За КАЗАРМАТА...

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
papata
Напреднал
Напреднал
Мнения: 320
Регистриран: 05 сеп 2009 07:59
МПС: Lanos
От: Плевен
Име: Papata

Re: За КАЗАРМАТА...

#61 Непрочетено мнение от papata » 21 ное 2010 17:13

Izparitel написа:
Офтопик:
The Stig написа:Тъй като съм набор 90-та година, няма и да разбера какво е това казармата, но и не съжалявам.... :)
Ако имаш мерак - армията ни все-още не е напълно ликвидирана.
Нопротив. Закриват поделедия постоянно. Пък и е пълно и със пед.....и. Не ги отсяват вече. :(

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Какво е това?

#62 Непрочетено мнение от ogi » 07 фев 2012 20:52

Сега се замислих кога мина толкова време и си порових из няколкото кадъра, които успях да имам от службата... Бях ЗКВ на 2 рота, 2 взвод на Жандармерия 72355, след школа в НС-Полиция Пазарджик.
Офтопик:
Ето ме като момченце и като провеждам обучаващи занятия на новобранци в горите на лудогорието:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

akolevutd
Редовен
Редовен
Мнения: 220
Регистриран: 02 апр 2011 19:57
МПС: Daewoo Tacuma
От: Варна

Re: За КАЗАРМАТА...

#63 Непрочетено мнение от akolevutd » 07 фев 2012 21:59

Аз хванах промените, когато хем щеше да има, хем щеше да няма. Та ме писаха негоден, заради далтонизъм.
Но като фен на комунизма, но без да имам спомени от това време, съм за казармата. Естествено да не е чак две години, но една мисля е ОК.

Потребителски аватар
gremlin_
Напреднал
Напреднал
Мнения: 491
Регистриран: 27 авг 2008 21:29
МПС: Daewoo Lanos 1.4SE
От: Плевен
Име: Венци

Re: За КАЗАРМАТА...

#64 Непрочетено мнение от gremlin_ » 08 фев 2012 20:10

Да се включа и аз с 9-те ми месеца служба. до клетвата 14460 (ШЗО Христо Ботев ) 1 батальон ,след клетвата под.34010(Горна Оряховица) р/тлг.В Горна под.беше секретно и бе централен пункт за северна България там се събираха всички доклади от всички радио релейки и пилингатори с които подслушвахме Румъния,Гърция,Турция ,Македония и Сърбия и се пращаха в София .Официално бях телеграфист а в същност се занимавах с приемане и изпращане на телеграми и шифрограми.Всичко на всичко имам 2 карула докато ми дойде допоскът от София за работа с засекретена информация.За сметка на това пък се скъсах от дежурства от понеделник до петък презастъпвах за да мога събота и неделя да съм си в нас.Имаше един лав за свързочниците:Умри но свръзка дай :D
Daewoo Lanos - 1.4 SE LPG, year 1998, 55 kW (75 PS), manual Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За КАЗАРМАТА...

#65 Непрочетено мнение от Izparitel » 08 фев 2012 20:39

gremlin_ написа:Имаше един лав за свързочниците:Умри но свръзка дай :D
Имаше и други като "Свръзка дай и се скатай!".

Мале като се сетя каква пародия бяхме - уж първоешалонно поделение, ще спираме противника първи, пък най-сериозната станция за връзка с командването беше с дефект. За да се засечем в ефира се координирахме по телефона с "Центъра" - ха малко нагоре, ха малко надолу и ако някъде се засечем всички останали от радиомрежата се нагласяха по нас. :lol:
А дървните глави със зелени чорапи поднасяха една глимлампа към антената ми обясняваха как станцията "си работи" щом лампата свети.


Доста караули съм дал, но помня, че при един останахме без храна /вече не помня по каква причина/. Погребите които охранявахме бяха далеч от всякакво населено място и положението не беше розово. По едно време един от войниците пристигна в караулното носейки жива кокошка. Твърдеше, че я бил заловил като нарушител :wink: в района на погребите. Добре, че наблизо нямаше защитници на животните, защото се оказа, че никой си нямаше представа как се коли, как се маха перушината и т.н. и тези операции бяха малко трагикомични. Накрая все-пак успяхме да я сварихме в някакъв съд - гладния човек си е жив дявол.

Потребителски аватар
gremlin_
Напреднал
Напреднал
Мнения: 491
Регистриран: 27 авг 2008 21:29
МПС: Daewoo Lanos 1.4SE
От: Плевен
Име: Венци

Re: За КАЗАРМАТА...

