Правопис

Забавни снимки, интересни разкази, вицове, трикове и всичко свързано с доброто настроение.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Правопис

#31 Непрочетено мнение от Izparitel » 14 юни 2012 21:01

pamporov написа:В тези години живеем всички, и стари , и по-стари, и млади (става въпрос на години). Както едни могат (и знаят) как да пишат, така и други ще трябва да се научат, ако искат да бъдат разбирани и приемани от всички.
Като идея е добре, но... реалността е друга.

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Правопис

#32 Непрочетено мнение от todortv » 14 юни 2012 21:17

Да така е. Но, ако загледаме рекламите или съвременен български филм, по-старите не ги разбират, заради чуждиците и жаргона.Мен ме дразнят както грубите грешки в правописа, така и чуждиците ползвани в медиите.
В техниката няма как всички чужди думи да се заменят с български....
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Правопис

#33 Непрочетено мнение от ogi » 14 юни 2012 21:42

В техниката няма как без чуждици, но думи, примерно като "импийчмънт", "хоспитализация", "килъри", "инвойс" и много много други, които сега не мога да се сетя да наредя, ми бъркат в мозъка - това е чиста форма на изкривяване на езика, при положение, че си имат напълно сродни синоними от общопроетата последните 50 години българска реч. Приемник съм на новите идеи и съвременния език, но защо да не се пази уникалността, когато има възможност? :fubar:

Хора, много задълбавате - само отворете vbox7 примерно, вижте клипчетата там - много е показателно от какви неща се впечатляват младите хора, начина по който го коментират отдолу, както и субтитрите, с които са описани клиповете и които вземат за сверка хилядите гледащи /не че аз съм много дърт, всичко зависи от гледната точка/. Всъщност примерите са много повече...

ПС Сега си прочетох мнението пак - с втората част исках да визирам отново изключителната неграмотност, по отношение на писането и на общата интелигентност.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Правопис

#34 Непрочетено мнение от slowtraveler » 18 юни 2012 20:44

Ха... Какво разправяш за VBOX и т.н...
Прочети някой от онлайн изданията като Медияпул или Дневник - от 'журналистите' ще видиш генерирани грешки, на които тук дълго бихме се присмивали...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Правопис

#35 Непрочетено мнение от dsuzunov » 28 авг 2012 19:02

Сега се зачетох в ето това:
Здравейте колеги имам един проблем счупих предна лява пружина и в Белгия не мога да намеря нито нова, нито втора употреба може ли от някоя друга кола да паснат моите са конусовидни ще се радвам много ако успеете да ми помогнете. Приятно и без аварийно шофиране на всички собственици на Леганза.
Текста е написан от колегата mumun79.
Като изключим дребните грешки и като се съобразим с факта, че колегата Мюмюн, вероятно е турчин, чиито майчин език не е български, това е един доста добре написан текст.
Имайки в предвид, че в турския език, подреждането на думите в изречението е различно то това в българския, мога да изкажа адмирации към колегата.
Нека онези, който пишат като първолаци се засрамят и си вземат бележка.
Изображение

Потребителски аватар
pamporov
Активен
Активен
Мнения: 571
Регистриран: 06 май 2012 22:27
Skype: g.pamporov
МПС: Lacetti 1.8; VOLVO S40 II
От: Plovdiv

Re: Правопис

#36 Непрочетено мнение от pamporov » 28 авг 2012 19:29

В тази връзка искам да изкажа учудването си от лавинообразното неправилно употребяване на буквичката Й вместо И. Някой - ед.число, някоИ - мн.число. батериЙ вместо батериИ и още много примери. По форумите е направо лудница с тази грешка. Мода ли е, какво става не знам?

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Правопис

#37 Непрочетено мнение от Izparitel » 28 авг 2012 19:35

кьде се нсмира фиттьра , и как се сменя

Потребителски аватар
pamporov
Активен
Активен
Мнения: 571
Регистриран: 06 май 2012 22:27
Skype: g.pamporov
МПС: Lacetti 1.8; VOLVO S40 II
От: Plovdiv

Re: Правопис

#38 Непрочетено мнение от pamporov » 24 фев 2014 10:11

Ето една полезна статия: http://mall359.com/%D0%BD%D0%B0%D0%B9-% ... biavi.html" onclick="window.open(this.href);return false;

emil nikov
Напреднал
Напреднал
Мнения: 417
Регистриран: 30 юли 2010 22:32
МПС: Daewoo Leganza
От: burgas
Име: emil nikov

Re: Правопис

#39 Непрочетено мнение от emil nikov » 24 фев 2014 16:23

Статията е много добре написана. Препоръчвам я на много форумници в името на общото благо :)

Отговори

Върни се в “Забава”