За ценители. Руско автомобилостроене.

Забавни снимки, интересни разкази, вицове, трикове и всичко свързано с доброто настроение.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

За ценители. Руско автомобилостроене.

#1 Непрочетено мнение от ogi » 03 фев 2008 12:08

Случайно попаднах на снимки на някъв човечец, който е посетил музея на АЗЛК. Насладете се http://www.snimka.bg/album.php?album_id=176772 ...и другите му албуми си заслужават гледането!
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

#2 Непрочетено мнение от Vesko1 » 03 фев 2008 21:50

Еийй накефих се на тая носталгия.Ми то все едно гледам пред нашия блок преди 20 години :D И как нема да е когато това е
Изображение
1.милионния ,а след него кой знае колко милиона са произведени! :D

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

#3 Непрочетено мнение от ogi » 03 фев 2008 23:26

Vesko1 написа:Еийй накефих се на тая носталгия.Ми то все едно гледам пред нашия блок преди 20 години :D И как нема да е когато това е
Изображение
1.милионния ,а след него кой знае колко милиона са произведени! :D
...ами май около 5 милиона, съдейки по юбилейните издания. Аз карах преди 10-на години като 3-милионния, демек 2140 :)
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

#4 Непрочетено мнение от ogi » 04 фев 2008 20:21

Невероятен дизайн, със същото чувство и интерес може да се гледа катастрофирала кола. Една мощна страна-империя с големи възможностти се опитва да създава автомобил, но липсва опит и идеи и прецизност. Кефят ме луфтовете на сглобката, видими дори от снимките. :lol: Сантиметър-два от детайл до детайл са в сферата на прецизността при това. Учудващо е как са създали най-добрите самолети и ракети! Все пак наистина има особено очарование и създава настроение за ретроспекция към соц-годините...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Vesko1
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 2325
Регистриран: 28 авг 2007 22:42
МПС: Daewoo Nubira II-1,6;16V;106h
От: Кърджали
Контакти:

#5 Непрочетено мнение от Vesko1 » 05 фев 2008 18:40

ogi написа: Учудващо е как са създали най-добрите самолети и ракети!
Видяхме колко са добри преди години със Първият "български" космонавт ...а миналата седмица и случката с Първанката и колесника отново потвърди "надежността" на руската техника! :D :D :D

Потребителски аватар
DufuZ
Редовен
Редовен
Мнения: 275
Регистриран: 05 авг 2007 19:42
МПС: ___нь___
От: Пловдив

#6 Непрочетено мнение от DufuZ » 05 фев 2008 23:48

e ти кво искаш - вечно да работи безпроблемно? то зависи и от поддръжката...
Изображение
Совесть не отвечает или временно недоступна
http://rresist.com/

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

#7 Непрочетено мнение от ogi » 26 фев 2008 23:09

Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

#8 Непрочетено мнение от авео » 26 фев 2008 23:49

Убиец!

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

#9 Непрочетено мнение от dsuzunov » 22 май 2008 15:39

Тъй като темата е за Москвич , си позволявам , като бивш МОСКВИЧОВОД да кажа две думи.Имах Москвич 21412-АЛЕКО с ДВГ от Москвич.
В тази кола има само две хубави неща..
1 - парното...можеш така да го настроиш,че да ти вкарва въдух от където искаш и то какъвто искаш.Аз го регулирах по следният начин...в краката - горещ въздух ; през жалузите на таблото - затоплен , а на предното стъкло и съответно на главата - студен.
2 - нисък разход на гориво...само като пример ...АГУ - РЕНЦО ЛАНДИ -
разход в града - 9-9.5
извън града - 7-7.5
Пловдив - Смолян - 200 км. - натоварен с 5 човека ми даде разход 15 л газ....7.5 / 100км..............
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

#10 Непрочетено мнение от Izparitel » 22 май 2008 19:58

:D Относно луфтовете - след обмяна на опит със заводите ма Мерседес руснаците са въвели тест за херметичност на купето. :lol:
При едно посещение в завод на Мерседес руските шефове видели кола от най-новия модел усвояван в момента в завода - паркирана с една котка вътре. Немците им обяснили, че така проверяват херметичността на купето. Ако до седмица котката не е припаднала поради липса на кислород, купето не е херметично.
Когато след време шефовете от Мерседес били в завода производител на Москвич, те видели, че във всяка готова кола слагат има по една котка и решили, че руснаците са копирали метода им.
- Не е вярно - отговорили руснаците, - теста е съвсем различен, ако до два часа след вкарването котката не е намерила от къде да се измуши, колата се приема за добре уплътнена. :oops:

