Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

Забавни снимки, интересни разкази, вицове, трикове и всичко свързано с доброто настроение.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#31 Непрочетено мнение от miroki » 08 дек 2012 19:50

Днес доста си поиграх с фотоапарата, и стигнах до заключението, че снимки на закрито ( за сега тествах само такива) със старият апарат Олимус Camedia C-480 zoom, стават по-хубави от новият Олимпус VR-360. От новият имат леко замазване, личи си и на снимката със кофата сафрид. Отначало си мислех, че съм трепнал нещо. А старият дори няма стабилизиране на образът.
Леко съм разочарован от апарата. Сменях всички настройки които се сетих, накрая го ресетнах.
Някой по-запознат и с възможност за проверка, може ли да сподели мнение за този апарат.
Както се казва всичко има само и снимки хубави да прави.
Стар апарат
Изображение
Нов апарат
Изображение
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#32 Непрочетено мнение от ogi » 08 дек 2012 20:05

Това е много субективен начин за определяне на снимане. Специализирани сайтове правят прецизни тестове и правят подробно ревю. Примерно аз събирам информация и уважавам данните от http://www.dpreview.com/
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#33 Непрочетено мнение от Izparitel » 08 дек 2012 20:16

Все-пак говорим за сравнително евтин апарат от нисък клас. От това което виждам стария е засилил тъмните тонове и цветността което сравнено с новия в случая се възприема като по-приятна снимка.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#34 Непрочетено мнение от miroki » 08 дек 2012 22:22

Направих серия от снимки с 2 та и на цветя и други, но всичките след зум се оказват по-контрастни и чисти на старият от колкото на новият. Единственото по-хубаво от новият е замъгляването и преливането на пикселите, все пак са повече и то уж доста. Реално не са толкова много (за конкретен обект на снимката)поради по-широкоъгълният обектив, който отдалечава
Понеже старият е 4 Mpx, намалих новият на 5 ( няма 4 ), е замазването е същото.
Не коментирам по-светло и по-тъмно, а замъглена снимка. Отделно от това намалих ISO на 200, колкото е близо е на старият, е снимката стана тъмна, но не и контрастна.
Всичко тръгна от това, че с бавното снимане на старият не мога да снимам рибите, купих новият и снимките са по-размазани дори и на удивително бързото серийно снимане.
За да се разбере за какво говоря изтеглете снимките и зумнете да видите 4 Mpx на старият или 12 на новият е по чиста и ясна.
При изкарване на снимка на хартия нещата ще станат още по-зле.
Мерси Оги ще погледан сега сайта.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#35 Непрочетено мнение от miroki » 08 дек 2012 22:47

Еми, за моят VR-360 няма коментари още, но VR-340 има
Opinion: I chose this camera as a very happy owner of the old Olympus mju 800 bought in the far 2005. The result is that I returned back the camera to the shop after 1 day as I was so disappointed by the quality of the photos. The auto focus was slow, 80% of the photos were blurry, the sarpness not even...
Имал опция да го върне човекът.

Ето за старият ми там поне има много мнения.
Opinion: This Camera I bought a while ago. It is real clear and focused colors are very accurate.. I recently gave my wife a A620 camera that has more megapixles but after she took the pictures she can see that her 545 is clearer.. I like the camera I just wish I could find one that is as good but with...
Още веднъж мерси за линка. Жалко, че нямам опция да го върна.

И двата са от евтиният клас жалкото е, че по-евтиният и на 7 години снима по-добре.
Това ми е 3 тият Олимпус (първият беше с лента и батерии, и го харесвах повече от Пентакса също с лента и батерии) но вероятно ще е последният. Или поне последното доверяване на марка.
Добре, че като камера е добре. С HD и звукът се чува добре, оставям го на детето да се забавлява с филтрите.
Широкоъгълният обектив има още една неприятна изненада, всички по краят на снимката са уширени и то гадно.
Но предполагам, че ще е добър за пейзажи.
За банкет пробвах от 20 снимки, 2 сравнително на фокус.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#36 Непрочетено мнение от stinbg » 08 дек 2012 22:49

