Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#31 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 юли 2015 14:02

Поехме по хубав асфалт... Горички около нас.. Красота...
Скорост - 90-100км/ч докато зяпаме наоколо. И в един момент - ограничение на скоростта в гората...
И стигаме до контролен пункт, при който пътя е преграден с висока тежка метална врата, а пред нея циркулира военен...
Провери броя на хората, и с мъка отвори вратата (май помагаше и хидравлика)...
Питах го как е пътя към Мурманск... Отговори, че никога не е ходил там....
Ясно - ще караме по ориентири ....
Тръгнах, и почти веднага пътя свърши....
Започна 'грунтовка' ...
ИзображениеDSC01275 by georgievg1, on Flickr
Пътя е много твърд, с остри камъни (притеснявах се за гумите), но може да се кара със 70-100км/ч... Само дето пушилката дето вдигах бе сериозна :lol:
ИзображениеDSCN3884 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC01278 by georgievg1, on Flickr
На места имаше бетонни полоси, явно за прекосяване на грунтовката от верижни машини....
Да, понякога друсаше малко повече, но се вървеше с що годе добро за условията темпо...
След 15-16 км започна да се появява и асфалт...
ИзображениеDSCN3890 by georgievg1, on Flickr
Явно още го правиха, защото бе суров/незавършен...
След което пътя започна да се оправя все повече...

ИзображениеDSC01287 by georgievg1, on Flickr

Излязохме на федералното трасе Мурманск-Санкт Петербург...
ИзображениеDSC01297 by georgievg1, on Flickr

Преминахме пресечки за градчета и селца с оригинални имена като Полярние зоры, Оленогорск, Мончегорск, Лапландия....
Но елени тук вече не се виждаха...
Съпругата започна да преритва за цигара с кафенце... И в този момент виждам отбивка с надпис Шашличная - КАФЕ...
ИзображениеDSCN3899 by georgievg1, on Flickr
Спирам... Влязохме вътре, а вътре - две тьотки като по филмите... Мудно и леко тъжно стават от масата...
- Кафе
- Да имаме
- Едно
- С гореща вода ли?
- Не много гореща..
- Аха - 'вода из под крана' :lol: А шашлички не искате ли?
- Не, хапвали сме..
- Всички така казват, и спират само за кафе с цигарка - тъжно отбеляза
Кафето струваше копейки..
Видях минерална вода и реших да си взема
- добавшьте и водИчки
- водОчки? - очите и блеснаха
- водИчки - натъртих аз. Блясъка изчезна ...
Докато жената пушеше навън, реших да посетя тоалетната... Последвах големия надпис Туалет...
'Къщичката' бе сериозно наклонена, стояща на края на скат (на снимката не се вижда добре)... Дупка по стари селски традиции, която обаче гледаше не към изкопан ров, а към една полянка и тревичките по ската :)
Ползвах тази, която бе без врата - гледах да не се допирам до нищо :lol:
ИзображениеDSCN3901 by georgievg1, on Flickr
Продължихме нататък...
Постоянно преминавахме мостове над големи реки и обширни водни пространства
ИзображениеDSC01290 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSCN3914 by georgievg1, on Flickr

В далечината се видяха заснежените върхове на Хибините - първия сняг, който виждаме Юли месец (след Трансфагараш разбира се)...
ИзображениеDSC01293 by georgievg1, on Flickr

Пътя летеше... Веднага се усети разликата в манталитета на шофиране...
След релаксиращото и видимо безопасно шофиране по пътя досега, тук се включихме в рали :lol:
Накрая си избрах един юнак който караше що годе умерено - с около 140км/ч (при ограничение 100км/ч, и по-ниски)... Камерите не ме притесняваха много - силно се съмнявам да могат да изпратят снимка до България от него край :lol: )...
За нула време стигнахме Мурманск... На входа видяхме огромни ремонти на пътя - правят някакви грандиозни детелини с по няколко платна и т.н... Абе - работят хората...
ИзображениеDSC01300 by georgievg1, on Flickr

