Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#61 Непрочетено мнение от slowtraveler » 01 авг 2015 12:42

Мостовете ставаха все повече:
ИзображениеDSC02104 by georgievg1, on Flickr

По едно време се видя знак за ферибот, а GPS-ите едновременно крякнаха 'завий тук...тук... тук завий беее!'...
За Трьомсо - у десно по ферибота... Ферибота тъкмо бе заминал... Нямах опит с фериботите(все още:) ), а опита да попитаме местното население удари на камък....
Двамата човека, които срещнахме не знаеха (или се правеха, че не знаят) за какво ги питаме...
Затова реших да не рискувам, а да продължа по здравата земя (или под нея, ако се имат предвид много подземни и подводни тунели, някои от които бяха и над 10км)...
В момента в който казах на GPS да не ползват ферибот, се коригираха, и казаха - 'няма проблем, само че врътни едни 100км отгоре'...
Тъй-като вече бяхме поуморени, им казах да си гледат работата, решавайки, , че няма смисъл да въртя 100км натам и още толкова на другия ден обратно... Затова погледнах картата по глобално....
Наблизо имаше отклонение за Швеция. А тъй-като следващата цел бе Молде, GPS подсказаха, че е добре да минем през Швеция, а не през Норвегия...
Затова решихме да пробваме отклонение през Швеция, да нощуваме там, а в последствие да се върнем отново в Норвегия..
Тръгнахме по пътя, докато GPS отново крякна - те тук у лево...
Е да, ама на кръстовището стои една мадама в униформа и пази знака, че не може да се влиза - правят ремонт....
Подминах кръстовището и спрях, защото GPS каза 'айде сега като си умен, завърти обратно' - т.е. в близките километри няма алтернативен маршрут...
Погледнах отново картата - и верно - само това е удобния път към Швеция.
Това веднага внесе изменения в плана.
Бърз преглед на картата, и последващо търсене в букинг.ком показа, че в Нарвик има доста хотели...
Така дестинацията бе изменена...
Продължихме напред, любувайки се на красивите гледки...
Времето си бе променливо - ту избие малко слънце, ту завали дъжд... :lol:
След има няма 300км се появи Нарвик...
Веднага си личеше, че е голям град :lol:
ИзображениеDSC02110 by georgievg1, on Flickr
GPS на колата ме отведе до една уличка, където не се виждаше хотел...
Избрах хотел през гугъл мапс... Докара ме пред Нарвик хотел..
ИзображениеDSC02126 by georgievg1, on Flickr
Насреща бе Scandic...
ИзображениеDSC02117 by georgievg1, on Flickr
Спрях в уличката до хотела, защото отпред на паркинга бе пълно...
Попитах момчето на рецепцията дали имат места...
Ами имаме само луксозния апартамент, ама е скъп...
Е нещо по-евтино нямате ли? Всичко е заето...
Викам си и тези правят номера. Запалих колата и отидох в следващия хотел... Нямаме дори единична стая...
Решихме да не рискуваме и се върнахме обратно. Тъкмо навреме - изпреварихме следващите 'окъсняли' туристи с 5 минути :)
Качихме 'оперативния' багаж...
Апартамент бе силно казано, но пък бе натруфено :lol:
Диванчета, килими по стените, заредена камина...
ИзображениеDSC02112 by georgievg1, on Flickr
Имаше и шкаф с всякаква религиозна литература - кеф ти за заспиване да прочетеш Библията или Корана - нямаш проблеми... Другите книги не ги различих - май имаше еврейска и будистка...
ИзображениеDSC02116 by georgievg1, on Flickr

Поразместих ги малко - колкото да си мислят, че някой ги чете :lol:

На рецепцията докато се регистрирах казаха, че можем да вечеряме безплатно (като компенсация за по-високата цена на нощувката)...
Тъй-като по стар обичай бяхме пристигнали късно, тръгнахме веднага към ресторанта.
Пътьом реших да проверя дали старата смяна си е отишла - на рецепцията ме бяха предупредили, че утре до 8:30 часа трябва да съм преместил автомобила от улицата или да стана и да си платя... Надписа на табелата май обясняваше, че имам 2 часа безплатни, ама момчето твърдо каза, че след 8:30 часа ако не съм си платил, ще ме глобят...
И бе споменал, че отзад има паркинг на хотела, ама той бил спрял там. Но след като си заминел, можело аз да спра там (тези има да се учат на туризъм, или просто не им пука, защото туристите така и така отиват при тях, макар и не заради тях)..
Докато търся рецепциониста, гледам едно момче се върти около колата и гледа номерата. Жена ми бе излизала да пуши и бе споменала, че видяла рускоговорящо момче на рецепцията. Затова се подадох от вратата и директно подкарах на руски да питам любопиткото той ли е на рецепцията...
Смути се доста и бегом се върна в хотела - били му казали, че сме от България, ама той не повярвал и отишъл да провери номерата :)
Момчето бе от Мурманск. Явно го гони носталгията, защото бе въодушевен, че предния ден сме били в Мурманск :lol:
Разговора го приключих бързо за да не изтървем вечерята (бе около 10 минути преди определения край)...
Преместих колата на освободеното място - паркирането и тук бе зор - на 10см от прегради... Тези норвежци не са съвсем с всичкия си - да имат толкова свободна площ (Норвегия е огромна страна с население само около 4 милиона души), а да се завират в градчета, където трудно минаваш с колело.... Странни хора...
Ресторантчето - блок маса - доста постна... И някаква тенджера със супа...
Първоначално си помислих, че е гъбена супа...
Като я опитах се оказа бобена супа с кренвирш :lol:
Но бе вкусно (или ние бяхме гладни) - имаше отново риба, кашкавали, салами, сокове, хляб, зеленчуци...
Абе хапнахме си доволно и се прибрахме в 'луксозния но стар' апартамент...
Там си наляхме по едно коняче, обсъдихме бъдещи планове, включихме техниката (фотоапаратите) да се зарежда, и заспахме...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#62 Непрочетено мнение от ogi » 02 авг 2015 00:57