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: За ценители. АЗЛК

#11 Непрочетено мнение от ogi » 12 яну 2009 20:43

Имало и БГ форум на Москвич. Не знам защо но ми доставя някакво удоволствие да гледам такива неща (и аз съм карал Москвич - 2140). Вижте само какви модели и дизайн и наука :lol:
http://moskvichgallery2.hit.bg/
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

pepe
Редовен
Редовен
Мнения: 165
Регистриран: 09 дек 2008 19:48
МПС: Chevrolet kalos sedan
От: Варна

Re: За ценители. АЗЛК

#12 Непрочетено мнение от pepe » 12 яну 2009 22:00

АЗЛК =Aх Защо Ли те Kупих :wasntme:

Потребителски аватар
elefant65
Нов
Нов
Мнения: 74
Регистриран: 09 ное 2008 21:07
МПС: деу нубира
От: с.Каланджа

Re: За ценители. АЗЛК

#13 Непрочетено мнение от elefant65 » 19 яну 2009 12:42

pepe написа:АЗЛК =Aх Защо Ли те Kупих :wasntme:
има и отговор, чете се обратно Купи ме Льольо Защото си Ахмак! ddmuhaha
Не се надявам на нищо, не се страхувам от нищо, свободен съм!

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: За ценители. АЗЛК

#14 Непрочетено мнение от ogi » 10 май 2010 23:49

Цитат от http://www.tuning.bg/forum/viewtopic.php?f=43&t=101526
MatriX_Fucked написа:Тук смятам да преведа една руска тема. Или по-точно да дам главната информация!

Добре известно е, е първия руски камион АМО-Ф15 е изкопиран от руския такъв Фиат-15, от тук идва и индекса "15". При това трябва да посочим, че производството на "италианския" камион не е било съветска идея! Завода на АМО започнали да събират сведения, чертежи и други още от 1916-та година, но след това почнала революцията и проиводството се отложило с 8 години!

Изображение
АМО-Ф15 от 1926-та година


Следващия камион на АМО - ЗИС - АМО 2 бил пуснат в прозиводство между 1930-1931-ва година, и фактически представлявал лицензно копие на американския "Аутокар", монтиран на американско шаси! През 1931-1933-та било пуснато следващото поколение АМО 3, като цялата кола е дело на руското машиностроене. Бил сменен от АМО-5 (АМО - 4 бил автобус)

Изображение
"Аутокар" на изпитания

Изображение
АМО-2

Изображение
АМО-3

Изображение
АМО-ЗИС 5

И така в общата картинка изпъкнали две конкуриращи се линии: ориентация към европейските или американските образци! Американската линия обаче доста отявлено побеждавал. Съветските водачи имали грандиозни планове, при чиято реализация се използвал американсия опит в масовото производство. Хенри Форд, на свой ред, в годините на великата депресия "използва" съветското злато, и американците посттроили в Нижни Новогрод завод за производство на лицензионни "Форд Тип А" и камион "Форд - АА', които получили названия съответно ГАЗ-А и ГАЗ-АА. Даже емблемата на ГАЗ-ките била копие на фордовските, в същия син овал с курсив били изписани буквите "ГАЗ"

Изображение
Форд А Файтон 1930

Изображение
ГАЗ-А

Изображение
Форд АА 1930

Изображение
ГАЗ-АА

Следващата лека машина на газ - ГАЗ-М1, знаменитата "Емка" (М-от Молотов, на чието име бил кръстен автозавод) - също било копие на Форд, но не по съвършенно законен начин: в рамките на договора за строителство на ГАЗ-ките Форд отбелязал, че трябва да предаде четежите на следващия модел. Прототип на Емката станал Форд 40 от 1933-та година, но ГАЗ-М1 не бил точно копие- на първо място ГАЗ не могли да изкопират 8-цилиндровия V-образен двигател на форд, но тогава в СССР не бил и нужен. На Емката слобили мотор от ГАЗ-а, с увеличение на мощността до 50 к.с. Втората разлика била в окачването! Образеца на Форд били с непозната система с 2 независими греди, докато Емката била снабдена със стандартните 4 ресора, което довело до изменение във формата на предницата!

