Пътуване с автомобил до Истанбул

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Пътуване с автомобил до Истанбул

#1 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 май 2010 19:19

Здравейте колеги,
Пътувал ли е някой с автомобил до Истанбул, а от там нататък - със самолет....
Обмислям варианта да оставя колата на летището (има митнически паркинг).
Обаче ме интересува цена, особености при оформянето и времето, което е нужно да заделя за това оформяне....
За съжаление турското посолство не даде никаква информация. А от българското ми казаха 'ами там има паркинг, айде затваряйте, че чакам да ме потърсят?!?!' (недай си боже да се наложи да търсиш тяхната помощ)...
На телефона за контакт със съответния отдел на летището отговаря едно сладко гласче, което освен турски не говори никакъв друг език, така-че и от там не можаха да ми помогнат...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#2 Непрочетено мнение от dsuzunov » 27 май 2010 19:35

Пейчев е вещ по летищата.
Я колко свят е изръшкал.
Той ще даде вещо мнение.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#3 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 май 2010 20:37

Аз това чакам :D
Но там въпроса е повече митнически, и това ме притеснява, защото ако попадна на някой, дето знае само турски и сме в канала :D
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#4 Непрочетено мнение от Vesko1 » 27 май 2010 21:15

Аз мога да кажа подробностите по пътя до Истамбул(445км)...но на летището тези подробности не ги знам.Ако искаш за пътя да обясня...миналата година на формула1 ходихме с кола...така че съм запознат..горе долу.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 май 2010 21:55

Пътя няма проблеми - всичко е ясно, а и не ме притеснява.... Въпроса е по конкретната процедура...
Въпроса е, че при влизане в Турция ти отбелязват, че влизаш с автомобил. И за да не го продадеш/оставиш без да платиш мита и такси, ти го отбелязват в паспорта.
И искат да изнесеш автомобила.
Е да, но аз в първия момент няма да напусна страната с автомобила, а със самолет.
Затова трябва да оставя автомобила не на обикновен паркинг, а на такъв, под митнически контрол (като свободна икономическа зона), откъдето да не може да бъде изнесен на територията на Турция, а само аз да мога да си го взема транзитно към България..
Същия проблем го има и в България. На времето на един чужденец му откраднаха колата тук. Митницата го принуди да плати ДДС, мито (тогава имаше мито) и глоба 2.5 х митото, заради това, че 'нелегално' е внесъл автомобила в България, а не го е изнесъл след това (автомобила е останал на територията на България....
Та това е въпроса - митническия паркинг...
Доколкото разбрах е на самото летище. Но как, къде, за колко пари и колко време ще отнеме - това са въпросите...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#6 Непрочетено мнение от Fantomasss » 27 май 2010 22:08

Ама ти защо не си спестиш всичко това, като отидеш с друг човек да те закара, или с автобус или с нещо друго, ами се занимаваш с неизвестни неща, с много въпросителни, на които отговора е неясен?! Не забравяй, че Туркменистан е дива Индия и от там може всичко да се очква. Моят разум ми казва да не се занимаваш, ако може с такова усложнение.
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#7 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 май 2010 22:18

Обмислям и вариант с автобус, но на връщане трябва да чакам 12 часа автобуса, а и в Истанбул трябва с куфарите да се мъкнем по метро и т.н....
Иначе юнаци с таксита ми обявиха някакви неземни цени (за закарване с личен автомобил - таксита не пускат), които няма да им платя - не е човешко...
Искат ми тройна-четворна цена в сравнение с цената София-Варна, при условие, че разстоянието е същото, а половината дистанция е идеална магистрала (за съжаление - в Турция)...

