защита на лаково покритие

Боя, лак, ламарини, стъкла. Салон, стелки, чистачки. Препарати за почистване, методи за освежаване, проблеми.
Съобщение
Автор
rosen_aveo
Минаващ
Минаващ
Мнения: 4
Регистриран: 11 авг 2010 18:21
МПС: шевролет авео
От: Стара Загора
Име: Росен

защита на лаково покритие

#1 Непрочетено мнение от rosen_aveo » 07 май 2011 00:00

Някой може ли да обясни какви са начините за запазване и поддържане на лаковото покритие и боята на автомобила.
За полировъчните пасти съм чувал ,че малко или много съдържат абразивни частици, които свалят някой и друг микрон от лака и от тях има смисъл ако трабвя да се премахне видим дефект.
В случая лакът не е увреден, а целта ми е да бъде защитен допълнително.Доколкото разбирам начина е с неабразивна вакса,но каква точно? Преди няколко дни видях вакса на базата на карнауба- бразилски восък,която създавала такова защитно покрите върху лака.Някой има ли впечатления и какво бихте препоръчали?

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: защита на лаково покритие

#2 Непрочетено мнение от stinbg » 07 май 2011 20:43

Гараж! И не прекалявай с автомивките - тя мръсотията си е защита на лаковото покритие.
Life's a journey, not a destination

botzi
Редовен
Редовен
Мнения: 217
Регистриран: 07 ное 2008 18:53
МПС: espero 2.0
От: vraca-sofiq
Име: Борис

Re: защита на лаково покритие

#3 Непрочетено мнение от botzi » 08 май 2011 22:33

Преди повече от месец ползвах такава паста с бразилски восък,една жълта кутия.След поредица от дъждове и не малко измивания ми прави впечатление,че още когато колата е мокра водата седи на капчици.Един ден валеше и по кръстовищата гледах другите коли и забелязах,че при много малко го има този ефект.Препоръчвам да се възползваш,на мен ми отне около 30минути на ръка,нарочно пастирах защото все пак вече сме в дъждовните сезони.Остана ми малко по-малко от половината и мисля преди зимния сезон да повторя.Когато нанасяш пастата гледай колата да е на сянка,най-добре ако имаш добре осветен гараж.Иначе за цената си пастичката е много добра,гледах и една на Сонакс май беше с някви тефлонови ли,карбонови нишки ли не помня вече,но цената беше в пъти повече.

Потребителски аватар
venci4
Нов
Нов
Мнения: 70
Регистриран: 14 ное 2010 22:25
Skype: bad venci
МПС: daewoo nubira 2-wagon 2001
От: plovdiv
Име: venci

Re: защита на лаково покритие

#4 Непрочетено мнение от venci4 » 09 май 2011 08:59

дай инфо малко повече име,цена,и от къде си я купил.

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: защита на лаково покритие

#5 Непрочетено мнение от Proximus » 09 май 2011 14:11

Колеги, а знаете ли ако имам вече отлюспено парче лак, дали белята може да се оправи по някакъв начин различен от ходенето на бояджия ? По принцип знам че продават спрейчета с боя, виждал съм струва ми се и лак да продават така. Нооо дали и как се свързва с вече нанесения такъв, идея си нямам.

Потребителски аватар
paci
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1424
Регистриран: 25 окт 2008 21:45
Skype: pacu-racer
МПС: nexia
От: KOREQ
Контакти:

Re: защита на лаково покритие

#6 Непрочетено мнение от paci » 09 май 2011 16:36

някой ако може снимка да качи ще стане добре

Потребителски аватар
MPbCHuKA
Редовен
Редовен
Мнения: 246
Регистриран: 16 яну 2010 15:48
МПС: Daewoo Lanos 1.4 2000г. LPG
От: Пловдив

Re: защита на лаково покритие

#7 Непрочетено мнение от MPbCHuKA » 09 май 2011 22:33

Може би тук е мястото да попитам някой ползвал ли е цветни маркери за заличаване на драскотини. видях ги в един от големите магазини на цена 9.50лв.

botzi
Редовен
Редовен
Мнения: 217
Регистриран: 07 ное 2008 18:53
МПС: espero 2.0
От: vraca-sofiq
Име: Борис

Re: защита на лаково покритие

#8 Непрочетено мнение от botzi » 11 май 2011 00:00

Ползвам съм един подобен на пастел,някав коректор се водеше но няма смисъл.Имам едни малки дупчици от камъчета и малки ръждички,минах ги с лак за нокти за 1,5лв. е така на майтап и още държи.Вярно,че не е много красиво но дето се вика само аз си ги знам и ги забелязвам.

