Все още се чудя как да систематизирам и публикувам информацията....
Защото ще е малко неудобно да я дублирам в няколко форума...
Накратко (засега):
Ден 0:
https://www.google.bg/maps/dir/%D0%92%D ... !3e0?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Старт 26.06 след работа. С жената си направихме селфи пред табелата. Нощувка в Русе (което ни посрещна с порой)...
Ден 1: Румъния, Трансфагараш, Дебрецен (Унгария)
Ден 2: Дебрецен - Словакия - Белисток(Полша) - най-тежкия ден... Деня започна добре - празни магистрали, разходка до словашкия аеромузей:
Първо зареждане зад граница...
След което навлязохме в Полша - тежък трафик, калпави пътища и калпави шофьори. За първи път се радвах когато вляза в населен пункт, защото там можех да вдигна дори 50км/ч... Над 11 часа шофиране с многобройни задръствания. Но прогреса бе добър - около 830км...
Ден 3: Полша-Литва-Рига(Латвия) - сравнително малък преход. Ранното пристигане се компенсира с рижка бира и огромен джолан
Ден 4: Рига-Естония-ферибот Талин-Хелзинки - също слаб преход, при който обаче успях да си топна краката в балтийско море
Ден 5: Хелзинки - Куусамо (доста на север във Финландия). Много километри, но спокойно и бързо преминати, въпреки спазваните ограничения (обикновено - 100км/ч)..
Ден 6: Куусамо - Салла-Кандалакша (Русия) - Мурманск. Лек преход. Навлязохме в Арктика...
Малко над Куусамо има знак за северния полярен кръг:
За мое учудване - голямото мрънкане не бе от руснаците, а от страна на финландските власти (ровене на багаж и мрънкане да им покажа номера на рамата, ама оригиналния номер, копиране на документи и т.н.)... От страна на руснаците - никакви проблеми - всичко се решава с усмивка. Да, след границата пътя бе черен за около 15-20км:
След което се оправи и стана идеален.
Ден 7: Бизнес срещи, преминаване на моста на колския залив. Но километрите са малко - около 50 в двете посоки... Направи ми впечатление големите табели при напускането на Мурманск на два езика - автомобилите с чуждестранна регистрация да не напускат главните пътища
Ден 8: Пътуване до етно-лагер на около 160км от Мурманск - обяд в юрта (рибена чорба - уха от сьомга), доста водка, хранене на северни елени и игра с впрегатни сибирски хъскита...
Ден 9: Пътуване към едно от безбройните езера до вилата на приятел (на около 60км от Мурманск). Печена сьомга, шашлики, много водка, каране на моторна лодка (е, в разрез с правилата си пийвахме докато карахме, като замезвахме с вода директно от езерото)
Къпане в езерото (аз - само до коляно - температурата все пак бе +5С и на водата и на въздуха)... Разходка с АТВ...
Ден 10: Мурманск-Киркенес(Норвегия)-Финландия (по-удобен път) -Нордкап(Норвегия) - В Русия - идеален път (с надписи да не се слиза от него
). ФСБ ни спря за проверка. Държаха се изключително любезно и след 2 минути справки по телефона ни пуснаха през бариерата). Границата - безпроблемно. Норвегия - същата работа като в Русия - 'Не спирай, не къмпингувай, не снимай през следващите 10км и т.н.'...
Пътя стана тесен. Няколко дълги тунела (например 6.8км), някои от които преминаваха под дъното на фиордите... В Нордкап бяхме около полунощ - светло, но за съжаление облачно и мътно. Фотосесия и разходка - около час и половина. След което пътувахме още около 40км назад до Хонингсваг докато намерим незает хотел... Студ и вятър (с дъждец) - температурата около +2С... Друго си е навигацията да ти покаже това:
Ден 11: Хонингсваг - Нарвик - безкрайни фиорди, завои, тесни пътища (до степен - да трябва да влезеш в отбивка и да изчакаш насрещния трафик). Дълги тунели и мостове... Нарвик - същата история с хотелите... Температурата +5+6С...
