Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

Забавни снимки, интересни разкази, вицове, трикове и всичко свързано с доброто настроение.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#46 Непрочетено мнение от stinbg » 09 дек 2012 13:07

Пикселите може да са същите на МВ, което си е "пълнеж" за достигане на мегабайтите - видно е обаче с просто око, че снимка с високо ISO равна на мегабайти с тази с ниско съвсем не изглежда по същия начин. За цифровата фотография не знам какво се ползва за "пълнеж" за достигане на мегабайтите за съответната резолюция, но във филмовата фотография високото ISO се постига с обединяване на няколко пиксела в един (явно правилно съм разбрал фотографа след справка с "мрежата"). Така или иначе и във филмовата и в цифровата фотография ефекта е един и същ - много пиксели, а качеството го няма.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#47 Непрочетено мнение от Izparitel » 09 дек 2012 14:11

Изображение При високо ISO усилването е по-голямо, но съотношението сигнал/шум е лошо, апарата се опитва от малко светлина да извлече изображение. Снимката не изглежда като при ниско ИСО и е ошумена. Прилагат се методи за подтискане на шума, но и те в някаква степен деформират изображението и качеството му не може да бъде върхово.
При лентовите апарати високото ISO/ASA/DIN позволяваше да се заснемат по-тъмни сцени и с обективи с по-малка светлосила или да се снима с по-затворена бленда за постигане на по-широки граници на рязкост, но изображението ставаше по-зърнисто, което пък не позволяваше да се правят големи увеличения. При ниско ISO лентовите филми осигуряваха по-ниска зърнистост и възможност за по-големи увеличения.
Сега при някои цифрови ISO може да се променя което пък дава по-голяма свобода на този, който знае какво прави.
Ако обектива е калпав последващата обработка или корекции при самото заснемане не са в състояние да възстановят изгубеното в оптиката качество.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#48 Непрочетено мнение от ogi » 09 дек 2012 14:29

Едно от преимуществата на канон (дори сапунерките) е, че може да се префлашва фърмуера и да се отключват многобройни допълнителни опции, примерно на сегашното ми SX230 съм му включил RAW. При RAW снимка обаче се изключват и корекциите на геометрията и компенсацията на затъмняване в ъглите. Нямате идея на какво прилича RAW, снимано от сапунерка може да се уплашите :lol: До постигането на крайно положение на снимката, в апаратчетата се извършват многобройни корекции, хубаво е колкото може от тях да се поотрежат и да се направят на ръка, аз лично много се дразня машина да решава вместо мен :)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#49 Непрочетено мнение от miroki » 09 дек 2012 16:12

Могат да се променят:
f-блендата, като се зумне (приближи с вариото)
ISO, като се промени от наличните.
Но скоростта на затвора не (както спомена Изпарител).
Сменя се автоматично дори и при една и съща настройка, достатъчно е да завъртя леко апарата към по-светъл или тъмен обект и веднага на дисплея ми полазва новата скорост, до показанието на блендата f.
Времето днес е ужасно и се отказах от снимки навън.

Отначало имаше едно петънце на лещата и се зарадвах, че може да е от него, но след многократно чистене с кърпичка за очила, блесна (това го правих още вчера сутринта), но без промяна. ( докато пиша сега се сетих да погледна на стария апарат лещата, че не помня кога съм чистил, ами там имам пръстов отпечатък, така да се каже, но снима)

От това което прочетох, обектива ако е калпав, може ли да се смени?

