Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
Hunter
Напреднал
Напреднал
Мнения: 421
Регистриран: 01 сеп 2012 22:40
МПС: Subaru Forester 2.0
От: София
Контакти:

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#16 Непрочетено мнение от Hunter » 21 юли 2015 09:19

ogi написа:И аз чета с интерес :)
+1
Страхотна тема :)
Subaru Forester 2.0 LPG :clap:
Daewoo Lanos 1.4 CNG - ex :inlove:

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#17 Непрочетено мнение от slowtraveler » 21 юли 2015 16:48

ДЕН 2:
Дебрецен-Кошице-Бялисток(Полша)...
Приблизителен маршрут: https://www.google.bg/maps/dir/%D0%94%D ... !3e0?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Сутринта скокнахме що годе нормално време - около 08:00ч... Аз продължих битката с компютъра, а жената реши да се поразходи из Дебрецен...
Както споменах - битката с компютъра бе успешно спечелена, жената се върна от разходката със снимки във фотоапарата :)
Закусихме (закуската не ме впечатли, но жената бе впечатлена от двойното кафе, което и направиха - много хубаво, ама едва намокряше дъното на чашката... Ако бе единично, навярно трябваше да се ближе, а не пие ...
Натоварихме багажа, аз навързах техниката (всяка сутрин имах ритуал - връзване на телефона, стартиране на софтуера за 'следене', и Google Maps, включване на SPOT-а, включване на dashcam) и тръгнахме към Кошице...
Спокойни неделни магистрали през част от пътя...

Изображение20150628_085945 by georgievg1, on Flickr
При Felsozsolca обърках малко пътя, та се наложи да се връщам около километър... Явно не само аз бях объркал, защото в малкото пресечки по пътя и по полето се въртяха като мухи без глави (като мен) доста автомобили ...
Как да е стигнах (по хубави пътища) в Кошице... Там видях ОМВ и заредих (за пръв път от България). Предварителното ми проучване показа, че в Словакия е малко по-евтино от Унгария...
Още на бензиностанцията въведох като следваща дестинация музея на авиацията в Кошице... Това ме отклони с 10-20км от 'идеалния маршрут', но си заслужаваше...
Намерих музея - намира се до летището...
Отидох на касата... Момчето каза, че ще ми направи специална отстъпка, защото едното хале било в ремонт... Питам го - кое хале? 'История на авиацията'...
Викам му - абе аз 1000км преминах заради този музей, и вие няма да ме пуснете да разгледам и там?
- Халето е ей-там и вратата му е отворена - погледнете (навярно имаше предвид да погледна през вратата) :lol:
Аз това и чаках - шмугнах се първо там докато не е размислил ...
А вътре - РАЯ...
ИзображениеDSC00794 by georgievg1, on Flickr
Прословутия Jumo205 в разрез:
ИзображениеDSC00797 by georgievg1, on Flickr
Други дизели:
ИзображениеDSC00796 by georgievg1, on Flickr
И самолети - Миражи:
ИзображениеDSC00807 by georgievg1, on Flickr
МИГ-29...
ИзображениеDSC00827 by georgievg1, on Flickr
F-104, NF-5A... Стандартното СИВ въоръжение (СУ-25, МИ-24 и т.н.), Ми-2, Хюи и много други въртолети, самолети, крилати ракети и планери...
Дори балистична ракета SS-24... Също така имаше много разрези на различни турбореактивни двигатели и техните компоненти (например горивни камери на турбореактивни двигатели)..
Помотах се, дори влязох в един ИКАРУС хармоника - и той бе експонат :)
И реших да излизам... Тогава момчето на входа ми казва - ' ама не искате ли да разгледате и експонатите с автомобили и мотоциклети...
Там е автомобила на нашия президент (който е големия инициатор и поддръжник на този музей) - бронирано БМВ (явно е много леко, защото не личеше, въпреки, че момчето твърдеше, че е бронирано).. Казвам му, че не ми е интересно бронирано съвременно БМВ... А момчето ми казва, че там има и ретро автомобили...
След което разгледах колецията от стари автомобили (Форд Т, Татра 30) и мотоциклети... В друго хале бяха шкодички и други източни автомобили... В идеално състояние и на собствен ход...
Доста време се помотах, докато жената си пушеше цигарите (не пожела да влезе)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#18 Непрочетено мнение от slowtraveler » 21 юли 2015 17:13

