Избор на стар автомобил

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Избор на стар автомобил

#31 Непрочетено мнение от ogi » 16 юни 2013 21:43

Аз се зарибих по дизела заради служебните коли (Пежо и Тойота), преди тях съм карал само бензинки, с изключение на една дърта 123-ка.

Ти го настъпваш, то върви и не ще да гори :)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Избор на стар автомобил

#32 Непрочетено мнение от slowtraveler » 16 юни 2013 22:01

:rock:
Според мен трябва да започне да шофира веднага след курса - така няма да загуби темпото и започва да трупа личен опит...

Единствено което ме притесни в случая с дизела е това, че не съм сигурен как ще е зимата...
Попитах във форума на Пежо, ама още не са ми одобрили мнението :x :guzen:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
JelqzkoJelqzkov
Редовен
Редовен
Мнения: 209
Регистриран: 14 яну 2013 22:44
МПС: Daewoo Tacuma SE 1.6 16V LPG
Име: Желязко

Re: Избор на стар автомобил

#33 Непрочетено мнение от JelqzkoJelqzkov » 16 юни 2013 22:07

Твърд си в нежеланието за LPG?
Поддържано HDI с подходящо количество TDA си пали без грижи зимно време.
Днес се върнах от 8-мия Пежо събор и поразискахме темата с колегите - това бе тяхната твърда дума.
Аз карах доста дизели и не намерих нито едно предимство пред бензина... Е ОК вървят... но когато вървят и си горят... тия работи с "аз я натискам тя не иска да гори са митове и легенди..."
Просто, пресен пример. 206 1.4HDI Бургас- Хасково, 2-ма души 140 на магистралата, 100 - 110 през останалото време със изпреварвания и тн... ами малко над 6/100. В същото време на обратно 110 макс по магистралата 80-90 по останалия път със съвсем кротко каране - 4,6. Тази разлика от литър и половина в левове са почти 4 лв на всеки 100 км
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Избор на стар автомобил

#34 Непрочетено мнение от ogi » 16 юни 2013 22:23

JelqzkoJelqzkov написа:Твърд си в нежеланието за LPG?Аз карах доста дизели и не намерих нито едно предимство пред бензина... Е ОК вървят... но когато вървят и си горят... тия работи с "аз я натискам тя не иска да гори са митове и легенди..."
Просто, пресен пример. 206 1.4HDI Бургас- Хасково, 2-ма души 140 на магистралата, 100 - 110 през останалото време със изпреварвания и тн... ами малко над 6/100. В същото време на обратно 110 макс по магистралата 80-90 по останалия път със съвсем кротко каране - 4,6. Тази разлика от литър и половина в левове са почти 4 лв на всеки 100 км
Аз пък карах доста бензинки и не намерих ни едно предимство пред дизела, освен дългият оборотомер. Сам си противоречиш с това мнение. Коя бензинка ще изгори същото количество при същото каране? За събора на форума моя варел (перманентно 4х4) изгори 6.2/100 (справка - подписа), като поддържах 160 на магистралата, с 1-2 настъпвания до 200+, ако бях с бензинов мотор със същата мощност колко щеше да изгори? Наистина дизела е по-скъп за поддръжка, но пък и моторите са по-надеждни откъм пробег, да не забравяме и вечните проблеми с АГУ - запушиха ли ми се дюзите, ламбдата ми работи ли, гръмна ми кутията на въздушния филтър, сместта бедна ли е, богата ли е, ниските обороти глъхнат, а високите ги няма и прочие забавления...
slowtraveler написа:Единствено което ме притесни в случая с дизела е това, че не съм сигурен как ще е зимата...
...а ето това са митове и легенди от ранните дизели в началото на 90-те. Даже моя морално остарял дизел палеше нормално с 5 от 6 изгорели свещи при -20 и просто от любопитство реших да ги проверя дали работят. За комън-рейл и ПД-моторите пък съвсем няма проблем с това.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Избор на стар автомобил

#35 Непрочетено мнение от slowtraveler » 16 юни 2013 22:49

LPG съм против по принцип... Компромис с нафта мога да направя, но не и с газта :lol:
Относно разхода - вярно, че конете си искат зоб, но дизела и според мен е доста по-икономичен особено в града....
Доблото извън града е около 5.5л/100км, а в града 'скача' на 6.2-6.5л/100км, което е доста незначителен прираст.
Затова и обмислям сравнително малък дизел (колата ще се кара предимно в града все пак).
Оги, при такъв маршрут маздата би изгорила някъде около 7.5-8.0л/100км... Просто магистралата е прекалено къса - под 50% от пътя...
Виж ако се мерим от София до Бургас, то при мен разхода на магистралата би бил някъде около 9.5л/100км при такава скорост...
Което пак би било доста над дизеларката.