#66 Непрочетено мнение от gremlin_ » 08 фев 2012 21:18

Е тя техниката от твоето време до 2005 когато бях аз не се е променила криптиращи машини от 70-80 години подарък от СССР за който нямаше части,единствената нова техника бе криптиращата за сателитите и една цифрова централа Siemens за 300 000 :) .Инак за яденето всичко си бе на 6 ,винаги за комуникативно информационения възел (ЗАС) е имало храна та даже сме посочвали и какво да ни сложат :) а ни бяха пропуснали с храната а и бяхме спрели телефона и не можеха да направят заявка за продукти :rofl:
Daewoo Lanos - 1.4 SE LPG, year 1998, 55 kW (75 PS), manual Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За КАЗАРМАТА...

#67 Непрочетено мнение от dsuzunov » 08 фев 2012 21:26

По повод храната:
Аз не ям дроб и никога не съм ял. Също така, не ям никакви десертни кремове, само крем карамел.
На едно кормуване в Русе, на полигона донесоха за обяд пържен дроб, и крем нишесте. Добре, че крема беше горещ и не се тресеше като медуза, че да го ям с хляба.
Щях да си остана гладен.
Изображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: За КАЗАРМАТА...

#68 Непрочетено мнение от todortv » 08 фев 2012 21:28

gremlin_ написа:Е тя техниката от твоето време до 2005 когато бях аз не се е променила криптиращи машини от 70-80 години подарък от СССР за който нямаше части,единствената нова техника бе криптиращата за сателитите и една цифрова централа Siemens за 300 000 :) .Инак за яденето всичко си бе на 6 ,винаги за комуникативно информационения възел (ЗАС) е имало храна та даже сме посочвали и какво да ни сложат :) а ни бяха пропуснали с храната а и бяхме спрели телефона и не можеха да направят заявка за продукти :rofl:
В последните години от съществуването си казармата се бе превърнала в луксозно,кратко военно обучение за мъже. :x
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За КАЗАРМАТА...

#69 Непрочетено мнение от Izparitel » 13 юли 2012 17:32

Изображение
;(
Май е най-добре час по-скоро да се разгърне широко производство на прашки /за мятане на камъни и гайки/, че както е тръгнало може да опрем до там да се защитаваме с тях.

Потребителски аватар
pamporov
Активен
Активен
Мнения: 571
Регистриран: 06 май 2012 22:27
Skype: g.pamporov
МПС: Lacetti 1.8; VOLVO S40 II
От: Plovdiv

Re: За КАЗАРМАТА...

#70 Непрочетено мнение от pamporov » 13 юли 2012 18:22

Да се запиша и аз, 1974/75 - ШЗО Долна Митрополия - Авиооборудване. 1975/76 - Граф Игнатиево - 2 ескадрила, МИГ-21.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: За КАЗАРМАТА...

#71 Непрочетено мнение от miroki » 13 юли 2012 21:53

Ама и ти един аватар си сложил. Поне МИГ сложи :) Изял си Г то вероятно.
Толкова яка машина.
Аз за съжаление нямах опция камуфлаж. Лято зелените, зима въшкарник за 3 години :)
Но имам перфектни и хубави спомени от лагерното обучение.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За КАЗАРМАТА...

#72 Непрочетено мнение от dsuzunov » 19 юли 2012 10:15

Камуфлаж нямах и аз.
Имах един маскировъчен халат (гащиризон) с качулка, но шарката му бе бледо подобие на днешните камуфлажи.
п.п. към pamporov:
По твое време на Графа е служил с-на Стефан Пашов, познаваш ли го?
Водих го с мен на една от срещите в Пловдив през лятото на 2008 г.
Изображение

Потребителски аватар
pamporov
Активен
Активен
Мнения: 571
Регистриран: 06 май 2012 22:27
Skype: g.pamporov
МПС: Lacetti 1.8; VOLVO S40 II
От: Plovdiv

Re: За КАЗАРМАТА...

#73 Непрочетено мнение от pamporov » 19 юли 2012 12:12

Може би го познавам по физиономия, името не ми говори нищо. В коя част е служил?

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За КАЗАРМАТА...

#74 Непрочетено мнение от dsuzunov » 19 юли 2012 13:28

Бил е механик или техник на самолет.
Казва, че е започнал от МИГ 15, 17, 19 и последно на МИГ 21
http://i.data.bg/08/08/03/1084087_orig.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
На снимката е мъжът със светлозелената риза и мустак в ляво.
Изображение

Потребителски аватар
pamporov
Активен
Активен
Мнения: 571
Регистриран: 06 май 2012 22:27
Skype: g.pamporov
МПС: Lacetti 1.8; VOLVO S40 II
От: Plovdiv

Re: За КАЗАРМАТА...

#75 Непрочетено мнение от pamporov » 19 юли 2012 14:09

По всяка вероятност в онези години е бил в 1 ескадрила, на МИГ-19, иначе щях да си го спомня...Тя беше оттатък пистата, в близост до гражданската аерогара, а ние бяхме от другата страна. Допирни точки имахме рядко. Но пък той със сигурност познава брат ми, той до преди няколко години беше ЗКТЧ в Графа.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”