Топлофикация, Енерго, ВиК...

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#91 Непрочетено мнение от miroki » 23 фев 2013 14:42

Ако и дневната и нощната се завишават едновременно, мисля е електромерът.
Ако е часовникът щеше да увеличи дневната за сметка на нощната или обратно.
За всеки случай виж кога обръща. Трябва да има едно триъгълниче (стрелкичка). Мислех, че вече никъде не слагат от тези електромери.
Но при завишена и дневна и нощна нещата вече отиват към молба за смяна електромер.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#92 Непрочетено мнение от Noel » 23 фев 2013 15:07

Ще го следя още извесно време и ако се запази тенденцията , ще му мисля тогава .
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#93 Непрочетено мнение от todortv » 23 фев 2013 19:07

Часовникът фаза или нула превключва за нощна? И двата варианта са възможни, в зависимост от типа на електромера.
Измери нулата спрямо земя(водопровод).
Електромера изнесен ли е на улицата? Ако да, таблото трябва да е заземено.
С две думи трябва да забиеш земно, близо до таблото.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#94 Непрочетено мнение от Izparitel » 23 фев 2013 22:12

Факта, че електромера е механичен прави по-малка вероятността в него да е заложена "шашма". Виж за зависимост между големите отчети и положението на брояча - примерно от 0 до 99 KW отчита наред, от 99 към 100 отива директно на 110 или нещо подобно. Ако беше в блок най-близкото до ума беше някой да се закача чат-пат към твоя електромер. Вече в блока в който живеех преди имаше такъв случай и естествено го разкриха съседите, а не Енергото.
Може би е най-добре да сложиш контролен електромер, та дори това да е стария, който са ти оставили от Енергото след подмяната му. Щом си в къща е много вероятно да имаш вътре старо табло на което някога е бил електромера с предпазител преди и след някогашния електромер. Не би трябвало да е проблем да закачиш контролния там и пак да следиш всяка сутрин има ли разминаване между отчетеното от двата електромера.
Ако имаш разминавания превишаващи неточността на уредите ще трябва да си прегледаш внимателно кабелите между изнесения електромер и къщата, и, ако няма възможни места за съседска интервенция искай Енергото да ти смени електромера, дори да е за твоя сметка.
Ако реално имаш скокове в консумацията предполагам, че сам ще успееш да хванеш консуматора у дома който е виновен.
Офтопик:
Аз имах ядове с водомер за топла вода - уж всичко си му беше наред, но една от старшите цифри не се превърташе, макар, че всичко при младшите беше наред и показанията им се меняха. Занесох го в лабораторията на Топлофикация и обясних какъв точно е проблема. Когато си го вземах ми заявиха, че бил проверен и абсолютно изправен. Показанията му обаче бяха нулирани. Поисках да знам дали е отстранен проблема за който го занесох и служителката след дълго ровене ми заяви, че бил оправен, но май и тя не беше убедена в последното. Не помня вече след колко време, но когато показанията отново стигнаха до старата "проблемни" числа въпросния разред отново не се превъртя. Беше ме яд, че носих водомера на около 30 километра, губих си времето веднъж да го нося и да вися на опашка, а после пак да вися на опашка когато го получавах и съчетано с изгорения бензин почти го бях докарал до цената на нов водомер, какъвто естествено си купих най-накрая. От тогава съм убеден, че във въпросната лаборатория /или сервиз/ на Топлофикация работят "истински професионалисти" и то с "грижа за клиента".
По тази причина предложих да вървиш евентуално към смяна на електромера, а не към тестване в лаборатория, защото може просто да не попаднат на момент в който работи некоректно и ще си го получиш отново като ще си платил и цялата процедура.

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#95 Непрочетено мнение от Noel » 23 фев 2013 22:38

Всеки ден минавам покрай електромера в къщата и не съм се сетил да запиша него като контролен ;) . Това ще направя и ще видя как са нещата. Относно таблото, заземено е на стълба са 4 табла, две по две са пуснати шини в основата на стълба, няма вариант за прикачване , понеже за всяка къща около нас са с отделно табло. Лошото е че никога до сега не съм обръщал внимание за сметките защото 6год. винаги са се движили в един и същи порядък, реално 5 със единия и една с сменения , от миналата сметка се....стресирах и затова реших да погледна как са нещата :) Че има някаква удурма има , защото по бележката която е около .....2 метра дълга , са минавали да засичат на 31 декември, след това на 1 януари и след това на 1 януари вечерта :) познайте от три пъти дали някой изобщо си е напраил труда да мине , но това са подробности :) ще изчакам други ден вечерта и ще видя кога сменя тарифата и какво е положението :)
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#96 Непрочетено мнение от Izparitel » 23 фев 2013 23:51

Щом стария не е демонтиран вече си се уредил и с контролен. Дори да не мери абсолютно точно, то при тези драстични скокове в консумацията това не е проблем и ще те ориентира дали проблема е в дома или във външен кабел+електромер.
Пиши накрая какво е излязло.