Офтопик:
Почистих някои несвързани неща из страниците, за да остане чистия пълнеж от разказа. Браво, Жоро, все едно чета интересна книжка всяка вечер!
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#63 Непрочетено мнение от slowtraveler » 02 авг 2015 10:16

ДЕН 12:
Нарвик - Мушьоен
https://www.google.bg/maps/dir/%D0%9D%D ... 6924?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Сутринта скокнахме отпочинали, но и леко замръзнали.
Явно бяха спряли парното тук - лято е все пак :)
Във всички предните хотели в Арктика си бе топло, като освен това всички бани бяха и с надуто подово отопление...
Това ми припомни лафа на един приятел от Мурманск - северен човек не е този, който издържа на студ, а този, който се облича добре/топло :)

Затова докато се решим да изкокнем изпод юрганите реших да прегледам машрута за деня...
Изкушението да се върнем няколко километра и да поемем към островите Лофотен бе голямо... Но не ми се връщаше обратно по същия път - нямаше да ни стигне времето... А неясностите/липсата на опит с фериботите все още ме притесняваше (знам - моя грешка е, че не съм питал предварително)...
Гледайки и принудително бавния темп за движение през Норвегия, съпругата започна да се притеснява за датата на завръщане, което също създаде известно напрежение...
Затова реших да отцепим с генерално направление Молде - бил съм в командировка в този град преди 8 години, и исках да огледам как вървят нещата там.
Картата показа дистанция над 1000км, което за ден от продължително пътешествие не бе реална дистанция..
Просто ландшафта е доста насечен, пътищата - тесни, а и караваните доста ти намаляват темпото....
При еднократен преход можеш да го преглътнеш - тръгваш добре отпочинал, а след пристигане можеш да компенсираш с почивка следващите няколко дни.
Докато при продължително пътуване трябва да погледнеш на пътуването като на обичайна работа, и да планираш добро съотношение работа/почивка, за да бъдеш свеж и на утрешния ден...
Затова решението бе - забиваме в GPS Молде, пък докъдето стигнем...

Как да е оправихме хигиената в хладната стая и баня... Навън както обикновено бе преваляло...
Излязох на терасата да позяпам - явно хората са ранобудни, защото се бяха изнесли - паркинга бе празен...
Единствено колега - пътешественик, моторджия си достягаше багажа
ИзображениеDSC02123 by georgievg1, on Flickr
Донякъде го съжалих, защото последните дни постоянно преминавахме през зони с валежи, някои от които - силни, а най-ниската температура, до която достигнахме бе +2С около Нордкап...
Та едва ли е много комфортно за мотор, докато при нас в колата си бе сухо и топло +22С...
Слязохме на закуска... Рибите - напълно стандартни за този край - сьомга, сладко маринована херинга, скумрия в доматен сос...
Мързела тук наистина яко ги мореше....
И в другите хотели ядохме същите неща.
Но ми дойде в повечко да сложиш на блок-масата на четиризвезден хотел консервата скумрия в доматен сос?! Самата метална кутия!!!
Дори ги бе домързяло да я прехвърлят в някоя купичка както правеха в другите хотели...

Какво да правиш - северни нрави (или човешки мързел)...

Закусихме, натоварихме багажа, вързах електрониките, зададох координати и потеглихме....
Трудно излязохме от уличката - по главната се движеше непрекъсната колона кемпери, каравани, мотористи (явно това е времето за тръгване на пътешествениците :) )
Към изхода на града заредих - не бях зареждал от преди Нордкап (на влизането в Норвегия откъм Финландия)...
Бензиностанцията на Статойл имаше няколко типа нафта, и реших да експериментирам с най-най - 'еко, фюей-сейв' и т.н. и т.н....
Тъй-като бяхме мръднали малко по-на юг, цената на тази нафта бе по-евтина с почти 10ст отколкото най-обикновената нафта при предното зареждане, но заредена в по-забутани краища...
С пълен резервоар и пълни стомаси се живее по-спокойно :)
Облаците бяха изключително ниски - виждаше се как 'размазват' и дори скриват върховете на съседните хълмчета:
ИзображениеDSC02131 by georgievg1, on Flickr

На излизане от града отново заваля... На хоризонта се показа мост
ИзображениеDSCN4300 by georgievg1, on Flickr

И минахме по него, 'прескачайки' от другата страна на фиорда...
ИзображениеDSC02134 by georgievg1, on Flickr

След което отново мост... После още два.... Погрешно предположих, че така ще е и нататък :)

Дъжда продължаваше на пресекулки, и пътуването стана скучно...
Разбира се при всеки по-оригинален пейзаж се посъбуждахме - 'ай стига бе - гледай колко е красиво'... И докато се опиташ да заснемеш пейзажа в движение, пред обектива се появява я някое дърво, автомобил, или чистачката :)
ИзображениеDSC02137 by georgievg1, on Flickr

