Пътуване с автомобил до Истанбул

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#16 Непрочетено мнение от slowtraveler » 31 май 2010 09:49

Та така... За съжаление се оказах напълно прав...
Екшъна вчера бе пълен - за всеки случай тръгнах от Варна в 22:00 на 29.05.2010г.
Пътуването до Истанбул - безпроблемно. В 3:30 бях вече на паркинг на летището (полета ми бе в 12 часа).
Никой не разбира (или не иска да разбира) от никакъв друг език освен турски.
Веднага реших да проверя как би станал номера...
Ами - не стана. Митницата директно ми каза, че няма да ме пуснат и мога да си оставя колата на митнически паркинг (явно е отделна фирма, работеща като митнически склад).
Да - има митнически склад близо до летището, където можеш да си оставиш/вземеш автомобила.
Но само в нормално работно време (8-16 часа) от понеделник до петък...
Ако дойдеш в друго време - чакаш да дойде работното време...
Склада го намерих наемайки едно такси да кара пред мен и по упътванията на партньори в Турция (които преди това гарантираха, че няма да има никакви проблеми).
То каква полза - колкото да видиш катинар на вратата и охраната да обясни положението. Цена за услугата не можа да каже, но по информация на нашето посолство е дебела.
Така стана 07:00 часа, като през това време (от 04:00 в неделя ) събудих де що имаше замесен в историята - консули, турски партньори и т.н.
От всякъде отговора бе - 'амиии то сега е неделя, защо не си отложите полетите за друг работен ден'?!?!? Като че ли не им казвах, че точно в неделя ще пътувам...
Излязох от ситуацията с груба сила: Истанбул - Малко Търново, оставяне колата в българска територия, минаване границата обратно пеш (около 1км бегом в жегата), скачане в таксито което ме чакаше, и което бях наел да кара пред мен в Истанбул, зареждане на таксито с още газ и връщане обратно на летището - общо 4 часа. Километрите са около 500 в двете посоки...
Минавайки всички контроли и т.н. 10 минути преди затваряне на чек-ин и вир-вода - скачане в самолета...

Та така - не препоръчвам вариант оставяне на автомобил с чужда регистрация на летище Истанбул ако шофьора ще лети от там нататък със самолет...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#17 Непрочетено мнение от Fantomasss » 31 май 2010 15:43

Абе аз ти казах да не влизаш във филми от сорта "Листопад", ама де, кой да слуша... Друг път да не си толкова вироглав и наивен. ddcomp
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
papata
Напреднал
Напреднал
Мнения: 320
Регистриран: 05 сеп 2009 07:59
МПС: Lanos
От: Плевен
Име: Papata

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#18 Непрочетено мнение от papata » 31 май 2010 19:01

Много ми беше интересно какво ще се случи. Точно в Турция ddad Лично аз не бих рискувал. Всяка грешка там излиза много скъпо.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#19 Непрочетено мнение от Izparitel » 31 май 2010 19:03

Офтопик:
Пусто нали и турците са си балканци!

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#20 Непрочетено мнение от ogi » 31 май 2010 19:10

Супер тъпо! Не съм очаквал такова развитие...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#21 Непрочетено мнение от slowtraveler » 31 май 2010 22:07

Ха ха - абе просто информацията бе от високо ниво... Все пак последната 'актуална' информация бе от консулство и хора, които са родени в Истанбул и се занимават с митници и т.н...
Затова не съжалявам за опита - най-точната информация се събира на собствен гръб...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#22 Непрочетено мнение от авео » 01 юни 2010 01:34

Не знам,защо всички си мислите,че службите там,трябва да работят и в неделя и най-добре денонощно. В Балканските страни,това е "Балканска работа", а в бяла Европа-стрикно спазване на закона. Обаче, гимнастиката с турския бакшиш ми хареса,сигурно и на него :lol:
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#23 Непрочетено мнение от slowtraveler » 01 юни 2010 06:41