С доста приповдигнато настроение продължихме нататък по пътя...
Бързо излязох от Словакия(ей много го бърках това име със Словения - дори на унгарската граница като ме питаха накъде пътувам, им казах, че за Словения, та бая чесаха репите защо към Полша ще минавам през Словения :lol: ).
Навлязох в Полша неусетно (само пътен знак посочва, че си в друга държава, като има и табела с основните правила - скорости по пътищата)...
Спряхме да похапнем в един много голям град, дето така и не можах да му произнеса името :) Rzeszow :)
Там една много бледокожа русичка касиеро-сервитьорка се изчервяваше на всеки мой въпрос (предполагам не заради мръсни мисли, а просто като отражение на всяко голямо мислено усилие да разбере какво се иска от нея) :) Чакахме около 40 минути (нямаше други клиенти), ама бургерите си заслужаваха - наистина бяха много вкусни... Времето за чакане не ме изнервяше, защото по това време в колата компютъра точеше видео от камерата :lol:
За съжаление трафика рязко се увеличи. Започнаха безумни ремонти. Например в участък около 40км да правиш едновременно три ремонта, като всеки е с дължина повече от километър...
Седиш, и чакаш да дойде насрещната колона (с пилотен автомобил)... Това е около 10 минути за да започне да идва... Още 10-15 минути се влачи трафика (защото пътя, по който минават не е с добре направени подходи, и колоната намалява до 10-15км/ч докато слиза на обикновения път).... И така, докато се източи последния автомобил... След което пилотния автомобил тръгва обратно... Мъкаааа.
И тези 40 км да ги изминаваш за повече от час и половина... Или пък да отклонят ЦЕЛИЯ трафик, включително камионите през малки селца, през чиито улици аз минавам трудно...
Освен това явно в неделя литургиите са по-обширни, защото в почти всяко село, през което минавахме, имаше ОГРОМНИ тълпи от хора, които стоят до пътя, преминават и т.н.
Бях заплюл Сувалки или Аугустов за нощувка, но към 7-8 часа стана ясно, че няма как да стане...
Жената почна да мрънка към 21 часа (12 часа след тръгването ни от Дебрецен)... А към 22 започна и да плаче, та затова погледнах картата, избрах хотел и около 22:40 спряхме пред хотела...
Ресторанта не работеше, та затова изядохме някоя друга вафла, и опустошихме минибара... Настроението се подобри, видеото се прехвърляше безпроблемно - живота стана хубав :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#19 Непрочетено мнение от Proximus » 21 юли 2015 21:49

И аз чета с интерес за пътуването, което със сигурност няма да се захвана да направя :)

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#20 Непрочетено мнение от slowtraveler » 21 юли 2015 23:12

ДЕН 3
======
Умишлено малък преход след вчерашния 'ад' и мърморенето на съпругата...
Бялисток (Полша) - Каунас (Литва) - Рига (Латвия) https://www.google.bg/maps/dir/%D0%91%D ... 6487?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Сутринта живота изглеждаше по-светъл :)
Закусихме, хванахме фотоапаратите и обиколихме близкия център...
Широк площад, много кафета, що годе добър ред по улиците... Усещане за простор...
ИзображениеDSCN3552 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSCN3563 by georgievg1, on Flickr
Не, че имаше нещо специално за гледане (нито пък бяхме набелязали нещо специално)...
Но все пак е добре да се поразходиш и позяпаш...
Например някакво супермаркетче, от което да позапасим с някоя друга Зубровка :lol:
Междувременно наблюдавахме, как двама полицаи разпитваха група младежи, изглеждащи на бездомници, и видимо пияни (все пак бе около 9:00ч)...
Приключихме разходката, платих в хотела, натоварихме багажа и отново на път....
Допълних резервоара в Сувалки...
Влязохме в Литва, и около километър след знака за новата държава бяхме спрени от полиция... Проверка на документите... Пост-съветското пространство си личеше :) Работиха бързо и ни пуснаха.. Започнаха да се проявяват къщи с по-немски изглед и архитектура...
Ремонтите/чаканицата не спираха - ей тук съм си излязъл от колата и снимам:
ИзображениеDSCN3604 by georgievg1, on Flickr
Шофьора на камиона зад мен бе много ухилен:
ИзображениеDSCN3605 by georgievg1, on Flickr
Навряхме се в старата част на Каунас - големичък град, а в центъра уличките са идиотски тесни, без да са еднопосочни...
Местното население отказваше да говори руски, не предлагаше местна кухня, та се задоволихме с японска - суши... Поне суши-то бе добро и ни засити...
Прелетяхме останалата част на Литва и бързо-бързо навлязохме в Латвия... Дърветата около пътя вече не бяха високи/огромни така, както бяха в Полша...
Рига ни посрещна с мащабите си... Винаги ми е харесвал този град... Съвременни 'стъклени' небостъргачи или други оригинални сгради си хармонираха добре с древни огромни сгради..
ИзображениеDSCN3649 by georgievg1, on Flickr
ИзображениеDSCN3659 by georgievg1, on Flickr
Намерих едно хотелче в самия център, настанихме се, и веднага хукнахме по стара Рига и нейния 'Бейкър стрийт' (на 100м от хотела) ...
Навярно не всички знаят, че в Рига е заснет съветския вариант на Шерлок Холмс (според мен - много добри серии), като филма е заснет точно на тази улица Jauniela...
Заседнахме в едно ресторантче с класически музиканти - бе странна работа, защото се конкурираха с рок-състава на съседното барче (просто там нямаше манджи, а народа наблягаше на бирата)...
За старт направих следната комбинация водката е хрянова - интересен вкус:
ИзображениеDSC00896 by georgievg1, on Flickr
В Рига вече започна да се чувства севера - към 23:30 навън си бе светъл здрач...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#21 Непрочетено мнение от slowtraveler » 22 юли 2015 15:52