Да, усещането е като нашенско, само че в по-добрите години на соц-а... В смисъл - чисто, подредено, с театрите, рекламите, паметници, чистички детски площадки....
Е, разбира се се виждат и 'стандартните' блокове, или бабките на пазара
ИзображениеDSC01302 by georgievg1, on Flickr

Приятелите от няколко часа звъняха редовно да се интересуват къде сме, че да ни посрещнели на входа на града...
Казах им да се чакаме в хотела..
GPS ни докара до хотела, който местните наричаха Арктика, а иначе се казваше Азимут.... Като го видях ми стана ясно, че няма начин човек да се обърка - огромна сграда... Която преди цялата е била хотел, а след реновиране преди половин година е разделен на бизнес-част и на хотел... Води се най-високата сграда зад полярния кръг (около 17 етажа)...
Историята е интересна - хотел Арктика е направен 33 година. При атаката на Мурманск немците са се уговаряли и са се хващали на бас на коя дата ще пият в хотела... Не са успели.
1984г стария хотел е разрушен и на негово място е построен този 'мамонт'...
Изображение
Спрях през хотела. Потърсих рецепцията - на 2-ри етаж... Уговорихме цената, вида стая (приятелите бяха запазили 'полу-лукс' - потвърдихме я)... Настаниха ни на 13-ти етаж (хотела е от 8 етаж нагоре)
Докато водя разговора и зад мен изникна първия от приятелите - Петрович...
И след прегръдките ентусиазирано каза:
- Така, оставете багажа, и давайте да тръгваме, че ни чакат в ресторанта ...
С оставянето на багажа проблеми нямаше, ама казвам да си вземем такси...
Никакви такива - аз съм с колата и няма да пия... Хм...
Все пак имаме многогодишен опит, само че на българска земя с вечери с въпросния човек, това малко ме учуди...
Както и да е - метнахме багажа, натоварихме се в чисто новия Хайлендер на приятеля и отидохме в един ресторант...
Там вече ни чакаха част от приятелите..
И се започна - водки, риба, бира....
Хапнахме скумрия - навярно ви се струва странно... Обаче скумрията нямаше НИЩО ОБЩО с тукашните...
Късо (навярно около 15-20см без главата) но много дебело тяло (ф-5-7см), без характерната миризма на скумрията, а повече наподобяваше херинга...
Студено веяна и грилована... Мозък :P
Така в сладки приказки минаха няколко часа и решихме да се прибираме... Навън - малко по-светло откакто пристигнахме ...
Местните подсказаха, че обикновено през деня често е облачно, а нощем, когато облаците се разсеят грее слънцето....
Объркана работа ...
Как да е - върнаха ни в хотела. Пуснах камери, фотоапарати да прехвърлят информацията...
Гледката от стаята бе разкошна - на Колския залив и Мурманск...
ИзображениеDSC01306 by georgievg1, on Flickr
Стаята бе доста добре направена - с всичко необходимо, а и доста голяма (навярно към 40-50кв.м.)....
Керамиката в банята бе на Идеал-стандарт...
Имаше вградени в телефона зареждачки за USB и Iphone, като телефона бе и радио, и въобще - медиа-център....
Имаше и голям телевизор, но да си призная - телевизията не съм я пускал - то не остана време...
С това този тежък ден приключи и заспахме, любувайки се играта на слънцето навън, което се опитваше да пробие плътните облаци..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

emil nikov
Напреднал
Напреднал
Мнения: 417
Регистриран: 30 юли 2010 22:32
МПС: Daewoo Leganza
От: burgas
Име: emil nikov

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#32 Непрочетено мнение от emil nikov » 24 юли 2015 15:25

"Бургас 63" до зад Полярния кръг :uraa: Поздравления за изтънчения вкус! Много ми хареса "Жената почна да приритва за цигара с кафенце" ( посестрима ми е :) . С нетърпение чакам продълженията.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#33 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 юли 2015 15:36

emil nikov написа:"Бургас 63" до зад Полярния кръг :uraa: Поздравления за изтънчения вкус! Много ми хареса "Жената почна да приритва за цигара с кафенце" ( посестрима ми е :) . С нетърпение чакам продълженията.
Е не само Бургас 63... Бях взел и няколко литра винце...
Обаче за мое най-голямо съжаление забравих домашняка, който бях приготвил...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#34 Непрочетено мнение от miroki » 24 юли 2015 15:57

Мислях, че по хотелите прескачат 13 ти етаж.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#35 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 юли 2015 16:06

ДЕН 7: МУРМАНСК...

