Лични фотографии

Забавни снимки, интересни разкази, вицове, трикове и всичко свързано с доброто настроение.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Лични фотографии

#1 Непрочетено мнение от ogi » 12 юни 2014 22:12

Понеже се коментира в друга тема избор на фотоапарат, предлагам тук, който желае, да публикува свои опити, постижения, или експерименти, свободен е и коментар към снимките с предложения, въпроси и препоръки.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Лични фотографии

#2 Непрочетено мнение от ogi » 12 юни 2014 22:19

И да дам старт с бурите над София от последните дни:
Снощната:
Изображение
Изображение
Изображение

...и от 6-ти Юни:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Лични фотографии

#3 Непрочетено мнение от stinbg » 16 юни 2014 19:17

Отлични, това на 30 или 60 секунди го прави? Ако кажеш и че сапунерката е главния герой, минаваме всички на Канон. Всъщност аз минах на Канон ЕОС М и малко се разочаровах - сигурно защото това е най-ниския клас ДСЛР на фирмата, но за вечерни снимки определено имах по-големи очаквания. Мисля че към снимката трябва да се добавя и модела фотоапарат.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Лични фотографии

#4 Непрочетено мнение от ogi » 16 юни 2014 20:33

Canon EOS 650D, с китовия 18-135мм STM

горните снимки са:
18-22mm
ISO 100
Дневните с F22, 1-4 sec
Нощните с F4 30 sec

Изображение
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Лични фотографии

#5 Непрочетено мнение от ogi » 16 юни 2014 20:56

Ето и от другите обективи:

Последната придобивка - fish-eye 8mm/ F3.5, твърд, механичен, нискобюджетен Vivitar в общи линии. Взел съм го за 360-панорами и общ план предимно.
Тия са с малко кроп, иначе за APC-матричката е 178 градуса:

Изображение
Изображение
Изображение

Не е кой знае какво, но 8мм са си много необходими понякога, за сравнение последната снимка с китака на 18мм (без кроп) изглежда така:

Изображение
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Лични фотографии

#6 Непрочетено мнение от ogi » 16 юни 2014 20:59

Canon FD 50мм, 1:1.4мм , с преработен байонет за EF, без никаква електроника, твърд механичен японски обектив (спечелих го на търг от някакъв японец в ибей, за портрети - 30-годишен обектив за лентов фотоапарат!

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Тези 3-мата ми стигат като начало, не че не искам още обективи, ама вече снаряжението и тежестите са сериозни и все по-рядко правя снимки... Не е като бях със сапунерките. Които са ми приятели във фейсбука имат възможност да виждат от време на време албумчета :)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Лични фотографии

#7 Непрочетено мнение от stinbg » 16 юни 2014 21:12

Пропуснал съм новия ти Канон - забелязах го после в друга тема. Всъщност това май е същата матрица като М версията, но фокуса на М е толкова бавен и разочароващ, че трябваше да го ползвам известно време преди да се убедя ( те хората пишеха по разни форуми ама аз все си мислех, че не може да е толкова зле - оказа се че може). Успокоява ме само размера - почти като на сапунерка.
Ееее много вдигна летвата ....
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Лични фотографии

#8 Непрочетено мнение от ogi » 16 юни 2014 21:39

Ами аз толкова упражнения до последно със сапунерки, че като го хванах тялото и всичко ми беше ясно кое как става. :) Половината от последните ми снимки (даже повече) са на изцяло ръчните обективи, така че това с фокуса не ме интересува, макар че STM-a е свръх-бърз (всъщност фокуса ти и скоростта му са ти в обектива, какво имаше предвид?)!
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Лични фотографии

#9 Непрочетено мнение от stinbg » 17 юни 2014 22:50

Ами и с двата обектива фокуса е супер бавен, докато се настройва подминава в двете посоки точния фокус и се колебае доста. Свалих последния фърмуеър и не усетих съществена разлика въпреки че пишеше, че са го били оправили проблема с фокуса. Същинската драма е на видео - там фокуса е трагичен, както и ако е слаба светлината, общо взето сапунерка с толкова ужасно видео не съм имал. И двата обектива EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM и EF-M 22mm f/2.0 pancake са бавни. Ясно е че статичните снимки са ОК ама при мен идеята за хубав апарат беше заради малкия, за съжаление за момента се разминават - фокуса е една идея по-бавен от него :( .
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Лични фотографии

#10 Непрочетено мнение от ogi » 25 юни 2014 00:55

Аз ти казах, че снимам с ръчни обективи основно, особено 50-ката е толкова остър, че по 2-3 минути се глася.