Не би трябвало да снима по зле новият - все пак е с доста по-добри характеристики. За да направиш добри снимки на слаба светлина (каквато е тази в затворени помещения) трябва да оптимизираш добре настройките в случай, че автоматичните не те устройват (твоя случай). За да постигнеш добра експозиция трябва да намериш правилната комбинация между скоростта на затвора и големината на блендата. Двете неща се компенсират взаимно, но дават различни резултати. Блендата е това което се отваря пред сензора за да може светлината да достигне до него. Бележи се с f и заема различни стойности за твоя апарат между 3 и 5,9 (според някакъв сайт). Числото 3 означава, че блендата е отворена максимално и позволява на максимален брой фотони да достигнат до сензора, а бленда 5,9 обратното. За да не му дойдат много фотоните на сензора и снимката да побелее при максимално отворена бленда f 3 трябва да увеличиш скоростта на затвора дотолкова, че да ти хареса това което излиза. Сега се сещаш, че вариантите са максимално отворена бленда с максимална скорост или обратно, каква е разликата след като броя фотони достигнали сензора е един и същ :ches: . Ами в конкретния случай, понеже не искаш да има размазване поради трепване на ръката или движението на рибите е добре да си избереш максималната скорост на затвора за да може всичко да замръзне и за да ти достигнат фотоните просто трябва да си отвориш блендата докрай. Не мога да ти кажа точно какви настройки ти трябват, но започни с бленда f 3 и скорост 200 примерно в ръчен режим (М за manual). Скорост 200 означава, че затвора ще бъде отворен за 1/200 от секундата или за половин стотна. Постепенно намалявай скоростта ако снимката е тъмна или увеличавай ако е много светла.

П.С. Не се притеснявай за качеството на апарата - при всички положения е по-добър от предишният ти - просто към дадения момент на оценка на стария е бил сравнително добър спрямо конкурентните, сегашният дори и да е най-ужасния сред конкуренцията при всички положения е по-добър от предишния - аз изобщо не виждам база за сравнение между двата ...
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#37 Непрочетено мнение от ogi » 09 дек 2012 02:08

stinbg го е обяснил добре (учудващо този път, без да се кара на никой :lol: ), точно това са основните положения при избирането на скорост и бленда, всъщност което не е възможно при повечето сапунерки... Другият важен параметър е избора на светлочувствителност - едно време по ASA, сега по ISO - там пак се почва изреждане, но отгоре надолу 800, 400, 200, 100, 50 (примерно), по принцип сапунерките не правят снимки над ISO -100 - зърната на шума стават колкото очите на хората по снимките :) ISO над 400 е параметър само за едропикселните малошумни големи матрици на полупрофесионалните и професионални бодита.
Пак казвам - това как работи автоматиката на някакъв фотоапарат не е определящо за качествата му, трябват ръчни настройки (ако има) и тогава се вижда какво му не стига... Аз изстисквам максимума от турбо-сапунерките ми, но засега не искам DSLR. Ползвам само ръчни настройки за всякакви снимки, автоматиката разваля всичко!
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#38 Непрочетено мнение от Izparitel » 09 дек 2012 03:00

Поне аз не знам VR-360 да има ръчни настройки освен на бялото.
Не е лесно да се съчетае обектив с голямо съотношение на максимално към минимално съотношение на фокусното разстояние /оптичен зум/ с високо качество на изображението и ниска цена. Съдейки по отзивите явно апарата има проблеми и с фокусирането.
Навремето бях взел една сапунерка, която правеше отвратителни снимки - вечно оставаха бледи. След рекламация и спорове това дефект ли е или каприз от моя страна фотоапарата все-пак замина за ремонт до Германия след което започна да прави съвсем прилични снимки.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#39 Непрочетено мнение от ogi » 09 дек 2012 03:09

slowtraveler написа:Оги - виждаш, че хубавите снимки със сапунерките са станали на добро осветление. А и всичките приложени снимки са от много близко разстояние.
В грешка си, да - всички апарати снимат добре на светло, дори телефоните, но както виждаш една от снимките е на пълен мрак - с чашата), отделно снимам само на исо до 100, т.е. всичко, дори при ярка светлина, е на намалена скорост на затвора. Не всички снимки са от близко разстояние, просто при някои се ползват повече милиметри от обектива, просто давах примери.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#40 Непрочетено мнение от slowtraveler » 09 дек 2012 03:24

