За КАЗАРМАТА...

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За КАЗАРМАТА...

#76 Непрочетено мнение от Izparitel » 10 май 2013 00:22

Гледам снимки на военна техника от руския парад на Червения площад

Изображение

Някак контрастира с трите ни вертолета които представиха бойната техника на българската армия. ;(

Изображение

На фона на това се сещам как в малко родопско градче служех като командир на радиовзвод. Когато взвода излизаше на рутинно занятие заформяхме малка военн колона - команднощабен БТР 50ПУ, няколко свързочни МТЛБ Делфин, една УАЗ-ка с радиостанции "Мимоза" и един камион с радиостанция Р103. Като добавим отзад и една ГАЗ-ка на телефонния взвод за малкото градче сме заформяли "парад" на военна техника по-внушителен от показаното в центъра на София.
Доста по-сериозно беше когато излезеше целия полк - пехотата качени на МТЛБ, артилерийски дивизион със самоходни артилерийски установки /т.нар. Гвоздики/, танков батальон /тогава с Т55/, зентноракетен взвод, разузнавателен взвод, противотанкова рота, сапьори ...
Поделенията по южната част на страната вече ги няма, и не само тях, техниката е на години и на доизживяване, парада и той един...

Потребителски аватар
JelqzkoJelqzkov
Редовен
Редовен
Мнения: 209
Регистриран: 14 яну 2013 22:44
МПС: Daewoo Tacuma SE 1.6 16V LPG
Име: Желязко

Re: За КАЗАРМАТА...

#77 Непрочетено мнение от JelqzkoJelqzkov » 10 май 2013 10:03

Не сте ли били малко големи да си играете на войници?
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За КАЗАРМАТА...

#78 Непрочетено мнение от slowtraveler » 10 май 2013 10:29

То армия няма, ти за техника се тревожиш :envy:
Цялата ни армия е почти колкото изкараната на парада в Москва...
За техниката да не говорим.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За КАЗАРМАТА...

#79 Непрочетено мнение от Izparitel » 10 май 2013 13:29

JelqzkoJelqzkov написа:Не сте ли били малко големи да си играете на войници?
Да си играем? Кашиците изстрелваха една торба патрони на занятия. Танкистите с месеци бяха на лагер на полигона и превземаха баирите с бойни стрелби защото не можеха да покрият нормативите с новите танкове, докато със старите всички били отличници. После се оказа, че механизмите за следене на целите на новополучените танкове не били регулирани, но до тогава се изстреляха маса снаряди и се изгори много нафта в името на бойната подготовка.
Взвода редовно излизаше на занятия по радиоподготовка по чукарите, но всички връзки замираха когато вероятния противник вдигнеше Ауакс във въздуха.
Полка редовно се вдигаше по тревога, често пъти с извеждане на техниката. При прибирането ставаше огромна опашка на мивката за машини защото те бяха много, а всичко се прибираше в автопарка измито. Заради планинско-гористата местност всичко беше качено на верижни машини. Поне аз бях впечатлен от проходимостта на МТЛБ и самоходните артилерийски установки. Участваше се и в големи учения на полигона на Корен съвместно с други полкове, вертолети и самолети и се готвехме за война.
Когато една нощ бях с караул в погреби извън поделението целия състав на караула от два поста беше сменен само от двама войника. Това е лошия вариант защото охраната отслабва неимоверно и се ползва само при сериозна тревога, та се чудехме дали не е започнала война. Войниците които ни смениха не знаеха дали тревогата е истинска или учебна, но казаха, че се различава от обикновените. И така докато се приберем в поделението което заварихме празно и единствено в склада за оръжие и боеприпаси имаше войници които товареха камиони с оръжие.
Е, оказа се, че война не е започнала, беше учебна. но пълна мобилизация каквато рядко се прави в мирно време. Горките цивилни хорица бяха събудени в 2 -3 часа посред нощ с повиквателни да се явят незабавно в пунктовете за мобилизация, където ги облякоха в униформи и получиха по един АК-47. След това изкараха няколко дни в планината като говорим за втората половина на м. Декември. После се установиха доста слабости, мобилизацията беше счетена за неуспешна и през лятото или пролетта беше повторено доста по-успешно и вече в съчетание със стрелби.
Тогава в Родопите течеше безумието т.нар. "възродителен процес" който обтегна отношенията между етносите. Една нощ когато в района на поделението задържахме проникнал турчин. Защо наистина беше влязъл не разбрах - пое го военното контраразузнаване, но ни надъхваха, че всичко може да се очаква. Впрочем вътре в поделението имаше един тъжен паметник - на момчетата, които са били изклани. В миналото турците са се промъкнали незабелязано в поделението и са изклали спящите войници. До колко това е исторически факт нямам идея, но такова беше обяснението на паметника.
Понеже често бях началник отцепление на покрива на една висока вишка на учебния полигон съм се нагледал на непрекъснати бойни стрелби с лично оръжие и танкове. Тогава се готвехме за война и въобще не знам дали сега армията провежда толкова стрелби и учения за да поддържа бойната си готовност. Дори се е случвало при опит за проверка от страна на дежурния по поделение да провери пост в нарушение на устава за гарнизонна и караулна служба да стане престрелка между постовия и дежурния, но това е било преди аз да отида в поделението.
И тогава имаше система за колективна сигурност - бяхме във Варшавския договор, но се изискваше да поддържаме висока бойна готовност. Тогава бяха времена на яко противопоставяне по линията НАТО/Варшавски договор и никой не възприемаше службата като игра.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За КАЗАРМАТА...

