OFF Тopic - случки и размисли от днес

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#226 Непрочетено мнение от ogi » 29 сеп 2015 09:44

Не знам защо толкова се величаят тези кръгови движения... Понеже в София сега е модно да се строят такива и ги нацвъкаха навсякъде, съответно всеки ден минавам през няколко. Ами впечатленията ми са за адски рискова отсечка - обикновено към окръжността се включват по 2 успоредни ленти от посока, съответно застават коли и се надлъгват коя да е по-напред, тъй като единия водач не вижда от возилото на другия и почти перманентно има една стърчаща предница във външното платно на кръговото, а в по-големите направо цели коли се изтеглят дебнейки. Масово се засичат водачите, когато единия кара във вътрешна лента и иска да напусне кръговото, а другия във външната не напуска кръговото, а най-бруталните са диагоналците (не само по кръговите движения), които карат по права траектория между извитите ленти, без съобразяване с другите и без мигачи. За младите, или неопитните шофьори сигурно също е доста стресово подпирането и припирането на чакащите отзад и дебненето на момент за включване, вместо просто чакането на светофарен сигнал/регулировчик.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#227 Непрочетено мнение от miroki » 29 сеп 2015 11:15

При нас за капак, от път с две ленти се влиза в кръгово с една, на няколко кръгови и става голяма суматоха.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#228 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 сеп 2015 11:24

Всяко нещо си има предназначение...
Това, че при нас се правят идиотски инфраструктурни 'изобретения' няма спор...
Кръговото е изключително удобно за градски цикъл с малко до умерено движение...
Пък и за тежък трафик...
Просто трябва спазване на правилата - това, че нашите шофьори не са дорасли не значи, че не е удобно...
Намаляваш и минаваш, без да чакаш ако няма никой...
То зависи и от кръговото де - във Варна се нагледахме от 'гениални' изобретения... Като кръгови с много малък радиус и ширина, по които е трудно да мине лек автомобил, ама са начертани две ленти във всяка посока.. Камионите заемат цялото платно и стъпват на тротоара... Като по пътя минава и транзитния трафик от София през Варна за Бургас :)

От друга страна кръгово на извънградски път е изключение. По 'белите' страни всичко става с кръстовище на няколко нива - основния път си е с предимство без ограничение и с вливащи се ускорителни ленти...
Еталон за това ми е Финландия - забиваш темпомата, и караш без да пипаш...
Как за 700-800км не влязохме в населено място, при условие, че подминахме доста... Навсякъде си бе направено така - умно направени пътни възли без ограничения в скоростта...
Малките пресечки също нямаха ограничения - просто внимаваш повече...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#229 Непрочетено мнение от ogi » 29 сеп 2015 12:09

Забравих да спомена и за пешеходните пътеки около кръговите :x
Няма такъв смях... Спираш ВЪТРЕ в кръговото и се молиш зад теб другия, дето зяпа наляво и назад, тръгвайки рязко да не ти спре в задницата.
А уникалните кръгови в София? Сточна гара - кръгово със светофари ВЪТРЕ в кръговото с различни секции за платната - лудница :) Кръгово Руски паметник - кръгово, ама без предимство ВЪТРЕ, с трамваи с предимство и РАЗЦЕПВАЩА през средата целия кръг пешеходна пътека :clap: ^_^
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#230 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 сеп 2015 16:24

Оги, въпроса е на чиста организация... Сам подсказваш идиотските решения... Не е виновно кръговото като начин на саморегулиране на трафика...
Просто трябва да се използва по предназначение (не при всички случаи е най-доброто решение) и да е с необходимите размери...
Едва ли би те притеснило например такова кръгово на извънградски път:
https://www.google.bg/maps/@68.1105829, ... 6656?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#231 Непрочетено мнение от Proximus » 30 сеп 2015 09:00

