Интернет доставчици и скорости

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Интернет доставчици и скорости

#61 Непрочетено мнение от ogi » 18 яну 2013 15:09

Не се майтапя, аз където съм ходил преди време на гости (не помня номерата на блоковете) имаше обикновено нет от местното клубче + поне 1-2 други оператори. Радиото (Wi-Fi) бе изпълнено с десетки мрежи. Сега клубчетата не са толкова популярни и изчезнаха, а явно мегалан е погълнал района. Обикновено операторите заключват по "мак"-адрес - демек нета се обвързва с лан-картата и при смяна на компютъра, или картата трябва да се съобщи за новия мак-адрес, така че дори да се ползва същото IP на друг компютър няма да има нет. Както казах и концентрацията на ползващи нет е голяма, както и много разбирачи, така че според мен е абсурдно да се търси незаключена мрежа (с парола, или по мак), което обезсмисля закупуването това устройство.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Интернет доставчици и скорости

#62 Непрочетено мнение от todortv » 18 яну 2013 15:16

ogi написа: Обикновено операторите заключват по "мак"-адрес - демек нета се обвързва с лан-картата и при смяна на компютъра, или картата трябва да се съобщи за новия мак-адрес,...
:y: Вероятно, но пък услугата е безплатна. С две думи плащаш ли таксата, разполагаш със сервиз относно доставката денонощно.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Интернет доставчици и скорости

#63 Непрочетено мнение от dsuzunov » 18 яну 2013 17:40

Когато се настаниха, само Мегалан доставяше до техния блок.
Сложиха им рутер и си делят таксата. зо лв. е но не знам на какъв план са.
Мисля, че рутера им забива, понеже едното от момичетата пуска кабел от рутера до лаптопа и няма прекъсване, а в същото време, дъщерята няма достъп през Wi-Fi. Поддръжката наистина е денонощна, но не и навременна. Поискаха подмяна на рутера, отказали са им. В общи линии, това е.
За да е независима от доставчика и по възможност да приема сигнал от някой близък клуб, за това се поинтересувах.
Изображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Интернет доставчици и скорости

#64 Непрочетено мнение от todortv » 18 яну 2013 17:48

dsuzunov написа: Мисля, че рутера им забива, понеже едното от момичетата пуска кабел от рутера до лаптопа и няма прекъсване, а в същото време, дъщерята няма достъп през Wi-Fi. Поддръжката наистина е денонощна, но не и навременна.
А, когато момичето откачи кабела, пак ли забива?
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Интернет доставчици и скорости

#65 Непрочетено мнение от Izparitel » 18 яну 2013 18:24

Вероятно рутера има повече от един изход за кабел, така, че може и щерка ти да пробва този вариант. Нищо чудно WiFi канала който е избран да е зает и от чужди рутери. Може да се пробва да се потърси свободен канал, но щом рутера е на доставчика ще трябва пак него да гонят да си свърши работата. Явно момичетата са по-срамежливи щом не са подбрали доставчика до сега при положение, че не получават услугата за която плащат. Не знам има ли вариант момичетата да си сложат собствен рутер и да си го администрират сами. Тогава ще могат да си сменят каналите сами, ако някой се запуши.
И аз за Мегалан съм чувал само добри отзиви. На времето политиката им специално за Студентски град беше по-специфична - там май не даваха да се дели нет-а между различни потребители, но това все-пак беше преди години и не би трябвало да е актуално сега. Все-пак може да се пробва - со кротце, со благо, па накрая и со малце кютек.
Грехота е да плащаш за НЕТ, а да гониш чужди отворени мрежи. 30 лв. си е сериозна такса, ако е само за Интернет.

П.П. Момичето въобще ли не не може да влезе в Интернет или влиза, но влачи и прекъсва?

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Интернет доставчици и скорости

#66 Непрочетено мнение от todortv » 18 яну 2013 18:53

Izparitel написа:...Явно момичетата са по-срамежливи щом не са подбрали доставчика до сега щом не получават услугата за която плащат. Не знам има ли вариант момичетата да си сложат собствен рутер и да си го администрират сами. Тогава ще могат да си сменят каналите сами, ако някой се запуши.
...
Доставчика е един. По-горе бях писал за проблем с рутера, пак на Мегалан в студентски град. Дъщеря ми купи рутер и
всички настройки ги правят те. Не правят проблем таксата да се дели, между съквартиранти в една стая/апартамент, но те трябва да седнат зад всеки компютър.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Интернет доставчици и скорости

#67 Непрочетено мнение от Izparitel » 18 яну 2013 19:08

todortv написа: Доставчика е един. ... Дъщеря ми купи рутер и
всички настройки ги правят те. ... но те трябва да седнат зад всеки компютър.
Така става при отсъствие на конкуренция. В общежитията не може да се окабелява свободно, а само след разрешение на съответната администрация. Та този дето се е уредил някак си е уредил и да не се допуска оборудване от други доставчици.
Що не се пробват със същите ограничения на свободния пазар в останалата част на града?