Ден 12: Нарвик - Мушьоен - продължение на номера с фиордите, като в схемата се включват и фериботи - красота... Фериботите - доста евтини за моите очаквания - 17-25лв, като ти спестяват едни 50-80км (а в някои случаи нямат и алтернатива). Тук излязохме от Арктика. За разлика от финландците, норвежците цедят всеки турист - на точката на северния полярен кръг са направили комплекс с магазини, сувенири и т.н. -
DSC02206 by
georgievg1, on Flickr
Ден 13: Мушьоен-Молде... Молде ни посрещна с дъжд, последван от разкошна двойна дъга:
Ден 14: Молде - Тиседал. Усетих се, че сме подминали Атлантик Роуд с 50-60км, така че деня започна с поправителен - обратно 60км да го преминем, и след това - отново през Молде (тунела под фиорда тъкмо го ремонтирали, но умерихме часове, в които е отворен) нататък към Тролстиген...
Кеф е да се кара по този път и сред тази природа :
Природата бе неописуема:
Вода се лее отвсякъде...
Полека навлязохме в снежните райони. Пътя - ограден на места с около 5м снежни стени...
DSC02647 by
georgievg1, on Flickr
Тунелите започнаха все повече да ни изненадват...
От рода - влизаш в няколкокилометров тунел, ама навигацията 'реве' - след 300м на кръговото продължи направо...
И верно - под планината има кръгово движение и тунела се раздвоява:
DSC02674 by
georgievg1, on Flickr
След което 'нашия' тунел излиза на светло, преминавайки в огромен мост:
DSCN4605 by
georgievg1, on Flickr
И на края на моста - отново тунел и отново кръгово вътре....
Впечатляващо....
Но безкрайните фиорди умориха жената. Тиседал бе избран защото е най-близо до Тролския език. Но нужния пешеходен преход около 10 часа, лошото време и липсата на добра туристическа екипировка промени плановете ми...
Ден 15: Тиседал-Гьотеборг. След решението да отпадне 'езика' и другата забележителност : Kjeragbolten, реших, че трябва да съкратя пътуването. Така отрязах и Берген (и Осло), въпреки, че много ми се искаше да го посетя.. Отново безкрайни тунели (този път тунел от 360 градуса - влизаш в ляв завой, и излизаш с такъв, ама едно ниво надолу по спиралата)... И разбира се - тунел под фиорда пред Осло.
Ден 16: Гьотеборг-Копенхаген-Хамбург. Снимки с 'русалката', преминаване по 'големия мост' (в комбинация с подводен тунел разбира се)... Тези 'жулят' страхотни цени за преминаване по моста
Ден 17: Хамбург-Дрезден-Прага: По немските магистрали - ГААААЗ. Явно нафтата им е кофти, защото разхода ми скочи с около 5-6л/100км
В Прага настана шоу с търсенето на избрания 5 минути преди това хотел (през букинг.ком)... Казват ми по телефона - абе карай през парка. Ама стоят едни страшни знаци, а преминаващите подсказват, че полицията жули яко за нарушението им. Парка има много раздвояващи се алеи, и затова вземам 'заложник' - хванах човек от улицата да се разбере по телефона с хотела къде точно трябва да се кара. Затварям очите за знаците и поемам по една велосипедна алейка. Катеря хълма. По телефона момчето ми обясни, че няма как да се паркира в хотела, но затова пък ще се паркира в ресторанта. Накрая сред зеленината се показа една стара сграда и едно момче маха - 'карай тук'. Сега разбрах какво значи да паркираш в ресторанта - момчето ме помоли да спра на една тераса между масите, като напред бе урва и се откриваше гледка към цяла Прага... Хотела - старата сграда. Вътре - реновирана яко. С два апартамента - това е то хотел... Апартамента с голям луксозен хол, спалня с балдахини, голяма баня и т.н. Включително и компютУр - съвсем ново Леново от онези, дето целия комп е в дисплея...
Ден 18: Прага-Будапеща-Сегед.... Съвсем бях забравил, че за Чехия е нужна винетка. Полицаите ме гониха по магистралата да ми го припомнят (срещу официално заплащане на глобата с кредитна карта разбира се - имаха си и пос-терминал
)...
Ден 19: Сегед-Сърбия-Берковица - гастарбайтерите правеха големи опашки на сръбската граница. В Сърбия - мръсотия, бавно движение, много ремонти на магистралите. Разкошна скара до Зайчар. В Берковица - поради 'пренаселеност' в апартамента ми, приятел предложи да се настаня в хотела му. Направиха подобаващо посрещане
Ден 20: Изтрезняване и социални контакти
Ден 21: Берковица - Варна... Тези 500км изглеждаха детска игра пред 'нормалните' преходи по време на пътуването... С жената си направихме селфи на табелата