Така в дебнене изминахме няколко километра, след което пътя свърши....
Пристигнахме на паркинг за фериботи - от тук нататък нямаше мърдане ...
Алтернативата бе неприемлива - да се върнем стотина километра по тесните пътища покрай фиордите и да влезем навътре в Норвегия по друг път......
Бях трето МПС на опашката - пред мен бе един чех, който доста неразумно (на кофти участък) ме бе изпреварил 30-40км преди ферибота, само и само да се влачи преди мен (не се движеше по-бързо)...
Чеха явно бе гузен, защото не мърдаше от колата и само се оглеждаше като обран евреин :lol:
Реших, че няма смисъл да говоря с него и отидох при моторджиите - наши хора...
ИзображениеDSC02141 by georgievg1, on Flickr
Моторджиите бяха двама побелели норвежци от 'юга' (как звучи това за Норвегия а? ) :lol:
Единия бе комуникативен...
Бяха с ТРИУМФ-и - доста големи машини...
Поприказвахме кое как е - как се ползват фериботите (плащането става на хора, които идват при теб или на брега преди да се качиш, или на самия ферибот), какви са горе-долу цените..
Напълно поносима работа - мисля, че ползваните фериботи за цялото пътуване бяха в порядъка 15-27лв на ферибот, като от друга страна ферибота ти спестява едни 100-150км въртене по фиордите, което също е време и пари... Имайки предвид, че за преминаване през един мост (е, то не е само мост де - участък от пътя включващ моста, като единствено място за преминаване) в Норвегия ми взеха от порядъка на 35 лева, то цената наистина изглежда ниска...
Норвежеца попита едно момче кога идва ферибота (тук нямаше табела)... Идваше след 15 минути...
Поприказвахме и за времето... Казвам им - 'кофти време за мотор - дъжд, температура до +2С'....
Аааа, добре е - виж ако още малко падне температурата ще завали сняг и тогава ще е кофти :lol:
Поприказвахме и за пътешествията - кой накъде е тръгнал....
Попита ме за плана ми и подсказа за определени неща за разглеждане... За някои неща му казах, че просто няма как да ги включа в плана...
Тогава той философски заключи - така си е - човек не може да види всичко на света - винаги ще има нещо невидяно независимо колко време си отделил за дадено място....
Докато приказвахме съпругата се поразходи, и възобнови запаса с вода, пълнейки изпразнените вече шишенца - имало чешмичка с надпис Вода за пиене...
В Норвегия не можеш да си купиш обикновена минерална вода. Продават само газирана....
Минералната вода тече от чешмите и можеш да си пълниш и пиеш колкото искаш :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#64 Непрочетено мнение от slowtraveler » 02 авг 2015 12:50

Докато си дрънкахме отново запръска...
Събеседника ми каза - 'а, идва момчето'...
Появи се едно момче с колан като каубой :)
На колана - нещо като патрондаш (явно сортьор за монети), портмоне, кобури и т.н...
Отидох до колата...
Момчето за секунди се оправи с моторджиите, чеха се замота малко....
След като все пак се справи с чеха, момчето дойде при мен - питам го - плащане с карта? Да разбира се (още на времето ми бе направило впечатление, че в Норвегия дори и в най-забутаното барче нямаш проблем за плащане с карта)....
Изкара от единия кобур безжичен ПОС терминал и транзакцията мина за секунда и ПОС терминала изплю банковата квитанция(веднага ми изпищя телефона - дори тук в БГ често информацията и транзакцията се одобряват по-бавно). От другия 'кобур' явно безжичен принтер изплю и квитанцията/билет за ферибота...
Момчето ми ги подаде и премина към следващия... Навярно му отне около 20 секунди цялата тази работа.. Така успя да обработи за нула време сериозната опашка в няколко реда автомобили (винаги съм се чудил как успява да ги побере ферибота този голям визуално обем МПС-та )...
Ферибота пристигна, пуснаха моторджиите от цялата опашка напред, защото имаше удобно мястото за тях, което обаче би било неизползваемо за автомобили...
Лоуд мастърите командваха кой-къде да застане... Натовариха ни много бързо и отплавахме.
Лафа продължи:
ИзображениеDSC02143 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02144 by georgievg1, on Flickr

По някое време реших да видя какво показва щатния GPS на автомобила...
Учудващо за мен показваше правилно на кой ферибот сме, и що годе правилното местоположение... Само дето явно жирото и компаса му се шашкаха - посоката на ориентация на автомобила не я даваше коректно...
Дори напротив - имаше явен уклон да се 'върти' по часовниковата стрелка...
ИзображениеDSC02147 by georgievg1, on Flickr
Пътуването ни отне около 20 минути, като през това време GPS успя да покаже, че сме се завъртели на 360 градуса :)
В един момент 'пастта' на ферибота започна да се отваря
ИзображениеDSCN4312 by georgievg1, on Flickr

И в следващия момент вече бяхме пристанали и моторетките се изстреляха :)
ИзображениеDSCN4314 by georgievg1, on Flickr

Цялата операция по слизане от ферибота отново бе командвана от човек от екипажа - той казваше в какъв ред да се слиза... Няма нерви, няма опити 'да изпревариш другарчето'...

Установих, че GPS на автомобила страда от морска болест...
При всяко качване на ферибот продължаваше да има уклон 'да се върти' надясно, а след като слизахме на брега още 10-20км на всяка отбивка или пресечка, смяташе, че завивам надясно...
Знам, че има процедура за калибриране на компаса - трябва да направя няколко кръга на 360градуса, ама ми се стори смешно да правя такива ритуали на площада при всяко слизане от ферибот :)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#65 Непрочетено мнение от slowtraveler » 02 авг 2015 17:50

Продължихме пътуването под ниския похлупак на облаците, които периодично решаваха да пуснат малко от водата в тях....
Пътя бе силно вълнообразен, което изискваше повишено внимание, въпреки, че визуално е прав....
Явно стандартите на пътя в Норвегия доста се различават от нашенските - позволяват много рязка промяна на наклона...
Така в гърбица не 50м от теб може да бъде скрит камион...
Направи ми впечатление, че дори и да видят права отсечка и възможност за лесно изпреварване без нарушение на скоростния режим, норвежците избягват да изпреварват...
ИзображениеDSC02160 by georgievg1, on Flickr

Движехме се между силно заснежени хълмове, и спокойни езера със сочна зеленина около тях:
ИзображениеDSC02167 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02169 by georgievg1, on Flickr

В ниското се появиха нормални дървета...
ИзображениеDSCN4334 by georgievg1, on Flickr

Но няколкостотин метра нагоре всичко си бе по старому - сняг...
Подхванахме един път, в началото на който имаше бариери и успокоителната временна табела, че е отворен :)
Пътя явно бе на по-сериозна надморска височина (за Норвегия разбира се - около 400-500м.н.в.)...
Изведнъж пред нас се мярна познат символ - Полярният кръг:
ИзображениеDSC02190 by georgievg1, on Flickr
След което последва кръстовище, голям паркинг, паметници, магазин, тоалетна, много народ - всичко както си е по норвежки тертип - да даваш $$$ :)
ИзображениеDSC02191 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02200 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02206 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02216 by georgievg1, on Flickr
Поразходихме се, снимахме се в близката пряспа сняг и няколко монумента, символизиращи Полярния кръг...
Докато обикаляхме ми се наби в очите позната от соц-миналото ни символика:
ИзображениеDSC02217 by georgievg1, on Flickr
Надписите се опитаха да поизяснят нещата:
ИзображениеDSC02219 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02222 by georgievg1, on Flickr