Сутринта валеше и бе доста намръщено (не ви учудва нали :lol: )...
ИзображениеDSCN3946 by georgievg1, on Flickr
Закуската бе добра, но в хотела имаше някаква научна конференция, та половината зала бе заета от 'академиците'... При което явно някой академик държеше цялата зала да слуша колко е важен... Общо взето им се изсмях на надуването...
След което запалих колата и отидох в една компания, която бе и една от причините да дойда до Мурманск...
Този ден бе работен и нямаше нищо интересно за широката публика - върших си работата..
В един от офисите видях това
Изображение20150703_113126 by georgievg1, on Flickr
Трудят се хората (за незапознатите - този аквариум е от рибки, които са залепени на всяка бутилка водка Белуга) :lol:
След което трябваше да отидем и на един кораб, който се намираше от другата страна на колския залив, преминавайки по моста...
Като Аспарухов мост, но доста по-нисък (под него не минават кораби)... От друга страна като че ли бе по-широк ...
Веднага след преминаването на моста срещнах големи табели на английски и руски - 'автомобилите с чужда регистрация да се движат само по главния път'...
'Реших', че дестинацията ни е 'главен път', пък и там си имаше обикновено населено място. Та стигнахме безпрепятствено...
След няколко часа привършихме работа и вече бях свободен - основната и официална задача и цел бяха постигнати...
Преди да се върнем обратно в града колега предложи да се качим на много красиво място, откъдето се откривала видимост към цял Мурманск. Разбира се, че се съгласих...
Пътя бе лош (въпреки, че имаше блокове наоколо)... Но в един момент се откри монумент:
ИзображениеDSC01307 by georgievg1, on Flickr
Оказа се, че на това място през Втората световна война е работила основната противовъздушна отбрана на Мурманск..
Учуди ме, но докато отивахме към мястото видяхме сватба, като фотосесията бе точно на монумента... (буса на горната снимка е на сватбарите)...
След стотина метра преминавайки покрай военна техника (по-съвременна и стара) и землянки достигнахме до търсеното място...
ИзображениеDSC01317 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC01319 by georgievg1, on Flickr

Мястото наистина даваше разкошна гледка към града. Въпреки намръщеното време реших да щракна няколко кадъра:
ИзображениеDSC01331 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#36 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 юли 2015 16:44

По пътя ми направи впечатление колко мека е почвата/мъха... Ходиш като по сюнгер, като постоянно избива вода:


В далечината видях Альоша - доста голям монумент
ИзображениеDSC01326 by georgievg1, on Flickr

Също така и първия атомен ледоразбивач Ленин:
ИзображениеDSC01327 by georgievg1, on Flickr


Красиво място...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#37 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 юли 2015 22:59

Отново запръска и тръгнахме наобратно. Оставих придружителя ми в офиса му и се прибрах в хотела...
Качихме в стаята почти всичкия багаж (ракията, виното, рекламните материали вече бяха раздадени), защото планирахме да останем още 2 дни, и бе добре да го пресортираме за заплануваните нови предизвикателства...
Използвах момента да преместя автомобила да ми е под око... Въпреки, че по принцип джипа е изключително нетърсена от крадците марка в Русия...
А за Мурманск ме успокоиха, че кражби на автомобили по принцип няма... Поради географската специфика...
От Мурманск излизат практически три пътя...
Към Санкт Петербург - в близките 200-300км няма къде да се скриеш - има единствен път...
Към Норвегия - същата работа
На север - военните ще те спрат на 5 километър...
Отклонение от тези пътища е невъзможно - всичко е блата и езера - непроходимо...
Тъкмо приключихме с реорганизацията и телефона ми звънна - айде на разходка из Мурманск - ОК..
Спирка първа - ледоразбивача ЛЕНИН... За съжаление приемния час бе приключил, та огледахме това малко корабче отвън....
ИзображениеDSC01347 by georgievg1, on Flickr
След Морската гара, отидохме до един комплекс, направен от предишния кмет, който за съжаление е починал наскоро...
Започва със спретната църква:
ИзображениеDSC01351 by georgievg1, on Flickr
Фар-наблюдателница, на който обаче не можахме да се качим - вече бе затворен:
ИзображениеDSC01367 by georgievg1, on Flickr
И паметници... Котвата също е паметник...
Там бе и паметника на загиналите в мирно време подводничари... Навярно знаете, че паметника е рубката на извадената АПЛ Курск...
ИзображениеDSC01379 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC01355 by georgievg1, on Flickr

