Зумер (камбанка) за забравени светлини

Боя, лак, ламарини, стъкла. Салон, стелки, чистачки. Препарати за почистване, методи за освежаване, проблеми.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Зумер (камбанка) за забравени светлини

#16 Непрочетено мнение от Izparitel » 27 сеп 2008 21:05

dsuzunov написа: Учудваш ме.Някак си,не се връзва да имаш задълбочени познания за автомобила,а в същото време да имаш менте инструменти.
Далеч съм от мисълта, че имам задълбочени познания за автомобилите. Когато ти откраднат инструмента трудно се възстановява - дори и финансово. Та навремето взех менте глухи ключове защото бяха безбожно евтини и ми свършиха работата за която ми трябваха, а сега лека-полека възстановявам това-онова.

Със сигурност планката не е алуминиева. Желязна или стоманена е. Предвидена е да носи яко усилие, защото е дебела, профилирана и оребрена. Не е екран - тогава щеше да е тънка и да обхваща плътно това, което трябва да се екранира.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Зумер (камбанка) за забравени светлини

#17 Непрочетено мнение от ogi » 28 сеп 2008 20:36

Доста избягахме от темата...
Тази планка ми се видя интересна и на мен - моята Нубира е 11/98-ма и няма такова чудо.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Зумер (камбанка) за забравени светлини

#18 Непрочетено мнение от Izparitel » 28 сеп 2008 21:12

Долу-горе сме в темата - целта е достъпа до зумера.
А иначе моята е произведена по WIN през 97 год, някъде по средата /не помня точно/.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Зумер (камбанка) за забравени светлини

#19 Непрочетено мнение от Izparitel » 04 окт 2008 19:49

Най-накрая стигнах до модула с камбанката!
Сдобих се със заветния глух ключ и успях да демонтирам металната планка.
_Nubira planka.JPG
Държят я 4 болта с глава 12 мм. Планката се оказа алуминиева и явно е предвидена да служи и при челен удар, защото освен хващането с в двата края с по два болта има и две опори отпред, които контактуват с метална тръба под таблото.
За съжаление се получи един ефект, който много мразя - никакъв видим проблем, а след монтажа /за сега/камбаната работи, така, че не е ясно от какво е било. При разклащане - няма ефект, така, че за сега няма да слагам металната планка за по-лесен достъп като замлъкне пак.
_Nubira zumer .JPG
Самата платка не е нещо особено, но ако човек и разбира, така, че ако се окаже тя, ще се сменяме.

Имам един въпрос - дали и при другите колеги камбанката дрънчи нон-стоп, ако контактния ключ е вкаран при изгасен двигател, дори и на положение "радио".

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

Re: Зумер (камбанка) за забравени светлини

#20 Непрочетено мнение от Vesko1 » 04 окт 2008 20:00

Izparitel написа: ..дали и при другите колеги камбанката дрънчи нон-стоп, ако контактния ключ е вкаран при изгасен двигател, дори и на положение "радио".
При мен дрънчи само когато отворя вратата а ключа е в стартера.И когато съм без колан и давам на контакт за палене.И ако не съм загасил фаровете разбира се.Но аз съм с Нубира 2 при 1 може да е по различно.
Иначе когато е включено радиото и ключа е в ключалката не издава звук.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Зумер (камбанка) за забравени светлини

#21 Непрочетено мнение от Izparitel » 04 окт 2008 20:17

Дрънченето, ако двигателя не е запален и ключа е вътре обезмисля положението "радио", но това не е проблем - вързах радиото да не зависи от ключа. Остава утре да видя, дали ако запаля без колан ще се усети да се обади. :)

Сега вече, като отворя вратата при включени фарове в купето настава лудница, защото са задейства и зумера дето го бях сложил допълнително заради неработещата камбанария.