От телефона почти няма снимки.
Доста от снимките (с фона) са с водоустойчива сапунерка (т.е. с допълнително стъкло, което при челно осветяване понякога прави фон)... Правени и през несъвсем чисти стъкла на автомобила...
Просто при такова пътуване често седиш със зяпнала уста и събираш впечатления, а снимките са малко повече на заден план...
Защото ако тръгнеш да спираш и правиш хубава снимка на всеки по-интересен обект, то би ти било нужно година дори за такова просто пътешествие като горното...
Освен това при такова движение често се опитваш да хванеш момента в движение, като камерата не винаги успява да сработи толкова бързо... Например имам снимки на снежно поле, което изглежда толкова преекспонирано, че се вижда само ярко бял фон - фотоапарата не е успял да си настрои 'яркостта' до натискането на бутона... Единия фотоапарат (Сони-то) бе в краката ми, и като виждах нещо интересно - просто го вдигах и щраках... С надеждата все нещо да се види.
А в момента са 23 ГБ снимки (около 4000 снимки).. Да, от тях навярно 99% ще са брак, но пък дори брака спомага за онагледяване на дадена ситуация или местност...
Така, че се надявам на снизходителност към снимките :y:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#22 Непрочетено мнение от slowtraveler » 22 юли 2015 16:35

ДЕН 4:
Рига-Талин-Хелзинки https://www.google.bg/maps/dir/%D0%A0%D ... 3244?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Сутринта хапнахме в хотела, натоварихме багажа (джипа го бях спрял на един платен паркинг на около 50м от хотела)...
Времето бе слънчево, стомаха - сит... Нафта имаше още за около 1000-1100км (последно зареждах в Полша, но поради ниските скорости разхода спадна). Какво му трябва още на човек...
Измъкнахме се сравнително бавно от Рига... Пътя бе хубав, заплануваното разстояние - малко... Така, че я карахме лежерно...
След стотина километра (все още в рижкия залив) видях хубава плажна ивица и отбивка с добър паркинг. На паркинга имаше кемпер, но хората сигурно спяха в него....
Викам си - не може да не си топна краката в Балтийско море :lol:
Кривнах натам. Събухме обувките и се поразходихме по изключително финния пясък - при нас не съм виждал толкова ситен и мек пясък...
Разкошен плаж и прозрачно море... Що ли нямаше плажуващи :ches:
ИзображениеDSC00951 by georgievg1, on Flickr
Навих крачолите и топнах краката...
ИзображениеDSC00934 by georgievg1, on Flickr
Водата си бе топличка... За района :lol: Навярно около 16С.
Офтопик:
Май ви бях разказвал за една случка от студентските ми години, когато бяхме на студентски обмен в Рига за 2 седмици...
Бяхме чували за Юрмала - Златните пясъци на Рига... Август месец - дори и там през деня температурата е над 25С и слънцето напича... Та нарамихме за всеки случай банските и - в Юрмала...
Наближаваме огромна плажна ивица (снимка от нета)
Изображение
Гледаме - дечица си играят във водата стотина метра навътре в морето... Викаме си - ей сега влезнахме... Докато не топнахме краката в ледената вода все така си викахме :lol:
Избърсахме краката с мокри кърпички (пясъка просто не можеш да го избършеш - толкова е фин)... И продължихме нататък...
Ремонтите по пътя отново продължаваха...
Но като след това нещата се пооправиха и пътя стана добър... И скучен... Чудех се с какво да се забавлявам... И си намирах занимания...
Например сигурно 50км точих нет от този автобус :) :
ИзображениеDSC00988 by georgievg1, on Flickr
Отзад имаше символа за WiFi, забих темпомата на средна дистанция и го хванах :) Ама не бе много бърз де - на телефона бе по-добър...
Така в забавления стигнахме Талин...
Стъклени небостъргачи, сериозни сгради... Въобще нищо общо със спомените ми от студентските посещения...
ИзображениеDSCN3718 by georgievg1, on Flickr