Посочих кръговото на Петолъчката като пример, не защото е толкова удобно а просто защото движещите се по пътя с предимство щат не щат намаляват и даже някой да им отнеме предимството, последствията рядко биха били толкова тежки колкото на традиционно кръстовище. А иначе улигофренски проектирани кръгови като по т.нар. "крайезерен" път във Варна или идиотско поведение на шофьори вътре в него бол.

emil nikov
Напреднал
Напреднал
Мнения: 417
Регистриран: 30 юли 2010 22:32
МПС: Daewoo Leganza
От: burgas
Име: emil nikov

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#232 Непрочетено мнение от emil nikov » 30 сеп 2015 22:58

Оги, не разбирам защо толкова си против кръговите кръстовища като начин за регулиране на кръстовищата. Аз лично ги видях като масова практика във Франция през 1992 год. Slowtraweller ги показва на снимки в пътеписа си това лято в тунели(!!!) във Финландия. Според мен това,което те дразни, както и мен, е по-скоро манталитетът и поведението на "задкормилното устройство". Но и при светофарното регулиране произшествията и " магариите" не липсват. Колкото до изпълненията на самите кръгови кръстовища,съгласен съм, че често пъти са далече от разумното. Това лято ми се случи да попътувам малко по шосета в САЩ( източното крайбрежие). Там пък видях,вярно в неголеми населени места, кръстовища без светофари или кръгово, а с 4 знака "STOP",също като нашите - осмоъгълни. Според правилника им било "Всички задължително спират. Който е дошъл първи, продължава първи." Е, никъде не видях по асфалта бели, червени или жълти стъкълца. Спират, оглеждат се и потеглят внимателно. Аз лично съм загубил надежда, че манталитетът на българския шофьор ще се подобри. :(

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#233 Непрочетено мнение от ogi » 30 сеп 2015 23:06

Емо, не приемай мнението ми като "против". Просто изказвам впечатления в темата за дърдорене :) И аз съм имал шансът да попътувам и видя къде как е... :)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#234 Непрочетено мнение от ogi » 10 окт 2015 14:04

Интересно ми е мнението на Узунов за катастрофата на Витиня.
Има клипче от видеорегистратор:



Съдейки по маркировката, колата с видеорегистратора се е движела с около 90 км/ч, преди набиването на спирачки, а разстоянието от светването на стоповете отпред, до удара е над 350 метра, като ми се струва, че набива спираки последните 100м. и въпреки това не успява (?) и дори се удря с около 40 км/ч (ако приемем че дължината на полуремаркето е около 12-13м.). Човекът не е карал бързо, но 100 метра не са му стигнали да спре, отделно няма инстинкт за реакция при светнали стопове отпред. Всъщност последното доста често го наблюдавам и не мога да разбера - аз ли съм плашлив и ме дразни да няма реакция у каращия като види стопове отпред и чака видимо скъсяване на дистанцията, или не е нормално? :ches:
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#235 Непрочетено мнение от dsuzunov » 10 окт 2015 15:03

Много голям спирачен път. Като, в последните му метри се забелязва леко занасяне на предницата в ляво-дясно. (Може и да е задницата, камерата лъже). На репликата на жената "Спирай", се чува "Не мога!". Категорично отхвърлям несъобразена скорост. Вероятно хлъзгава настилка, от какво не знам - варианти много. Ако от КАТ се запънат за несъобразена с пътните условия скорост, може да се оспорва на база, липсваща временна указателна маркировка за хлъзгав път. Недоумявам, от къде се е появил този разлив в тунела, с миризма на нафта, както споменават очевидци.
Говори се, че на излизане от тунела е имало много гъста мъгла и вероятно, някой "бързак" е намалил рязко, а движещият се зад него на минимална дистанция го е подпрял и е блокирал тунела. Тук, ако го няма хлъзгавия път, единствената причина за верижната катастрофа е дистанцията между автомобилите, несъобразена със скоростта в момента. Аз, когато пътувам извън града зад друг автомобил, винаги спазвам такава дистанция от него, която позволява да се побере друга кола, ако се наложи. Скъсявам я само в началото на изпреварване.
Това, съобразно информацията от медиите.
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#236 Непрочетено мнение от ogi » 10 окт 2015 15:51