#80 Непрочетено мнение от slowtraveler » 10 май 2013 14:40

Izparitel написа:....
И тогава имаше система за колективна сигурност - бяхме във Варшавския договор, но се изискваше да поддържаме висока бойна готовност. Тогава бяха времена на яко противопоставяне по линията НАТО/Варшавски договор и никой не възприемаше службата като игра.
Ние нямахме време да участваме в активни учения, но поделението бе ходило до казахстанските степи (всичко във вагони, камиони и т.н.) за да стреля с ракети...
Просто в БГ нямаше такъв полигон, където да може да се стреля. А и горивото/окислителя бяха МНОГО агресивни : дори само парите от окислителя се 'наливаха' в една предварително изкопана дупка в земята, и всички бяха с противогази...
Дано не се налага да проверяваме сегашната ни бойна готовност... :-o
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За КАЗАРМАТА...

#81 Непрочетено мнение от Izparitel » 10 май 2013 14:41

Може всичко да е било, но такова нещо не можех и да си представя:

Генералски "Харлем шейк"! Наш топофицер марширува с дясна ръка - десен крак

Изображение

ddkomp2

Поне на времето това се приемаше за недопустимо груба грешка, все едно да козируваш с лявата ръка.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За КАЗАРМАТА...

#82 Непрочетено мнение от dsuzunov » 10 май 2013 19:01

Ти от ВВС-ар какво друго може да очакваш.
Иначе, като авиатор ген. К. Попов е получавал винаги много добри отзиви от подчинените си и обслужващия персонал.
Изображение

Потребителски аватар
JelqzkoJelqzkov
Редовен
Редовен
Мнения: 209
Регистриран: 14 яну 2013 22:44
МПС: Daewoo Tacuma SE 1.6 16V LPG
Име: Желязко

Re: За КАЗАРМАТА...

