Топлофикация, Енерго, ВиК...

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#106 Непрочетено мнение от miroki » 27 фев 2013 18:44

Ами с какво се отоплявате?
Искам да ти кажа,че старите не си признават и лъжат много, с цел да не паднат по гръб (да не ги разконспирират). Скоро ми се наложи да ремонтирам чисто нова резачка за дърва при положение, че съм тествал и прибрал и уж не е пипана изобщо. Само, че вероятно е падала, че от ръкохватката стърчат пружините на бутона за задържане включването, изметната пластмаса и е задрала (съединителят). И се твърди до край, че не е пипана. Трябва видеозапис иначе не става :)
Така, че имай си "две" ( два пъти по едно) на ум.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#107 Непрочетено мнение от Noel » 28 фев 2013 07:21

Izparitel написа:19 kW си е сериозна консумация, все едно цяла нощ е работил електрически радиатор.
А вътрешния какво беше отчел?
Добро утро,
вътрешния е отчел 12 кв. което ме навежда на мисълта , че наистина тъщата може да е оставила радиатора. Не съм проверил приснавам си . Отоплението е на локално парно, което работи 24 часа в денонощието.
miroki написа:Ами с какво се отоплявате?
Искам да ти кажа,че старите не си признават и лъжат много, с цел да не паднат по гръб (да не ги разконспирират).
Има нещо такова , но вече съм задал контрол и на това , така , че ще си каже , напълно е вероятно тя да е причината за конкретния случай
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#108 Непрочетено мнение от slowtraveler » 02 мар 2013 12:57

Днес се чудя каква е причината за сериозната разлика на новите цени на тока между отделните области...
ак може ЧЕЗ (западна България) ,дето уж ще им отнемат лиценза, да продава тока 15.8ст/кВт без ДДС, а от Енерго-Про (североизточна България) цената да е 16.8ст...
Та това си е разлика от над 6%, което автоматично поставя бизнеса и хората в североизточна България в значително по-неизгодна позиция...
Не вярвам НЕК да им продава тока по различна цена...
И после 'защо Варна е вечната опозиция' през последните години??? - ето заради такива неща...
Умишлено се потиска от централната власт по всякакви възможни начини - дали чрез цена на енергоносители, дали чрез липса на финансиране, или чрез отказ да се развива инфраструктурата (все още републиканските пътища до Варна са на ниво 1989г)...
Затова и протестите тръгнаха от тук, и навярно ще продължат най-дълго...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#109 Непрочетено мнение от Noel » 02 мар 2013 13:30

Предполага се ,че разликата идва от самите доставчици, калкулирайки в цената своите разходи които са доста ....меко казано съмнителни. Цялата тая щуротия с подмяната на електромерите , новите автомобили с които се движат, офисите и т.н. е излезнала от нашия джоб под формата на разходи на доставчиците. Днес сутринта казаха по Европа в новините , че ЧЕЗ е шокирало дори чехите с обявената официално годишна печалба на дружеството в размер на 1,5 милиарда евро!!! Ако това им е печалбата която обявяват, колко ли е истинската ?
Интересно е и друго, от това което чувам от хората около мен сметкте са се завишили приблизително с 70-80% , едва ли всички са завишили реалната консумация след като както и да го върти и сучим какво е включено повече в едно домакинство ако да е зима , ако да е по дълаг период и всичките му там глупости. Втората сметка която пристигна е съизмерима с предходната , киловатите явно са навъртяни на теория, но на практика начина на живот, е същия , консуматорите са същите , хората дори пестят след шока . Как изведнъж , цяла България започна да консуира почти двойно.
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#110 Непрочетено мнение от slowtraveler » 02 мар 2013 14:01

Noel написа:Предполага се ,че разликата идва от самите доставчици, калкулирайки в цената своите разходи които са доста ....меко казано съмнителни. ...
Да, това може да е формалното обяснение, но нали ДЕКВР е точно затова - да контролира доставчиците...
И за ЧЕЗ се заговори само и единствено защото обслужва софиянци.
А се вижда, че ЧЕЗ предлагат най-евтиния ток в сравнение с останалите два доставчика.
Колко ли крадат другите, щом тока им е доста по-скъп?
Не трябва ли държавата да предостави равни условия за своето население и бизнес?
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#111 Непрочетено мнение от Noel » 02 мар 2013 14:17

Трите дружества се явяват като крайни доставчици, демек магазин за продаване на електроенергия.Ако едните са калулирали повече разходи, другите по малко и съответно се получава разлика в цената. Тя и затова е в границите на 6-7% за да не буди един вид съмнение - ето ви господа консуматори, конкурентни цени , няма монопол. Ако ДЕКВР каже навсякъде ще е една цена , веднага дружествата ще гракнат , че държавата упражнява монопол, сякаш тяхното е друго, но формално са спазили всички буквички на закона и никой не може да им каже нещо ......
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#112 Непрочетено мнение от slowtraveler » 02 мар 2013 14:26

