Правопис

Забавни снимки, интересни разкази, вицове, трикове и всичко свързано с доброто настроение.
Съобщение
Автор
ivok
Нов
Нов
Мнения: 65
Регистриран: 19 юли 2010 12:28
МПС: CRUZE LS 1.8
От: Пловдив
Име: Иво

Правопис

#1 Непрочетено мнение от ivok » 05 яну 2011 15:57

Благодаря deo_1978. Пиша го с голям страх ....., дано да не наруша някои разпоредби от правилата на форумът.

Съобщение от модератор:
Мненията в тази тема са преместени от друга тема, защото са офтопик...
Някои хора явно нямат чувство за хумор....
А да се научи правилен правопис никога не е късно :D

/slowtraveler

deo_1978
Нов
Нов
Мнения: 50
Регистриран: 17 фев 2010 15:44
МПС: CHEVROLET CRUZE2.0 VCDi 150hp
От: Stara Zagora
Име: Deqn Nikolaev

Re: Чип-вече го имам

#2 Непрочетено мнение от deo_1978 » 05 яну 2011 19:43

За нищо Иво.Не мисля,че нарушаваш нещо-всеки има право на мнение!

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Чип-вече го имам

#3 Непрочетено мнение от slowtraveler » 05 яну 2011 19:47

ivok написа:.....Пиша го с голям страх ....., дано да не наруша някои разпоредби от правилата на форумът.
Споко Иво,
Тук не бием - случват се и грешки, които обаче при добро желание винаги са поправими :lol:
Като например по-горе е сгрешен завършекът на изречението - правилно е 'форумА'. :D :y:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

ivok
Нов
Нов
Мнения: 65
Регистриран: 19 юли 2010 12:28
МПС: CRUZE LS 1.8
От: Пловдив
Име: Иво

Re: Чип-вече го имам

#4 Непрочетено мнение от ivok » 05 яну 2011 21:04

slowtraveler написа:
Офтопик:
ivok написа:.....Пиша го с голям страх ....., дано да не наруша някои разпоредби от правилата на форумът.
Споко Иво,
Тук не бием - случват се и грешки, които обаче при добро желание винаги са поправими :lol:
Като например по-горе е сгрешен завършекът на изречението - правилно е 'форумА'. :D :y:

Ха, ха, ха. Къде са тези модератори и администратори. Пише се много офтопик..... Жалко и неуместно slowtraveler.

Няма грешка в изписването на форумът. За твое съжаление.http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0% ... 0.B3.D0.BE" onclick="window.open(this.href);return false;
Има само една грешка - това липсата на препинателния знак? С това трябваше да завърша изречението, а не с точка!!!!!

Съществително, определителен член, м.р. Да ти поясня - м.р. не е малка ракийка - това е съкращение на мъжки род.

Някъде вече беше казано, че това не е литературен форум. Е, ти го направи!

Приятна вечер

deo_1978
Нов
Нов
Мнения: 50
Регистриран: 17 фев 2010 15:44
МПС: CHEVROLET CRUZE2.0 VCDi 150hp
От: Stara Zagora
Име: Deqn Nikolaev

Re: Чип-вече го имам

#5 Непрочетено мнение от deo_1978 » 05 яну 2011 21:50

:rofl: :rofl: :rofl: :y: Пич,стана току що любимият ми участник в този литературонаучен форум в който често учат на правопис...и на мен се е случвало!Абсолютно си прав,че мнооого се пише офтопик и прекалено други глупости освен темата!АДМИРАЦИИ :handshake: :y:

ivok
Нов
Нов
Мнения: 65
Регистриран: 19 юли 2010 12:28
МПС: CRUZE LS 1.8
От: Пловдив
Име: Иво

Re: Чип-вече го имам

#6 Непрочетено мнение от ivok » 05 яну 2011 21:54

Така, да разложим това изречение......

Като например по-горе е сгрешен завършекът на изречението - правилно е 'форумА'.

За благозвучност е редно да се запише така: Като пример - следва да се постави препинателен знак " запетая", по-горе е сгрешен завършека, на завършекът на изречението- правилно е " форума" - поставя се удивителна.

Правилно - Като пример, по-горе е сгрешен завършека на изречението - правилно е " форума"!

Лека нощ, защото имам да си довършвам седма глава от " За мишките и хората " от Стайнбек.

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Чип-вече го имам

#7 Непрочетено мнение от The Stig » 06 яну 2011 00:22

Май-май ще е най-добре да се направи една спам тема в раздела за Круз и вътре да се пишат коментари с всякаква насоченост, естествено поне малкооо свързани с автомобила... :!:
Поне половината мнения в темата(че и повече) не са за тук.... :guzen:
Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Правопис

#8 Непрочетено мнение от dsuzunov » 06 яну 2011 08:03

Като например по-горе е сгрешен завършекът на изречението - правилно е 'форумА'.
+1
Slowtraveler е прав.
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Правопис

#9 Непрочетено мнение от Izparitel » 06 яну 2011 08:14

Независимо от дадената препратка, ако снощи не е направена реформа в българския правопис относно членуването, то Slowtraveler е прав.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Правопис

#10 Непрочетено мнение от slowtraveler » 06 яну 2011 08:22

Уважаеми колеги,
Моля да проявявате чувство за хумор дори и в тези тежки празнични дни, след много употребени м.р. (да не се чете 'мъжки род', а 'малки ракии') :lol:
Коментара ми бе насочен точно в обратната насока - че модераторите съвсем не са толкова строги (за което често биваме упреквани от администраторите), и затова забележки за правопис се правят предимно когато съобщението е толкова неграмотно написано, че е трудно за четене... За дребни синтактични или семантични грешки никой не прави забележка...