#83 Непрочетено мнение от JelqzkoJelqzkov » 10 май 2013 19:25

Izparitel написа:
JelqzkoJelqzkov написа:Не сте ли били малко големи да си играете на войници?
Да си играем? Кашиците изстрелваха една торба патрони на занятия. Танкистите с месеци бяха на лагер на полигона и превземаха баирите с бойни стрелби защото не можеха да покрият нормативите с новите танкове, докато със старите всички били отличници. После се оказа, че механизмите за следене на целите на новополучените танкове не били регулирани, но до тогава се изстреляха маса снаряди и се изгори много нафта в името на бойната подготовка.
Взвода редовно излизаше на занятия по радиоподготовка по чукарите, но всички връзки замираха когато вероятния противник вдигнеше Ауакс във въздуха.
Полка редовно се вдигаше по тревога, често пъти с извеждане на техниката. При прибирането ставаше огромна опашка на мивката за машини защото те бяха много, а всичко се прибираше в автопарка измито. Заради планинско-гористата местност всичко беше качено на верижни машини. Поне аз бях впечатлен от проходимостта на МТЛБ и самоходните артилерийски установки. Участваше се и в големи учения на полигона на Корен съвместно с други полкове, вертолети и самолети и се готвехме за война.
Когато една нощ бях с караул в погреби извън поделението целия състав на караула от два поста беше сменен само от двама войника. Това е лошия вариант защото охраната отслабва неимоверно и се ползва само при сериозна тревога, та се чудехме дали не е започнала война. Войниците които ни смениха не знаеха дали тревогата е истинска или учебна, но казаха, че се различава от обикновените. И така докато се приберем в поделението което заварихме празно и единствено в склада за оръжие и боеприпаси имаше войници които товареха камиони с оръжие.
Е, оказа се, че война не е започнала, беше учебна. но пълна мобилизация каквато рядко се прави в мирно време. Горките цивилни хорица бяха събудени в 2 -3 часа посред нощ с повиквателни да се явят незабавно в пунктовете за мобилизация, където ги облякоха в униформи и получиха по един АК-47. След това изкараха няколко дни в планината като говорим за втората половина на м. Декември. После се установиха доста слабости, мобилизацията беше счетена за неуспешна и през лятото или пролетта беше повторено доста по-успешно и вече в съчетание със стрелби.
Тогава в Родопите течеше безумието т.нар. "възродителен процес" който обтегна отношенията между етносите. Една нощ когато в района на поделението задържахме проникнал турчин. Защо наистина беше влязъл не разбрах - пое го военното контраразузнаване, но ни надъхваха, че всичко може да се очаква. Впрочем вътре в поделението имаше един тъжен паметник - на момчетата, които са били изклани. В миналото турците са се промъкнали незабелязано в поделението и са изклали спящите войници. До колко това е исторически факт нямам идея, но такова беше обяснението на паметника.
Понеже често бях началник отцепление на покрива на една висока вишка на учебния полигон съм се нагледал на непрекъснати бойни стрелби с лично оръжие и танкове. Тогава се готвехме за война и въобще не знам дали сега армията провежда толкова стрелби и учения за да поддържа бойната си готовност. Дори се е случвало при опит за проверка от страна на дежурния по поделение да провери пост в нарушение на устава за гарнизонна и караулна служба да стане престрелка между постовия и дежурния, но това е било преди аз да отида в поделението.
И тогава имаше система за колективна сигурност - бяхме във Варшавския договор, но се изискваше да поддържаме висока бойна готовност. Тогава бяха времена на яко противопоставяне по линията НАТО/Варшавски договор и никой не възприемаше службата като игра.
Сигурен съм, че ще разкажеш невероятни, романтични истории, каквито съм слушал от приятели, роднини ...
Това няма да предаде смисъл, за мен, на казармата и въобще демонстрацията на военна мощ.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За КАЗАРМАТА...

#84 Непрочетено мнение от slowtraveler » 10 май 2013 19:45

JelqzkoJelqzkov написа:....
Това няма да предаде смисъл, за мен, на казармата и въобще демонстрацията на военна мощ.
Дано не се научим за смисъла по неприятния начин...
За съжаление военната мощ ВИНАГИ е била неотменна част от политиката.
Примери колкото искаш...
Навярно знаеш и какви са условията в най-неутралната и 'пацифична' Швейцария?
Затова и могат да са неутрални - защото са силни и подготвени...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За КАЗАРМАТА...