Изображение
Форд 40 1933

Изображение
ГАЗ-М1

За прототип на първата съветска лимузина - ЗИС-101 послужил модела "97" на Буик от 1932. Първоначално се предвиждало производство в Путилковския завод, но от модела били прозиведени само 6 екземпляра под наименуванието Л-1

Изображение
Буик 97 1932

Изображение
Л-1

От Путилсковския завод производството на лимузини се преместило в ЗИС. ЗИ-101 в общи линия повтарял контруцията на Буик-а от 1932-ра, така, че им трябвало ново по-модерно купе. За образец на ЗИС-а послужил Кадилак V8 от 1934-та година (по-рано се считало, че това бил Плимут модел 1935-та).

Изображение
Кадилак V8 1934

Изображение
ЗИС-101 1936-та година.

В бъдещето и двата модела ЗИС-101 и ГАЗ-М1 били подложени на модернизации. Модернизираните варианти ЗИС-101A и ГАЗ -11 били пуснати през 1940-та година. За първия, като образец на руските дизайнери, възможно е да е бил Буик 1937-1938-ма година.

Изображение
Буик 1937

Изображение
Изображение

А що се касее до ГАЗ-11, то на неговото формиране, вероятно е оказл влияние Опел Кадет, който след войната се произвеждал в Русия като Москвич-400. Но, нека не забравяме, че Опел е бил в състава на Дженерал Мотърс, а следователно - полу-американски автомобил!

Изображение
ГАЗ-11-73

При следвоенното прозиводство на камиони не се случвало нищо ново, така или иначе те били създавани под виляние на знаменития камион от договора "Ленд-Лийз" - Студибейкър, докато същевременно съветското автомобилостроене не правил други камиони, освен ЗИС-5 и ГАЗ-АА, чиято конструкция била още от 20те години и морално остаряла! В сравнение с тях "Студибейкър" бил камион, не второ, но трето поколение. Но за сметка на това били прозивеждани в огромни количества! СССР била втората страна след САЩ по брой произведени камиони в света и даже експортирал камиони в развиващите се страни. По производство на леки автомобли СССР заемал седмо място в света. Тогава за съветското машиностроене било характерно следното съотношение - на всеки 179 товарни автомобила били произвеждани 20 леки. Ситуацията се променила в 1970-та година когато бил пуснат в производство Вложкия автозавод, с което числото на произвежданите леки автомобили надминало това на товарните! Трябва да се отблежи, че ЗИС-5 в някой заводи бил произвеждан до 1955-та година!

Изображение
Studebaker US6

Изображение
ГАЗ-51 - първи модели, с дървена кабина

Изображение
Изображение

А това са камионите ЗИС-150 и ЗИС-151, чийто дизайн ни навежда на мисълта, че са повлияни от американския камиион International.

Изображение
International KR11 (1940-1943)

Изображение
ЗИС-150 1953

Изображение
ЗИС-151
Да преминем към леките автомобили! ГАЗ-20 "Победа" по принцип може да се счита за изцяло оригинална разработка. Произвеждан до 1959-ма (а в Полша дори до 1970-та година).

Изображение
ГАЗ-20 Победа (1951)

А това е друг следвоеннен автомобил - ЗИС-110, пряко копие на Пакард 1942-ра година, включително елементите по оформлението и характерната за пакард радиаторна решетка! Интересна е и исторята на модела! Другаря Сталин бил голям фен на Пакард и казал на дизайнерите - "Направете ми автомобил като този"

Изображение
ЗИС-110

Изображение
Пакард 1942-ра година


А що се касае до третия съветски новак - "Москвич"-а (задния иденкс 400 към името било добавено, чак когато се повяил "Москвич-401"), той бил пълно копие! Това просто бил самият "Опел-Кадет", произвежден на същата поточна линия, която било просто преместена в Москва. Новите "стари" американски собственици спокойно позволили монтирането на оборудването на завода, като част от репарациите, които Германия е трябвало да изплати на Русия след войната, след като преценили, че не искат да произвеждат остарелия вече модел. Както и да е "Москвич-400/401" били прозивеждани до 1956-та година, като за времето си изглеждали стилно, но двигателя бил доста слаб - 23 конски сили (26 к.с. при 401) - даже по-малко от предходния модел на завода - довоенния КИМ-10, който бил с 30 к.с. Все пак неслучайно руските инжинери избрали именно Опел Кадет - той се доближавал до КИМ-1о, като модел, а също използвал и доста от вътрешните елементи!

Изображение
Москвич - 400

Изображение
Опел Кадет К38

Изображение
Довоенния КИМ-10-52 (1941-ра година, не се произвежда серийно)

Следващия модел на ГАЗ - ГАЗ-12, известен като "ЗИМ" начертал новата линия в дизайна на ГАЗ - той представлявал напълно руска разработка, например като отличителна разлика от американските огромни модели за това време, той бил модел с четри врати, за разлика от "оригиналните" две. Оформлението на предницата е заимствано от Кадилак модел 1948-ма година.