Относно зимното палене - вярно, че дизелака ми бе 1980г, ама голям студ брах зимите докато се опитвах да го запаля... Та затова и питам - парен каша духа :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
JelqzkoJelqzkov
Редовен
Редовен
Мнения: 209
Регистриран: 14 яну 2013 22:44
МПС: Daewoo Tacuma SE 1.6 16V LPG
Име: Желязко

Re: Избор на стар автомобил

#36 Непрочетено мнение от JelqzkoJelqzkov » 16 юни 2013 23:06

ogi, в никой случай не си противореча. Разхода като цифра няма да го постигне, но като паричен еквивалент спокойно може да го подобри дори с конверсия на LPG. Проблемите с газта са точно толкова мит, колкото и зимното палене при дизела - съществуват си и си битуват у хора, които избират грешния автомобил и грешната система.
Ако смяташ, че 160 на магистрала е скорост, която трябва да натовари твоя двигател... Чудесен момент да спомена, между другото, че пътувах до София с А6 2,8 автоматик, седан, като се движехме през повечето време с 130 - 150 и само един тест до 240. Ами 7,4 бензин си даде на колонка. Мотора е в топ състояние.
Виж ще бъде натоварвана със 160 ако колата бе да речем 1,6 100 коня... но кола направена за това...
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Избор на стар автомобил

#37 Непрочетено мнение от slowtraveler » 16 юни 2013 23:24

Отвлякохте се на тема разход... Отново напомням, че разхода ще е основно в града.
Да, един газов инжекцион би бил добра ценова алтернатива като чист разход. Но струва колкото колата :lol:
Друга газова не признавам, защото не смятам, че на един автомобил трябва да се слугува - обикновеното газово си иска периодични настройки, галене, къткане и т.н...
П.С. при висока скорост разхода скача сериозно - и аз правя разход 7-7.4 извънградско с малко магистрала (ако карам икономично спада и под 6л/100км). Но стъпя ли на магистралата със 160 на километраж, разхода скача над 9л/100км.... Докато дизелака трудно ще премине над 7л/100км..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
JelqzkoJelqzkov
Редовен
Редовен
Мнения: 209
Регистриран: 14 яну 2013 22:44
МПС: Daewoo Tacuma SE 1.6 16V LPG
Име: Желязко

Re: Избор на стар автомобил

#38 Непрочетено мнение от JelqzkoJelqzkov » 16 юни 2013 23:36

Което като пари е с 10% по-малко от на бензин...
Обикновената газова работи чудесно на коли които са с елементарно у-во... но на съвременен автомобил е идиотско да поставиш такава...
Колкото колата? Най-добите системи са от порядъка на 1100 лв... но няма значение, защото LPG на кратки разстояния не е ефективно, особено зимно време.
За това правилно си се насочил към дизелова кола. Колкото и да не ми се ще май ще застана зад 206, но 1.4 ХДИ
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Избор на стар автомобил

#39 Непрочетено мнение от ogi » 16 юни 2013 23:40

:handshake:
Хайде консенсус - и аз ще "позволя" да се купи HDi :)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Избор на стар автомобил

#40 Непрочетено мнение от miroki » 16 юни 2013 23:46

Е прелитаме в темата за бензин или нафта или вероятно газ, въпреки, че последното се отрече от автора на темата.
Но все пак горивото трябва да е друга тема.
И моята, като беше наред ми е давала 7,5 Газ при 140 на магистрала. Което е колкото 3,75 нафта в пари. В момента също е наред, но не съм пробвал дълъг път. На късо е 8 на 100 (4 на 100 нафта). Имах желание за лека проба за събора, но там са едни 600 км. Което не е като да си ходя на годишното посещение до към Рилският 1200 км.
Та ако темата е само нафта-бензин за това спор никога не е имало, кое е е по-икономично, като гориво. Респективно по-скъпо, като поддръжка.
За стара кола, която повече ще се поддържа, преценете сами на къде са везните. Има си го и късметът разбира се.
Всъщност стара-стара, до колко стара се търси, защото новите са малко по-кьопави от старите в доста отношения, освен екстрите.
Аз лично бих си взел хубава технически и ожулена кола (за да влезе в бюджета), и без това ще я ожуля още докато се науча, а и ще икономисам от постоянното вайкане их прецаках колата на тати. Или на паркинга са я прецакали, ами сега. Все пак е за работен кон с конкретна цел. Сега ще ме пречука и т.н. И честото посещение за кит и боя. А по-скъпите коли повече пари искат за това.
Ако обаче нещата са в сектора високо самочувствие на детето с подарената кола, тогава е друга работа.
Зависи от поставените цели, които е нормално да са неясни за нас и погрешни предложения поради това.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Избор на стар автомобил