Тъй-като трябваше да вземаме нататък ферибот, реших първо да отскочим до пристанището, преди да разгледаме Талин...
До пристанището гледам един паркинг - пише нещо подобно на 'два часа безплатно'...
Влизаме вътре, паркираме и гледаме - има супермаркет, кафе/бърза закуска и тоалетна - супер...
Тоалетната платена - все едно влизаш в метрото, ама жената се шмугнала след мен при отворената 'бариера' (тоалетните се разделят по-късно) :)
След което хапнах един бургер със сьомга... Проверявайки кога са фериботите... Оказа се, че след час и малко тръгва удобен ферибот, а следващия е след доста часове...
Решихме да бягаме на север без да разглеждаме Талин, като така щеше да ни остане малко повече време за Хелзинки...

Водата бе започнала да привършва (стека Банкя, който го бяхме взели от България), та решихме да посетим супермаркета... Това, което мислехме за име на супера, се оказа насочващо за съдържанието 'Alco-market' :lol:
Досрамя ме да правя вътре снимки, ама си представете Метро, в което се продава само алкохол...
И финландците товарят с касите и кашоните... Доста учудено ни погледнаха като ги попитахме за вода ....
Намериха няколко бутилки в ъгъла... На касата ни гледаха още по-учудено :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#23 Непрочетено мнение от slowtraveler » 22 юли 2015 23:35

Натоварихме водата, и отидохме до пристанището - имаше опашка...
Плащането - drive-in на гишета...
ИзображениеDSCN3725 by georgievg1, on Flickr
В магазините до пристанището товариха/разтоварваха алкохола с мотокари и палети :lol: (навярно зареждането на кораба)
ИзображениеDSCN3727 by georgievg1, on Flickr
Платих, и зачакахме за влизането в търбуха на ферибота...
Редуваха тирове и леки автомобили... Незнайно защо нас ни набутаха при тировете :lol:
ИзображениеDSC01007 by georgievg1, on Flickr
Посочват ти къде и кога да спреш... По принцип се спазваше умерена дистанция до преден и страничен автомобил (заради клатенето)... Тировете обаче бяха доста плътно...
ИзображениеDSC01009 by georgievg1, on Flickr
Запомних (както си мислих :lol: ) палубата, и се качихме в кораба.. Вътре - магазини (за алкохол), барчета, рецепция за спалните каюти и т.н. и т.н...
Прескочихме тези детайли и излязохме на кърмата - бе завет, но и доста шумно/вибрации... Времето бе ОК, а гледката си заслужаваше..
Последен поглед към Талин, и дадохме газ към Хелзинки...
ИзображениеDSC01023 by georgievg1, on Flickr