Взехме по някое сувенирче, и напуснахме гостоприемната Арктика....
С всеки метър надолу нещата придобиваха по-човешки вид :)
Пълноводни реки, зеленина....
Дори и слънцето реши да се покаже най накрая:
ИзображениеDSC02249 by georgievg1, on Flickr
Влязохме в гр.Мошьоен...
ИзображениеDSC02250 by georgievg1, on Flickr

Времето бе понапреднало (не се лъжете по слънцето - все пак сме до полярния кръг, макар и малко по-на юг от него)...
Затова решихме да търсим място за нощувка... В първия хотел отново ударихме на камък (ами то тук не работи, защото не е сезона - директно заключен въпреки рекламите по пътя и в интернет)...
Втория - пълен...
Третия - 'имаме една стая' - веднага изкарах картата - отново умерихме точното време.
Минута след нас влезе моторджия, за който вече нямаше място....
Малко 'работническо' хотелче, навярно с 2-3 човека персонал... Но комфортно, топло, с работещи подгреви в банята и т.н....
Предложиха ни вечеря срещу 200 крони за двамата (което е около 40лв общо) - разбира се се съгласихме... 'Град' по норвежките представи не винаги е нещо по-голямо от някое по-голямо нашенско село....
Вечерята бе добра - блок маса, но значително по-богата от досегашните... Пилешки бутчета, готвено, риба.....
Слънцето най-накрая реши да блесне (ами време беше - вече бе минало 21:00 часа :) )
Отворихме алкохолните запаси, наляхме си и се любувахме на 'екологията' през прозореца...
Комина на заводчето от другата страна на пътя бълваше пушек като от лошо настроен котел...
На норвежците общо взето не им пука за европейските 'глупости' - те си я карат както знаят...
Добре, че вятъра отвяваше пушилката в друга посока...
ИзображениеDSC02251 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#66 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 авг 2015 11:23

ДЕН 13
Мошьоен-Молде
https://www.google.bg/maps/dir/%D0%9C%D ... 62.7372352" onclick="window.open(this.href);return false;

Сутринта бяхме свежи - хотела бе добре шумоизолиран (въпреки близостта до пътя), топъл и комфортен...
Хапнахме (аз продължавах да експериментирам с рибите - сладки, слабосолени, сьомги и т.н.)..
Общо взето - стандартната подготовка - събиране на фотоапарати, лаптопи, камери, външни дискове и зарядни...
Прането също бе готово - жената откри хитър и ефективен метод - вкарваше в банята онова изделие, за което все още не съм сигурен какво му е предназначението - прилича на сгъваемо рибарско столче с ленти върху него - дали е за да си сложиш куфара върху него - не знам...
Та жената слагаше изпраните тениски и т.н. на него в банята и пускахме подовото в банята... На сутринта в повечето случаи нещата бяха сухи. А в редките случаи, когато не бяха сухи, опъвахме един ремък зад нашите седалки и правихме простир :)

Както и да е - натоварихме багажа и тръгнахме...
Едва ли има нужда да уточня, че валеше дъжд с ниски облаци :lol:
Започнаха да се появяват къщи и разни други сгради (например автобусни спирки ) с тревни покриви...
ИзображениеDSC02253 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02255 by georgievg1, on Flickr

Свежестта лъхаше отвсякъде...

Но тъй-като времето бе намръщено, компенсирахме с километри...
По някое време настана нужда да търсим тоалетна... В Норвегия това не е точно търсене - там просто гледаш табелите...
И обикновено (особено на север) тоалетните са през 20км... Т.е. гледаш голяма табела: "паркинг, място за сдаване на течни отпадъци от каравани и кемпери, тоалетна след 1км, следващата тоалетна - след 21км"... Да, периодчно имаше вариации - например към табелата знак за къмпинг... Или пък някой от знаците задраскан с червено тиксо (случвало се е да има задраскана и тоалетна)...
Първоначално (имайки нашенския опит) бях доста негативно настроен към крайпътни тоалетни... Но след като влязох в първата, разбрах, че там нещата са ОК...
За съжаление така и не направих хубави снимки...
Но общо взето това представлява отвън (девойката чакаше майка си, която бе заела 'голямата' тоалетна :) ):
ИзображениеDSC02260 by georgievg1, on Flickr

Вътре обикновено има два типа...
Едната - малката изглежда така:
ИзображениеDSCN4374 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSCN4375 by georgievg1, on Flickr

Както се вижда от размазаните снимки - стоманено 'цокало' с автоматично миене, и до него - машина...
Да, първия път бяхме изумени, когато на майната си (сигурно над 50-80км от близък град) в такава невзрачна на вид тоалетна срещнеш топла вода и всичко необходимо....
Автоматиката бе проста - поставиш ръка под знака 'сапун' - и дозата капва на ръцете. Преместиш ги под знака 'вода', и тръгва топла вода (комфортно и равномерно топла - явно има терморегулатор)... Накрая преместваш ръцете под 'сушоара', и силна струя топъл въздух приключва процедурата....
При излизане от тоалетната допълнително отново пуска водата (въпреки, че преди това отново я е пуснало)...

Голямата тоалетна е предназначена и за инвалиди. И е наистина голяма - сигурно 3х4м. Често е с душ, място за повиване на бебе и т.н....

И това на майната си - що метал, 'безплатна' тоалетна хартия и т.н... :lol:

Та така с тоалетните....