От Уикипедията
Монополът е пазарна структура със строго определен единствен продавач, който произвежда продукция без близки заместители. Монополът е пълно отсъствие на конкуренция. Думата е от гръцки произход и означава „продавам сам“ (μόνος „сам, единствен“ πωλώ „продавам“). Ако една-единствена фирма предлага и продуктът няма заместители, тя е абсолютен монопол.
В конкретния случай имаме един единствен продавач на електроенергия (без близки заместители) - абсолютен монопол.
Не можеш да избереш друг продавач на електроенергия. Така, че въобще не става въпрос за 'съмнения за монопол' - монопола е явен, и е предоставен от държавата в частни ръце...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#113 Непрочетено мнение от Noel » 02 мар 2013 14:43

Да , така е , но именно преминавайки през ръцете на дружествата, и слагайки си отгоре те печалба , се формира нова цена за крайния клиент която е различна в зависимост от тяхната печалба , така клиента фиктивно има право на избор кой да му доставя електроенергията , и фиктивно няма монопол. Сега ако някой каже че държавата е монополист , веднага тя ще отгвори ми не сме монополисти , има зелна енергия , има чужди производители , взимайте си я от там и пак накрая топката ще бъде в нас
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#114 Непрочетено мнение от Izparitel » 02 мар 2013 16:28

Четох анализ и за Топлофикация София, но не запомних източника. Оказа се, че Топлофикация като цяло отчита, че през годините подава на гражданите все повече и повече топлинна енергия. Това обаче е на фона на многото отказващи се от парното граждани и цели сгради и въпреки въвеждането на регулаторите по радиаторите, които позволяват поддържането на дадена температура и спирането, ако помещението не се ползва.
Не знам, защо този проблем се замита под килима и всичко се насочи срещу ЕРП. Може би защото там управляват "чужди", а тук са "наши".

А сега като на ЕРП им намалиха допустимия % на загуби по преноса какво ще правим с "технологичните загуби" в Каменар и Максуда? :D

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#115 Непрочетено мнение от miroki » 02 мар 2013 18:20

Всички казват, че Декември бил по-студен от Януари и затова сметките били по-високи.
Тогава не знам как да си обясня, че парното ми за Януари е повече от за Декември.
Респективно токът ми е поевтинял значително. Според използваните киловати (понеже аз ги подавам) трябваше да е 67лв. Миналият Декември около 80.
Само, че сметката ми е 63. 4-те лева къде избягаха, не разбрах.
Явно правят леко занижение на сметките за да тушират проблемите. Надяват се вероятно Февруари поради с 3 дена по-малък да ги натикат там и няма да се усети.
Но ще проверявам пак. На маймуни станахме, ток не бях смятал от както жена ми беше майчински. Преди повече от 12 години.
...
Това за Варна си е самата истина, недоволството почна тук, накрая нашият ток най-зле.
София намаза поне. Едно хубаво да има. :y:
Иначе парите само се извличат от тук, умишлено прехвърлиха повечето фирми седалище София заради данъците. Отделно всички имоти по морето вече са вероятно 80% на Софиянци. (от Българските собственици). Това се реши още по мутренското време. Голяма част от Варненци вече са квартиранти на Софиянци. Градът вече го извлякоха. А наливат повече в Бургас. Там поне сега е значително по-добре от преди 5-6 години.
Кметът ни като почна беше прилично положението, дори добре, но много мандати и той вече се изчерпа. Явно и от София не го подкрепят щом няма пари за нас.
Сега кмета не е нищо по-различно от печат с надпис Кмет.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#116 Непрочетено мнение от dsuzunov » 02 мар 2013 19:43

Не зная как е при другите доставчици, в Пловдив тока и парното са монопол на ЕВН.
Тока е ...не знам колко е, но знам колко плащам - 28-32 лв.
По-интересно е парното:
През лятото намалиха цената на топлоенергията с цели 13%, а от 01 януари с още 5.9%..
Това се случва ЗА ПЪРВИ ПЪТ ОТ ДВАДЕСЕТ ГОДИНИ. Тук, до ТЕЦ север изградиха нова когенерация, и казаха, че именно тя е причина за намаляване цената на топлоенергията.
Ами, с две думи, аз съм доволен от цените които плащам. Майка ми е в другия край на града и при нея консумацията не се е повишила въобще.
Изображение

emil nikov
Напреднал
Напреднал
Мнения: 417
Регистриран: 30 юли 2010 22:32
МПС: Daewoo Leganza
От: burgas
Име: emil nikov

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#117 Непрочетено мнение от emil nikov » 02 мар 2013 21:21

Отдавна е казано: Густо,майна,филибето :)

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#118 Непрочетено мнение от Noel » 03 мар 2013 12:03

dsuzunov написа: Тока е ...не знам колко е, но знам колко плащам - 28-32 лв.
По-интересно е парното:
През лятото намалиха цената на топлоенергията с цели 13%, а от 01 януари с още 5.9%..
Божееее ако имам такава сметка ще дам банкет :rofl: Януари - 285лв за ток, февруари 279лв - определено има намаление :rofl: Отделно за отопление 4 - 5 бутилки газ месечно.
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#119 Непрочетено мнение от miroki » 03 мар 2013 12:07

Ти да не си хотелиер :rofl:
И на газ и на ток. Вероятно газ за локалното парно.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#120 Непрочетено мнение от Noel » 03 мар 2013 12:18

А бе имам някакви подозрения ама не мога да хвана клиентите :) Само жената ще да ми върти някакви номера :)
Минах през всякакви видове отопления и се оказа ,че газта е най компромисно между цена и хамалогия
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”