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: защита на лаково покритие

#9 Непрочетено мнение от Proximus » 11 май 2011 18:24

хех, не се бях сещал че мога да пробвам и с лак за нокти :D . Със сигурност това е евтин и безопасен опит.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: защита на лаково покритие

#10 Непрочетено мнение от slowtraveler » 11 май 2011 20:15

Аз ползвам такъв маркер... Не е точната боя, но за точки не личи разликата....
Фиксирам точно ударите от камъчетата... Засега съм доволен - няма проблем...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

venci9306
Редовен
Редовен
Мнения: 168
Регистриран: 20 ное 2009 17:06
МПС: Kalos,Nubira3,Matiz2бр,Cruzе
От: Велико Търново
Име: Венци

Re: защита на лаково покритие

#11 Непрочетено мнение от venci9306 » 27 сеп 2011 22:33

Колеги, моля за вашето мнение. Мога ли да се спася от тези драскотини по бронята без да минавам процедурата пребоядисване. Дали ще може да се заличи това с маркери, спрейове или нещо друго ? http://venci9306.snimka.bg/automobiles/ ... 3.25153738" onclick="window.open(this.href);return false;

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: защита на лаково покритие

#12 Непрочетено мнение от Proximus » 27 сеп 2011 23:37

venci9306 написа:Колеги, моля за вашето мнение. Мога ли да се спася от тези драскотини по бронята без да минавам процедурата пребоядисване. Дали ще може да се заличи това с маркери, спрейове или нещо друго ? http://venci9306.snimka.bg/automobiles/ ... 3.25153738" onclick="window.open(this.href);return false;
На по-леките и тънки драскотини може да се пробваш с абразивна паста да замажеш леко положението.
По-дебелите обаче нямат шанс... Във Варна 100гр спрей автомобилна боя го забъркват за около 20лв, лак на спрей е 5лв... За да покриеш само драскотините ще трябва да си голям художник, и за жалост резултата ще е доста посредствен. Не знам дали ако ижшкуриш цялата страна и после я напръскаш изцяло не би се получило малко по-добре. Но само ако ти оцелят добре оригиналния цвят. При всички случаи при боядисването на такива големи и видни площи със спрей ще се появяват неравномерности, капчици тук и там... ще дадеш 50лв за материали и пак ще е грозно и некачествено. Иначе за металика по бойджийниците взимат 150лв/елемент, за обикновена червена боя може да е и по-малко.

Потребителски аватар
Gangsta
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 25 сеп 2011 23:01
МПС: Opel Kadett D 1984
От: Kazanlak

Re: защита на лаково покритие

#13 Непрочетено мнение от Gangsta » 29 сеп 2011 15:01

venci9306 написа:Колеги, моля за вашето мнение. Мога ли да се спася от тези драскотини по бронята без да минавам процедурата пребоядисване. Дали ще може да се заличи това с маркери, спрейове или нещо друго ? http://venci9306.snimka.bg/automobiles/ ... 3.25153738" onclick="window.open(this.href);return false;
опитаи с паста М3 след това М2 и накрая М1
все ще ги скриеш до някаде ако не са много дълбоки ;)
Worst nightmare on the road !

botzi
Редовен
Редовен
Мнения: 217
Регистриран: 07 ное 2008 18:53
МПС: espero 2.0
От: vraca-sofiq
Име: Борис

Re: защита на лаково покритие

#14 Непрочетено мнение от botzi » 29 сеп 2011 23:25

Няма да ти помогнат само пасти.Трябва да ги минеш със шкурка,да си нацелиш точния цвят на спрея или боята(което не е особено лесно)...и това само ако не са много дълбоки драскотините.Можеш спокойно да се пробваш сам,все пак по-зле няма да стане,но трябва да си готов за не особено професионален резултат.Опитай пък каквото стане,поне накрая на майстор да идеш да ти го доизпипа ще ти вземе много по-малко пари :beer:

Потребителски аватар
Gangsta
Нов
Нов
Мнения: 68
Регистриран: 25 сеп 2011 23:01
МПС: Opel Kadett D 1984
От: Kazanlak

Re: защита на лаково покритие

#15 Непрочетено мнение от Gangsta » 03 окт 2011 23:25

зависи колко са далбоки драскотините,ако не е много наранена боята ще скрият нараненото до някаде
нека опита пък нищо негуби ;)
Worst nightmare on the road !

Отговори

Върни се в “Екстериор, Интериор, Аксесоари”