За сервизите и "специалистите" в тях

Магазини, морги, вносители. Вашите отзиви за обслужването на нашите автомобили. Препоръки за посещение, или избягване.
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

За сервизите и "специалистите" в тях

#1 Непрочетено мнение от Izparitel » 15 фев 2009 19:36

Попаднах на тема за сервизите в сроден форум. Като гледам какви чудесии се творят в оторизираните сервизи се хващам за главата. Оставам с впечатление, че пловдивчани май са най-добре и от тази гледна точка.
Колко мъка има по този свят!
/Едни се мъчат с колите си, други мъчат колите./

http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board= ... &sb=5&vc=1

Потребителски аватар
авео
Модератор
Модератор
Мнения: 3086
Регистриран: 05 авг 2007 18:53
МПС: Шевролет Авео 1.4 16V
От: Пловдив

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#2 Непрочетено мнение от авео » 15 фев 2009 23:11

В сервизите не са виновни,просто толкова могат. Почти няма марка,която да не страда от липсата на добър гаранционен сервиз. Язък им за лъскавите сгради и сервизно оборудване,като нямат добри механици. Действително в "Стефанов" Пловдив си разбират от работата,но само групата отговаряща за Шевролет. За опелската нямам наблюдения.Колегите от форума на Дачия,много хвалят Алианс Ауто/дилър на Дачия и Рено/ Други май няма за съжаление.
" При секса е, като при игра на карти. Ако,нямаш добър партньор, ти трябва силна ръка"-Уди Алън

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#3 Непрочетено мнение от slowtraveler » 17 фев 2009 18:34

http://suzukibg.com/fsuzuki-1199-0-asc-0.html
http://forum.mazdabg.com/viewtopic.php?t=12926
Примерите за съжаление са безкрайни....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#4 Непрочетено мнение от ogi » 17 фев 2009 19:29

slowtraveler написа:http://suzukibg.com/fsuzuki-1199-0-asc-0.html
http://forum.mazdabg.com/viewtopic.php?t=12926
Примерите за съжаление са безкрайни....
Да...изчетох внимателно. Не е само моят случай с БГ Мотор... За малко да си помисля, че само там са най-големите некадърници!
Даже реших да ги рекламирам в подписа си, как не съм се сетил по-рано...
Година по-късно още ги кълна всеки ден!
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 17 фев 2009 20:29

В другите форуми бях писал моя опит при работа с гаранционни сервизи.
Ще го споделя и тук - може да е от полза за някой (сервизите и събитията са във Варна):
1. Шкода Фабия (първата във Варна, с максимално богато оборудване като екстри...) на около 30х.км. check engine светва, колегата отбива от пътя, изгася колата и отваря книжката да прочете за какво се отнася лампата. В инструкцията пише 'авариен режим. НЕ ГАСЕТЕ КОЛАТА а се отправете към най-близкия сервиз...'. Та след това колата не запали по никакъв начин и я издърпахме до сервиза. От тук нататък нещата се развиха така: сервиза каза - нямаме оборудване, обърнете се към София. София казаха - докарайте колата тук и ще я оправим гаранционно. Веднага ги запитах кой ще плати транспорта. Отговора бе 'не е наша работа'!!! Имайки опит с международни контакти веднага драснах едно писмо до Чехия с копие до БГ представителя и до местния сервиз с точното позоваване на фактите и изразявайки учудването си, че такъв проблем не може да се реши цивилизовано.... След 3 дни ми се обаждат от София с любезен глас - 'ами специално за Вас изпращаме специален ремонтен автомобил до Варна заедно с двама специалисти, които ще решат въпроса на място. Така и стана - смениха ЕКУ-то и го препрограмираха. Всички останаха доволни.
2. Опел Зафира - 3 месеца след закупката в колата се всели зомби... Беше горещо лято. По някое време като маневрираш и включиш задна скорост по таблото светваха едни лампички (проблем в ЕКУ, проблем в имобилайзера), и педала на газта ставаше безчувствен. След изгасяне колата не палеше докато не смъкнеш акумулатора. Сервиза смениха моторчето на дросела (електронна газ). Проблема се задълбочи: започна да изчезва сервото на волана (електрохидравлично), в сервиза смениха някакъв датчик по двигателя. Започна да изчезва таблото (скоростомер/оборотомер и т.н. в комбинация с предходните проблеми. Смениха ЕКУ. Проблема остана, и след безуспешно ходене до сервиза (ами той компютъра не показва никакъв дефект) колата изгасна на едно кръстовище. Съответно им се обадих в сервиза да си прибират колата от кръстовището. Прибраха я с паяк, огледаха я и казаха - ами нищо и няма. Заявих им, че няма да взема колата от сервиза докато не отстранят проблема.
Веднага написах писма по старата схема - Германия, представителството на Източна Европа (май бе Унгария), София и сервиза. След 3 дни се обади някакъв менажер от София, който искрено бе учуден, че някой ги е прескочил за да вдигне панаира на още по-високо ниво. Веднага изпратиха някакъв спец от София и проблема се реши - проблемно реле в алармата, която те я бяха монтирали (не давало добър контакт към бензиновата помпа и от там компа става луд).. Вече 6 години няма друг проблем
3. Тойота Авенсис - на 30х.км започна да гори масло като луда (над 1л/1000км). Колата бе на 4г и по принцип не бе гаранционна. В сервиза тук казаха че ще разгледат проблема и така го разглеждаха 3-4 дни. Тъй-като не ми се чакаше повече проведох бърз разговор със сервиза в София (който доста народ плюе). Назначиха ми час за основен ремонт на двигателя по гаранция (специални инструкции от Тойота), и го направиха за 1 ден. След това не съм имал проблеми с двигателя. При последвалите няколко сериозни ремонта на същия автомобил във Варна, от сервиза бяха много внимателни и коректни. Стараеха се максимално бързо да решат проблема (може за да им се махна от главата по-бързо) :D