Потребителски аватар
sasho
Свръх-активен
Свръх-активен
Мнения: 1272
Регистриран: 29 фев 2008 19:17
МПС: Nubira 1.6
От: София

Re: Зумер (камбанка) за забравени светлини

#22 Непрочетено мнение от sasho » 07 окт 2008 23:02

Vesko1 написа:
Izparitel написа: ..дали и при другите колеги камбанката дрънчи нон-стоп, ако контактния ключ е вкаран при изгасен двигател, дори и на положение "радио".
При мен дрънчи само когато отворя вратата а ключа е в стартера.И когато съм без колан и давам на контакт за палене.И ако не съм загасил фаровете разбира се.Но аз съм с Нубира 2 при 1 може да е по различно.
Иначе когато е включено радиото и ключа е в ключалката не издава звук.
Същата работа е и при 1-цата,тва дрънкане може да ти съсипе здравето,за щяло и нещяло дрънка :D

virtual
Минаващ
Минаващ
Мнения: 2
Регистриран: 17 ное 2008 21:14
МПС: Racer
От: Sofia

Re: Зумер (камбанка) за забравени светлини

#23 Непрочетено мнение от virtual » 02 дек 2008 22:38

Здравейте, въпроса ми е малко встрани от темата, но пак е със зумера - затова направо тук. Взех един зумер, който е за Нубира, с цел да го приспособя към моята кола, която притежаваше гадно бръмчащ зумер, на който на няколко пъти бях на косъм да му изтръгна жиците... :devil: но на въпроса - този зумер обаче има 7 извода! Аз имам 2 от стария :) Изводите на този зумер са наименувани по следния начин: DOOR, GND, LIGHT, LAMP, IGN, SB, KEY. Където SB трябва да е Seat belt. И въпроса е в каква последователност да свържа + и земя за да го накарам да звъни? Използвайки схемата, която съм прикачил тук (дано послужи като допълнително инфо към темата) пробвах да закача - към GND и произволно (SB или door contact) и един + към KEY. Не стана, пробвах и доста други комбинации, но нещо не ми вързва. Дано някой може да даде едно рамо по въпроса ;)

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Зумер (камбанка) за забравени светлини

#24 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 дек 2008 16:54

Пробвал ли си следното:
4,5 - маса
2,6 - +
И да пробваш вариантите изключване на 4 и 2 (всички варианти).
Зумера би трябвало да ти пищи при оставени светлини и изкаран ключ или оставен ключ и отворена шофьорска врата...
Ако стане този вариант, ще видим къде да навържем останалите...

П.С. от схемата се вижда, че това не е само зумера, а е и логическия блок за управление на зумера...
Ако въпроса е само пищялката - можеш да я смениш с друг тип (или да си сложиш мелодичен звънец 12В ) :DD
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

virtual
Минаващ
Минаващ
Мнения: 2
Регистриран: 17 ное 2008 21:14
МПС: Racer
От: Sofia

Re: Зумер (камбанка) за забравени светлини

#25 Непрочетено мнение от virtual » 03 дек 2008 20:08

slowtraveler написа:Пробвал ли си следното:
4,5 - маса
2,6 - +
И да пробваш вариантите изключване на 4 и 2 (всички варианти).
Зумера би трябвало да ти пищи при оставени светлини и изкаран ключ или оставен ключ и отворена шофьорска врата...
Ако стане този вариант, ще видим къде да навържем останалите...

П.С. от схемата се вижда, че това не е само зумера, а е и логическия блок за управление на зумера...
Ако въпроса е само пищялката - можеш да я смениш с друг тип (или да си сложиш мелодичен звънец 12В ) :DD
Добра поправка, това не е същински зумер. Под металния капак това, за което се говори в темата нагоре е контролен блок + пищялка (дребно говорителче).
Справих се с проблема, но той се оказа не в, това че не съм опитал правилната комбинация, ами понеже GND извода на този блок е размърдал спойката. Запоих направо едни жички за изводи и воала!
Иначе аз успях да го свържа по следният начин:
към минуса: GND и SB/Door(по избор)
към плюса: Lamp
от прикачената схема тези изводи съответсват на :
към минуса: 1 и 5
към плюса: 2 (май...)
slowtraveler, благодаря за помощта! Дано съм полезен и на някой занапред (mp)

Отговори

Върни се в “Екстериор, Интериор, Аксесоари”