Разминахме се с голям ферибот, и изпреварихме няколко пасажерски кораба (внушителни)... Правехме около 25-27 възла - сериозна скорост....
След два часа и малко влязохме в пристанището на Хелзинки... Обявиха да се качваме по автомобилите...
Слязохме на нужната палуба, отворих вратата (плъзгаща, водоустойчива, отваря се с бутон).. А срещу мен на 30см - ТИР.. Опитах се да мина покрай него, ама щях да се изплескам яко, пък и нещо не ми се стори познато мястото...
Качихме се горе (това е циркулация между 3 и 7 етаж :) )... Там - тълпи народ със сакове алкохол - няма къде да се премине...
Айде - отново долу... Този път излязох по другия борд (срещуположната врата) - всички коли от този борд вече бяха излезли (на всеки борд са по четири реда автомобили и камиони) и видях един от екипажа...
Попитах го виждал ли е един безстопанствен джип... С усмивка ми посочи през проход другия борд точно зад тира, който бе запушил вратата...
Просто съм слязъл на палубата през друг асансьор и съм излязъл с 10 метра пред, вместо зад джипа...
Колите от този борд тъкмо започнаха да тръгват - в момента в който се качихме, тръгна тира пред нас и всички се изнизахме.... При прегледа на видеото видях, че сме се качили в колата 30 секунди преди тръгването :lol: )
Тези зад нас сигурно умряха от яд - навярно са си мислили, че сме суперпрофесионалисти, и сме пили с 10 минути повече от тях, докато те киснат в колите :lol:
Между другото като гледах видеото от превоза видях какво нещо е долу в кораба докато се движи и защо карат хората да се махнат от там :lol: Постоянни писъци на аларми, мигащи мигачи и т.н. :)
Безпроблемно излязохме от пристанището, влязох в центъра и спрях да потърся хотел (букинг ком разбира се, но без резервация - за да видя на място за какво става въпрос)...
Избрахме един, вкарах го в навигацията и скоро бяхме пред хотела. Ама проблем с паркирането - разрешено спирането, но не и паркирането.
Слязох от колата и отидох в хотела - 'имате ли паркинг' - имаме - 20 евро/нощ...
Колко струва хотела? Обявиха ми цена с 30 евро над тази в букинг... Възроптах... Ама нищо не можем да направим - такива са условията...
ОК - пред него направих резервацията с телефона и веднага получих потвърждение.
Оня ми се хили - 'ама то отнема до 2 часа'. Помолих го да провери веднага...
Я, ама то потвърждението е дошло - няма проблеми - цената стана ниска - дори и с плащането на паркинга :)
Платих, и ги попитах къде е паркинга... Е няма такъв цирк подхода бе в тунел с ширина огледалата + 2см...
Парктроника бе безполезен - 'писна' и показа STOP - толкова малки бяха дистанциите...
С маневра във вътрешния двор успях да завия така, че да се насоча към подземен паркинг... Входа му бе с автоматична врата, и широк също огледалата +2см...
'Гараж' с размер на три нашенски гаража, в който напречно би трябвало да спрат 4 автомобила.
Добре, че две съседни клетки бяха свободни, та успях с няколко маневри да се наместя...
Докато развъртам колата вратата се затвори... Намерих някакъв авариен бутон и си отворих вратата... Луда работа...
След това се сетих, че съм забравил камерата в колата и ще изтрие дневния преход... Та отново преминах през отваряне на дистанционно контролирани врати и т.н....
Всичкото това - под проливния дъжд, който се изля над Хелзинки...
Хотела бе с интересна система за достъп - след определен час външната врата се отваря само с картата за стаята... По същия начин започват да работят и асансьорите...
Хвърлихме багажа, дъжда спря от раз и излязохме на разходка... Около 23:00ч все още бе светло...
Така се сблъскахме с 'интересните' финландски монументи....
Например я познайте какво означава този паметник???
ИзображениеDSC01082 by georgievg1, on Flickr
Правилно - така изглежда 100години финландска демокрация :)
Поразходихме се, потърсихме ресторант, обаче се оказа, че са затворени... Работеха предимно барчетата...
Върнахме се в хотела, където ресторанта все още работеше...
Поръчах си лос, гарниран с няколко водки Финландия (е, тук са по 40мл)... А жената продължи с рибите ...
Похапнахме доволно...
Водката подейства и заспах като пън... Като преди това дръпнах пердетата, защото около 00:00ч навън все още бе светло, въпреки, че нямаше слънце...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#24 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 юли 2015 17:25

