OFF Тopic - случки и размисли от днес

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#301 Непрочетено мнение от Proximus » 27 сеп 2016 09:47

Здравейте колеги, така и така обсъждете сервизи и пр. да ви попитам да дадете мнението си за една работа. Миналата седмица реших да закарам Авеото си за смяна на масло и филтри за първи път не в Булвария, а в сервиза на бащата на един приятел. Т.е. при доверен човек. Двигателят ми е 1.4 и по книжка, и по стари фактури, и из нета, картера побира 4,5л масло. Е хубу де, ама майсторът + довереното лице твърдят че побрал 5л. (т.е. не е майсторът да е "щипнал" 1/2 литър синтетика). Замервайки нивото на масло с щеката, то е ок - между мин и макс.
Та се чудя този половин литър в повече къде е отишъл, възможно ли е щеката нещо да не показва вярно. Или има някакъв технологичен толеранс. Иначе като чета из нета последствията от по-голямо количество масло от предписаното, може да са доста тежки - от повреден катализатор до избиване на теч през най-слабото в с-та място.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#302 Непрочетено мнение от ogi » 27 сеп 2016 10:57

По принцип никога не можеш да изкараш всичкото масло, защото остава по маслените магистрали. Хартисва половин до 1 литър, демек ако системата събира 4.5л. можеш да източиш 4л. макс. Щеката няма как да не показва вярно, това не е електронен уред, просто се гледа да е вкарана докрай.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#303 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 сеп 2016 14:12

Зависи как се оттича, при каква температура е измерването и т.н...
Преди седмица се 'излагах' в официалния сервиз...
Смениха ми маслото и на другия ден реших да го измеря...
Колата стоя цял ден на равно място и при измерването показ 0.5см под минимума...
Отидох до сервиза да я проверят...
Изкарват я от там с думите, че няма проблем...
Погледнах я и аз - показваше над максимума...
И на двете места - равно място...
Само дето на щеката ми е написано 100F - остава проблема да е в температурата...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
pamporov
Активен
Активен
Мнения: 571
Регистриран: 06 май 2012 22:27
Skype: g.pamporov
МПС: Lacetti 1.8; VOLVO S40 II
От: Plovdiv

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#304 Непрочетено мнение от pamporov » 27 сеп 2016 14:35

100 °F, 37.78 °C. Едва ли 10-15 градуса разлика ще дадат толкова голямо разширение на маслото, но кой знае.....

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#305 Непрочетено мнение от Proximus » 27 сеп 2016 15:10

A, аз си играх цяла седмица - на студен двигател респ. добре отекло, с топъл двигател. В нормите си е и в двата случая, така че ще я карам явно така :) Благодаря за отговорите.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#306 Непрочетено мнение от slowtraveler » 27 сеп 2016 16:14

pamporov написа:100 °F, 37.78 °C. Едва ли 10-15 градуса разлика ще дадат толкова голямо разширение на маслото, но кой знае.....
Остана някакво съмнение, че са доляли и ме правят на луд :)
Съгласен съм, че едва ли ще има такава температурна разлика, обаче тези шашави италиано-американци постоянно сменят процедурата за измерване нивото на маслото на двигателя...
По едно време бе загряване на двигателя до номинална температура, изгасване и измерване след 30 минути... Сега гледам, че са написали, че е 'най-добре да се измерва рано сутрин когато автомобила е стоял цяла нощ (на новите щеки няма маркировка за температура)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

emil nikov
Напреднал
Напреднал
Мнения: 417
Регистриран: 30 юли 2010 22:32
МПС: Daewoo Leganza
От: burgas
Име: emil nikov

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#307 Непрочетено мнение от emil nikov » 27 сеп 2016 23:14

