Висока скорост?

За втората "жена" - колата и всичко свързано с нея.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
fanti55
Напреднал
Напреднал
Мнения: 370
Регистриран: 05 юли 2013 12:53
Skype: vanio_95
МПС: Chevrolet Tacuma 1.6/16v/SX
От: Разград
Име: Иван Иванов

Re: Висока скорост?

#16 Непрочетено мнение от fanti55 » 16 апр 2015 19:03

Митак,треперят не ами подскачат направо... :D
Изображение

"Карай умно,стигни жив!" Карай бързо,стигни пръв! :nod:
Седя и си мисля, седя и си мисля.... По едно време усещам, че само си седя...

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Висока скорост?

#17 Непрочетено мнение от dsuzunov » 16 апр 2015 19:45

Не мога с думи да ви убеждавам да карате със съобразена скорост.
Точно със съобразена, защото понякога и 5км/ч. може да се окаже фатална. Пример - прегазеното дете в Стара Загора.
Мога да кача тук снимки от някои мои катастрофи, но ще ме уволнят за това и предпочитам да не го правя. За 25 години работа като експерт-криминалист, през обектива ми е минало едно средно голямо селско гробище. 15% от тези трупове са от катастрофи. А 100% от тях са причинени заради несъобразена скорост, която е в резултат на други фактори. Дали под въздействието на алкохола, дали от адреналина от високата скорост, дали от хулиганския манталитет на пътя - резултатът е все един и същ.
И аз, понякога се улавям, че стъпвам с петата на газта, а защо го правя - нямам отговор. Интересното е, че при два тунела в Пловдив, в правия тунел под Стария град ме е страх винаги, когато минавам през него. Хем е прав и къс. А в другия, под Централна поща, който е с две криви, натискам като ненормален и много често шпоря с над 90км/ч. Не съм на 25 години, карам 52-та, но нямам разумно обяснение за себе си, защо го правя. Ако недай си Боже, някой ме засече в такъв момент, със сигурност ще катастрофирам, при това със много сериозни последици.
За това, нека всеки, тръгнал на някъде, да стига така, както би искал да пристигне. Може и по-късно, но да пристигне.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Висока скорост?

#18 Непрочетено мнение от slowtraveler » 16 апр 2015 22:58

Абе гадна работа е скоростта - Митака е прав... Винаги има риск...
От известно време се абонирах за два ежедневни канала на руснаците...
Виждаш, че при някои ситуации нямаш вярно решение - аварията е неизбежна дори и да си идеален водач...
Относно луксозните автомобили - доста подвеждащо е спокойствието...
Пробвайте на някой удобен празен участък на магистралата да спрете - пресметнете къде очаквате да спрете при аварийно спиране и пробвайте да го направите - ще разберете какво имам предвид :lol:
На мен ми се е налагало да го правя от около 160-170км/ч при сух чист асфалт (много тежка катастрофа след завой по магистралата)... Чувството е изключително неприятно - уж спирачката е забита в пода, а метрите летят докато скоростта не намалява както искаш...
Но понякога наистина си намираш оправдания/доводи да караш бързо...
Днес например един 'умник' така си планира времето, че за да успее да хване самолета трябваше да 'пързалям' джипа по завоите (все едно пързаляш автобус)...
Като погледнах логовете - 30км за 25 минути, в които влиза оформяне от полицейски служител (на гише), влизане в града откъм Бургас до центъра (в момента Варна е почти блокирана), след което излязох в посока летище...
Видеото не смятам да го качвам, че там има параметри, които не са за пред хората :?::
А като погледнеш логично - за 300 евро (колкото струва билета) дали си заслужаваше екшъна и риска? Едва ли..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Висока скорост?

#19 Непрочетено мнение от dsuzunov » 16 апр 2015 23:12

Преди две години бях на една катастрофа на шосето Пловдив-Карлово, точно с/у летището на Граф Игнатиево. БМВ се блъска странично в дърво, като страничното плъзгане е поне 50 метра, според следите върху асфалта и банкета. Удара е бил такъв, че купето се разполовява точно зад предните седалки. Представете си каква е била скоростта, преди да почне страничното плъзгане, което я е намалило до около 95-105км/ч. в момента на удара в дървото, според тройната автотехническа експертиза. Чух мнения за скорост около 160-170км/ч. Тялото на водача беше разчленено през кръста. Сух, равен и прав участък с изключително натоварен трафик през деня. Късмет, че нямаше други пострадали.
Сега са сложили паметна плоча с надпис: "...Както живя, така и си отиде - на скорост....".
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Висока скорост?