ДЕН 5
========
Хелзинки - Куусамо (Финландия)...
https://www.google.bg/maps/dir/%D0%A5%D ... !5i1?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Сутринта почна както обикновено - ставане, душ, хапване, товарене на багажа...
Логично, не можехме да товарим багажа в подземното гаражче - просто нямаше място...
Затова реших да изкарам колата... Оказа се, че няма къде да направя маневра, та затова целия цирк се повтори на заден ход :lol:
Натоварихме багажа. зададох на GPS Салла (граничното село на Финландия) и тръгнахме...
Скоро излязохме от Хелзинки и стъпихме на магистрала...
GPS започна да показва странни показания :lol: От рода - карай направо, и след 540км завий леко вдясно :lol:
Километрите хвърчаха, въпреки, че не съм нарушавал скоростния режим..
ИзображениеDSC01116 by georgievg1, on Flickr
По някое време магистралата премина в обикновен път... Но с ограничение 100км/ч... И народа караше с между 105 и 110км/ч...
Явно нагоре глобите са височки, защото много редките изпреварвания ставаха в режим : газ, изпреварваш, и веднага след това - спирачка за да смъкнеш скоростта под 110км/ч...
Но тъй-като всички караха с такава скорост, просто не виждах смисъл да изпреварвам - дори камионите се движеха с тази скорост...
Встрани от пътя започнаха езерата... Всичко маслено зелено....
Спряхме до едно езерце за снимки:
ИзображениеDSC01142 by georgievg1, on Flickr
Така хвръкнаха едни 500км и реших да заредя... Имах повече от половин резервоар, но от момента нататък до Муманск оставаха 'само 800км', а смятах в Мурманск да заредя колкото се може по-голямо количество нафта на евтиния :lol:
Изображение20150701_154026 by georgievg1, on Flickr
Започнаха да се появяват и знаци за лосове и елени...Жена ми започна да пита 'кога ще видим лосовете и елените'. 'Ама защо все още не сме ги видели'...
Успокоих я, че ако през деня не ги видим, довечера ще я запозная с любезния лос (който знае вица ..) :lol:
Пътя започна да става все по пуст:
ИзображениеDSC01195 by georgievg1, on Flickr
Отвсякъде имаше вода...
ИзображениеDSCN3831 by georgievg1, on Flickr
Врътнахме едни 800км и поогладняхме...
Погледнах табелите с виличка и лъжичка.. Пише - 2км от главния път къмпинг, риболов и ресторант...
Викам си - те тука е местото:
ИзображениеDSC01206 by georgievg1, on Flickr
Стигаме до паркинг пред хубаво езеро:
ИзображениеDSC01207 by georgievg1, on Flickr
В другата част - бариера, през която влязоха няколко каравани - явно за нощувка...
Влязох в ресторанта - пустош... Видях в кухнята нещо да човърка един човек - явно собственика...
Питах го дали има някаква риба за да вечеряме... Той се обърна със силно зачервен нос с отношение - 'каква риба търсите тук - ей там е останало малко ориз и т.н.' - посочвайки бен-марито...
Теглих му една наум заради мързела му - такова хубаво местенце, и ресторант, а да не го използва по предназначение...
И се изнесохме от там...
След няколко километра видяхме първите представители на севера:
ИзображениеDSC01219 by georgievg1, on Flickr
Не бяха много плашливи - някои ходеха и по пътя, но като цяло се дръпнаха настрани...
Близкия град бе Куусамо - отклоних се от главния път... Потърсих ресторант - GPS ме насочи към близък...
Гледам - и хотел...
Седнахме в ресторанта, а там хубави риби и т.н...
Тъкмо поръчваме хапката и каката пита 'а какво ще пиете'... Тогава се усетих, че ако искаме да вечеряме както трябва, май е добре да останем в този хотел...
Не бях изморен, слънцето светеше.
Но пък от друга гледна точка бяха изминали около 10 часа от тръгването ни (да, 'загубихме' сигурно час за зареждане, някоя друга покупка, цигара и т.н.) а и за следващия ден оставаха още само около 550-600км, и затова решихме да спрем...
Отидох до рецепцията - имаха свободни стаи на сносна цена... Въпроса бе решен - оставих колата на по-подходящо за разтоварване на багажа място - на паркинга нямаше много български автомобили :)
ИзображениеDSC01226 by georgievg1, on Flickr

След което се върнах в ресторанта - поръчката тъкмо бе пристигнала..
Рибата им бе прекрасна. С някоя друга водка я преглътнах :lol: Съпругата я караше на бира...
Реших да завърша с десерт. Както навсякъде и тук попитах за нещо местно - традиционно...
Казаха ми нещо непознато за мен - съгласих се веднага... Така ядох за десерт паниран кашкавал (солен и още горещ) върху който явно е поставено сладко и навярно топка сладолед, който бе станал на супа...
Но ми бе вкусно де :lol:
ИзображениеDSC01221 by georgievg1, on Flickr
На рецепцията ни посочиха пряката топла връзка с хотела (стъклен коридор около 50метра), ама жената иска да пуши, та се поразходихме малко, заобикаляйки комплекса...
Радвахме се на блесналото слънце (около 23 часа) но реших да не дърпам пердетата...
Водката си свърши работата, и отново заспах като къпан...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#25 Непрочетено мнение от Ilyan » 23 юли 2015 17:48

slowtraveler написа: ИзображениеDSC01142 by georgievg1, on Flickr
...
Това много ми напомня за "Особености на руския национален риболов".
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#26 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 юли 2015 18:39

Ilyan написа:...
Това много ми напомня за "Особености на руския национален риболов".
За това - следващите дни :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#27 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 юли 2015 09:17

Оги, по време на пътя бях включил Фликера, и всяка вечер като сваля снимки от фотоапаратите в компютърчето (на което нямах вече много вяра), компютърчето ги качваше във Фликер...
Поради големия натрупан обем (Фликера поддържа до 1ТБ), а в същия момент - лесна работа с този продукт, реших да ги оставям и ползвам от там...
Навярно някога ако реша да пооправя няколко снимки, ще ги кача някъде другаде...
Но засега ще си стоят суровите оригинали - както се виждат тук :lol:
А за увеличаване поне при мен се визуализират веднага ако натисна зеленото бутонче...
Ако натисна самата снимка - се влачи донякъде (въпреки, че поне с моя нет се появяват практически веднага, но след едно мигване)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#28 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 юли 2015 10:03

ДЕН 6:
Куусамо-Салла(Финландия)-Кандалакша(Русия)-Мурманск
https://www.google.bg/maps/dir/93600+%D ... !3e0?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;