П.С. оказа се, че доста хора просто не са си изкарали новите паспорти, и затова нямат възможност да съдействат....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#8 Непрочетено мнение от ogi » 27 май 2010 22:50

В интерес на истината досега в такава ситуация не съм попадал, карал съм със служебни коли из околните държави, но не ми се е налагало да ги напускам с друг транспорт...
Принципно виждам така нещата:
- добра база данни - дори да пресечеш границата и да качиш самолет от там - не би трябвало да има проблем при вътрешни дестинации (не знам къде ти е крайната).
- не съм минавал с автомобил турската граница, но в Сърбия, Македония и Румъния, слагаха различен печат, който показва типа на превозното средство, с което си минал на тяхна територия, така че при полицейският контрол ще видят това и ще се съобразят с ответните мерки, относно крайната дестинация.

Печати от Сърбия - указват как си влязъл:
Изображение

Печати от Турция - през летище.
Изображение

...не знам дали не слагат подобни като останалите балкански страни.

Ако пътуваш извън Турция (без северен Кипър), ще ти искат виза, но на летището.

Цените за паркинг на летище "Кемал Ататюрк" са:
4 дни 69 лири
7 дни 112 лири
15 дни 152 лири
1 месец 167 лири
/лирата е почти колкото лева, данните са по намерена брошурка от там, от преди няколко месеца/
/карането в Истанбул е кофти - сложна ориентация по улиците, трафик и липса на колегиалност/

Ако се наложи престой в Истанбул и загуба на време - вземай метро до последна спирка Aksaray и от там 3 спирки с трамвай - Босфора и Капалъ Чарши, както и парка с голямата джамия.

Това е което се сещам за там...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#9 Непрочетено мнение от авео » 28 май 2010 02:15

Fantomasss написа:Ама ти защо не си спестиш всичко това, като отидеш с друг човек да те закара, или с автобус или с нещо друго, ами се занимаваш с неизвестни неща, с много въпросителни, на които отговора е неясен?! Не забравяй, че Туркменистан е дива Индия и от там може всичко да се очква. Моят разум ми казва да не се занимаваш, ако може с такова усложнение.
Явно,не си бил в Истамбул. Европейската част на Турция е на светлинни години от европейска България. Бях там преди 15г. и останах втрещен. 12милиона жители живеят в град широк 120 км. и дълъг 180 км. Летището " Кемал Ататюрк" е най-голямото на Балканския полуостров. Там замалко да ме арестуват,но това е друга тема. :lol:
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
Fantomasss
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3222
Регистриран: 17 окт 2008 15:27
Skype: plekstor_a
МПС: Lanos SеX-16v-106 куци катъра
От: Сф братче център на просветата
Име: Грозданов

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#10 Непрочетено мнение от Fantomasss » 28 май 2010 07:22

авео написа:
Fantomasss написа:Ама ти защо не си спестиш всичко това, като отидеш с друг човек да те закара, или с автобус или с нещо друго, ами се занимаваш с неизвестни неща, с много въпросителни, на които отговора е неясен?! Не забравяй, че Туркменистан е дива Индия и от там може всичко да се очква. Моят разум ми казва да не се занимаваш, ако може с такова усложнение.
Явно,не си бил в Истамбул. Европейската част на Турция е на светлинни години от европейска България. Бях там преди 15г. и останах втрещен. 12милиона жители живеят в град широк 120 км. и дълъг 180 км. Летището " Кемал Ататюрк" е най-голямото на Балканския полуостров. Там замалко да ме арестуват,но това е друга тема. :lol:
Вярно, че не съм бил там, но имах предвид не големината на града и летището, а манталитета и законите на "Юсуф Байрам"...ето, и теб за малко да те арестуват...
Ако нямаш какво да правиш, не го прави тук...