#20 Непрочетено мнение от ogi » 16 апр 2015 23:18

Всеки си намира различни оправдания. Рискът е позован от личната нужда от адреналин и не се гаси достатъчно с възраст и улегналост, да кажем че единствената разлика е премерения риск, който става все по-балансиран с годините (не само на "шоферлък") и за това уважавам това, което съм виждал в белите страни - мощни и скъпи автомобили, карани от мъже на средна възраст нагоре, съответно компактни и градски модели от младежи. Уви, у нас тенденцията е точно наобратно, напълно съответно с бавноразвиващите се страни. Знаете имам доста глобален поглед по света... Мнението на Узунов е доста показателно.

Мощната кола сякаш притегля педала на газта към десния крак, за да се насладим на потъването в седалката и чувството с кръвта, а скоростта дава вътрешна утеха как при 200+ се чува само глухо свистене на 2-тонния звяр, но реалността на физичните сили е все една и съща и трябва съвест и опит, за да прецени кога и къде.

Германците и американците също си купуват 200-300 коньови коли и нагоре, но очевидно има къде да ги използват, но по-важното е при какви условия. С 2 думи - умната и постоянно с мисълта, че никой не е застрахован от независещи обстоятелства...

П.П. не обичам тая марка БМВ по 2 причини:
- едната е високата смъртност на шофьорите - всички купуващи тая марка са с единствената мисъл за тарикатското поведение на автомобил с мощ към заден мост, но масата такива коли в БГ са стари Е36, Е39 и подобни гробници, без достатъчно системи за сигурност и достатъчно нестабилност в пътното поведение
- изключително назадничавата мисъл за ергономичност в интериора и мениджмънта на моторите за съответните на други премиум марки, лягайки на идеята за перката в емблемата - традиции и изпитана надеждност
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
fanti55
Напреднал
Напреднал
Мнения: 370
Регистриран: 05 юли 2013 12:53
Skype: vanio_95
МПС: Chevrolet Tacuma 1.6/16v/SX
От: Разград
Име: Иван Иванов

Re: Висока скорост?

#21 Непрочетено мнение от fanti55 » 17 апр 2015 07:55

Митак,след това което видях написано от теб се изплаших!!! Жоро,явно си имал доста тежка катастрофа за която не искам да чуя понеже всичко се изживява на ново... Колеги,важното е,че след такива случки сме живи. И аз изживях тежка катастрофа в която не искам да кажа какво видях. :(
Изображение

"Карай умно,стигни жив!" Карай бързо,стигни пръв! :nod:
Седя и си мисля, седя и си мисля.... По едно време усещам, че само си седя...

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Висока скорост?

#22 Непрочетено мнение от slowtraveler » 17 апр 2015 16:22

fanti55 написа:...Жоро,явно си имал доста тежка катастрофа за която не искам да чуя понеже всичко се изживява на ново...
Не, за щастие не съм попадал в никаква катастрофа... Пу пу пу....
Но около мен са ставали, а и съм избягвал катастрофи на милиметър....
Най-близко съм бил до катастрофа на този завой: https://www.google.bg/maps/@43.18473,27 ... !2e0?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Бях понастъпил маздата, а този път ми е идеално познат (на ден се случва да го премина над 5 пъти във всяка посока)... В тази посока с маздата се минаваше безпроблемно с 90км/ч (в обратна - 110км/ч), но е малко коварен - треакторията трябва да е точно изчислена, защото има промяна на наклона и може да те изхвърли . На 30-40м от това място загинаха 4 младежи - вижда се паметника, който бе разрушаван няколко пъти от изхвърчали автомобили. Днес видях нови следи, които с малко се разминават с паметника и са изпочупили храсталаците зад канавката...
Та влизам в този завой със стандартната си скорост и там, където се вижда автомобила виждам някакво превозно средство (дори не видях какво е - мотокултиватор или каруца).
В следващия момент виждам един тир в моето платно.... Маздата спря аварийно без да се замисли - запази треакторията. Спрях на около 1.5 метра от муцуната на ТИР-а, който също спря (нямаше къде да ходи)...
Навярно клипа щеше да стане хит в мрежата, ама нямах камера тогава :lol:
И както се казва - важното е да си направиш изводите - видиш ли в завой бавнодвижещо се насреща МПС веднага намали скоростта - може някой бързак да го изпреварва...