Сутринта започна рутинно - събуждане, душ, закуска... Вечерта не бяхме забелязали, че хотела е на брега на езеро (Торанки както се оказа по картата)... Красиво...
Обаче както ставаше често напоследък - валеше ситен дъжд... Температурите вече бяха поспаднали до 12-13С, та пресортирахме багажа, като 'оперативни' дрехи започнаха да стават зимните...
Т.е. пак си бях с тениската - в колата си бе 22С, но вече си слагах и грейка :lol:
Натоварихме багажа и отново на главния път из Лапландия....
Движението бе... Умерено за района - т.е. нямаше никой по пътя, само на 5-6 минути преминава автомобил...
Или пък не преминава :lol:
ИзображениеDSC01232 by georgievg1, on Flickr
Не след дълго срещнахме голям снежен човек на една отбивка...
https://www.google.bg/maps/@66.554347,2 ... 6656?hl=bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Направихме си персонални снимки с него...
В района щъкаха и елените на Дядо Коледа :)
ИзображениеDSC01236 by georgievg1, on Flickr
Хич не им пукаше, че си с кола до тях - напротив - пречкаха се по пътя и то вече доста начесто..
ИзображениеDSCN3871 by georgievg1, on Flickr

Дебнех GPS да достигна заветните 66/33 градуса/минути - Полярния кръг (Arctic circle) и да влезем в Арктика...
Почнаха вече да се въртят и секундите до заветната точка.
След няколко километра гледаме висока метална конструкция... БЕШЕ ЗНАКА ЗА ПОЛЯРНИЯ КРЪГ!
Разбира се, че спряхме...
ИзображениеDSC01252 by georgievg1, on Flickr

Преминахме пеш и няколко 'блатца' за да се качим и до знака за да си направим снимки...
Въпреки навъсеното време, настроението ни бе приповдигнато...

Вече бе станало доста студено, а аз си бях по тениска, та затова снимките не се проточиха много :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#29 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 юли 2015 12:29

Та продължавам нататък....
Малко след преминаване в Арктика GPS най-накрая спомена нещо за отклонение от главния път :lol:
Завихме към Салла...
Пътя - нормален двупосочен...
С добре оформени скосени банкети.
Банкетите ги косяха трактори (трактора върви по пътя, а встрани по банкета се движи огромна 'косачка' като прикачен инвентар... И почиства целия банкет (навярно 2м диаметър на косачката)....
Встрани - доста гори, въпреки, че размера на дърветата бе почнал да намалява...
Видях как почистват гората, която прораства към пътя - отново трактор, който има многофункционално устройство на стрелата отзад - хваща дървото (около 6м високо), отдолу го реже. Завърта го хоризонтално, и го изкарва през нещо като дюза - излиза почистен прав стълб, като клоните и голяма част от кората се свалят от машината. Машината поставя дървото на куп, удобен за товарене....
Човешка работа...
Общо взето НИКЪДЕ в преминатите държави не видях клони, които да приближават пътя, пък камо-ли да ти обират огледалата - така, както е в България :(
Обикновено пътя е добре почистен поне още 10 метра около асфалта...

Стигнахме Салла. Странните 'монументи' на Финландия продължаваха да ни изненадват - на входа на Салла:
ИзображениеDSC01263 by georgievg1, on Flickr
Появиха се табели RUS - водихме се по тях... А GPS бе повече за смятане на дистанциите...
Стигнахме до границата... Нямаше автомобили (защо ли :lol: )...
Една спретната зала от финландска страна. Давам документите, които искат...
Гледат ги, обсъждайки нещо... Събират се още 'специалисти'... Накрая отсъждат - проверка на автомобила...
Ами ОК... Ама отвън изведнъж се появиха комари стръвници... Това нещо незнам колко му е дълъг хобота, ама хапе през косата :lol:
Казват - отвори капака - отворих го...
Чеса главата 'специалиста' (сигурно комарите са го ухапали)...
И пита - а къде е VIN номера... Показвам му онзи зад стъклото - прозорче, през което се вижда набития в купето номер..
- Тц... Искам да видя другия...
- Къде се намира този номер, който искате да видите?
- Не знам - като го намерите, се обадете вътре... И се врътна и си влезе в стаичката...
Реших да звънна на сервиза да ги питам къде са другите номера... Обаче точно в него момент стария оператор реши да ми прехвърли телефона, и старата SIM карта спря да работи.. Сложих новата, но тя пък не сработи на момента....
Имах някакви спомени, че има номер при акумулатора, обаче там всичко бе заринато с багаж... Изрових багажа и отворих капака на акумулатора - ТАМ Е :lol:
Викнах оня 'специалист' - дойде, хвърли бегъл поглед (не вярвам за 5 секунди да може да го прочете и сравни)... След което сложи ръкавици и пребърка дамската чанта на жената...
С това проверката приключи... Но не и документално...
Влязох вътре в заличката да си чакам личните документи и тези на колата...
И чакането продължи...
Онея продължиха да чешат главите си (явно - много комари - вътре в главите им :lol: )
Накрая решиха да направят пълни копия на всичките документи - бориха се с една копирна машина...
Сбориха се... Гледаха пак документите (само дето не ги пробваха на зъб )...
Накрая с известно съжаление ми ги върнаха и вдигнаха бариерата...
Не чаках втора покана - газ към руската граница...
Там отдалеч стои голяма табела 'забранен видео и аудио запис и т.н.'... Спрях и махнах камерата...
Една формена тьотка стоеше в будка и само провери броя на хората (спуснах и задния прозорец, че иначе нищо не се вижда през затъмнението) и вдигна бариерата...
Отидохме до пункта. Веднага дойде една формена девойка с едно кученце - явно търси наркотици или взривни вещества...
Посочи ми къде да отидем... Влязохме в руската зала - също добре направена...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Едно пътуване из Европа с автомобил