Усещането в комплекса е странно - направен е семпло, но се чувстваш съпричастен и близо до трагични събития, за които си чувал много по медиите. Но преди са ти се стрували нещо мнооого далечно и изкривено през призмата на медиите и политиката...
И що народ е измрял за политически амбиции и интереси... Повечето паметници са изградени с доброволни пожертвования на гражданите на Мурманск...
По пътя минавахме покрай театри, кина, силно атрактивни за местното население...
Отидохме до паметника на Умеещите да чакат (моряшката жена):
ИзображениеDSC01410 by georgievg1, on Flickr
След което отидохме до Альоша - отблизо изглежда още по-внушителен. Вечния огън гори...
И на всички паметници има свежи цветя...
ИзображениеDSC01385 by georgievg1, on Flickr
На Альоша също имаше редица от младоженци, които правеха фотосесия пред паметника..
Небрежно и тихо пристигна полицейска кола с пуснати буркани. Обиколи района и продължи по пътя си... През това време младоженците се снимаха пред вечния огън...

Явно си почитат историята...
В случая си мисля, че подобно политическо решение, за налагане, рекламиране и пропагандиране на паметниците, е спомогнало за обединение и създаване на самочувствие в нацията...
От Альоша се виждаше близкото езеро, което е много популярно сред моржовете зимата. Дори имало някакво международно състезание (или световно първенство) тази зима там...
Това било 'офиса' на моржовете:
ИзображениеDSC01409 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#38 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 юли 2015 23:10

След обширната обиколка на града се насочихме към един азербайджански ресторант съвсем близо до хотела. Оказа се, че азербайджанската диаспора в Мурманск е доста голяма...
Похапнахме добре. След което се прибрахме 'под палещото слънце' в хотела около 00:00 часа, с уговорката на сутринта да бъдем готови за излет...
Отново се полюбувах на среднощния Мурманск от прозореца на хотела..
ИзображениеDSC01423 by georgievg1, on Flickr
За съжаление стъклата не бяха много чисти, а и не можеха да се отварят за да се направи по-чиста снимка (пък и отново бе облачно и слънцето не блестеше)...
Снимката отново е около 1 часа през нощта...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#39 Непрочетено мнение от slowtraveler » 26 юли 2015 10:20

ДЕН 8
МУРМАНСК - ЛОВОЗЕРО-МУРМАНСК
https://www.google.bg/maps/dir/67.99655 ... !3e0?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Сутрешната процедура е ясна - ставане, душ, закуска...
Тъй-като ни бяха предупредили, че ще излизаме на излет изкарахме пуловерите и дебелите якета... Изкарах и високите зимни обувки...
Облякохме се, но якето си го сложих в раницата, защото хотела все пак се отопляваше и бе комфортно...
Неколкократно бях питал колегите/приятели дали не е по-добре да дойда с моя автомобил - да не се наблъскваме в колата им, но твърдо заявиха, че колата е седем местна (Хайлендър) и най-добре да пътуваме с един автомобил...
Докато чакаме да дойдат да ни вземат излязохме пред хотела (жената да пуши)... Мурманския ветрец режеше - дори с трите ката дрехи (тениска, пуловер, грейка, но без северното яке все още) се усещаше студа - бе около +5С...
Прибрахме се обратно в сградата - абе хладничко си е по тези ширини :lol:

Към 9:30 се появи колата... Претоварихме от Джипа тенекията сирене (бе предназначена за този колега - той да я разпределя по познатите), сложихме му и няколко 'аварийни' консерви и лютеница, които така и не използвахме до тук... Натоварихме се и тръгнахме да събираме останалата част от групата...
Съпругата предвидливо седна на последния ред седалки :lol:
Събрахме още двама приятели и групата придоби следния вид - домакина, съпругата му, ние - трима хубавци на втория ред, и съпругата ми - на третия ред седалки...
В момента в който се 'окомплектовахме' настана лека суматоха - започнаха да се търсят и намират две кожени цилиндърчета, затворени с цип...
Отнякъде изскочи бутилка 10 годишно уиски:
ИзображениеDSCN3954 by georgievg1, on Flickr
От кожените цилиндърчета изскочиха ей тези чашки:
ИзображениеDSC01439 by georgievg1, on Flickr
И работата стана страшна - все пак още няма 10 сутринта :) Единствените, които не пиеха бяха шофьора и съпругата ми...
За мезе на уискито бе изкаран буркан леко солени краставички (не мариновани)...
Абе може да изглежда странно, ама си подхождаха...
След 'старта', ми бе обяснено, че ще ходим на някакъв комплекс, където ще ни покажат впрегатни хъскита и елени... И ще ни хранят с Уха (рибена чорба) от сьомга...
То било наблизо - някъде към 180км...
Ами хубаво... Ама първо трябвало да се срещнем с техни приятели някъде по пътя...
Шофьора ни натисна педала, и тръгнахме по пътя някъде с около 160-180км/ч... Комфортно возеше Хайлендъра, а и пътя бе широк, ама все пак не бе магистрала...
По пътя се чухме с другата група - била пред нас, ама щели да ни изчакат след разклона за Оленогорск... Тези 110-115км хвръкнаха бързо, и се отклонихме от главния път в посока Ловозеро. Навярно в уикимапия или на сателитните снимки ще забележите доста военни обекти - по пътя всичко бе спокойно и не се забелязваше никаква активност...
След няколкостотин метра видяхме спрял автомобил на една отбивка - това бяха нашите хора...
Веднага спряхме и ние - за да ни запознаят с останалата част на групата... Ако си мислите, че запознаването не трябва да се полее - лъжете се :lol:
Изскочиха онези чашки, уискито, краставичките... Накъде без българското сирене - въпреки опита да им кажа, че не е добра идея, тенекията сирене (4кг) бе отворена...
ИзображениеDSC01442 by georgievg1, on Flickr
Та позапознахме се на отбивката, и след като уискито застрашително намаля, изляхме саламурата на сиренето, поне да може да го приберем, се качихме по колите и продължихме...
По едно време пак спряхме, защото не бяха сигурни за пътя/отбивката към търсеното място... Историята се повтори :lol:
Докато се освежавахме с остатъците от бутилката бе проведен телефонен разговор и се установи, че отбивката е правилната (дали спирането не бе направено умишлено, за да се 'освежим' - не знам)..
Излязохме на черен път и започна да ръми... Но на нас вече не ни правеха впечатление такива дребни особености на северния климат...
Достигнахме до точката, където трябваше да оставим автомобилите, и щеше да ни чака водача..
Посрещна ни младеж около 36г с две хъскита...
Жените придобиха 'дъждобранест' вид
ИзображениеDSCN3961 by georgievg1, on Flickr
На младежа и на кучетата не им правеше впечатление ръмежа
ИзображениеDSCN3962 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSCN3963 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#40 Непрочетено мнение от slowtraveler » 26 юли 2015 18:02