Хубавите снимки се правят с въображение и търпение. Останалите може и с телефон...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Лични фотографии

#11 Непрочетено мнение от ogi » 22 ное 2015 23:15

От бурите днес:
8 мм
Изображение

18мм
Изображение

135мм
Изображение

От задния балкон:
Изображение
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Лични фотографии

#12 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 ное 2015 21:18

Айде малко 'отчет' от уикенда с новия фотоапарат :lol:
Осветлението бе меко казано отвратително :lol:
Снимките са както са излезли от фотоапарата ...
При първата снимка е ползвана функцията 'селекция на зелен цвят (всичко останало е ч/б)...
И 'портрета' е кропнат от по-голяма снимка...

Клисурски манастир. (снимка срещу слънцето) :lol:
Изображение

Към КОМ:
Изображение

Берковица от 'птичи поглед'
Изображение

Явно това е челото на фронта :
Изображение

Айде и един 'портрет' :lol:
Изображение
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Лични фотографии

#13 Непрочетено мнение от ogi » 25 ное 2015 18:11

Сякаш намирам някаква разлика от предишните ти фотографии с другото Сони. :lol: :y:
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Лични фотографии

#14 Непрочетено мнение от slowtraveler » 25 ное 2015 19:46

Почвам да се заглеждам :) Ей сега като ударих едно 'ново' вино и видях, че доста ми е избягал хоризонта на някои от снимките :lol:
Ама ще се поправим де...
Сега се чудя дали да взема CPL....
И ще бъда благодарен за съвети за снимки при ярко осветление / ярко слънце / плаж :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Лични фотографии

#15 Непрочетено мнение от ogi » 26 ное 2015 20:06

Естествено е да се нахвърлиш на аксесоарите, винаги всички по един и същи път минават... То не бе макро екстеншъни, лупи, филтри, грипове, бла-бла... Всичко разкарах и си оставих най-полезните обективи и при излизане и от тях сортирам какво да взема. Въпреки приказките ми знам, че няма да се спреш, но съм длъжен да си кажа :) CPL и неутрален - ND като цяло са най-ползваните филтри. Мен ме мързи да ги търся, вадя, навивам и махам постоянно, заедно със сенници и т.н., за това наблягам на постобработката и ако динамиката е твърде голяма, правя няколко бекъп кадъра с различна експонация и сглобявам HDR, за да махна прегорялото, или да покажа тъмното. Първото не може да се оправи, второто ако се снима на RAW (или ARW на сонито), може да се извадят липсващи градации.

Хоризонта - грам да не ти пука, това е най-лесното нещо за оправяне. При малките мм имаш естествено асферично изкривяване на повечето обективи, което затруднява преценката за реалния хоризонт, примерно веднъж снимах пейзаж със залив, който е нормално извит, растенията по краищата и сградите съответно също изкривени от лещите. Дооправям си снимката като хоризонт и завъртам някой градус в едната посока. На другия ден я гледам и пак коригирам хоризонта в обратната посока. На третия ден пак гледам - абе пак криво... :lol: Накрая си избрах една мачта в центъра на кадъра като отправен вертикал, после пак ми изглеждаше накриво, ама това бе реалността... Като снимам с ел. визьор, винаги ми е пуснат "грид", за по-лесно.

Иначе за асферичното изкривяване - можеш да коригираш, или не, според вкуса ти, съдържанието на снимката и т.н. Пример:

Изображение
Изображение

Това е една и съща снимка, в този случай композицията и изкривяването ми допадат и се спрях на "реалното" нереално и криво изображение (първото) :)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Отговори

Върни се в “Забава”