Продължихме нататък... Катерихме хълмовете около фиордите и се спускахме отвисоко с остри завои, мотахме се покрай брега на фиордите, движехме се по тесни пътчета - отново от онези, при които ограничението е 80км/ч, но не могат да се разминат два автомобила :)
Внимавах с GPS, защото все пак е на Джип - често го влечеше извън пътя :lol:
Например тук - започва да 'реве' -'ама завийте ей тук в дясно'... И гледаш някакво черно стръмно пътче, водещо на майната си :lol:
ИзображениеDSC02262 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#67 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 авг 2015 11:41

Отстрани бе свежо... Всичко зелено...
Но започваш да си обясняваш, защо в севера толкова народ е шашав - къщи, доста отдалечени една от друга - няма с кого една дума да обелиш:
ИзображениеDSC02267 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02272 by georgievg1, on Flickr

Странните символи на някои населени места отново ни оставяха замислени :)
ИзображениеDSC02273 by georgievg1, on Flickr

Е, от време на време имаше и по-компактни населени места, но бяха изключение
ИзображениеDSC02277 by georgievg1, on Flickr

Започнаха да се появяват и малко странни инфраструктурни решения:
ИзображениеDSCN4385 by georgievg1, on Flickr
Пътя е с мантинела по средата без никакво място за изпреварване (и много малко места за аварийно спиране) по дистанция няколко километра...
Което е изнервящо, особено когато в колата отпред (както в конкретния случай) има матов шофьор, който кара с 50км/ч при ограничение 80км/ч ...
ИзображениеDSCN4385 by georgievg1, on Flickr

Между два такива участъка изпреварих 'матовия' (май не бе негър, но бе доста тъмен индийско/пакистански субект с пълна кола със забрадени жени), И продължих спокойно напред по ограниченията докато субекта започна да задържа отзад цяла колона и изчезна в огледалата... В един момент платното се разшири с възможност за изпреварване, трафика се увеличи, като всички карахме в ограничението +5+10км/ч.. За мое учудване след няколко километра видях 'засилени' фарове - 'нашия' матов водач изпревари цялата колона и отпраши напред с голямо превишение....
Странен манталитет ...

Покрай пътя започнаха да се виждат и по-индустриални сгради...
Бях ли споменал за екологията?
ИзображениеDSC02280 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#68 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 авг 2015 12:17

Доближавайки някои райони/градчета съвсем ясно се усещаше натрапчива миризма на тор... От километри и в продължение на километри...
Не съм сигурен дали гледат толкова крави, или се топлят с тор....
Но крави се виждаха, и бяха като козички - гледаш ги покатерени по стръмни склонове...

По някое време решихме да похапнем и спряхме на първите 'виличка и нож'...
ИзображениеDSC02281 by georgievg1, on Flickr

Вътре бе пълно с велосипедистки (или щангистки ако се гледа физиката им :lol: )...
Поръчахме си по един бургер с картофи (в голяма чиния)...
Съпругата реши да си вземе кафе... Имаше автоматична машина - сипваш си кафето, а го плащаш на касата....
Излишно е да споменавам, че основното плащане на хората от опашката отново бе с карта...
Питаме за кафето - 'ами ей там е машината'... Поради липса на други чашки в околността, съпругата сложи една картонена чаша като за кока-кола - 0.5л май... И натисна бутона....
Кафето (или полупрозрачната течност) потече, ама не спира... След като прехвърли половината чаша съпругата се притесни, че машината се е повредила и казахме на продавачката... Изгледа ни с учуден поглед - нямало проблем....
И верно - машината напълни чашата на 0.5см под горния ръб....
Общо взето си представете късо кафе, разредено с 0.5л вода - вида на течността (а и блудкавия вкус според съпругата) бе точно такъв...
Но бургерите бяха хубави, с много хубав дресинг и т.н.

Похапнахме, отпочинахме и продължихме нататък...
Дъжда (силата) бе с нас :lol:
Често се опитваше да ни умери пряко, ама явно мерника му бе калпав, та по-често удряше встрани, а за нас оставаха предимно ръмеж (постоянен)..
Тук се вижда, как се лее дъжда по средата на фиорда...
ИзображениеDSCN4395 by georgievg1, on Flickr

По-късния следобед (и сигурно 400км на юг :) започна да просветлява, слънцето проби на места облаците, и света наоколо започна да прилича на рекламна картичка
ИзображениеDSC02295 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02298 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02299 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02301 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02303 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#69 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 авг 2015 13:11

Влязохме в Трондхайм да заредим... Да, знаех за катедралата Нидарос (а и моторджиите норвежци ми напомниха), но след като видях величието на природата, реших, че не ми е интересно да гледам преходното :)
Макар, че може би си заслужаваше - все пак катедралата е на почти 1000 години, а и Трондхайм е старата столица на Норвегия...
Както и да е - продължихме по периферията..

Разбира се, норвежците смятаха, че трябва да поддържаме практиката си не само като миньори и подводничари (из тунелите), но и като мореплаватели, та затова пътя свърши в пристанище... Просто свършва там - няма друг път...
ИзображениеDSC02306 by georgievg1, on Flickr
Обаче фериботите бяха на 20 минути (имаше табло в колко часа отплава ферибота и кога е следващия)...
След 10 минути ферибота застана на кея и отвори горното си чене :)
ИзображениеDSC02311 by georgievg1, on Flickr
Процедурата бе ясна - влизаш, заставаш където ти покаже член на екипажа, минава девойката, плащаш, слизаш от ферибота когато ти каже член на екипажа... Оперативно, бързо, лесно...
На другия бряг на фиорда пейзажа бе същия - зелено, вода, водопади и т.н.
ИзображениеDSC02313 by georgievg1, on Flickr

Понякога слънцето доста се заиграваше по вълните и даваше интересни ефекти:
ИзображениеDSC02327 by georgievg1, on Flickr

Налагаше се да преминаваме и големи мостове:
ИзображениеDSC02333 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02343 by georgievg1, on Flickr

След които често имаше дълги тунели:
ИзображениеDSC02346 by georgievg1, on Flickr
Много интересна бе комбинацията от преминаването на дълги тунели (някои и над 10км) и променливото време...
Влизаш в дъжд и фиорд, а излизаш сред хълмове и слънце, или обратното... Лично аз загубих всякакво чувство за ориентация - наистина не знаеш на изток ли пътуваш или запад - просто следваш пътя....
След краткото слънце отново удари проливен дъжд... Но ние тъкмо влизахме в Молде...
Шегувахме се с жената, че този път стигаме по-рано, защото предните дни колега, на който бях пратил линковете за нашите координати, постоянно гледаше къде сме онлайн и постоянно се обаждаше, ни бе направил забележка : абе спирайте да почивате по-рано, че съм възрастен човек, и ми е трудно да ви следя до 23-24 часа :)

Докато се смеехме и изведнъж дъжда спря... Съпругата поглеждайки зад мен ми подсказа - 'я виж каква дъга'!