Проблемът с ширикоъгълните, е че за да се избере обект трябва да приближи отрязвайки широкоъгълността точно. Което автоматично означава за моят апарат отваряне на блендата. Ако вместо да приближа пък от зума, се приближа самият аз със апарата, то в двата края снимката ще се изкриви (говоря за от по-близко).
Другият вариант е да пробвам с докрай отворена бленда ( зум x12,5) така скоростта на затвора трябва да е най-голяма, но пак зависи от осветеността, защото тя се избира автоматични, както написах.
След малко ще пробвам и това.Мисля от фокуса куца нещо. При супер макро снимката сякаш е добре. Видях детайлно как е изтъкана покривката на масата.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#50 Непрочетено мнение от ogi » 09 дек 2012 16:29

Снимай и си свиркай. Не можеш да очакваш да стане както искаш със сапунерка със свое мнение... Ако искаш компактна камера и хубави снимки, трябва да си купиш такава с ръчни настройки и що-годе прилични технически данни на обектива и матрицата, ако искаш да снимаш на тъмно с висока скорост на затвора и имаш много пари, или ще вадиш такива със снимки - DSLR. Трябва и малко запознаване с основните техники при правене на снимки, това помага повече, отколкото закупуването на скъп апарат.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#51 Непрочетено мнение от miroki » 09 дек 2012 19:45

:beer:
Смятам да си снимам и това е, но питах да не би да е дефектно нещо.
Искам просто като видя нещо за снимане да натисна едно копче и да го имам заснето.
Въпреки, че обичам и експериментите и хубавата техника.
Оцених си старата сапунерка след 7 години експлоатация :D
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

venci9306
Редовен
Редовен
Мнения: 168
Регистриран: 20 ное 2009 17:06
МПС: Kalos,Nubira3,Matiz2бр,Cruzе
От: Велико Търново
Име: Венци

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#52 Непрочетено мнение от venci9306 » 09 яну 2013 17:10

Колеги, днес и аз се сдобих с моята първа дигитална сапунерка а именно- Olympus stylus 9000. Ако изключим това че стабилизацията му е цифрова мисля че апаратчето е много добро. Ето му и характеристиките http://www.olympusamerica.com/cpg_secti ... =1449&fl=4" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#53 Непрочетено мнение от stinbg » 09 яну 2013 17:58

Честито колега, а от кой антиквариат го взе това изделие?
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#54 Непрочетено мнение от slowtraveler » 09 яну 2013 18:39

Че какво му е на изделието - 12М.... Нормална машинка.... Честито...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

emil nikov
Напреднал
Напреднал
Мнения: 417
Регистриран: 30 юли 2010 22:32
МПС: Daewoo Leganza
От: burgas
Име: emil nikov

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#55 Непрочетено мнение от emil nikov » 09 яну 2013 21:13

Честито на Венци.С кеф да си го ползуваш.Според мен си е много добър апарат.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#56 Непрочетено мнение от miroki » 09 яну 2013 21:59

Жалко, че не си от Варна щях да искам да го сравня.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#57 Непрочетено мнение от ogi » 09 яну 2013 22:13

Честито!
Всъщност определящо дали е хубаво едно нещо е цената му ;) Колкото повече съотношението възможности/разход е по-голямо - толкова е по-хубаво :) Както се казва шамар да е - аванта да е.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#58 Непрочетено мнение от miroki » 09 яну 2013 22:19

Да, като старият Olymus c-480 zoom, ако намеря ще си взема още един, сигурно сега е под 100 лева.
А прави божествени за тази цена снимки.
:D
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

venci9306
Редовен
Редовен
Мнения: 168
Регистриран: 20 ное 2009 17:06
МПС: Kalos,Nubira3,Matiz2бр,Cruzе
От: Велико Търново
Име: Венци

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#59 Непрочетено мнение от venci9306 » 10 яну 2013 00:15

Мерси колеги. Апарата наистина не е от най-новите, но пък снима добре. Взех го за 140 лв. от един интернет продавач на часовници и за сега изобщо не съжалявам. Най-много ми харесва това че предишния собственик много го е пазил- няма драскотина, няма ожулено. А специално за miroki обещавам да направя снимки на шевито и ровъра и да взема да ги кача, че като гледам в раздела kalos почти няма снимка с българска кола.

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#60 Непрочетено мнение от The Stig » 10 яну 2013 00:26

venci9306 написа:А специално за miroki обещавам да направя снимки на шевито и ровъра и да взема да ги кача, че като гледам в раздела kalos почти няма снимка с българска кола.
Офтопик:
Много добра идея :y:
Изображение

Отговори

Върни се в “Забава”