Както знаете - модерирането е напълно безвъзмездна работа, която се извършва в свободното време на модераторите.
Случва се просто модераторите да не са online - ами и ние си имаме семейства и работа.
Затова и се случва офтопика не се разчиства моментално. Също така се случва просто дадено мнение да не е видяно от модераторите (затова и форума има механизъм за уведомяване от Ваша страна за нередности).
Понякога пък офтопика е свързан по някакъв начин с темата и е трудно да изтриеш/преместиш мнението без да разрушиш логическата връзка между мненията...
Така-че моля да оценявате труда ни.
А всякаква обратна информация бива разглеждана внимателно, и никой, който е писал някакво мнение към екипа не е останал без отговор.
Айде лека работа и гледайте по-леко на живота - достатъчно е труден, че да се товарим и със виртуални проблеми :y:


П.С. а за конкретния случай - знам че съм прав - учил съм български език по учебници, а не от интернет. 'Форума' във случая не е ПОДЛОГ и затова не се членува с пълен член. Но мисля, че ivok е разбрал това, ако разбирам правилно последното му съобщение...
Признаването на грешките и посочването на правото трябва да се адмирира - така ще се изясни кой крив кой прав, и на хората, които не им е било ясно - ще им се изясни :y:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

ivok
Нов
Нов
Мнения: 65
Регистриран: 19 юли 2010 12:28
МПС: CRUZE LS 1.8
От: Пловдив
Име: Иво

Re: Правопис

#11 Непрочетено мнение от ivok » 06 яну 2011 09:07

slowtraveler написа:..... 'Форума' във случая не е ПОДЛОГ и затова не се членува с пълен член. Но мисля, че ivok е разбрал това, ако разбирам правилно последното му съобщение........
Нищо не си разбрал...... Записал съм - съществително, определен член, м.р. Виж къде стои думата форумът в изречението и не го проверявай с " Той " или с " Него". Стана ясно, че си учил български само от учебник по задължителна програма. А, да си чувал за " синтаксис"?

Съобщение от модератор:
Моля при цитиране на пасаж, да не се включват обширни мнения, а да се акцентира само на това, върху което искате да наблегнете.


/slowtraveler

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Правопис

#12 Непрочетено мнение от Darlin` » 06 яну 2011 09:36

dsuzunov написа:
Като например по-горе е сгрешен завършекът на изречението - правилно е 'форумА'.
+1
Slowtraveler е прав.
Когато членуваната дума може да се замени в изречението с ТОЙ - тогава е пълен член - "форумЪТ".
Когато може да се замени с НЕГО - слага се кратък член - "форумА" - в случая "правилата на форума = неговите правила". Върнете се във втори клас и тогава спорете и се правете на много ПРАВОПИСНИ!
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

ivok
Нов
Нов
Мнения: 65
Регистриран: 19 юли 2010 12:28
МПС: CRUZE LS 1.8
От: Пловдив
Име: Иво

Re: Правопис

#13 Непрочетено мнение от ivok » 06 яну 2011 11:02

Сега разбрах защо някои WEB поръчани в Пловдив бъкат с правописни грешки.

Потребителски аватар
Darlin`
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 3284
Регистриран: 14 май 2008 12:17
МПС: BMW 530xd GT
От: Пловдив

Re: Правопис

#14 Непрочетено мнение от Darlin` » 06 яну 2011 11:24

Ама чакай сега ... мисля, че този раздел го създадохме за забава, а не за заяждане :^)
Да те открехна - не ти е работа да се бъркаш в моята работа, но ще ти кажа - текстовете си ги пишат клиентите, не ми плащат да съм им коректор, нито да вървя след тях да ги редактирам. И ако продължаваш със заядливия си тон както си почнал в последно време всеки пост да ти е такъв, няма да имаш скоро нови постове. Модераторския екип те наблюдава. :!:
Човек ви подаде пръст, вие му отхапвате ръката.....
Преди - Daewoo Lanos`98 1.4

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Правопис

#15 Непрочетено мнение от slowtraveler » 06 яну 2011 14:16

ivok написа:.......
1. Сега разгледах по-подробно WIKI, и доколкото видях темата - тя поддържа моята теза и това, което съм учил в задължителната програма по български език едно време. Явно сега програмата не е толкова прецизна, за да излизат толкова неграмотни хора (нищо лично - общи наблюдения от форумните теми и мнения)...
2. Отново напомням, че лични нападки и заяждане към който и да е във форума, няма да бъдат приемани и толерирани. Не само това - ще бъдат санкционирани... Явно част от съфорумниците не могат да направят разлика между обикновен спор (в който се ражда истината) и детинско заяждане от типа 'ама вие защо биете негрите', пример за което са постовете на ivok. :ches:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “Забава”