За и против безкасовото плащане на сметки

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

За и против безкасовото плащане на сметки

#1 Непрочетено мнение от Ilyan » 03 дек 2008 01:20

Колеги, как си плащате битовите сметки. Редите се на опашки или ползвате някои от безкасовите начини за плащане.

Преди няколко месеца се редях на опашки за да си платя сметките за ток и вода (GSM-а ми го отдържат от заплатата). Обаче ми писна да се занимавам с пенсионери, които на улицата едвам кретат, а на опашка са като трактори. На всичкото отгоре, като ти дойде реда, от гишето те гледа някаква намръщена овца, все едно, че аз съм й виновен, че тя работи там.
Проверих, как седят нещата с разплащателните сметки в банките. Откриваш си сметка, даваш данни, необходими за да ти платят сметките, вкарваш пари, и когато излезе някоя сметка, автоматично ти дърпат пари и плащат, ако има в наличност. Обаче има един голям минус - ако е станала грешка, и са ти взели повече пари, връщането на надвзетите пари си е истинско приключение. Молба от титуляра на сметка, как да ти върнат парите, кога и т.н. - грозна картинка. Понеже живея под наем, титуляра на сметките е различен от хазяите, единствената ми възможност, ако стане грешка е студена вода.
Направих си регистрация в E-PAY. При първоначална регистрация си потрбител I-во ниво, открива ти се микросметка с лимит от 50лв на седмица за зареждане и плащане. Посетих един от магазините на "Office 1" попълниха някакви електонни формуляри и станах потребител 3-то ниво без лимит за микросметката. Въведох си ИТН за "ЧЕЗ" и N на фактура за "Софийска вода". Сега всеки месец чакам да излезнат сметките за ток и вода, отивам в "Office 1", превеждам пари в микросметката (имат някаква такса за превод - за 85лв ми поискаха 99ст. за превод), сядам на компютъра, влизам си в профила в E-PAY си плащам сметките наведнъж.
Минусите на този начин за плащане са: такса превод и посещение на клон на E-PAY, нужда от интернет.
Плюсове - нищо не се плаща, докато ти не кажеш, ако имаш пари в микросметката можеш да платиш по всяко време на денонощието от компютър с интернет, не е необходимо да има постоянно пари в микросметката.
Изображение

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#2 Непрочетено мнение от Vesko1 » 03 дек 2008 06:53

FORMULA1 написа: Минусите на този начин за плащане са: такса превод и посещение на клон на E-PAY, нужда от интернет.
Плюсове - нищо не се плаща, докато ти не кажеш, ако имаш пари в микросметката можеш да платиш по всяко време на денонощието от компютър с интернет, не е необходимо да има постоянно пари в микросметката.
Не дръж в тази сметка повече от 200-300лв щото си има начини да изчезнат тези пари....троянци и т.н.И най добре си плащай сметките от някоя интернет зала ,а не от домашния комп.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#3 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 дек 2008 08:30

Ползвам Е-пей от както е създадена услугата (първата банка, позволяваща такива действия бе ПИБ).
Плащам няколко GSM-и (жена, деца...), ток, вода, парно, данъци (на няколко апартамента)...
Вързал съм дебитна карта, от която да бъде извършено плащане.
Такса превод по принцип няма за тези битови сметки (май само за данъците имаше).
От време на време правя и външни плащания (например плащане за хостване и т.н.), където вече има такса превод, но тя е в порядъка на 1лв.
За толкова години съм нямал проблем.
Но както каза VESKO - добре е да си направиш отделна дебитна карта с нормална сума ( а не всички спестявания да са ти там), за да минимизираш потенциалния риск до поносима загуба.
Въпреки, че доколкото знам все още не е имало пробив в БГ, на запад доста хора изпищяха...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#4 Непрочетено мнение от Darlin` » 03 дек 2008 09:16

От 3 години и половина вече сметките си ги плащам през epay. Не съм имала никакви проблеми до сега.
Само веднъж един фишър (phishing) ми изтегли 1024 лв, за да си купи последен модел ГСМ :mp: . Е, не беше изтеглил всичко - беше ми оставил 18 лв. :D но аз си бях виновна, защото "доброволно" му дадох името и паролата, като се подведох по сайт-двойник. Но както казвам - аз съм си виновна, защото не бях направила никаква защита. Но добрата новина е, че epay са се усъмнили в превода и го усетиха супер бързо и се свързаха с мен за потвърждение на тази транзакция, и след като се разбрахме, че всъщност не съм я направила аз, спряха изтичането, пратката и целия процес, и ми върнаха парите на момента. Сега вече имам защити. Така че за мен те спечелиха доверието ми. :clap: И се възползвам от всяка една тяхна услуга, от която имам нужда.
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
vassy
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 1478
Регистриран: 23 дек 2007 13:03
Skype: daewoo-chevrolet.com
МПС: Daewoo Lanos 1.5 SE
От: Пловдив
Име: Vassy
Контакти:

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#5 Непрочетено мнение от vassy » 03 дек 2008 09:20

Също ползвам epay и easypay. Без да звучи като реклама, ползвам същата банка с 3 дебитни карти задължително Visa в лв. долари и евро. Имам и нормални сметки. В картите никога няма повече от няколко лв. или съответната валута, освен секунди преди плащане на нещо. Зареждането им е много лесно и бързо, тъй като ползвам и електронно банкиране. В още две банки също. Ползам по някога paypal и moneybookers, когото не е възможно плащане с карта. Понеже ползвам много VOIP телефония, както за входящи, така и за изходящи, при някои доставчици картата се вързва за определен акаунт и не е възможно да заредиш със същата на друг. Тогава идват paypal и moneybookers на помощ. Всъщност валутните карти освен за телефония ги полвам за домейни и хостинги на не БГ доставчици. Ползвам всички тези възможни начини за разплащане за какво ли не още. Идеята е да ти е удобно и да не си губиш времето. Вчера например бях забравил да си платя интернета (на промоция съм 10 лв. първите 4 месеца). Макар, че доставчика ми не е върха, не ми спира тотално интернета, а го ограничава и ми дава достъп до ипей. Влизам, плащам и след 1 мин. имам нормален достъп до интернет.
Ако ти идват редовно приходи на сметка, можеш да вършиш всичко това, включително битови сметки, данъци и др., без да станеш от компютъра!