Тръгнахме по един черен път (навярно заради шоуто, защото пътя си бе напълно проходим за нашия тип автомобили)...
Като погледнах пътя си помислих, че ще станем на малачета в тази кал....
Обаче бях изключително учуден като стъпих на пътя....
Много твърд, без грам глина... Не се пързаля и не лепне по обувките... Все едно вървиш по сбит пясък...
Движехме се спокойно под ръмящия дъжд...
ИзображениеDSC01522 by georgievg1, on Flickr
След около 400-500 метра достигнахме една юрта:
ИзображениеDSC01512 by georgievg1, on Flickr
Поканиха ни вътре...
Юртата отвътре бе облицована с еленови кожи, гореше огън, но не бе запушено - вентилацията през този 'комин' бе прекрасна....
Осветлението бе с акумулатор...
Посрещна ни домакинята с руски чай...
ИзображениеDSCN3967 by georgievg1, on Flickr
Пийнахме чая, а през това време домакинята разказа интересна история....
Започна с историята на сибирските хъскита - хъскитата били работните кучета на ескимосите. Затова им викали Ески или Хески...
Обаче руснаците смятали, че кучетата са прекалено малки за същинска работа и постепенно са затрили породата...
Няколко екземпляра обаче били пренесени в Америка/Аляска...
Общо взето и там се смятали за нетолкова работоспособни кучета... До момента, в който в Аляска (град Ноум) през суровата зима на 1925г избухнала епидемия от дифтерит, а нямало серум...
Решили да пренесат серума от Анкоридж (на около 1600км) с влак и кучешки впрягове - поради лошото време (температури под -50С и вятър над 100км/ч) не можели да ползват нито самолети нито кораби.
Като за кучешките впрягове трябвало да изминат 'само' 1085км, които изминали за малко над 120 часа... Така бил издигнат паметник на водача на впряга, който е влязъл в града (да, преноса е бил с щафета, а този, на който е издигнат паметника не е изминал най-голямото разстояние)...
Тогава се убедили, че това иначе неголямо куче може да върши много работа със сравнително малко храна... След тази реклама породата получава сериозно разпространение...
Така започнало да печели и състезания по теглене на шейни...

След историята на породата рускинята започна да разказва за историята на тяхното начинание - искали да се откъснат от матрицата... И решили да заживеят сред природата. По една случайност на едно изложение на впрегатни кучета имало подготвен цял впряг за клиент, който се отказал от него... И така те се сдобили с така мечтания впряг...
Зимата се придвижвали със шейните, усъвършенствали уменията си... И решили да вземат под аренда за 35 години една доста голяма площ за да развият това като туристическа атракция.. Така включили в 'играта' и северни елени...
Обясняваше увлекателно за различните кучета като характер. Че съвсем не най-старото куче е водача - напротив, водача се ражда такъв... И в момента водач им е едно съвсем младо куче - на около година и половина... А едно от най-ценните качества на водача (което се срещало доста рядко) било водача да се обръща назад, и да връща впряга обратно ако собственика е паднал...
Така създали това място, в което отглеждат и своя едногодишен син... За мен не бе съвсем разбираемо как се оправят в гората/тундрата, след като най-близките населени места са на над 12 километра по пряка линия...
Как имали проблеми първо с кучетата - година живяли в една юрта с тях, но се убедили, че трябва да има йерархия - иначе ти се качват на главата (започнали да гонят/нападат елените, а в същото време не пазели от мечки)... Как взели освен работните кучета, но и кучета пазачи, които пък отпъдили мечките...
Както и да е - след няколко поредни въпроса от моя страна, на които любезната домакиня отговаряше обстойно, започнах да усещам известно напрежение - 'събутилниците' ми очакваха с нетърпение да спра с въпросите, за да преминем нататък...
Домакинята извика съпруга си, който да ни разведе из имението...
Първо отидохме до едно леко заграждение (мрежа), зад което бяха елените... Елените докато ни видяха и веднага дойдоха за лакомство - домакина бе донесъл една торба от нещо като храна за водни костенурки - тричаво едно такова... Ама елените си падаха по него :)
ИзображениеDSC01463 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC01479 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#41 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 юли 2015 20:38