Изводи: С всеки сервиз трябва да се държиш строго, но коректно. Ако сервиза не може да реши въпроса така, както искаш - отиваш на горно ниво и гониш резултат до дупка...
Разбира се трябва да си поставяш достижими цели, но ако можеш да предложиш на сервиза разумно решение - въпроса се решава още по-лесно...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#6 Непрочетено мнение от ogi » 17 фев 2009 20:46

Мен ме е яд на себе си... Бях коментирал въпроса по моя проблем с фирмения ни адвокат и просто реших, че нервите ми не са равностойни да се съдим с тия помияри за стара корейска кошница, макар, че мен ме заболя, защото ме удря на принципи. Иначе правих рекламации, писах жалба до комисията за защита на потребителите и накрая уж стигнах до споразумение с директора на фирмата, но отново не бях доволен и тогава прекратих всички процедури в името на личното ми психологично здраве и компромис от гледна точка на себестойността на колата. Трябваше да захапя до край, но реално не виждах какво мога да спечеля от това...
Иначе по отношение на служебните ни коли и сервизи - Предишните Пежо и "София франс ауто" - зле; сегашните Тойота и "ТМ Ауто" - зле. Мога да напиша и много подробности и конкретни неща, но сега не ми се занимава...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#7 Непрочетено мнение от Izparitel » 17 фев 2009 21:35

Явно във фирмените сервизи разчитат, че клиентите са им "в кърпа вързани" покрай гаранцията на колите, а част от тях и след това поради инерцията. Вероятно ръководствата им ги задоволява сегашното състояние и няма стимули служителите им да се квалифицират и да се стараят заради клиентите. За мен е неразбираемо как официалните сервизи са я докарали до там.
Впрочем и за Балкан Стар съм чувал легенди.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#8 Непрочетено мнение от Izparitel » 18 ное 2009 00:06