Само да спомена - цитираните цифри ги смятах по времето и като погледнах от базата на АПИ колко е дължината и отстоянието на маркировката - 4м. дължина, 12м. между лентите.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#237 Непрочетено мнение от slowtraveler » 11 окт 2015 16:49

Вчера в дъжда се движих по съвсем нов булевард на Варна (абе още не е направен на булевард, а е двупосочно движение в едно платно)...
Скорост - навярно около 40км/ч... Наближавам кръстовище, където ще правя десен завой и чуквам плавно спирачки...
Никакъв ефект.
АБС на джипката работи доста по-различно отколкото на другите ми автомобили - не го усещаш като чукане в педала, а повече като настъпване на нещо, което се търкаля под/пред гумата, затова и само предполагам, че е сработил, но поради това, че натисках слабо спирачката, не усетих да ми връща педала...
Дали на пътя бе разлято нещо (нищо не се виждаше - обикновен мокър път), или пък маркировката бе много хлъзгава - не знам... Обаче все едно бях на лед (колата не дръпна на никъде)......
Отпуснах спирачката, за да 'измия' гумата и да стъпя по-встрани... Втория опит бе напълно ефективен - все едно нищо не е било...

Явно трябва да се пренастройваме към зимното шофиране...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#238 Непрочетено мнение от miroki » 11 окт 2015 17:50

Може да си минал през нещо.
И второто е вярно.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
Hunter
Напреднал
Напреднал
Мнения: 421
Регистриран: 01 сеп 2012 22:40
МПС: Subaru Forester 2.0
От: София
Контакти:

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#239 Непрочетено мнение от Hunter » 13 окт 2015 15:17

Една огромна част от шофьорите са меко казано безмозъчни, никакво съобразяване с пътната обстановка, с околните и с каквото и да било.
Това го казвам по повод пътуването ми от събота - минах по Хемус, посока Варна.
Съответно цел ден вали слабо, пътя - мокър, а в по-голямата си част магистралата в мъгла. Съответно точно горе мъглата бяше най-гъста.
Отделно от всички, които караха на "дневни светлини" (не ги харесвам не заради самите светлини, а отново заради манталитета на шофьорите) най-много ме подразни един индивид, който караше абсолютно без фарове, габарити или каквото и да било.
В продължение на над километър карайки зад него му присветвах с фаровете, пък дано да се усети. Никакъв резултат...
Изпреварих го и просто видях, че той си говори по телефона. Тогава "присветнах" и със задните светлини за мъгла няколко пъти - отново безрезултатно. И си продължих.
Ограничения, тунели и индивида се озова отново пред мен.... и дойде и мъглата и до прилично гъста. От индивида (и няколко други на "дневни светлини") никаква реакция.
След като излязохме от мъглата отново му присветнах няколко пъти, но уви...

За мен това си е почти престъпно поведение.... и не е единствен.
Subaru Forester 2.0 LPG :clap:
Daewoo Lanos 1.4 CNG - ex :inlove:

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#240 Непрочетено мнение от ogi » 15 ное 2015 15:39

Постнах го тук-там, ама и тук ще има място :)