Изображение
ГАЗ-12 ЗИМ

Изображение
Кадилак 62 1948-ма година

А сега следва следващото поколение съветски представителни автомобили - "Чайка" ГАЗ-13 и ЗИЛ-111. За техен прототоп служил Пакард, по което можем да съдим, ако сравним външността на автомобилите.

Изображение
1955 Packard 400

Изображение
ЗИЛ-111 (1958)

Изображение
ГАЗ-13 Чайка (1981)

Докато "Чайка" останала в неизменен вид чак до 1981-ва година ( За Бога, жалко, че такава машина вече не се прави), то ЗИЛ-111 претърпял доста голямо обновление. В 1963-та година се появила модификацията ЗИЛ-111Г, със съвършенно нова радиаторна решетка.

Изображение
ЗИЛ-111Г

Изображение
1961 Cadillac

Малко по-рано, през 1956-та година, ГАЗ-овския конвейр почнал да спира старата "Волга"-ГАЗ-20 "Победа" от производство, заменяйки я с автомобил от средния клас. Новата "Волга", несъмнено копирала Форд-Мъркюри 1952-1954-та година. На снимките сходствто между двата модела не било очедидно, но при внимателно наблюдение се виждат шокиращи прилики.

Изображение
Волга ГАЗ-21С (1965-1970)

Изображение
Полицейски Форд от 1953-та година.

Точно този модел ме шокира напълно, защото особено добре познавам тази "Волга". Трудно ми беше да си представя колата на съседа, като кола на Ню Йорк-ската полиция през 50-те години...Много известни гангстери от филмите са се возили на задната седалка на такъв автомобил! Направо е невероятно!

Изображение
Волга

Изображение
1952 Ford Customline

Изображение
Волга

Изображение
Мъркюри Монтерей

Що се отнася за следващото поколение "Москвич"-и - модели - 402/407/403 - тук конструкторите, безусловно продължили ориентацията към Опел, като в автомобила били въплатени цяло поколение на европейска автомобилна традиция, както си личи и от следните снимки:

Изображение
Москвич-407 (1959)

Изображение
1956 Opel Olympia Rekord

Изображение
1957 Austin A55 Cambridge

Като лично за мен Москвича е най-красив от 3-те автомобила! Но това си е лично мое мнение!

В края на 50-те години в Съветския съюз се появила нова автмобилна марка - "Запорожец". Прототип на първия "хетчебег" (гърбавко), бил Фиат 600.

Изображение
ЗАЗ-965

Изображение
1955 Fiat 600

И така, стигаме до Фиат-124, то, както на всички е прекрасно известно, съвсем легално е пуснат в производство в масови количества автомобил под името "Жигули". Но не е известно, че този модел на Фиат не е бил цел само на съветското автомобилостроене. Също влязъл в производство в Турция под марката Тофас, а също и в Южна Корея...под известната в днешно време марка "Киа". А също версия на този модел служи за образец на произвеждания в Полша "Полски Фиат 125".

Изображение
Фиат 124

Изображение
Жигули

Изображение
Киа

Изображение
Полски Фиат

Изображение
Тофас

Мисля до тук да прилюча с прегледа на съвестските модели! Следващата тема трябва да е пост-СССР модели! Също има какво да се напише за историята на доста противоречивите модели! Но аз лично мисля да спра до тук!

Бирите вече станаха 12! Моля да бъда извинен, ако има неточности! ;)

ПП. Аз съм от, мисля, едно от последните поколения, които ще помнят съветсктите автомобили! И държа с ръка на сърцето да кажа, че ще си ги спомням с носталгия и тъга че вече ги няма!

Държа да отбележа, че повечето снимки на американските модели са правени в днешно време (1990-2007), за това излеждат лъскави, все едно току що са слезнали от конвейра! Моля не правете изводи за това какви са били автомобилите тогава от снимките! Повечето съветски модели са снимани 50-те, 60-те години, което прави качеството на снимките несравнимо с това на американскит модели, реставрирани през 21-ви век! Недейте казвайте, че съм заслепен комуняга, но така стоят нещата! От вас зависи дали ще ги приемете така, както са!
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: За ценители. Руско автомобилостроене - *АЗ*

#15 Непрочетено мнение от ogi » 14 дек 2010 22:32

Изображение
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Отговори

Върни се в “Забава”