авео написа:Не знам,защо всички си мислите,че службите там,трябва да работят и в неделя и най-добре денонощно. В Балканските страни,това е "Балканска работа", а в бяла Европа-стрикно спазване на закона. Обаче, гимнастиката с турския бакшиш ми хареса,сигурно и на него :lol:
Авео, повода да помисля така бе, че около пристанища и летища поради спецификата на работата всички служби работят денонощно и без почивен ден в седмицата. Така работи и митницата на летището. Но тя не можела да свърши работата, защото не отговаряла за 'оня' паркинг, за който е споменато в сайта на летището (те затова са го написали с толкова недомлъвки - уж като реклама, но без да има точна и конкретна информация....
А бакшиша - ами нали знаеш - първо аз се държах за сърцето, после той.... Като свършихме театъра и той бе доволен, но и аз бях доволен ddmuhaha
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#24 Непрочетено мнение от slowtraveler » 04 юни 2010 16:25

Такаааа - отново съм в България ddcomp
Като допълнение към предходните 'правила' на границата, при връщането ми обратно на сухопътната граница, нашите южни съседи ме уведомиха, че не мога да пресека пеш границата ddmuhaha
След като им обясних, че колата ми е от другата страна на границата и няма как да стигна там, че да им удовлетворя желанието, те благоразумно решиха да ме пропуснат докато не съм вдигнал панаира :D
Май трябва да напиша пътепис за това пътуване из държави, красиво показани във филма 'Бялото слънце на пустинята' :D
Като малка подсказка за какво става въпрос - прилагам билета, с който летях от Актау (Казахстан) до Баку (Азърбейджан). Не си мислете, че името, дестинацията, полета, мястото за изтрити - просто в билета нищо такова не е вписано. Цифрата '4' означава, че съм бил четвърти поред, който се е явил на check-in :D На пасажера поради някаква странна причина остава големия отрязък, а не boarding pass.... Нямаш резервирано място в самолета, затова преди качване настава истински панаир. При първия полет имахме бордни карти с места още от Истанбул, та затова някакъв пазвантин прегради пътя към самолета на всичкото местно население, за да се настаним ние, и след това пуснаха простолюдието. Но в обратния полет всичко си бе по пълна програма :D
Друга особеност при летене в тези дестинации е, че въпреки инструкциите на стюардесите, телефоните НЕ ТРЯБВА да се изключват. За предпочитане е да имаш 2 телефона , за да си изпратиш SMS от единия до другия за да разбереш кога влизаш в обхват при снижаване на самолета. Така се чувстваш важен, пък и всички ще разберат, че си много търсена личност.
Преди кацане настава истинска какафония от телефонни звуци, звънене и т.н....
'Восток дело тонкое' ddmuhaha
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#25 Непрочетено мнение от ogi » 04 юни 2010 18:11

Такива ръчно написани билети и методи за чек-ин и бординг съм имал из Южна Америка, ама това с телефоните направо ме разби :D
Все пак какво си очаквал от Азербайджанските авиолинии...? :)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#26 Непрочетено мнение от slowtraveler » 04 юни 2010 20:38

ogi написа:Такива ръчно написани билети и методи за чек-ин и бординг съм имал из Южна Америка, ама това с телефоните направо ме разби :D
Все пак какво си очаквал от Азербайджанските авиолинии...? :)
Оги, и на времето съм пътувал с ръчно написани билети, ама тея билети не бяха написани въобще :D
Ако се махне настрана 'пълнежа' на тези полети, съм доволен от международните Азърбейджански линии - нормални, чисти и сравнително нови самолети (B757 натам, Airbus 319 назад), добро обслужване (много добро азърбейджанско сухо червено вино :lol: ) и т.н.
На вътрешните линии нещата бяха малко по-зле - ATR-72, някакви питки с пълнеж като че-ли с картофено пюре. А на отиване - явно пилот изтребител, защото криволичеше по небето, рязко изменяше височината, и ни тръшна на пистата със значително странично ускорение, последвано от зиг-заг по пистата и рязко спиране за по-малко от 800м след кацането :lol:
Но му бе простено на пилота - явно имаше разстройство, защото скачаше през 10 минути в тоалетната, и сигурно е бързал пак за там като кацаше :rock:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#27 Непрочетено мнение от ogi » 04 юни 2010 21:31