Имах предвид, че със сапунерката не можеш да направиш 'обичайни ' снимки например танц в ресторант при слабо осветление..
Стационарна снимка и снимка при добро осветление можеш да направиш по много начини /скорост /чувствителност.
Докато при динамичните снимки си ограничен от нуждата от 'бърз ' затвор ..
Тогава малкия обектив на сапунерката си показва рогата :lol:
Трябва да увеличиш прекалено чувствителността на 'лентата ' с всичките негативи от това, защото малкия обектив не може да предостави достатъчно светлина.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#41 Непрочетено мнение от miroki » 09 дек 2012 10:37

Благодаря за отзивите, наистина са важни за мен, е и се чувствам малко по-малко прецакан :)

Иначе относнои ISO има там ръчни натройки, и споменах, че съм пробвал всичките от auto и high ( което било в повече от 1600) също и закованите ISO 100, 200,400,800,1600.
Което за сапунерка не е зле.
Има ръчни WB настройки на бялото, само, че там са слънце, облак, лампа, луминисцентно осветление, 2 допълнителни нива на бял баланс.
Ръчна компенсаци на експозицията, мисля всички имат, това което затъмнява отделно или осветлява. -2 и +2 като разликата е огромна през 0,3-0,7- 1 -1,3-1,7-2 са.
Има 2 компресиси на jpg, снимките и при двете няма разлика в качеството ( еднакво е зле)
Фокусирането е в центъра, подвижно-следящо и търсещо лица и при 3 те е се тая.
Има двойна стабилизация и като я спря пак е все тая, (пише, че при статив е по-добре да се спре. Мислех, че точно стабилизацията замазва леко да докара уж ясна снимка. Но не би.
Има AF илюминатор - запълваща светлина при бели или черни обекти, е пробвах и без нея, все тая.
На автоматичен режим някои снимки са още по-зле.
(искам да допълня, че на старото апаратче ( преди 7 години и то беше около 300 лева, като това, за това си мислех, че са от един клас така да се каже)
Та на това старо апаратче снимките за тестовете правя на авто без да пипам нищо. А с новият правя 10 тина да не би да съм трепнал и сравнявам с най-хубавата от него. Като всички горе изброени настройки съм променял в една безкрайна комбинация. Изтекоха ми очите да се взирам. Възможно е да не съм направил всички, комбинации.
Но да, основният проблем е, че виждам замазване. Дори и на статив (нямам статив, но подпрян апарат). Всичко друго на фотошоп бих си оправил.
Иначе е широкоъгълен, позволява снимка от много по-близко, макрото е супер, има множество полезни функции. Имам няколко снимки на вън, но от тях не мога да преценя, че са правени на различни обекти, трябва да снимам едни и също за сверка.
И това ще стане :)
Искам само да попитам, нали и вие виждате замазването, не да си въобразявам аз.
пп. F го видях, снима на 3. Но не знам от къде се променя, скоростта на затвора, кое е (ISO то ли)?
По принцип на сцена домашни любимци е по-висока скоростта и при спорт.
евентуално от там мога да коригирам скоростта, както и от серийното снимане.
f се променя при приближаване с вариообектива. Най-отдалечен е 3 на зум 12,5 е 5,9
Друг начин не видях за сега. Т.е. да пробвам без вариото. на 3.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#42 Непрочетено мнение от Izparitel » 09 дек 2012 11:39

Предполагам, че това последното е блендата. Аз също бях разочарован от Олимпуса ми, макар, че е произведен доста години след сапунерката. При мен на сцена "домашни любимци" размазва яко, но останалите са използваеми.
Погледнал ли си да не е зацапана предната леща?