Нали знаете лафчето за последната капка в чашата? Разликата със събитията долу е, че тя не бе накрая, а в началото...
Вчера смених смесителят в банята. Сутринта забелязах, че капе. Свалих го, сменях уплътняващи гумички, свалях и качвах 10-на пъти - тц, тече от другата страна нейде.
Звъня в Практикер - "Г-не донесете изделието на "Рекламация". Погледнах гугъл мапс какво ме очаква в 19:20 като трафик по улиците и оптимистично пресметнах, че ще стигна малко преди 20ч. - края на раб. време. Учудващо, прогнозата за трафика и пътя бе точна - 24 мин. от квартала ми до люлинския практикер. На "Рекламация" огледаха смесителя и спец се произнесе за смяна ... обаче трябвало да звънна на еди кой си телефон, на еди коя си фирма и да кажа, че съм го монтирал и никога повече не съм го свалял, за да дойдат вкъщи и видят, че не работи, за да ми уважели гаранцията. Така каза една лелка и ми намигна свойски.
От няколко месеца се опитвам да изповядвам непукизъм, с броене до 10, тих тон и преглъщане на мигновено появилите се на езика ми реплики, така и направих - ОК и си тръгнах. Надявам се домашните ВиК детективи да работят и в събота.
Тръгнах към 2-рата дестинация - кв. Разсадника, за да върна едно дистанционно за приемник за цифрова ТВ. Още ме е яд, че ме набутаха да го купувам и после видях, че приемникът съм можел да го взема по-евтино от другаде... Дистанционното е второ поред сменено. Първото както си седя на масата, замириса на топло и почти се запали - батериите пареха. Странно, но след миризмите на изгоряло и не работеше. Второто, вчера сменено - оказа се, че не му работи най-важния бутон - "меню".
Офисчето бе навряно в средата на софийски панелен комплекс, с размер на малък град. Обикалях 30 мин. в квартал, в който никой не знаеше къде живее и че блоковете имат номера. Зарязах колата. Пеша, обикаляйки в кръг около всеки блок, изчитайки нарисувани много човешки истории и мисли, но без търсените номера, намерих целта - името на късния офис на доставчика бе на едно мъничко звънче на вход. Влизам и тръгнах по етажите, четейки всички надписи по врати. Стигнах до 8-ми етаж, нямаше такъв звънец/табела на никоя врата. Бях на прага да звъня на всеки апартамент и да изваждам заредено дистанционно. Слизам по стълбището обратно и срещам техник с тематично облекло - "къде ви е **** офис?"
Влизам в офисът и докладвам за проблема си. Викат техник и ми носи едно дистанционно, вероятно извадено от Марианската падина. Мръщя се и искам по-запазено - аз връщам такова като ново, на няколко месеца, без драскотина. Усещам напрежение, но моето струи повече. Тръсва ми се мръсен кашон и вътре пълно с дистанционни - обелени, начупени и прашасали. С погнуса рових, извадих и позабърсах с пръсти едно. Техникът хитро извади телефона си и погледна през камерата му дали свети инфрачервения светодиод, очаквайки тайно възхита от технологичната идея. Не уцели публиката... Питах го - може ли да го тествам на приемник - нямало такъв модел "сега". Тръгвам си.
По пътя си викам - чей да измием варела, така и така не дават да вали тия дни дъжд, сняг, лед (че и от трите съм си патил). Отбивам на ОМВ и плащам четки. Нареждам се първа кола и зачаквам. Още изчаквам. Трета песен върви. Зад мен спря дърто Субару. На човекът му се говореше. На мен - не. Дойде при мен и с неохота пуснах стъклото и получих риторичен скучен въпрос - "Ще дойде ли някой?" Погледнах го с най-празният поглед. В този миг дойде и колата на човека. ТУП отзад. Оня скочи, погледна опрените брони и се почна да обяснява каква скапана вечер имал. Броих за пореден път до 10 и отново си казах - той без да иска. Слязох и тихо му казах - "Чуйек, седни си в колата, дръпни скапаната ръчна и там стой". Огледах си бронята отзад и си седнах пак да броя.
Отидох в бензиностанцията, защото наближаваше 15-та минута. Всички вътре тръгнаха да търсят "Боби". Боби се появи от нищото след още 2-3 мин, псувайки "Защо Колежката". Това точно, докато отивах да си искам парите, чудейки се как да изкарам първа кола... Така се въртяхме двамата в кръг 2 пъти около бензиностанцията. Не установих броенето помага ли, или просто дава време да се случат други неща, за да превключиш.
Прибрах се след 3 часа.
Сипах пиене и седнах пред ТВ
Дистанционното не работи.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”