Нормално е за международните линии да ползват по-новички самолети, обикновено купени 2-ра ръка от някой голям превозвач, обновяващ авиопарка. Например като пътувах до Суринам, заради объркването с вулкана навръщане пътувах с тяхната авиокомпания, която се състоеше от 2-3 самолета, и флагмана за презатлантическия полет бе 2-ра ръка А340 с френският почерк в полуработещото меню меню на мултимедията, което се компенсираше от старателно обслужване от персонала. Обикновено пилотите, или поне старши пилота са ветерани от някоя голяма европейска авиокомпания. Що се отнася до ATR-72 - летял съм на това с гръцка авиокомпания (Olympic Airlines) и бях приятно изненадан от полета на този витлов самолет - бързо ускорява и отлепя, доста е безшумен.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#28 Непрочетено мнение от slowtraveler » 30 апр 2011 14:32

Такааа...
Изминалата седмица ми се наложи отново да отида до Истанбул, като този път останах там 3 дни...
Пътуването - проблема е да се излезе от България....
Варна - Малко Търново (~250км)- 3 часа без сериозно бързане, но и без моткане (около 75км/ч средна скорост - пътя Бургас - Малко Търново е доста зле, но се виждаше, че поне долните участъци в равното са започнали да ги преасфалтират...
Малко Търново - границата се движиш с под 30км/ч заради огромните дупки.. Пътя е в окаяно състояние....
Турска страна: приключили са обновяването на пътя (практически съвсем нов път, като на някои места е паралелен на стария: не са ползвали нищо от стария път).
Завоите са много плавни. Пътя - широк (3-4 ленти).... Финансиран по европейска програма (мамка им)...
Първия град : Къркларели (Лозенград) е в ремонт: преасфалтират изцяло булеварда с трафика (не кръпки).
От там нататък до входа на Истанбул (пак около 250км) - 2.2 часа без нито едно нарушение....
Излизането от магистралата на пункта за плащане се оказа проблем: на времето имаше гишета за плащане в брой, но сега са ги премахнали.
А карта нямах. Един местен мангал вземаше 10Евро за да пропусне с неговата карта такива като мен.

Имах среща на летището, та първо пих едно кафе там... После си търсих 10 минути колата из паркинга :lol:
Следващите 20км до хотела бяха в доста тежък трафик защото бяха между 16 и18 часа... Гледайки логовете на GPS, по една от основните магистрали съм изминал 3км за 1 час...
След това избягах по други пътни артерии и нещата се пооправиха... Средната скорост се вдигна от 3км/ч на 17км/ч :lol:

GPS ме изведе безпроблемно до хотела (през някакви сокаци, дето обаче явно са големи пътни артерии в тая част на Истанбул, защото колите се опитваха да се движат на два реда)...
Хотела - с огромен подземен и надземни паркинги...Намерих място почти до входа, като обаче слизането до паркинга ме дезориентира напълно...
Движех се между две бетонни стени (отгоре се виждаше небето), но с толкова завои и кривки, че загубих представа за изток/запад...
Не исках да давам на момчето да ми кара колата, защото исках да я знам къде е - на другия ден щяха да ми трябват някои неща, които ги оставих в нея.
Изуми ме, че на асансьора етажа бе обявен за 4-ти (надолу значи има още 4 етажа паркинг)...
Рецепцията е на 9-ти етаж - на нивото, от където се влиза в хотелския комплекс.
За първи път ми проверяват колата с огледала отдолу и багажника за взрив при влизане в хотел.
И пътя бе преграден с бариера и онея ОГРОМНИТЕ бурета, дето излизат от земята за спиране на камиони с неясни намерения...
Движението в Истанбул - много натоварено, но учудващо професионално. Трафика обикновено се движи. Не съм спирал за повече от 10-15 секунди на място дори и в големите задръствания.
Там много често ползват онлайн услуга за поглед върху трафика и проблемните участъци (моя GPS няма TMC, така-че не знам дали имат там такъв предавател).
Излизането от пресечка в задръстването - фасулска работа. Подаваш муцуната, и ако не ти отнесат номера - ще те пуснат почти веднага :lol: (доста коли са само на кит, но не и на боя отстрани - явно има и засечки в системата)...
Хотелчето бе превъзходно, а обслужването - идеално. Цените - сериозни.
Турците са много напред от нас в тая насока...
Дават сериозна услуга, но и успяват да измъкнат сериозни пари за нея и то така, че да останеш възхитен, че те прекарват :lol:
Пример: минерална вода: 14 лева малка бутилчица навсякъде в хотела (и в минибара). Но всяка вечер имаш до оправеното ти за лягане легло една безплатна бутилка вода и едно локумче за добър сън... Паркинга го платих на рецепцията, но си бях загубил някъде картончето, с което влязох в паркинга. Поискаха ми го на излизане пазачите (дето не знаят никакъв език освен турския), но като получиха моя отказ не се притесниха (тук например на летище Варна загубеното картонче се плаща 30лв). Напротив - дадоха по една безплатна минерална вода за всеки човек в колата, и по един пакет мокри кърпички с логото на хотела, пожелавайки добър път с усмивка... Ей такива дребни гъдели и зарибявки има навсякъде... Тръгваш си с усмивка.
С друга кола ходихме до Тузла (около 50км на юг от босфора). Движението натам бе доста по-леко отколкото в европейската част. По пътя видях указателните табели и за Ф1 пистата.
Трафика на мостовете е сериозен, но се движи бързо... По магистралите/булеварди местния юнак се движеше с до 160км/ч, а по мостовете - въпреки много натоварения трафик - с около 90км/ч.
Полиция се виждаше почти постоянно, но целия поток се движеше така. Явно там принципа е : движи се с потока (както и правих).
Заведоха ни до добър рибен ресторант (колегата ми по случайност го бяха водили на същия ресторант преди десеттина години - явно квалитетен). За съжаление без местен гид не можеш да се оправиш: никой наоколо не говори чужд език... Освен в хотела разбира се: там всички говорят английски (дори и камериерите).
Опитах се да уредя карта за преминаване на магистралите през рецепцията, но ме гледаха недоумяващо. Търсиха, чесаха репите, питаха по телефона, насочиха ме към конкретна банка.
Обиколих пеша района (OviMaps ме впечатли - имаше всичките банкови клонове, само дето не се виждат от коя страна на улицата са). В банките рядко се намираше някой да говори английски. И се оказа, че са ме подвели - тази банка не предлага такива карти. Поне обиколих 2-3км из сокаците и един рибен пазар... Накрая рецепцията казаха, че на изхода на Истанбул на магистралата имало будка...
След тежката и натоварена програма, в четвъртък закусихме (закуската в този хотел се плаща допълнително, въпреки, че е на шведска маса), поприказвахме и около 11:30 вече бяхме в колата с колегата.
За обратния път из Истанбул избрах най-южния мост през Златния Рог, за да огледам желязната църква.... Абе общо взето - лесно се измъкнах от трафика.
На входа в магистралата нямаше никаква будка, а един паркиран микробус с двама мангала в него, дето започнаха алъш вериша от 50Евро. Теглих им една и накрая се спазарихме за 15 евро, като картата ми е заредена със сума от 7-8 Евро..... Добра надценка, но поне мога да отида още веднъж и да се върна от Истанбул за тея пари...
От там нататък - спокойно мързелешко каране (средна скорост 115км/ч)...
В Лозенград - посещение на супермаркета за баклавички :lol: На входа на супера един голям трансперант (ДОБРЕ ДОШЛИ :lol: )
Явно нашите често го посещават и правят добър оборот (знам, че автобусите Варна-Истанбул спират там).
Границата - безпроблемно от страна на нашите и техните митничари и граничари (техните митничари се моткат и се правят на тежки, ама това си им е в кръвта)...
Първия сблъсък с българската действителност е на бариерата на излизане от граничната зона.
Пред мен бе спрял един румънец и аз спрях зад него. Той плати нещо си там на гишето на някаква си банка (Си-банк пишеше отвън), и полицайчето на бариерата го пусна.
Дръпнах колата до полицайчето и то ми каза, да отида на гишето за да платя обеззаразяване (такса 4лв и 1лв за банката)...
Отивам на гишето и 'любезната' много важна касиерка ми вика ' абе ти не виждаш ли стопа'... Разбрах, че съм се прибрал в България - няма лъжа/няма измама :lol:
От там дупките, ограниченията '40км/ч - пътя в ремонт през следващите 62км' няма да ги споменавам (съжалявам, че не заснех знака)...
Помислих си, че може на границата да сложат знак 'държавата е в ремонт - карай с 40км/ч без да спираш през следващите 500-600км, докато излезеш от тук'....
Ама нейсе... Щъ съ упрайм :y:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#29 Непрочетено мнение от Vesko1 » 01 май 2011 09:01