За " аварийките" и начина на употреба.
Не знам откъде и как точно започна масовата и идиотска употреба на ".авариките" . Мисля, че започна от таксиметровите шофьори. Клиент маха на тротоара, и таксиметърджията, устремен да не го изпусне, пуска "аварийките". Кола спира, за да слезе човек, и хоп, пак "аварийки". Друга кола пира след знак "Спирането забранено" и казва " Ама аз не съм в нарушение, аз съм на аварийки ! И полека-лека се превърна в масова практика. Онзи ден ходихме да видим " Бегликташ" до Приморско.На връщане се беше образувала колона коли зад едно "Мини" ( новичко).което си караше с 50-60 км/час и пуснати "аварийки". И тъй като по пътя след Ропотамо има доста отклонения от пътя - за Аркутино, за лилиите, за Свети Тома и др., не можеше да се разберат намеренията на младата шофьорка, и всички се тътрехме подире й. На всичко отгоре сладко си говореше по мобилен телефон.На Безопасен участък я изпреварих, опитах се да й привлека вниманието със знаци с ръце и пускане и спиране на моите "аварийки". Без резултат! "Пепи"-то (ако предпочитате "Кифлата") си продължи.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#308 Непрочетено мнение от slowtraveler » 28 сеп 2016 07:22

Може просто да е имала проблем...
Случвало ми се е на извънградски път да не мога да се движа по-бързо (бях спукал гума, а резервната бе в отчайващо състояние и едва би могла да прибере до Варна претоварения автомобил...
Но разбира се може просто да си е била 'кифла'...
Мога да ви пусна клипче от вчера сутринта - кола от друг град си стоеше на аварийки в средна лента - за направо...
Аз си пуснах мигача, за наляво, наредих се, изчаках 'зеленото' и тръгнах, когато усетих странна близост с мадамата в колата с аварийките...
Зави си наляво, но подсещането с мигачите свърши работа - сети се да изключи аварийките - навярно просто ги бе забравила...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

milenboikov
Минаващ
Минаващ
Мнения: 42
Регистриран: 10 окт 2015 19:03
МПС: chevrolet
От: Sofia

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#309 Непрочетено мнение от milenboikov » 28 сеп 2016 19:29

Бе те тези хора са много сбъркани. Мислят си,че като са пуснали аварийните и всичко им е позволено..

bmxdcc
Минаващ
Минаващ
Мнения: 3
Регистриран: 21 сеп 2016 14:37
МПС: Captiva
От: Sevlievo

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#310 Непрочетено мнение от bmxdcc » 09 окт 2016 23:48

Има и по лош момент... не е казано, че като си пуснеш аварийните и всичко ти е позволено, НО има хора къде пък грам не следят кой какво пуска... мен така са ми свирили и са ме псували защо намалям и спирам при положение, че най цивилизовано си пуснах аварийните и намалих постепенно...

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#311 Непрочетено мнение от dsuzunov » 10 окт 2016 16:33

Тука е и грешката с тези прословути аварийни светлини. При спиране, никой не спира по средата на улицата, а обикновено в дясно и по-рядко в ляво. Като пуснеш аварийните, ти не показваш къде имаш намерение да спреш или в каква посока да маневрираш и останалите зад тебе трябва да гадаят.
Реша ли да спирам, първо мигача и чак след като колата е в покой, пускам "сигналките" както казват руснаците. Така е правилно и според ЗДвП.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#312 Непрочетено мнение от slowtraveler » 10 окт 2016 21:19

До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#313 Непрочетено мнение от Proximus » 29 дек 2016 09:41

Вчера баща ми ходи да му сменят маслото на Ауриса. По книжка събира 4.1/4.2. Нещо такова. Тоя дето сменял пита баща ми дали да му сипе малко повече от това количество от 5литровата туба. Баща ми се съгласил. Тази сутрин вадя щеката му и какво да видя - маслото е три пръста над максимума (най-вероятно е имало и някакво остатъчно количество). И си мисля... ти какъв "майстор" трябва да си, че да питаш клиента как да си свършиш работата. И най-вече, как може да си оставиш работата осрана, при все че рисковете които следват от което са ясни.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: OFF Тopic - случки и размисли от днес

#314 Непрочетено мнение от Izparitel » 18 апр 2022 20:16

Гледам, че форума отново е "над водата", но не виждам никаква активност. Явно междувременно юзерите са "потънали под водата". :envy:

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”