Да, някои снимки наистина са плод на късмета :lol:
ИзображениеDSC02357 by georgievg1, on Flickr

Преминахме покрай летището, чиято писта е насипана във фиорда.
Кацал съм на това летище с Б737 зимата - усещането е много интересно - самолета се снижава във фиорда, като хълмовете изглеждат като стени от двете страни (въпреки, че от земята съвсем не изглежда така)... Доближаваш водата и в един момент започваш да виждаш върховете на вълничките. А в следващия момент си на пистата... Имам някъде видео от това кацане - май трябва да го потърся)..
Нататък следваше БЕЗКРАЙНОТО яхтено пристанище и центъра. Намерихме хотела малко след фериботното пристанище...
Стаята не бе хубава (бе точно над външния вход на кухнята и пушалнята на персонала)...
Но за еднократна нощувка става - поне бе топло...
С паркинга обаче ударихме греда - пред хотела нямаше никакво място - три мотора бяха заели две паркоместа (явно липсва колегиалност и при някои моторджии)...
Рецепцията не я интересуваше това - 'ами те сигурно клиентите на ресторанта са заели местата за паркиране - спрете някъде нагоре из града, ама имайте предвид, че до 08:30 трябва да сте преместили колата от там, защото след този час ще ви глобят'.... Разтоварихме багажа, закарах колата до съседна улица (където имаше знаци за събитията след 08:30ч :) )...
След което тръгнахме да се разхождаме из града...
Пред хотела бяха спрени няколко яхти - навярно затова бе и по-скъпичък...
Изображение20150710_075003 by georgievg1, on Flickr
Хотела бе до пасажерско пристанище
ИзображениеDSC02366 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02375 by georgievg1, on Flickr
Централната улица на Молде:
ИзображениеDSC02371 by georgievg1, on Flickr
Някои сгради бяха допълнително декорирани
ИзображениеDSC02382 by georgievg1, on Flickr
На север дори скутерите са със зимни гуми с шипове :)
ИзображениеDSC02379 by georgievg1, on Flickr
Вода се лееше отново отвсякъде:
ИзображениеDSC02394 by georgievg1, on Flickr
А слънцето си играеше с островите из фиорда:
ИзображениеDSC02399 by georgievg1, on Flickr
Някои къщички бяха наистина китни:
ИзображениеDSC02406 by georgievg1, on Flickr
Други не си даваха зор дори да си закрепят 'частния паркинг':
ИзображениеDSC02411 by georgievg1, on Flickr

Покрай яхтеното пристанище...
ИзображениеDSC02361 by georgievg1, on Flickr
На паркинга до яхтеното пристанище имаше и зареждачка за ел-автомобили. По пътя срещнах (и изпреварих :) ) доста ТЕСЛА ...
ИзображениеDSC02413 by georgievg1, on Flickr

Тъй-като цветята са на голяма почит по тези ширини, цветарските магазини вървяха доста добре :)
ИзображениеDSC02423 by georgievg1, on Flickr

След разходката се прибрахме в хотела (снимките са около 22-23 часа)...
Не бяхме гладни - все още ни държаха бургерите, които бяхме хапнали около 18:00 часа...
Затова ударихме по едно (няколко пъти) преди заспиване, побъбрихме, направихме плана за утре...
Докато гледам картата се усетих, че сме подминали нещо важно - Атлантик роуд....
Веднага бе включен в плана - трябваше да се върнем само около 50км назад :)
Решението бе взето и заспахме спокойно...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#70 Непрочетено мнение от slowtraveler » 04 авг 2015 11:53

ДЕН 14:
Молде-Атлантик роуд-Trollstingen-Тиседал
(дано покаже коректно картата - понякога гугъл мапс прави корекции при ремонт на пътя)
https://www.google.bg/maps/dir/Molde,+% ... !3e0?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Сутринта станахме рано, защото трябваше да преместя колата от улицата преди определения час :@
Преместих я пред хотела (бе се освободило едно място)...
Хапнахме... Учуди ме, че доста народ пътуваше с доста деца - в ресторанта се изсипаха няколко семейства с по 3-4 деца... Браво на тях...

Направихме пресортиране на багажа (т.е. измъкване на целия багаж, прибиране на дебелите пуловери и якета и изкарване на по-леки облекла и обувки), защото температурите вече не бяха 2-5С, а се покачиха до 12-15С, и надолу щеше да става все по-топло...
Натоварихме обратно всичко и потеглихме...
В GPS бях забил Атлантик роуд... Времето - ами дъжделиво... Не трябва да се отпускаме :)
Откакто тръгнахме от България всеки ден ни валя дъжд... Предполагам това е свързано с два фактора.
1. На север по принцип често вали дъжд (явно атмосферата е наситена с влага - относителна влажност на границата на конденза поради ниската температура).
2. На ден преминавахме 600-800+км, и за тази дистанция е нормално да срещнем различни метеорологични условия...
Както и да е - тръгнахме, като от време на време препръскваше...
ИзображениеDSC02424 by georgievg1, on Flickr
След петдесеттина километра изведнъж пред нас се откри позната само от снимките гледка... Мостовете на Атлантик роуд:
ИзображениеDSC02429 by georgievg1, on Flickr
Преминахме го на един дъх - докато стъпим на него и излязохме... Нищо работа...
Навярно ако бе лошо времето щеше да е по-интересно :) Абе умеят норвежците да рекламират и събират пари (доколкото разбрах пътя е бил платен доскоро или в определено време, но доколкото виждам при мен май не са ми удържали сума)...
Обърнахме обратно, и вече започнахме да се оглеждаме по-внимателно :)
На 'входа' има табела и бариера - явно го затварят при много лошо време...
ИзображениеDSCN4451 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSCN4466 by georgievg1, on Flickr
Спирахме за снимки:
ИзображениеDSC02434 by georgievg1, on Flickr
На някои паркинги бяхме сами - явно умерихме правилното време :)
ИзображениеDSC02437 by georgievg1, on Flickr
Направихме обиколка по алеята на едно от хълмчетата... Времето бе слънчево за наше учудване, морето - спокойно...
Само студения северен ветрец малко разваляше идилията, ама пък вятъра не бе силен..
ИзображениеDSC02449 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02454 by georgievg1, on Flickr