#85 Непрочетено мнение от Izparitel » 10 май 2013 22:11

JelqzkoJelqzkov написа:Сигурен съм, че ще разкажеш невероятни, романтични истории, каквито съм слушал от приятели, роднини ...
Това няма да предаде смисъл, за мен, на казармата и въобще демонстрацията на военна мощ.
Далеч съм от мисълта да пропагандирам смисъла на казармата пред младото поколение, все-пак законодателя е решил да се премахне наборната военна служба. Но ти спомена нещо за игра на войници.

Потребителски аватар
JelqzkoJelqzkov
Редовен
Редовен
Мнения: 209
Регистриран: 14 яну 2013 22:44
МПС: Daewoo Tacuma SE 1.6 16V LPG
Име: Желязко

Re: За КАЗАРМАТА...

#86 Непрочетено мнение от JelqzkoJelqzkov » 11 май 2013 09:20

slowtraveler написа:
JelqzkoJelqzkov написа:....
Това няма да предаде смисъл, за мен, на казармата и въобще демонстрацията на военна мощ.
Дано не се научим за смисъла по неприятния начин...
За съжаление военната мощ ВИНАГИ е била неотменна част от политиката.
Примери колкото искаш...
Навярно знаеш и какви са условията в най-неутралната и 'пацифична' Швейцария?
Затова и могат да са неутрални - защото са силни и подготвени...
Така, така :y:
Аз не съм против армията, а против казармата и безсмислиците и. На земята живеят твърде много идиоти за да се лишим от "професия войник" но да направим от всеки един войник и да го караме да си играе на война една година...
Изображение

zmiori
Активен
Активен
Мнения: 570
Регистриран: 05 яну 2009 22:19
МПС: Ланос 1,5 и Лада Самара
От: Търговище

Re: За КАЗАРМАТА...

#87 Непрочетено мнение от zmiori » 18 май 2013 15:50

Аз се "правих" на войник там /по надолу пише/. Ако си любопитен влез и чети всеки си е с името си там.
А за тоя ВеВеСар нямам думи.
Симпатичен бил, ми то и аз не съм грозен ама не съм генерал. Само с красота не се стига до никъде.
В един от коментарите под статията пише че всичките му подчинени биле много доволни от него.
Искам да видя един, само един недоволен от началника си и той да го знае.
granichar.org

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: За КАЗАРМАТА...