След толкова години си го спомням ясно....

Е, близо до катастрофа може да се сметне когато нощем на празен булевард изпреварвам Москвич. Стигам до светофар където в двете ленти пред мен има спрени по един автомобил. Спирам чинно и след 10 секунди виждам как Москвича си е избрал съседната лента и отнася без никакъв спирачен път микробуса, който чакаше там на червено - хвърли го оттатък кръстовището.....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
fanti55
Напреднал
Напреднал
Мнения: 370
Регистриран: 05 юли 2013 12:53
Skype: vanio_95
МПС: Chevrolet Tacuma 1.6/16v/SX
От: Разград
Име: Иван Иванов

Re: Висока скорост?

#23 Непрочетено мнение от fanti55 » 17 апр 2015 17:39

Жоро,аз в понеделник се видях живота на лента а и семейството бяхме всички в колата. На прав път по който карам от 27 години,пътя е на надолнище а след това завой на ляво и голям баир. В завоя винаги си влизам със около 110км/ч ,но този път баш на там имаше спряна напреки каруца и аз скочих на спирачката с двата крака!!! Такумата закова на място и изобщо не приплъзна... А за капак от гората излезе черен манго и ми вика ти нормален ли си,след което от моя страна имаше слизане от колата и крещене. :punch:

П.П. не мога да ти покажа мястото на картата с линк понеже не съм много на ти с тези неща...
Участъка е след село Мокрен в посока от Сливен за Котел през петолъчката.
Изображение

"Карай умно,стигни жив!" Карай бързо,стигни пръв! :nod:
Седя и си мисля, седя и си мисля.... По едно време усещам, че само си седя...

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Висока скорост?

#24 Непрочетено мнение от dsuzunov » 17 апр 2015 19:10

Цигойнера здрав ли е още?
Изображение

Потребителски аватар
fanti55
Напреднал
Напреднал
Мнения: 370
Регистриран: 05 юли 2013 12:53
Skype: vanio_95
МПС: Chevrolet Tacuma 1.6/16v/SX
От: Разград
Име: Иван Иванов

Re: Висока скорост?

#25 Непрочетено мнение от fanti55 » 17 апр 2015 20:56

:D Размина се само с уплаха... Кой знае колко мангала щяха да се домъкнат от гората.
Изображение

"Карай умно,стигни жив!" Карай бързо,стигни пръв! :nod:
Седя и си мисля, седя и си мисля.... По едно време усещам, че само си седя...

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Висока скорост?

#26 Непрочетено мнение от stinbg » 19 апр 2015 18:18

Аз пък мисля като колегата по въпроса за "несъобразената скорост":

http://www.capital.bg/blogove/pisma/200 ... udata_kat/" onclick="window.open(this.href);return false;
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Висока скорост?

#27 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 апр 2015 09:53

Вчера един Лексъс бе решил да се пробва колко му върви аФтомобила :lol:
Типичната ситуация - на темпомат го настигам по магистралата, и в един момент ми се насълзяват очите от миризма на силно настъпан мощен бензинов автомобил (май трябва да си сложа филтър с активен въглен)...
Реших да го видя как върви... По баира добре ускори.. И горе по едно време гледам, че съм достигнал максималната скорост по каталог (по GPS - 202км/ч)...
Та пробвахме се и двамата, след което и двамата намалихме до нормална скорост... След няколко километра Лексъса намали още (което за него бе нормалната му скорост) и аз спокойно си продължих напред...
Имам клипче, ама няма да го пускам, че би могло да подтикне хората към неразумно шофиране...

