Правопис

Забавни снимки, интересни разкази, вицове, трикове и всичко свързано с доброто настроение.
Съобщение
Автор
tocho 9 ivanov.bg
Нов
Нов
Мнения: 50
Регистриран: 28 апр 2010 20:56
МПС: chevrolet lacetti 1.6i
От: dimitrovgrad
Име: tocho

Re: Правопис

#16 Непрочетено мнение от tocho 9 ivanov.bg » 06 яну 2011 17:43

"В конкретния случай трябва да е краткият член- форума"-така каза съпругата :ches:

borko
Редовен
Редовен
Мнения: 144
Регистриран: 25 авг 2008 13:30
МПС: Авео

Re: Правопис

#17 Непрочетено мнение от borko » 06 яну 2011 18:20

+1
Slowtraveler е прав. :y:

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Правопис

#18 Непрочетено мнение от ogi » 06 яну 2011 18:31

Пълният член трябва да отпадне изцяло от граматиката. Пълна отживелица, както и 6-те падежа в руския език и 16-те глаголни времена в английския.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Правопис

#19 Непрочетено мнение от dsuzunov » 07 яну 2011 09:17

ogi написа:Пълният член трябва да отпадне изцяло от граматиката. Пълна отживелица, както и 6-те падежа в руския език и 16-те глаголни времена в английския.
Не става!
Как тогава, в карловско ще казват "БалканЪТ, моторЪТ, КалоферЪТ"
Че те ако не членуват с пълен член за къде са :rofl:
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Правопис

#20 Непрочетено мнение от ogi » 07 яну 2011 09:22

Верно е това, имам колеги от там и съм забелязвал, че така правят.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Правопис

#21 Непрочетено мнение от Izparitel » 13 юни 2012 18:00

Не знам каква е причината, но много мнения и заглавия на теми са пълни с груби правописни грешки. Не става въпрос за тънки моменти, които често убягват на хората, а за съвсем груби неща - започване на изречение с малка буква, писането на деу, ланос, шевролет и т.н. с малки букви.
Моля колегите да се забавят минутка-две :ches: преди да натиснат бутона "Изпрати" и поне заглавията да бъдат изписани читаво.

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Правопис

#22 Непрочетено мнение от Proximus » 13 юни 2012 20:17

Мисля, че са относително малко до толкова грамотните хора, на които им прави впечатление неправилно поставен пълен член. Аз го давам по усет, разчитайки че съм чел достатъчно книжки, когато му е било времето.
Мен лично ме дразни когато нарицателни имена започнат да се пишат с главни букви (както е на английски), примерно "Той е Българин". Другият дразнител, особено из форумите, е когато някой пише така както си говори: щото, квото, ний/вий сме/сте, бахти, малумен, 1л.мн.ч вместо 1л.ед.ч, обърнат словоред.

Общо взето, на който му се случва да попрочита вестници и списания по-честичко, е абсурд да се ебава така с правописа. Просто самият вид на писанието боде очи.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Правопис

#23 Непрочетено мнение от ogi » 13 юни 2012 21:06

Правописните грешки ми бодат очите, не че и аз не допускам, но пунктуацията и споменатите в горните 2 мнения проблеми, са толкова нищожна част, пред текущото масово ниво на неграмотност и то в много груба форма, че аз лично съм доволен при писането поне на кирилица и спазването на правилата... Понеже гледам и други форуми, имам впечатление, че тук даже се пише сравнително грамотно. В ауди-форума примерно не съм видял нито един пост без сгрешени ъ/а, о/у, ч/4 и т.н., май наистина класът на марката върви обратнопропорционално на интелигентността и ерудицията.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Правопис

#24 Непрочетено мнение от todortv » 13 юни 2012 21:15

ogi написа:....май наистина класът на марката върви обратнопропорционално на интелигентността и ерудицията.
И децата кого вземат за пример, родителите си с по две висши и се чудят как да платят сметките или съседа,който си е купил основно образование за книжката и кара...и апартамета му е...и ...? :devil:
Разбира се, горе написаното не означава, че всички интелигентни,образовани и ерудирани българи са в тази ситуация.
Последна промяна от todortv на 13 юни 2012 21:20, променено общо 1 път.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
pamporov
Активен
Активен
Мнения: 571
Регистриран: 06 май 2012 22:27
Skype: g.pamporov
МПС: Lacetti 1.8; VOLVO S40 II
От: Plovdiv

Re: Правопис

#25 Непрочетено мнение от pamporov » 13 юни 2012 21:20

До скоро имах Рено19. От как съм в този форум ми прави впечатление разликата в нивото на интелекта на пишещите там и тук( в полза на този форум). Говоря за представителна извадка. Иначе навсякъде си има и по-интелигентни, и по-малко интелигентни членове на форумите. Нооо, тук съм приятно изненадан!

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Правопис

#26 Непрочетено мнение от todortv » 13 юни 2012 21:43

pamporov написа: Нооо, тук съм приятно изненадан!
Но има и крайности, в някои форуми....
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Правопис

#27 Непрочетено мнение от The Stig » 13 юни 2012 21:57

pamporov написа:До скоро имах Рено19. От как съм в този форум ми прави впечатление разликата в нивото на интелекта на пишещите там и тук( в полза на този форум). Говоря за представителна извадка. Иначе навсякъде си има и по-интелигентни, и по-малко интелигентни членове на форумите. Нооо, тук съм приятно изненадан!
Така е. Влизам в доста автомобилни форуми и наистина тук може да пишем редовно 15-тина човека, но поне се опитваме да го правим правилно. :)
Иначе навсякъде има безнадеждни случаи...
Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Правопис

#28 Непрочетено мнение от dsuzunov » 13 юни 2012 23:20

Аз както винаги се оказвам прав.
Когато преди година бях"захапал" няколко от ползващите "маймуница" като официална азбука ме навряхте там "дето слънце не огрява".
Сакън, да не се засегне някой. Форумът бил автомобилен а не по българска филология.
Та...дойдохме си на думата.
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Правопис

#29 Непрочетено мнение от Izparitel » 13 юни 2012 23:59

Човек я прочете писаното в темата, я не, но заглавията се виждат от всички. Аз вече съм се примирил с особеностите на правописа на днешното поколение, но не мога да преглътна и заглавията да са така.

Потребителски аватар
pamporov
Активен
Активен
Мнения: 571
Регистриран: 06 май 2012 22:27
Skype: g.pamporov
МПС: Lacetti 1.8; VOLVO S40 II
От: Plovdiv

Re: Правопис

#30 Непрочетено мнение от pamporov » 14 юни 2012 08:58

Споменахте думата "поколение". В тези години живеем всички, и стари , и по-стари, и млади (става въпрос на години). Както едни могат (и знаят) как да пишат, така и други ще трябва да се научат, ако искат да бъдат разбирани и приемани от всички. Затова са създадени ( в цивилизованите държави) правилата. Не само за правопис, а и за много други сфери на живота. Въпроса е, как да се накарат хората да спазват тези правила, които са създадени от хората, и за хората! Естествено че има и изключения(не дотам адекватни правила и т.н.). Но като цяло така трябва да се процедира. Да има някъде просперираща държава в която да цари анархия?

Отговори

Върни се в “Забава”