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#97 Непрочетено мнение от Noel » 26 фев 2013 09:03

Добро утро,
тази сутрин трябваше да се получи аномалията , уви, изненада :D . Засякох със стария електромер който е в къщата и е от време оно , какви са показанията и ситуацията е следната : Две нощи , той отчита по 1-2 кв а този който е отвън между 5-9кв. Малко ми се струва голяма разлика но го приемам и отдавам на факта , че единия е много стар, нечувствиетелн и т.н. Снощи трябваше ако се запази закономерноста да се завиши консумацията. Отивам суен буен тази сутрин отварям външното табло и с разочарование и радост констатирам , че има 3 кв. консуирана нощтна енергия. Отивам на таблото в къщата за да видя там как са нещата и о чудо!! Стария електромер е отчел 3 кв. сега вече съм в пълен шах..... какъв ти шах , то май си е направо мат
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#98 Непрочетено мнение от miroki » 26 фев 2013 09:09

Може да има разлика в показанията от разлика в напрежението при единият, която да е по-различна от при другият.
Или след входният електромер имаш кабел за някъде, докато се стигне до вторият у вас.
Аз като нямам втори електромер си представям какво ми се случва.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#99 Непрочетено мнение от slowtraveler » 26 фев 2013 09:26

miroki написа:...
Или след входният електромер имаш кабел за някъде, докато се стигне до вторият у вас....
Няма друг вариант освен да имаш разклонение нанякъде...
Разликата е прекалено голяма за да има грешка в уредите.
Да, може външния да си 'щрака' неправилно когато прехвърля някой разряд на цифрите...
Но като че ли по-вероятно е съседска намеса...
Огледай целия път на кабела от външното табло до вътрешното.
Ако няма вариант - добре е да извикаш фирма да огледа ситуацията
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#100 Непрочетено мнение от Noel » 26 фев 2013 09:28

Принципа на работа на електромера, предполага , че не се влияе от напражението, поне за механичните, там си е един променливотоков двигател на който по скоро би му влияла честотата, а не напражението /разбира се в извесни граници, не говоря за 110в например/. Относно кабелите , проверих всичко по пътя от и до двата електромера. Ако самия кабел някъде вътре в тръбата не е разклонен , няма как да отиде другаде. Лично аз се отказвам, явно има нещо но не мога да си го обясня. Май са прави хората че невежеството е блаженство ;) ще продължа да записвам още извесно време но си е "Кауза пердута"
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#101 Непрочетено мнение от miroki » 26 фев 2013 10:30

Старият може по-малко да се влияе от напрежението за разлика от новият и за дава разлика при промяна на същото.
Може и просто да е повреден един от двата. Според мен обади им се да си ги засекат.
В тези дни може и да свършат работа. :D
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#102 Непрочетено мнение от Noel » 26 фев 2013 11:19

miroki написа: Според мен обади им се да си ги засекат.
В тези дни може и да свършат работа. :D
Сакън!! Знам ли дали другия дето ще го сложат няма да е още по шантав та да ми докара някой инфаркт :rofl: Ще го следя още извесно време , оже пък да се покаже зайчето :D
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#103 Непрочетено мнение от Izparitel » 26 фев 2013 15:41

И аз подозирам външна намеса!
Все-пак вместо да се отчайваш можеш да направиш следващи експеримент - прежалваш се и към 23:00 часа засичаш електромерите по възможност без да те види някой, още повече съсед. След това отвиваш бушоните В КЪЩАТА до към 06:00 часа когато пак засичаш показанията. Ако съм прав - без никаква реална консумация външния електромер пак ще отчете някой и друг киловат. В тази ситуация грешки от превъртане и какво ли не не играят.
Някъде в райони с едно компактно население дето има навика да се топли без да плаща Енергото взе да слага алармени системи на всяко табло с електромер. Това не е евтино та човек може да си представи какви загуби търпят от нашите братя. Понеже безплатното топло е благина взеха да прилагат решения за директно прикачане към кабелите които са във въздуха. Дори използват технология която позволява с едно по-силно издърпване на кабелите от двора/къщата те да се откачат след което бързо ги прибират и ходи доказвай, че са крали. Има различни начини в резултат на които можеш да бъдеш потърпевш.
Поне според мен да плащаш като поп без да консумираш не е добър вариант. Май накрая ще се наложи да се обърнеш към Енергото за съдействие щом не можеш да намериш причината сам. Предполагам, че покрай сегашните протести и атаките срещу тях ще да са станали доста по-отзивчиви. Не мисля, че трябва да се плашиш от смяна на електромера - ако сегашния е проблемен проблема ще се реши, а, ако проблема не е от него - няма да се влоши. Точно сега ЕРП не са в силна позиция.

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#104 Непрочетено мнение от Noel » 27 фев 2013 08:22

Izparitel написа:И аз подозирам външна намеса!
Все-пак вместо да се отчайваш можеш да направиш следващи експеримент - прежалваш се и към 23:00 часа засичаш електромерите по възможност без да те види някой, още повече съсед. След това отвиваш бушоните В КЪЩАТА до към 06:00 часа когато пак засичаш показанията.
Добро утро, определено ще трябва да направя нещо такова. Тази сутрин нощна има навъртяна 19 кв. Снощи лично проверих / стана ми вече навик/ какво има включено около 22.30 2 телевизора в st.by, нагревател и помпа на аквариум , часовник на печка , хладилник. Сетих се , че има вероятност тъщата да включва нещо през ноща , защото слива ноща и деня в едно , но за това ще трябва да говоря със съпругата да упражни някакъв контрол, иначе може да ме подвяедат под отговорност че искам да си уморя съкровището :D Но със сигурност ако до края на седмицата се повтори ще развия бушона.
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#105 Непрочетено мнение от Izparitel » 27 фев 2013 17:29

19 kW си е сериозна консумация, все едно цяла нощ е работил електрически радиатор.
А вътрешния какво беше отчел?

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”