#41 Непрочетено мнение от miroki » 16 юни 2013 23:51

Да допълня 206, не е цвете.
Скъпа поддръжка, на колегата му даваше 9 на 100 нафта зимата градско, и задната седалка пробвали ли сте я? Особено с облегалки (възглавници), които като няма хора се свалят за да се вижда нещо през прозореца, а ако искат да седнат хора искат да ги изхвърлят защото им се падат по средата на гърба.
Забравихме нещо много важно, миризмата къде оставихме?
Говорим все пак за стара кола.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Избор на стар автомобил

#42 Непрочетено мнение от slowtraveler » 16 юни 2013 23:54

Старая се да уча сина си на практичност, а не на изхвърляне...
Затова и обсъждам такива автомобили, а не БМВ или подобни (които могат да се намерят за същата цена)...
Да, търся колата да е запазена, защото често външния вид на автомобила показва общото отношение към техническото състояние (не винаги де - рядко мия колата, но съм абсолютно стриктен към техническото и състояние) :lol:
Между другото в едната автокъща им обяснявам какъв автомобил търся (разглеждах точно мъркащия форд). И като им казах, че е за сина ми, кимнаха тъжно и казаха 'той младежа няма да хареса тази кола - не е младежки тип :lol: '
Наистина не съм сигурен дали ще му хареса, но все отнякъде трябва да се започне...
Пък и 'на подарения кон зъбите не се гледат' - нали ? :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Избор на стар автомобил

#43 Непрочетено мнение от The Stig » 17 юни 2013 00:26

Френския дизел е хубаво нещо...в повечето случаи. А Фокусът има най-доброто поведение на пътя в компактния клас- по завоите е много приятно. Не че от значение като се кара в града, ама все пак...
Няма ли някой Ланос, пък после ще го направим младежки- да привлича съученичките и после колежките в университета. :lol:

В крайна сметка, каквато и кола да му купиш, ще се кара. Представям си как чака да започне да обикаля нагоре-надолу със собствената си кола...всички сме били така.
Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Избор на стар автомобил

#44 Непрочетено мнение от dsuzunov » 17 юни 2013 00:36

Жоре, търси кола, която да го направи шофьор на пътя, не състезател, не и "пенсия".
Кола, на която като седне на шофьорското място, да се слее с него, и да се чувства като "част от цялото" (това е от криминалистиката)
Не робувай на марка и на вид гориво. По-нагоре в темата дадох предложение за Опел и съображенията за това.
Тръгнете двамата и нека той да сяда в колата, да огледа уредите за управление, да пробва на "сухо" скоростите. МИсля си, че сам ще ти покаже колата, която е за него..
Изображение

Потребителски аватар
Hunter
Напреднал
Напреднал
Мнения: 421
Регистриран: 01 сеп 2012 22:40
МПС: Subaru Forester 2.0
От: София
Контакти:

Re: Избор на стар автомобил

#45 Непрочетено мнение от Hunter » 17 юни 2013 00:47

аз отзиви не мога да дам, но както вече е писано важно е да попаднеш на екземпляр.
Както казва dsuzunov най-добре той да си я "усети", пък ти избери ограничи избора откъм цена/гориво/к.с.

Едно предложение за разискване евентуално (нямам лични наблюдения)
http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?to ... ink=38slaq" onclick="window.open(this.href);return false;
Офтопик:
Аз като седнах за пръв път в Ланоса ми се стори някак малък, а скоростния лост беше като малка топчица в сравнение с този на Кадет-а.
После му свикнах :D
Subaru Forester 2.0 LPG :clap:
Daewoo Lanos 1.4 CNG - ex :inlove:

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”