Взето от друг форум /става дума за фирмен сервиз на известен официален вносител/:
Искам да Ви разкажа за два случая в двата им сервиза в люлин и на бистришко шосе
1. Жена ми кара Корса Б 10 12v не работи равномерно 12.10.2009 отивам в люлин на диагностика след 4 часа чакане излиза нач.сервиза ВИДИМО ПОЧЕРПЕН и ми казва съжалявам но компа е изгорял и сега и не иска и да запали .Примипявам се отивам на Симеон има познати дават ми един и се връщам , края на раб.време около18.00ч излиза същия и вече силно лъхащ на алкохол взема компа и казва че ще се обадят утре по обяд.
Идва 11.00ч и получавам обаждане явно от този същия и ми казва , компа не може да се програмира значи има проблем и не е в ред . добре може все пак е втора ръка , отивам и го сменям , следобяд около 16.00ч за вида на този човек и дъха му няма мужда да пиша .
На следващия ден около 10.00 ми се обажда приемчика и ми казва че и този не работи и да дойда да си го взема .отивам в приемната и всички начело с този човек кършат ръце и ме убеждават как не стават тези компове . решавам да си взема колата , която междувременно са успели криво ляво да запалят доста по-зле работеща от това както я додарах и ми съобщават че за тези техни мъки 3 дни трябва да заплатя 96лв.Вдигам скандал и излиза един който се изживява като мутра и ми съобщава че няма да си взема колата ако не платя или ако извикам полиция ще ми направят някои неща на колата ( на него му запомних името .................. ......... ) плащам силно обиден вземам си ключовете и излизам след мен излиза единия от приемчиците явно светсно момче и тихо ми кззва немогат да я оправят ето ти тел на един стар колега обади му се да ти оправи колата.
Веднага звъня и се уговарям с човека да му я закарам оказа съвсем близко в красна поляна . Отивам някак си до там и какво е учудването ми , посреща ме приветлив мъжага на около 45г , излушва ме , сменя моя комп с един от НЕРАБОТЕЩИТЕ изважда уреда и о чудо след 10 мин колата пее . загубих ума и дума , платих си 80лв и си тръгнах ( повечето от вас които са женени знаят какво ми чуха ушите от жена ми докато колата беше в сервиза) . Обобщавам НЕКАДЪРНИЦИ.
2. Работя за една фирма имаме 4 буса МОВАНО 2.5ТД и шефа ме кара да закарам единия в другия им сервиз започна да пали и гасне когато пожелае . разказвам му за случката но той настоява те били по-добри .
Оставям буса 22.10.2009 и си тръгвам след многократни обаждания от наша страна без резултат на 09.11.2009 ни се обаждат и казват проверихме всичко мо реално нямаме решени сигурно е помпата за високо налягане или компа , питам какво правим отговор капарирате поръчваме и пробваме , за чия сметка .................
Отиваме с шефа да си вземем буса и стария филм сметка 192лв , шефа за какво нищо не сте направили , отговор а диагностиката , взема си буса и при онзи човек след 2ч се обажда и казва проблем с дузите , занасям 4 втора ръка пак от Симеон и след 4ч. си взехме буса и се движи до сега и няма проблеми .НЕКАДЪРНИЦИ
Вие си помислете дали да ползвате услугите на тази фирма

Източник.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#9 Непрочетено мнение от ogi » 18 ное 2009 07:54

Защо не си писал името на сервиза? Така цитата няма стойност.
Става дума за Булвария.
Един колега с Авео също се оплаква от тях.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#10 Непрочетено мнение от slowtraveler » 18 ное 2009 08:28

Хмммм пак ме е яд - защо тези хора не си защитават правата.... ddad
Някои хора си мислят, че с наглост ще стреснат клиента.
Защо не е извикал полиция да документират случката - ами това си е чиста заплаха и рекет.

А и дори да не е искал човека да влиза в конфронтация - след това какво пречи да се опише фактологически случката, и да се прати на Опел East Europe (от Германия пак ще препратят писмото там). След което да си вземе фактура от сервиза, където са му ремонтирали успешно автомобила, и един сервизен рапорт, откъдето да е виден какъв е бил проблема...
Когато не се реагира, върховете няма как да знаят какви ги вършат местните.
И горе си мислят, че всичко върви по мед и масло, а клиентите си мърморят под сурдинка и псуват сервизите...
За да се измете 'мършата' трябва да има ответна реакция... Едно съобщение не може да предизвика рязко разместване, но заостря вниманието. А ако се повторят няколко - тогава обикновено реакцията на западняците е рязка - 'нещо не върви и трябват кардинални промени'....
Иначе ще си мърморим по форумите...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#11 Непрочетено мнение от Izparitel » 18 ное 2009 09:14

slowtraveler написа:Защо не е извикал полиция да документират случката - ами това си е чиста заплаха и рекет.
Като се има предвид, че те само за него питат, по-добре, че не се е опитал да вика. Предполагам, че щеше да остане разочарован - лично мнение.
Не съм се занимавал с подобен вид обжалване, но най-малкото изникват проблеми - езиковия, липсата на информираност как точно трябва да се действа и как в последствие ще докаже, че нещата са се развили точно по този начин, а не става въпрос за набеждаване. Предполагам, че не е водил със себе се тълпа внушаващи доверие свидетели, а и те едва ли биха били компетентни в областта на авторемонтите.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#12 Непрочетено мнение от slowtraveler » 18 ное 2009 09:38