#88 Непрочетено мнение от stinbg » 18 май 2013 16:32

За по безсмислено хвърлени пари от това в армия не се сещам. Щяхме да сме победили и рака и СПИН-а глада и какво ли не още. Като си помисля как всяка година в световен мащаб потъват трилиони на вятъра - да се перчим с разни самолети и кораби по парадите. Някой има ли идея тези трилиони докъде биха довели техниката, медицината и глада.
На тази планета всичко е толкова малоумно, че човек може да се зачуди как така хората сме най-интелигентния вид и после като задълбае във финансите или армията осъзнава колко малоумие цари.
Не европейски съюз, не инвестиции от вън - нашите собствени пари пропилени на вятъра в техника, която си ръждясва (или строшена от малоумниците работещи с нея) някъде след 3-те учения в които е участвала, както и в работна ръка - пропиляла десетки години в безсмислени действия или бездействия биха ни изпратили преди Германия сигурно по икономическо развитие.
За мен армията си е безумие номер 1 на планетата, каквото и да ме убеждават всички и най-вече Американците. Какъв е проблема та се пилеят тези трилиони - нали има НАТО, нека пази мира срещу членски внос 5% от парите, които заделяме за армия и проблеми няма да има. Но не НАТО се занимава с тероризъм и създаване на войни, защото могат да си го позволят и разни дебели чичковци се възползват от парите на всички създали тази военна мощ, за да забогатеят още повече. Много хубава снимка имаше днес във фейса на гладуващи деца в Африка и дебел чичко с пура в ръка - " Гладът не е заради това, че не можем да нахраним бедните, а заради това, че не можем да нахраним богатите!" Е армията е тази дето храни богатите на гърба на бедните закупувайки безсмислени стоки (оръжия, техника) със стотици пъти надценка.
Колко струват всички атомни бомби на планетата (японците още не са приключили с генетичните мутации от армейския поздрав 1945). А колко безплатен ток стои в тези ядрени глави - за следващите 100 години сигурно. А за какво биха били използвани - освен за изтребление на невинни цивилни, както и прилежащата им флора и фауна. А какъв е смисълът?
Един бомбардировач Б2 струва 2 200 000 000 $, това знаете ли какво е - ами транспортен самолет превозващ 220 човека тип Еърбъс 321 струва около 100 000 000 $, тоест една военна безсмислица се равнява на 22 самолета превозващи дневно около 40 000 души в различни посоки. А колко струва поддръжката на безумието с всички разработки, секретни бази и "специално" оборудване. А за какво е всичко това - за да крадем петрола на Ирак, наркотиците в Афганистан или просто да трепем виетнамци - ей така, щото можем.
Казармата е част от това безумие, независимо дали е платена, задължителна или по желание - нищо не може да оправдае тези ресурси впрегнати в нищото - само разни лозунги по парадите.
А да и дебелите чичковци с пурите занимаващи се с производството на безсмислени играчки служещи за забава на запад и терора с невинни жертви в останалите краища на света.
Дневния бюджет на армията на САЩ e около 2 000 000 000 $ (годишния е около 660 000 000 000 http://en.wikipedia.org/wiki/Military_b ... ted_States" onclick="window.open(this.href);return false;) - това би нахранило всички гладуващи на планетата за година. Говорим за парите за един ден на армията на една страна срещу глада на планетата за една година.
Убедете ме, че армията си струва, моля (и казармата покрай нея) ...
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За КАЗАРМАТА...

#89 Непрочетено мнение от slowtraveler » 18 май 2013 18:43

Стояне, колкото и да не ни се иска, освен като дестабилизиращ фактор в глобален мащаб, армията е и стабилизиращ.
Вземи Балканската, Първата и Втората световни войни...
Можеш ли да гарантираш, че няма да има последващи войни?
Можеш ли да гарантираш, че 'братска' Турция няма да промени идеите за тиха инвазия чрез капитали и да направи втори Кипър?
Или че идеите за Каспийския Халифат ще бъдат забравени от радикалните мюсулмани?
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За КАЗАРМАТА...

#90 Непрочетено мнение от Izparitel » 18 май 2013 21:32

stinbg написа:За по безсмислено хвърлени пари от това в армия не се сещам...
Казармата е част от това безумие, независимо дали е платена, задължителна или по желание - нищо не може да оправдае тези ресурси впрегнати в нищото - само разни лозунги по парадите...
Само дето има една поговорка: "Който не храни своя армия ще храни чужда!".
Никога не се знае какво ни очаква! Уви, по света продължават да се водят войни - примери много. Войната беше до нас в съседна Югославия - първо вътре между бившите съюзни републики, после бомбардировките на НАТО, а историята с Кипър в който воюваха две страни членки на един и същи военен пакт е пословична. Не съм и допускал, че Грузия и Русия ще влязат във военен конфликт, но се случи. До колкото ми е известно при преврата на полковниците в Гърция са се разработвали планове за конфликт с България с цел отклоняване на вниманието. Руската армия на четири пъти се наложи да води тежки боеве и да щурмува Грозни - столицата на Чечения за да я отвоюва от ислямистите обявили автономия. Дали Фолклендските острови още щяха да са част от Великобритания, ако не беше военната мощ на последната? Дали ония кукувец водач на идеологията чухче нямаше да е нападнал Южна Корея, ако не знаеше, че ще го посрещне сериозна военна сила? А куковци могат да се пръкнат навсякъде.
Не, че нашата армия в настоящия си вид може да направи нещо, ;( но пък да се отрича изобщо необходимостта от нея ми се вижда прекалено.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”