Направих снимка и на едно туристическо табло - там се вижда по-добре мащаба на 'изделието':
ИзображениеDSC02440 by georgievg1, on Flickr
Върнахме се при 'самотната кола' - времето бързо започна да се мръщи...
ИзображениеDSC02456 by georgievg1, on Flickr
Тръгнахме и се качихме по последния мост, а небето вече бе решило да полее, че явно нещо се е позасушило в Норвегия...
Върнахме се в Молде, а там вече пръскаше, но нямаше дъга...
Гугъл мапс ме водеше да обикалям фиорда, а аз знаех, че има и пряк подводен тунел...
Бях проверил в хотела - тунела бил отворен само денем, защото нощем го ремонтирали... Лошо няма - ние пътуваме денем :)
Гмурнахме се в тунелчето (само някъде около 2.74км)..
ИзображениеDSCN4474 by georgievg1, on Flickr
Вътре наистина имаше следи от ремонт - движението в тъмен тесен тунел (явно е старичък тунела) не е много комфортно - гледаш как покрай огледалата хвърчат остри скали и насрещни автомобили на съвсем малка дистанция...
Изхвъркнахме от другия край на остров Болшоя (или Болсоя) колкото да се качим на мост (който според мен не отстъпваше на красотата на мостовете на Атлантик роуд, само дето нямаше такива островчета/рифове наоколо) :)
ИзображениеDSC02459 by georgievg1, on Flickr
С това спестихме едни допълнителни 50-60км докато обикаляме фиорда...
След минутки спряхме да чакаме ферибота в Солснес..
Общо тунел/мост/ферибот спестихме над 100км, преминавайки направо...
Корабът дойде веднага и скоро прескочихме и другия фиорд... Този път като се качихме на ферибота погледнаха номерата и ни дадоха брошура за безопасност (явно на местните не раздават такива неща :) )
ИзображениеDSC02464 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#71 Непрочетено мнение от slowtraveler » 05 авг 2015 09:50

Та прескочихме фиорда и подхванахме едни местни пътчета...
Тесни дотолкова, че караш на 10-15см от мантинелата. Когато срещнеш каравана/кемпер, те спират...
Виждаш как често на кемперите са им строшени левите огледала... Общо взето караш здраво хванал волана, защото нямаш място за мърдане повече от +/- 10см странични дистанции...
Но пък ограничението си е пак 80км/ч....
Интересното в Норвегия бе, че отговорността за безопасността бе прехвърлена предимно на шофьорите...
Свършва участъка с опасност за пешеходците (например град, защото за махалите нямаше никакви ограничения - караш си както извън града)... Веднага следва знак ограничение 80км/ч и край на забраната за изпреварване....
Като тези знаци могат да бъдат и пред завой, който можеш да не можеш да преминеш с 80км/ч и с никаква видимост за изпреварване - ти си шофьора, ти му мисли можеш ли да го вземеш завоя по-бързо, и безопасно ли е да изпревариш....
Направи ми впечатление, и че навсякъде в Европа принципа за означаване на отмяна на ограничението бе направен като за тъпи хора - нов знак с ограничение на скоростта, макар и максимално допустимото по закон... В някои участъци дори надвишаваше максимално допустимото (срещах 90км/ч)...
Така няма нужда да мислиш 'а в този участък с колко ми бе разрешено да се движа'...
Такъв знак съм виждал само на едно място в България, ама си бе 'хранилка' за хващане на румънците :) Намираше се някъде между Разград и Русе - 100км/ч... И малко след него милиционер - 'абе той знака е 100км/ч, ама вие не знаете ли, че в България максимално разрешената скорост извън града е 80км/ч (тогава бе такава :lol: )...

Та да се върнем на пътуването...
Малкото пътче изискваше сериозно внимание при шофирането, но пък гледките наоколо си заслужаваха:
ИзображениеDSC02466 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02468 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02469 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02470 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02471 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02472 by georgievg1, on Flickr

Постепенно езерцата почнаха да се смаляват
ИзображениеDSCN4489 by georgievg1, on Flickr

А ние навлизахме в една долина, оградена с високи скални хълмове... Навярно тук е имало сериозни ледници, които са 'изяли' вертикалните стени, а долу е останал наноса...
ИзображениеDSCN4490 by georgievg1, on Flickr

Влизахме все по-навътре в долината, а стените се приближаваха...
ИзображениеDSC02474 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02479 by georgievg1, on Flickr

Много рядко се срещаше някоя къщичка...
ИзображениеDSC02476 by georgievg1, on Flickr

А пред къщичката - някой друг трол :)
Бях споменал за кравите в Норвегия - как се катерят като козички по стръмните склонове....
Тук под трола ще забележите овце... Те наистина са като кучета - виждаш ги едни такива живи, игриви... Явно студа ги стимулира :lol:
ИзображениеDSC02477 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#72 Непрочетено мнение от slowtraveler » 05 авг 2015 10:07

От едно време ме влече водата - видя ли поточе, не мога да не спра, въпреки, че не съм рибар...
А това си заслужаваше - виждаш синята вода...
ИзображениеDSC02485 by georgievg1, on Flickr
На времето и нашите потоци май са били такива - колегите из берковския балкан навярно си спомнят СИНИЯ ВИР, който обаче поне при последните ми посещения няма нищо общо със синевата..