Тъй-като бях пуснал цифровия си скоростомер, останах с впечатление, че скоростомера си прави някаква корекция и през GPS - грешката му винаги е 2км/ч, без значение от скоростта и дали съм с летните или зимните гуми (леко различаващ се диаметър)..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Висока скорост?

#28 Непрочетено мнение от ogi » 24 апр 2015 11:02

Аз обикновено го правя в обратната ситуация - когато някой ме настигне и се размига, а пред мен има кола, или подобна несправедлива провокация. После по възможност сгазвам газта и често ми се е случвало да връча бинокъл на бързащия.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Висока скорост?

#29 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 апр 2015 13:39

Ами в случая аз настъпах основно защото започнаха да ми насичат движението по-бавно движещи се МПС (темпомата бе настроен на 140км/ч)...
Виждайки, че Лексъса ги изпреварва, но при увеличена дистанция между мен и него, в участък от километър ме засякоха, влизайки между нас поне 2-3 бавнодвижещи се автомобила, които в баир нагоре ме принуждаваха да слизам под 120км/ч защото изпреварват бавно и не си правят зор (или пък не могат) да ускорят и да приключат изпреварването нормално без да пречат на нормално (по правилата) движещите се автомобили...
В момента в който вдигнах темпото, нещата се нормализираха...
След това си върнах нормалното темпо и не е имало проблеми - вече нямаше 'тълпа' по пътя....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Висока скорост?

#30 Непрочетено мнение от stinbg » 25 апр 2015 12:24

slowtraveler написа:И горе по едно време гледам, че съм достигнал максималната скорост по каталог (по GPS - 202км/ч)...
Жоро, да не би да искаш да кажеш, че това кубче върви с над 200 км/ч :ches: , тия от Jeep някак са заобиколили физичните закони или са монтирали повече коне от обещаните :lol: .
За съжаление БГ обстановката откъм "магистрали" и култура на шофиране не предразполага към скорости надвишаващи 150-160 км. просто защото никой не се съобразява кога да влезе в лентата за изпреварване, а от друга страна си имаме само една такава. Мен лично ме дразнят не тези дето карат бързо, а тези дето карат бавно, защото именно заради тях са всички тези изпреварвания. В крайна сметка не може ТИР-овете да карат с 90-100, а някви автомобили със 60-80 км/ч. особено пък разни "наточени" като видя дето харчат явно повече от възможностите на собственикът и се движат колкото да не заспят и само от време на време показват "мускули" в повечето случаи в града за да бъдат забелязани.
Вторият проблем е колко време ще прекараме във въздуха след невидимия подскок заложен в дизайна на пътното платно или за колко метра ще успеем да намалим преди да влезем с "разумна" скорост в изкопа насред платното.
На трето място идват гореспоменатите шушумиги, притаили дъх в храстите зад поредното безсмислено ограничение, подканящо ни да намалим на 60 от 140 ... Е как да не се гордееш, че си българин и да не си купиш нова, хубава кола? Друго си е чувството да се прибереш от работа и да обикаляш 15 мин за паркоместо, което ще е в градинка или поне на бордюр, просто защото някви малоумници са построили 10 пъти повече апартаменти отколкото гаражи и парко-места. После тръгваш за работа и виждаш, че услужлив съсед я е надрал с пиронче без да пропусне елемент, щото примерно си му паркирал на местото?! Незаменимо е чувството да си платиш високия данък, щото ти е нова колата и не е толкова екологична като старите бараки, потеглящи в кълбета дим. Да не забравяме и винетката, която осигурява незабравимото междуградско пътуване сред кръпки и дупки и не на последно място застраховките - ГО и каско (последната силно препоръчителна, особено за някои модели). Като кажа каско и неминуемо се сещам как по новините регулярно съобщават за някой с 20 висящи дела за кражби на автомобили, който естествено продължава да краде. То е цяло чудо някой да го хванат че краде при условие, че никой не го интересува (освен собствениците разбира се), но явно става въпрос за най-некадърните сред авто-крадците.
Life's a journey, not a destination

Отговори

Върни се в “Общ форум за автомобилният свят”