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#11 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 май 2010 07:55

Проблема е, че напускам Турция през летището, а не е вътрешен полет. То ако бе вътрешен - няма проблеми... Не минаваш граничен контрол и няма нужда нищо да доказваш....
За цените на стандартния паркинг - такива са и в момента.
Но на брошурката на сайта на летището има една звездичка, и отдолу е написано - 'ако колата ти е с чужди номера, трябва да я оставиш на митническия паркинг'. А къде е този паркинг и дали там важат същите условия/цени - никой не пише...
Абе днес ще реша как ще е - кола или автобус....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#12 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 29 май 2010 06:13

А бе Колеги!? Намирам се на 8 000 км от Истамбул и намерих отговора на въпроса за около минута. Докато Тефал мисли за всичко, чичко Гугъл има отговор на всички въпроси. Ето какво направих аз:

Въпрос:

Istambul Airport

Oтговор:

http://www.ataturkairport.com/eng/index.php

Въпрос:

Airport Guide

Отговор:

http://www.ataturkairport.com/eng/1.php

Въпрос:

Parking

Отговор:

http://www.ataturkairport.com/eng/1_f.php?id=114

А именно:

Parking


The car park has 2,5x5 m bays arranged in parallel at right angles to the columns. One-way lanes between the parking bays are six metres wide while the main distribution lanes at right angles to the parking bays are seven and a half metres wide. Three vertical traffic centres to the South of the 7,076-vehicle capacity car park all boast lifts, staircases and toilets and connect all floors as well as each level of the terminal building. Two pedestrian access ramps are situated between the vertical shafts, allowing easy access to passengers with baggage trolleys. The car park serves around three million vehicles each year, safely and securely, and the recent addition of the Licence Plate Recognition System further enhances the safety level of the car park at both entry and exit points.

There are a large number of pay points at the car park: On the International Terminal-facing side of the car park, two manned in the Red Park and one (Carpark Management Center) manned in the Yellow, on the fifth floor, and 16 stand-alone automatic credit card pay points. On the Domestic Terminal facing side are one automatic pay point, and one manned, manual till. In addition, two manned tills and six automatic exits are found at the car park exit.

Car Park Fees :

0-1 Hours: 7,50 ,-TL

1-3 Hours: 9,70 ,-TL

3-6 Hours: 14,90 ,-TL

6-12 Hours: 18,00 ,-TL

12-24 Hours: 24,00 ,-TL

*Short-term Campaigns:

4 Days: 69,00 ,-TL

7 Days: 112,00 ,-TL

15 Days: 152,00 ,-TL

1 Month: 167,00 ,-TL

* To benefit from our short-term campaigns, you have to go to the payment points in the car park with your ticket within an hour after entering into the car park.

*IMPORTANT:

-Subscriptions upon return from journey and back dated subscriptions will not be allowed.

-Those with foreign license plates who wish to benefit from short-term campaigns and subscriptions in our car park must park their cars in the Free Zone subject to Customs as per Customs Legislation.

For Information:

TAV Central (0212) 465 5555 - Ext.:4656
DHMİ Central (0212) 465 3000 - Ext.:4482


Пия много бира vvbeer

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#13 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 май 2010 09:25

Ха ха, колега, това беше първото, което прочетох....
Все пак не ядем доматите с колците :D
Има една малка подробност - тъй-като работя често с граничари, митничари, посолства и т.н. съм станал мнителен...
Та виж там към края едно изречение:
-Those with foreign license plates who wish to benefit from short-term campaigns and subscriptions in our car park must park their cars in the Free Zone subject to Customs as per Customs Legislation.
По всяка логика, ако ти отбележат автомобила в паспорта при влизане, ще искат да си го оставил на контролирана от митницата зона ако решиш да излезеш от страната без автомобил (практически идеята ми бе да напусна Турция със самолет, а да оставя автомобила си в Турция до момента на завръщането ми по обратния маршрут).
Същото потвърди турското посолство в София.
Българското посолство в Истанбул ми каза - карай и оставяй колата на какъвто и да е паркинг, а на границата ще покажеш билетчето. Няма да имаш проблеми - така е навсякъде...
По света може и да е така, но в БГ не е така - тук митницата не вярва на някакви билетчета или документ, който не е издаден от тях. Ще искат или да да оставиш автомобила в митническа зона, или да платиш мито/ддс за 'временен внос'. Като всичко това заема доста време.
Имал съм случай с мой клиент - чужд гражданин, на който му откраднаха автомобила в БГ. Та човека за да успее да излезе от страната си плати мито, ДДС, и глоба за това, че не е уведомил митницата, че ще му крадат колата - не е оформил 'внос', преди да му откраднат автомобила....