Погледнах нагоре - откъдето идваше водата - видя се сериозен водопад, след което водата минаваше под мост...
ИзображениеDSC02491 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02494 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02492 by georgievg1, on Flickr

Пътя бе доста тесничък, особено имайки предвид, че по него се движеха много и големи автобуси (кемперите въобще не си вкарваме в сметката ).. А и завоите станаха острички, но пък асфалта бе равен, а и народа гледаше красотите и не бързаше за никъде... Също като нас :)
ИзображениеDSCN4517 by georgievg1, on Flickr

Гледките започнаха да ни оставят без дъх:
ИзображениеDSCN4518 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02497 by georgievg1, on Flickr


Така стигнахме до мостчето, обвито с воден прах, където имаше доста народ спрял за снимки....
ИзображениеDSCN4520 by georgievg1, on Flickr
На тези места трудното е да издебнеш момента да си направиш снимка, без до теб да има някой ухилен турист :)
А пък ако е туристка, започват едни тежки въпроси докато показваш снимката впоследствие :)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#73 Непрочетено мнение от slowtraveler » 05 авг 2015 10:36

Продължихме нататък из завоите 'с парадна скорост'... На места спирахме заради насрещни автобуси... Но нямаше място да се спре за снимки, затова снимахме 'от ръка'.. А си заслужаваше.
ИзображениеDSCN4523 by georgievg1, on Flickr

Трудно е да се представи (особено гледайки снимка) мащабите на гледката.... ГРАНДИОЗНА природа...
ИзображениеDSC02506 by georgievg1, on Flickr

След няколко завоя излязохме на билото и видяхме паркинга на Тролстинген...
Пълен с кемпери, мотори, автобуси....
ИзображениеDSC02509 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02510 by georgievg1, on Flickr

По пътя бяхме видели площадки за наблюдение, които висяха над пропастта (виждат се и на някои от по-горните снимки).. Разбира се, че се засилихме натам (тя тълпата туристи си вървеше натам :) )...
ИзображениеDSC02512 by georgievg1, on Flickr

Норвежците са се постарали - пътеки, мостове (с компенсатори за температурни разлики), стъклени стени на площадките за да не ти пречат на гледката ( а и децата да могат да погледнат без да ги вдигаш)...
ИзображениеDSC02513 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02515 by georgievg1, on Flickr

Гледката си заслужаваше:
ИзображениеDSC02525 by georgievg1, on Flickr

Постоянно се борихме с тълпи туристи :)
ИзображениеDSC02522 by georgievg1, on Flickr

Взехме някое друго сувенирче за приятели- моторджии (тези тук пак режеха главите от глезена - магнитчето май го продаваха за около 6.5 евро... И продължихме нататък...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#74 Непрочетено мнение от slowtraveler » 05 авг 2015 11:07

Времето горе си бе както във Варна зимата (само дето имаше повече сняг :) )
Дъжделиво, мъгливо... Но и красиво...
ИзображениеDSC02551 by georgievg1, on Flickr

Пътя бързо ни спускаше надолу:
ИзображениеDSC02550 by georgievg1, on Flickr

Скоро се появи свежата зеленина:
ИзображениеDSC02552 by georgievg1, on Flickr

Завъртяхме се покрай фиордите, и отново - ферибот...
Опашката бе много голяма, и изчаква по ленти в дясната част на пътя (ферибота бе от лявата и се пресичаше основния път когато дойде ферибот). Казах си, че е абсурд да ни съберат....
Ферибота дойде и започнаха товаренето... Натовариха се тези пред мен, а аз изчаках на паркинга в готовност да тръгна, защото гледам, че рампата вече е практически пълна...
Лоад-мастера от екипажа тръгна да се почесва по главата, да ме гледа мен... Ама накрая се реши и ми махна да отида, ама с 'кос' подход - да успея да вляза по диагонал на ферибота между борда и последния автомобил....
Явно се притесняваше да не ударя някой автомобил (едва ли се е притеснявал за ферибота) като ме гледа чужденец, защото бе изключително доволен и ухилен като се наместих от раз (и като се разтоварвахме махаше с вдигнат палец :) )... Това го окуражи, и успя зад мен по същия начин да натовари на другия борд една местна мадама, за която явно това бе голямо предизвикателство, защото изскочи от колата и започна да си я снима :lol:
Аз също не пропуснах да поснимам...
ИзображениеDSC02556 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02559 by georgievg1, on Flickr

След слизането от ферибота, започна типичната норвежка 'центрофуга' - не знаеш нито къде е изток, нито къде е запад.... Просто следваш пътя, който се вие, влиза в тунели (които също се вият понякога), и излизаш от тунела в съвсем друг свят...
Например влизаш в тунел високо над фиорда, където корабчетата се виждат съвсем ниско долу:
ИзображениеDSC02567 by georgievg1, on Flickr

И слизаш по зелен хубав път:
ИзображениеDSC02569 by georgievg1, on Flickr

в китна махала...
ИзображениеDSC02574 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02577 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02580 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#75 Непрочетено мнение от slowtraveler » 05 авг 2015 11:32

В други случаи подминавахме явно курортни селища (голямата сграда бе хотел):
ИзображениеDSCN4556 by georgievg1, on Flickr

Движейки се по толкова тесен път, че трябваше да се изчакваме:
ИзображениеDSCN4558 by georgievg1, on Flickr

Тунели разбира се не липсваха (не като този горния, а тунели над 6км....)...
Някъде в този участък можехме да кривнем с едни 40км и да преминем през най-дългия тунел в света - 24.5км тунел....
Но това го разбрах след като се прибрахме в България (отново пролича липсата на подготовка) :lol:

Пейзажа бързо се менеше:
ИзображениеDSC02594 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02600 by georgievg1, on Flickr
Вода се лееше отвсякъде...
Дори от места, от които си мислиш че е невъзможно да се лее чак толкова вода - от билото...
Явно поради каменистата почва, топящия се лед образува ледени езера горе по платата, които 'преливат' към низините в най-неочаквани места:
ИзображениеDSC02601 by georgievg1, on Flickr

Започнаха доста често да се срещат от кравите-спринтьорки и катерачи :)
ИзображениеDSCN4578 by georgievg1, on Flickr

Подминавахме вече по-'професионално' изпълнени хотелчета:
ИзображениеDSC02602 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC02603 by georgievg1, on Flickr

А наоколо имаше вода..
ИзображениеDSC02607 by georgievg1, on Flickr

МНОГО ВОДА :)
ИзображениеDSC02614 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”