#30 Непрочетено мнение от slowtraveler » 24 юли 2015 14:02

Вътре в залата - никой... Видях една отворена врата и викнах някого...
Изскочи приветлив граничар (чак ме учуди)...
Попита имаме ли имиграционни карти. Подадох му всичките документи, които имахме (разни гаранции, декларации и т.н.)...
В тях нямаше имиграционни карти.
Граничаря изкара две карти, посочи формата и ни помоли да ги попълним - работа за 3 минути...
Пуснах жената пред мен... Нееее - трябвало шофьора да мине първи... Ами ок...
Разменихме се и за 5 минути бяхме оформени...
Преминахме към митницата...
Там една декларация А4 със ситен шрифт от двете страни.... Започваме попълване...
Дойде митничар и попита 'вие ли сте с чуждестранния автомобил'... Ами ние сме....
А защо двамата попълвате декларацията - да не би да сте с два автомобила? Не - с един сме...
Няма проблем - съпругата ви може направо да преминава и излезе навън, а вие трябва да попълните декларацията в два екземпляра... Ама тук сте поправяли номера на автомобила (VIN), и затова трябва да я попълните наново... Заповядайте бланки, заповядайте удобно бюро и пишете спокойно....
Докато пиша и преписвам, се натрупа опашка финландци (с вид на пияни селяни :lol: ) - с различни автомобили т.н.....
Митницата работеше доста бавно - един човек обработваше автомобилите...
Приключих с писането и митничаря директно ме извика след като приключи с поредния финландец...
Коментирахме декларацията, поправяхме някои неща, които не му харесаха (мой подпис и негов подпис с печат)...
Поправяхме например точка от декларацията 'имате ли средства под 10х.евро - Да/Не', където логично бях написал ДА..
Поправихме го на НЕ, защото според митницата, ако напиша ДА, трябва да попълня и табличката какви точно средства имам, въпреки, че под табличката пише с дебел шрифт - 'попълва се само по желание'...
Както се казва - писахме-брисахме :lol: Накрая стигнахме до консенсус... Но изключително любезен и кооперативен...
Питам го - много ли българи минават през границата... Каза ми 'ами случва се понякога на година веднъж' :lol: Явно изпълнихме плана за годината...
Юнака започна да въвежда всички данни - мои, на автомобила, обеми на двигател, стойност, адреси, мощности .... Абе бавна процедура - виждам, че проблема не е в служителя, а в самата организация, която е принуден да следва...
Зад него - полит-табло с каска на явно убит граничар, оръжия, хванати предмети - да му мислиш....
И навсякъде надписи - 'забранено снимането, записването и т.н.'....
Приключихме безпроблемно с бумащината... Митничаря ми даде документите и ме помоли да изляза до колата за преглед...
Прегледа - бърз. Не гледаха никакви номера...
Отвори багажника - ОК... Лични вещи - Да...
А задните седалки могат ли да паднат - Да.
Свалих едната задна седалка, с което се открива гледка към багажника от вътрешната страна.
А там - Бургас 63... Не им направи впечатление - явно потока на алкохола е в обратна посока - Русия->Финландия :)
Имаше и една жълта касетка от МЕТРО, пълна с тенекия сирене и някои други подаръци.... Но те не се виждат в касетката...
Девойката констатира - 'аха, инструменти за автомобила - затваряйте' :uraa:
С това проверката приключи... Качихме се в колата. На края на пункта друга тьотка провери дали сме двама в автомобила и вдигна бариерата....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”