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#43 Непрочетено мнение от stinbg » 09 дек 2012 11:42

miroki написа:Но не знам от къде се променя, скоростта на затвора, кое е (ISO то ли)?
ISO-то е начина по който сензора/матрицата възприема светлината и както е описал Оги по-горе чувствителността се увеличава с увеличаване на ISO-то. Проблема с увеличеното ISO се състои именно в това, че се понижава качеството или както един приятел фотограф ми го обясни - падат мегапикселите на апарата, понеже на високите стойности се обединяват няколко пиксела от сензора в старанието си да уловят единствения фотон, който прелита наоколо в тъмницата и това е причината зърната да се увеличават (резолюцията е паднала и "зърната на шума стават колкото очите на хората по снимките").
Та ISO-то не е скоростта на затвора, то е електронна настройка на чувствителността на сензора, а другото механична настройка на физическото време за пропускане на светлина към сензора.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#44 Непрочетено мнение от Izparitel » 09 дек 2012 11:50

За конкретния апарат не знам кое и как се задава, даже бях останал с впечатление, че няма ръчни настройки.
Имай предвид, че бленда, скорост и ISO са свързани. Ако имаш определена бленда и вдигнеш ISO то скоростта ще се вдигне също. Т.е. чувствителността се увеличава и е необходимо светлината да постъпи за по-кратко.
Ако ISO е постоянно, а увеличиш числото на блендата ще се намали отвора през който постъпва светлина и за да постъпи същото количество ще трябва да се намали скоростта за да постъпва светлината по-дълго.
Ако на твоя апарат няма начин да е водеща скоростта задаваш блендата и ISO, а скоростта ще се самонагласи /ако не може да се задава ръчно/.
При високо ISO се появява шум който апарата се опитва да изчисти, понякога в тъмница и високото ISO може да спаси положението, но като цяло не е желателно да превишава 200 или 400.
При много отворена бленда се стесняват границите на рязкост - фокусираш върху предмет, а това което е по-близо или по-далеч излиза от фокус. Ако блендата е затворена се увеличава възможността предметите по-близо и по-далеч от обекта да бъдат на фокус. Даже на старите лентови апарати на обективите имаше нанесени метри по които човек можеше да се ориентира от колко до колко метра предметите ще са на фокус при избрана бленда.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Кой с какъв фотоапарат снима/ще снима

#45 Непрочетено мнение от slowtraveler » 09 дек 2012 11:55

stinbg написа:...падат мегапикселите на апарата, понеже на високите стойности се обединяват няколко пиксела от сензора в старанието си да уловят единствения фотон, който прелита наоколо в тъмницата .
Това не е така...
Повечето (ако не и всичките) 'мелници' нямат механичен затвор.
'Електронния' затвор доколкото си спомням устройството му, представлява поредица от действия:
1. 'изтриване на матрицата' - нулиране (както се трие RAM)
2. оставяне матрицата необезпокоявана в изчакване определено време, през което всеки пиксел (светочувствителен елемент) започва да променя състоянието си пропорционално на приема светлината
3. четене на данните (май беше серийно по редове или колони)...

Когато тази чувствителна матрица се остави прекалено дълго време без четене, то в сметките се намесва и чисто електронния шум в кристала, който също променя стойностите на пикселите.

Високата чувствителност пък доколкото си спомням се правеше чрез усилватели на сигнала. При което пък се намесваше шума, внесен от усилвателите...

Та пикселите са си същите, но данните в тях започват да стават недостоверни или поне недостатъчно точни...

П.С. Старата ми минолта Z2 е с апретура 1:2.8-3.7, докато новия никон - 1:3.9-4.8
Т.е. и в най-затвореното положение на блендата, минолтата пуска повече светлина към сензора от най-отвореното положение на Никона....
Размера (на обектива) има значение :y:

Последната 'сапунерка' ми има ISO3200, но също няма ръчни настройки на скорост/бленда...
Старата Минолта DIMAGE Z2 има възможност за ръчни настройки по всички параметри: скорост, бленда, затвор, чувствителност, фокус...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “Забава”