След като 'нахранихме' елените, отидохме при сибирските хъскита...
Много ни се зарадваха... (тук може да видите, че облеклото ми е точно като за Юли месец :lol: )
ИзображениеDSCN3987 by georgievg1, on Flickr
Животните бяха изключително дружелюбни:
ИзображениеDSCN3995 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSCN4001 by georgievg1, on Flickr
И позираха с кеф:
ИзображениеDSCN4002 by georgievg1, on Flickr
През това време момчето обясняваше за нрава на всяко куче...
ИзображениеDSC01489 by georgievg1, on Flickr
Видяхме как едно от кучетата скокна като котка и прескочи оградата :rock:
ИзображениеDSCN4009 by georgievg1, on Flickr
Пъргави животни, които наистина си чакат физическото натоварване... Иначе като податливост на дресировка - никаква :lol:
А това тук са пазачите... Втория не го виждате, защото го е страх от комарите, и едва си показваше муцуната от време на време :)
ИзображениеDSC01494 by georgievg1, on Flickr

Спиралата отпред гори против комари...

След разглеждане на животновъдния свят се върнахме към същината - върнахме се в шатрата за хапване и пийване...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#42 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 юли 2015 22:20

Хапнахме, пийнахме и тръгнахме на обратно към автомобилите...
Прецапахме в сладка приказка до колите...
А там - ха познайте :lol:
ИзображениеDSC01531 by georgievg1, on Flickr
Започнахме всичко отначало :lol:
Появиха се и пелмени (в този термос)..
ИзображениеDSC01541 by georgievg1, on Flickr
Изпихме и тази бутилка, ударихме едни танци на полянката...
След което се натоварихме по автомобилите и се върнахме в Мурманск... По пътя някои оклюмаха и го проспаха...
Аз уж бях буден, ама връщането ми се стори като миг..
Вечерта си почивахме..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#43 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 юли 2015 14:29

ДЕН 9:
Мурманск-район 49 км - Мурманск
https://www.google.bg/maps/dir/%D0%9C%D ... !3e0?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

След стандартната сутрешна процедура отново се облякохме 'като за излет'...
Минах през близкия магазин и взех няколко водки, че като видях темповете на консумация, и се поуплаших да не засмучем въздух :)
Освен това предния ден се бяхме чули с децата и ги питахме какво да им вземем... Отговора и на двете деца бе еднакъв - Водка - останалото си го имаме :lol:
Та затова взетата водка бе малко повече - част от нея оставих в колата, за да не се подлъжем да я изпием и нея...

Общо взето историята се повтори - дойде колегата да ни вземе (все пак бяха почивни дни и никой не работеше)...
Натоварихме се и отпрашихме... По пътя този път дегустирахме водка ...
По пътя се виждаха отклонения за известни забранени градове... Като Североморск 3 и т.н...
Но ние си карахме по главния път... Времето - дъжд, слънце, дъжд... Като от време на време дъждеца започваше да лепне по стъклото като суграшица... Ама иначе бе топло де - някъде около +5С...
Стигнахме до Турбазата, което на времето е било място за отдих на военни, като на всеки са били дадени няколко кв.м. 'брегова площ' на брега на хубаво езеро (не язовир)....
Плажът бе прекрасен - отново ситен пясък, широка плажна ивица...
ИзображениеDSC01587 by georgievg1, on Flickr
'Яхтата' бе паркирана пред 'турбазата' на приятелите:
ИзображениеDSC01580 by georgievg1, on Flickr
Имаше и резервен тримаран, направен от подръчни материали - т.е. от допълнителни подвесни резервоари за изтребители и друга летателна техника :) Ами какво да се прави - само това го има в излишък....
ИзображениеDSC01581 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC01589 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#44 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 юли 2015 14:55

Къщичките наоколо бяха живописни - направени с мерак, но от подръчни материали:
ИзображениеDSC01596 by georgievg1, on Flickr

Цветята на тези ширини винаги са на голяма почит (това го забелязахме и в Норвегия):
ИзображениеDSC01604 by georgievg1, on Flickr

Влязохме в 'нашата' къщичка, където температурата бе 7С, и продължаваше да се покачва (тук вече е 9С)
ИзображениеDSC01612 by georgievg1, on Flickr
Няколко думи за 'вилата':
Първия етаж представлява сложени един до друг 20" контейнер и каросерия на някаква северна военна машина...
Повдигнати са от земята на бетонирани варели от масло - за да може снега спокойно да преминава отдолу... По този начин не трупало преспи според тамошните...
За удобство на контейнера бе заварена и корабна врата:
ИзображениеDSC01629 by georgievg1, on Flickr
Тези помещения се ползваха за гараж/склад... Паркирани вътре бяха АТВ, моторна шейна, двигатели за лодка, шейни (за дърпане от моторната шейна) и т.н....