Izparitel, за заплаха от насилие идват веднага - зависи какво им кажеш като ги викаш.
Почувствал си се застрашен, така, че никой не може да те обвини, че си извикал полицията без да е имало повод.
След което никой не може да ти задържи автомобила като гаранция - с полицията си го вземаш, пък сервиза като искат да те съдят за тея 96лв...
А ако решат да те съдят - компетентни свидетели винаги ще се намерят.
В техниката всичко оставя следи и може да се докаже и след време - предполагам Узунов ще потвърди...
Затова се прави независима техническа експертиза, а ако си взел и фактура от втория сервиз, в който е указано какво е пипнато и че автомобила е дошъл с еди-какъв си проблем и е предаден в изправност - си непробиваем...
Лошото е, че един на сто би направил такъв проблем на сервиза, а останалите 99 ще си платят като попове (и аз съм го правил ако не ми се занимава)...
Но имам ли свободно време - боря се до последно :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#13 Непрочетено мнение от dsuzunov » 18 ное 2009 10:01

Да споделя и аз горчив опит.
Сервиз за диагностика SAE в Пловдив, до "Скобелева майка".
Старият служебен бус "Газела" прекъсваше и не му достигаше силицата.
Чрез служба ТИЛ го закарах във въпросния сервиз.
Диагностикът (явно знаещ и можещ) използвайки два свързани компютъра (единия включен в тестовата букса на буса, а другия в нета) , тества цялостно работата на мотора. Установи, че едната бубина е изгоряла. (Запалителната уредба е същата като на Деу Нубира, Ланос итн.) Човекът си свърши работата и откачи кабелите от колата.
След това, доиде едно младо момче, с резервна бубина от някаква Лада Самара за да пробват дали ще се оправи.
И тук започва интересното:
Докато сменяше бубината, в разговор с него, споменах, че когато спускам продължително време с колата, за икономия на газ, изключвам изцяло горивото. ( Старата ми кола беше Кадет Е, карбуратор с обикновена АГУ и ключ с ръчно управление).
Момчето се заинтересува и подробно му обясних, как колата е на скорост, на контакт, само, че в двигателя не постъпва гориво.
Ето и неговият коментар:
-"Еми, след като няма гориво, значи няма горене !
-Кое тогава ти върти маслената помпа за да маже мотора?"

Аз му обяснявам, че двигателя се върти от колелата заради инерцията при спускане.
Но той продъжава да се чуди:
-"Добре бе!"
-"Той, мотора си върти, ама като няма горене, кое аджеба ти върти маслената помпа."


Това хлапе ( на около 24-25 години) работеше с мотортестер и се занимаваше с диагностика във въпросния сервиз.
Това е "автомонтьор" който няма абсолютно никаква представа за устройството на ДВГ !!!
Изображение

streetboll
Редовен
Редовен
Мнения: 205
Регистриран: 08 яну 2009 15:38
Skype: boretsa
МПС: daewoo nubira 1.6 16V комби
От: Девня
Име: Станислав

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#14 Непрочетено мнение от streetboll » 18 ное 2009 13:34

Мале мале от всичко това което прочетох разбирам че мъките започват от момента в който си закупиш новия автомобил.Лошото е че наистина няма добри кадри в сервизите а тези в тях си мислят че знаят всичко и могат всичко.Незнам как бих реагирал в такива ситуации но нямаше да оставя нещата така.Правата на потребителя в България незначат нищо.Единствения начин е отнасяне на проблема до по горно ниво ако може извън България.А пък от там като им пратят едно факсче не после да ти се правят на интересни.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: За сервизите и "специалистите" в тях

#15 Непрочетено мнение от slowtraveler » 18 ное 2009 14:32

Узунов, ами това е широкоразпространена заблуда...
Пусни тема във форума 'подава ли се гориво при принудителен празен ход' и ще получиш 60% положителен отговор (щото иначе как ще се върти двигателя) ddpom
На времето в курсовете на получаване на правоспособност имаше уроци и по Устройство на Автомобила...
Имаше и професионални курсове в средните училища.
А сега - няма обучени кадри, а и няма изискване кадрите да са обучени. Така-че се намират хора от 'кол и въже', пък ти се надявай на професионално отношение...
В момента не се изисква никакъв ценз за упражняване на монтьорска дейност.
Което ми е много странно, защото най-малкото би трябвало застрахователите да изпищят (защото могат да прехвърлят отговорността към трето лице заради некачествен ремонт) ако някое лице без съответната правоспособност пипа по основни системи (например спирачки, еърбези, двигател и т.н.)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “Сервизно обслужване”