slowtraveler написа:Такааа...
Изминалата седмица ми се наложи отново да отида до Истанбул, като този път останах там 3 дни...
Пътуването - проблема е да се излезе от България....




Помислих си, че може на границата да сложат знак 'държавата е в ремонт - карай с 40км/ч без да спираш през следващите 500-600км, докато излезеш от тук'....
Ама нейсе... Щъ съ упрайм :y:
Супер пътеписче...все едно видях моите преживявания в Истамбул горе долу.Ти си имал просто голям късмет че лесно си минал през митница за да влезеш в наща татковина българия...
Аз един път чаках 3 часа малко след безмитната (тогава се минаваше с едни флашки наречени -ЧИПОВЕ)...ТА СИСТЕМАТА им се развали малко преди аз да мина..и познайте..3 часа на слънце...добре ,че имах мин.вода.Викам на митничара-бе Съберете флашките в една кутия...па като си оправите системата ,тогава ги въведете в компютъра.
...оня вика-НЕ МОЖЕ,ОТ СОФИЯ К"ВОТО КАЖАТ....без флашка НЕ СТАВА ...
.....Разгеле,след неколкочасов престой,псувни,пот...мрънкане..явно от София разрешиха...и накрая пак стана на мойта-мина една фуражка и събра всички флашки-чипове във кутия от ксероксна хартия.При преминаването на последната бариера-въздъхнах с огромно облекчение

Никога...ама никога нещата няма да се оправят тук...,защото на всички възлови места е пълно със връзкари,комунисти,внучета на партийни секретари,мой човек,твой човек....наш човек...а те са свикнали да работят по старому.
;)

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#30 Непрочетено мнение от slowtraveler » 01 май 2011 11:32

Личните ми впечатления от митница и Гранична полиция са добри... Никога до момента не съм имал проблеми..
Не знам - може това да е в следствие с ежедневната ми работа с техни колеги във Варна, но е факт, че при преминаване на границите винаги са се държали коректно, на ниво и много експедитивно...
Предишното ми ходене по същия маршрут бе съпроводено с трикратно преминаване на границата за един ден, като двете преминавания (влизане/излизане) бяха в рамките на 15 минути общо, като от българска страна бавенето бе 1 минута общо за двете посоки.....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”