Втория етаж бе едно помещение, в което се влизаше през пода през стръмна 'корабна' стълба...
Помещението бе дървено, но добре направено - с ламинат, щори на прозорците... Хубава гледка към езерото ..
И МНОГО яка печка... Печката вдигна температурата в голямата стая (по площ - колкото два 20" контейнера) за около 10 минути с над 20 градуса..
Жените се захванаха да правят уха от сьомга:
ИзображениеDSC01617 by georgievg1, on Flickr

Ние разпалихме едно сгъваемо барбекю и подхванахме шашликите, и още няколко сьомги разбира се:
ИзображениеDSC01623 by georgievg1, on Flickr

Шейната на фона е с интересни плазове - правени са саморъчно от някаква пластмасова много здрава тръба...

Седнахме, похапнахме, подкрепихме се и решихме, че е време да поплаваме ('капитана' бе трезв)..

Проверихме спасителното оборудване:
Изображение20150705_130252 by georgievg1, on Flickr

И подготвихме парахода за плаване:
ИзображениеDSC01633 by georgievg1, on Flickr

Разбира се хвърлихме вътре няколко спасителни ризи, колкото и безсмислено да изглежда това действие в момента...

Отплавахме, а част от жените останаха да довършат приготовленията за втората част от хапката, като ни проводиха махайки все едно отиваме на дълъг подводен поход:
ИзображениеDSCN4027 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#45 Непрочетено мнение от slowtraveler » 29 юли 2015 15:18

Малко след отплаването настана гузна тишина...
Която бе разбрана правилно, като незнайно откъде се появиха онези вълшебни кожени цилиндърчета :)
ИзображениеDSCN4037 by georgievg1, on Flickr

Водката е Тельняшка - хубава водка... Така се казват синьо-белите военноморски потници...
На бутилката долу е гравирано : Крепче только дружба!

Реших, че е прекалено детски да замезвам със сникерс, та затова приложих друга методика - след изпиване на водката топваш чашката в езерото и замезваш с езерна вода :lol:

Така достигнахме до другия бряг, където е полу-тундра...
ИзображениеDSCN4055 by georgievg1, on Flickr

Красота... Брезите - ниски като храсти...
Гледахме, разхождахме се, поогледахме се за гъби - за съжаление нямаше...
Като няма гъби, довършихме бутилката...
Стана въпрос за гъбите - в тази част на Русия са големи маниаци на тема гъби - събират, ядат, правят хайвер от гъби и т.н...
Оказа се, че в тази част на света не са чували за отровни гъби - всички са ядливи...
Така се поразходихме из дивото, след което се качихме обратно на 'яхатата' и се върнахме да продължим с банкета...
При швартовката някои започнаха да дават признаци на умора :)
ИзображениеDSCN4064 by georgievg1, on Flickr

Но шашликите ги посъбудиха
ИзображениеDSC01639 by georgievg1, on Flickr

Похапнахме доволно, довършихме още някоя друга бутилка водка и с един юнак, с който сме влизали в морето зимата, ама излизайки от горещия басейн на Св.Св. Константин и Елена до Варна (Дружба), решихме, че е време да се поразхладим.
Бях си взел банския, но докато си пийвах от езерото видях каква е температурата на водата, и реших, че заедно с банския все пак съм си взел и разсъдъка...
Та затова само навих крачолите под палещото северно слънце (дъжда, който ни валя на лодката бе спрял)...
ИзображениеDSC01645 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSC01649 by georgievg1, on Flickr
Разбира се приятеля е свикнал с такива условия, и реши, че водката тъкмо го е загряла и е време да поизтрезнее...
Направихме една задружна снимка:
ИзображениеDSC01666 by georgievg1, on Flickr

След което приятеля отиде да си поплува!
ИзображениеDSC01671 by georgievg1, on Flickr
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”