 07 ное 2008 18:53
МПС: espero 2.0
От: vraca-sofiq
Име: Борис

Re: „Умниците” от аварийната лента

#29 Непрочетено мнение от botzi » 05 сеп 2013 12:24

По принцип времето през което гледаш в огледалото поне малко трябва да се доближава до времето в което се гледа и напред. НО, когато има кола или мотор и се приближават с почти двойна скорост и ако могат да минат през теб направо...тук въпроса не опира до умения и навици, а до култура на ''летящия''.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: „Умниците” от аварийната лента

#30 Непрочетено мнение от dsuzunov » 05 сеп 2013 20:47

"Изпреварването" по магистрала или път с повече от една лента в една посока си е задминаване.
И в този случай, спазвам правилата при престрояване, където предимството е на движещия се направо.
На шофьор с опит му е достатъчна половин секунда поглед в огледалото за да прецени скоростта на задните автомобили.
И когато види бързо движещ се не би трябвало да предприема престрояване в неговата лента, ако не се движи със скорост, близка до тази на задния автомобил.
Във вторник, прибирайки се от София, на около 25-30 км. колата започна да прекъсва. Забелязах, че при задържане на педала, работи нормално, но при най-леко подаване на газ, забива муцуната. И въпреки този проблем, тръгнах да заобикалям един бус. Всичко беше нормално, докато се изравних с него. Пак започна да прекъсва, а отзад ме настигаше някакъв черен варненски джип, май беше Хюндай. Пуснах му аварийните, свирнах на буса да изостане малко, за да се прибера в средната лента, но не последва никаква реакция. Така се влачихме близо 5-600 метра със скорост около 120 км/ч, като джипа се беше залепил, буквално на половин метър зад мен. Много се ядосах, хем на колата, хем на двамата тъпанари, които ме притискаха, единия отзад, а другия от дясно. Джипа се усети, че има проблем и изостана за мога да се прибера и му дам път. Когато минаваше покрай мен, с жест ме попита
-" Какво стана?". Явно разбра, че колата ми не е наред, а тъпака с буса ми правеше разни знаци, които му усложниха още повече съдбата за напред.
Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”