За съжаление на това голямо летище май единствените които говорят език, различен от турски са 'информация', които за съжаление не могат да ми помогнат (пробвах различни отдели - от посочените телефони за паркинга, през информация, през централата, през отдела Free Parking - те не отговаряха)... Безуспешно. Помолих един приятел - турче да ги прозвъни.
Та и на него му казали 'ами тук има паркинг', но за съжаление приятеля ми не е навътре в митническите дела и не е задал допълнителните мои въпроси - КЪДЕ е тази FREE ZONE, колко струва паркирането там, колко време заема и колко струва митническото оформяне (да отбележат в паспорта, че автомобила е оставен под техен контрол)...
А риска е - в последния момент да ме спрат от полета, и да ме принудят да се върна в БГ с автомобила, което при плътните ми срокове е неприемливо.

Както и да е - реших да взема автобус, а на място ще разпитам митничарите (ако някой говори чужд език), че да се знае за друг път....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#14 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 29 май 2010 16:49

slowtraveler написа:Здравейте колеги,
Пътувал ли е някой с автомобил до Истанбул, а от там нататък - със самолет....
Обмислям варианта да оставя колата на летището (има митнически паркинг).
Обаче ме интересува цена, особености при оформянето и времето, което е нужно да заделя за това оформяне....
За съжаление турското посолство не даде никаква информация. А от българското ми казаха 'ами там има паркинг, айде затваряйте, че чакам да ме потърсят?!?!' (недай си боже да се наложи да търсиш тяхната помощ)...
На телефона за контакт със съответния отдел на летището отговаря едно сладко гласче, което освен турски не говори никакъв друг език, така-че и от там не можаха да ми помогнат...
Колега, дал съм отговор на въпросите в заглавието на темата. По принцип ти влизаш в паркинга и си взимаш билетче, с което плащаш на излизане. Мен лично безкрайно би ме учудило, ако митничар не ми признае билета от паркинга, билета за обратен полет и ме накара да плащам някаква гаранция за колата. Това би било меко казано абсурд. Много съм сигурен, че ти няма да си нито първият, нито последничт чужденец, дошъл с кола на летището.
Успех е приятно пътуване.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пътуване с автомобил до Истанбул

#15 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 май 2010 19:35

Chevrolet_Cavalier написа: Мен лично безкрайно би ме учудило, ако митничар не ми признае билета от паркинга, билета за обратен полет и ме накара да плащам някаква гаранция за колата. Това би било меко казано абсурд. .......
Успех е приятно пътуване.
Благодаря за пожеланията... :D
Явно не си имал скоро контакти с митничари в нашия регион, затова си толкова сигурен :D И аз така се чудих как може без да ми искат документ за самоличност да се кача на самолет от Австрия до Норвегия, да си наема хотели, да пътувам със самолет из Норвегия, да се върна отново в Австрия и т.н. и НИКЪДЕ да не ми искат документ за самоличност...
А тук за твое сведение не можеш да пренесеш през сухопътна граница повече от 2 (две) кутии (не картона) цигари.... И при всяко показване на паспорта те питат 'каква е целта на пътуването ви', като че ли ги интересува....
Chevrolet_Cavalier написа: Много съм сигурен, че ти няма да си нито първият, нито последният чужденец, дошъл с кола на летището.
Точно на това се надявам.
Един колега от Турция на високо ниво е успял да говори с митничарите и е получил уверение, че нещата са уредени...
Върнах билетите за автобус и след час два се мятам на колата.
Та после - ще споделя...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”