P.S. Писали сме едновременно с Darlin`. Банката е ПИБ.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#6 Непрочетено мнение от ogi » 03 дек 2008 09:31

Много удобна работа и аз плащам по "и-пей" и имам дебитни карти Maestro и Electron, което е тъпо, че трябва да имаш 2 карти :fubar: - с едната можеш да плащаш по и-пей, но не можеш да теглиш пари извън БГ, а с другата пък - обратното.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
vassy
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 1478
Регистриран: 23 дек 2007 13:03
Skype: daewoo-chevrolet.com
МПС: Daewoo Lanos 1.5 SE
От: Пловдив
Име: Vassy
Контакти:

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#7 Непрочетено мнение от vassy » 03 дек 2008 18:56

ogi написа:Много удобна работа и аз плащам по "и-пей" и имам дебитни карти Maestro и Electron, което е тъпо, че трябва да имаш 2 карти :fubar: - с едната можеш да плащаш по и-пей, но не можеш да теглиш пари извън БГ, а с другата пък - обратното.
Aз съм с VISA Electron и си плащам на вън и в epay!

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#8 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 дек 2008 19:30

Аз съм пробвал и с обикновена кредитна карта VISA и съм правил плащания през и-пей...
Сега я дерегистрирах (за всеки случай). :rofl:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#9 Непрочетено мнение от Vesko1 » 03 дек 2008 20:06

Колеги ,май сте забравили миналогодишните случки :DD
http://notrial.info/news/it/1359.html

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#10 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 дек 2008 20:14

Ами фишинга ще е ефективен докато има 'рибки' :DD
Специално това не ме притеснява. Притесняват ме по-високотехнологичните 'изделия' :DD
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#11 Непрочетено мнение от ogi » 03 дек 2008 20:16

vassy написа:
ogi написа:Много удобна работа и аз плащам по "и-пей" и имам дебитни карти Maestro и Electron, което е тъпо, че трябва да имаш 2 карти :fubar: - с едната можеш да плащаш по и-пей, но не можеш да теглиш пари извън БГ, а с другата пък - обратното.
Aз съм с VISA Electron и си плащам на вън и в epay!
Не става, освен ако не е някаква нова услуга.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#12 Непрочетено мнение от Darlin` » 03 дек 2008 20:21

Ей такова бях получила и аз същото ... на него се вързах, патката му с патка ...
Но как са направили имейла да е тяхния? Мен това ме довери..
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
vassy
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 1478
Регистриран: 23 дек 2007 13:03
Skype: daewoo-chevrolet.com
МПС: Daewoo Lanos 1.5 SE
От: Пловдив
Име: Vassy
Контакти:

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#13 Непрочетено мнение от vassy » 03 дек 2008 22:34

ogi написа:
vassy написа:
ogi написа:Много удобна работа и аз плащам по "и-пей" и имам дебитни карти Maestro и Electron, което е тъпо, че трябва да имаш 2 карти :fubar: - с едната можеш да плащаш по и-пей, но не можеш да теглиш пари извън БГ, а с другата пък - обратното.
Aз съм с VISA Electron и си плащам на вън и в epay!
Не става, освен ако не е някаква нова услуга.

Картите ми са дебитни VISA Electron и съм плащал в Швейцария, Германия и Испания в евро и Щатите в долари, по интернет разбира се! Ползвам ги от година и полвина. Двете са ми регистрирани в Paypal и Моneybookers също. Не е нещо ново.
Darlin` написа:Ей такова бях получила и аз същото ... на него се вързах, патката му с патка ...
Но как са направили имейла да е тяхния? Мен това ме довери..
Скоро получих подобно от Paypal уж, винаги гледам адреса на линка, станало ми е навик!

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#14 Непрочетено мнение от ogi » 04 дек 2008 13:24

Васи ти не четеш какво съм писал - с VISA Electron не можеш да плащаш през E-Pay. Можеш да плащаш онлайн само извън БГ. Тя ми е само за това.
С Visa Maestro пък можеш да плащаш по E-Pay, но не можеш в чужбина.
Това е тъпото! :puke:
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: За и против безкасовото плащане на сметки

#15 Непрочетено мнение от Darlin` » 04 дек 2008 15:45

Явно зависи от коя банка е издадена Електрон-а, защото майка ми имаше дебитна Visa Electorn на Пощенска банка и не можеше да плаща навън, а за ипей нещата бяха ограничени. Напримен не можеше да си зареди Примата, но можеше да плати тока. Сега след като изтече валидността й, аз й препоръчах да си извади дебитна маестро на UniCredit Bulbank, с която 3 години ипей не са ми казали "Не може"! Тя пък не става навън - за това ползваме кредитна на UniCredit Bulbank и също не сме имали проблеми.
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”