Ще трябва да се изясни къде е проблема и, ако се окаже, че е в доставчика ще трябва да се гони до дупка. Има си регулаторен орган пред когото могат да се жалват, особено, ако оборудването и всички настройки са от доставчика.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Интернет доставчици и скорости

#68 Непрочетено мнение от dsuzunov » 18 яну 2013 19:41

Преди малко си говорехме по Скайпа с дъщеря ми.
Постоянно забиваше и прекъсваше връзката. Тя каза, че когато вали има проблем.
Отвън на блока се забелязва плетеницата от кабели по фасадата.
Пробвах да изключа видеовръзката и да остане на аудио, но пак прекъсва.
Явно, проблемът е хем в окабеляването, хем в техния рутер.
Когато се настаняваха преди година и половина, останах втрещен, когато видях общежитието.
"Боклук" блока в Столипиново е цвете пред техния.
И като се има в предвид, че това е общежитие на университет по строителство и архитектура.....
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Интернет доставчици и скорости

#69 Непрочетено мнение от ogi » 18 яну 2013 20:41

1. Точно за тая салата от кабели споменах по-горе - остатъци от времето като имаше много оператори.
2. Някои доставчици слагат ограничение на рутирането - демек не може да се препредава интернета след определена точка.

Според мен dsuzunov е стигнал до извода, който си правя и аз:
Явно, проблемът е хем в окабеляването, хем в техния рутер.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Интернет доставчици и скорости

#70 Непрочетено мнение от slowtraveler » 18 яну 2013 21:23

Izparitel написа:...
Що не се пробват със същите ограничения на свободния пазар в останалата част на града? ...
Дали няма платен Wi-Fi в района, например digsys (много го мразя шефа им, че ми беше преподавател в ТУ, но пък както виждам работят мащабно)?
Да се прехвърлят към него( е, за да ползват двечките пак ще трябва да се преконфигурира рутер..)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
papata
Напреднал
Напреднал
Мнения: 320
Регистриран: 05 сеп 2009 07:59
МПС: Lanos
От: Плевен
Име: Papata

Re: Интернет доставчици и скорости

#71 Непрочетено мнение от papata » 18 яну 2013 22:17

dsuzunov написа:Преди малко си говорехме по Скайпа с дъщеря ми.
Постоянно забиваше и прекъсваше връзката. Тя каза, че когато вали има проблем.
Отвън на блока се забелязва плетеницата от кабели по фасадата.
Пробвах да изключа видеовръзката и да остане на аудио, но пак прекъсва.
Явно, проблемът е хем в окабеляването, хем в техния рутер.
Когато се настаняваха преди година и половина, останах втрещен, когато видях общежитието.
"Боклук" блока в Столипиново е цвете пред техния.
И като се има в предвид, че това е общежитие на университет по строителство и архитектура.....
Да се обади на доставчика ако няма достъп до рутера да смени канала на WI-FI. Получава се интерференция и се "задръства" канала (честотата). Всичко ще е наред после. :)

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Интернет доставчици и скорости

#72 Непрочетено мнение от slowtraveler » 18 яну 2013 22:52

При Wifi рутер фиксирането на скоростта на някаква (дори и не максимална скорост) често също оправя нещата...
(рутера иначе скача от скорост на скорост и губи много време да се договаря за следващата скорост)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Интернет доставчици и скорости

#73 Непрочетено мнение от Izparitel » 18 яну 2013 23:40

В чисто практически план нашите идеи едва ли имат голяма стойност защото всичко опира до доставчика и техника от поддръжката който ще дойде за отстраняване на проблема, а те по принцип не обичат да приемат съвети от потребителите /често - с право/. Но пък не трябва да се оставят на мира докато не им писне и не решат проблема.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Интернет доставчици и скорости

#74 Непрочетено мнение от ogi » 19 яну 2013 00:30

slowtraveler написа:При Wifi рутер фиксирането на скоростта на някаква (дори и не максимална скорост) често също оправя нещата...
(рутера иначе скача от скорост на скорост и губи много време да се договаря за следващата скорост)...
Точно това бих направил аз.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Интернет доставчици и скорости

#75 Непрочетено мнение от todortv » 19 яну 2013 10:16

Аз бих досаждал, докато си оправят нещата.
Ако едната смяна е отказала, бих пробвал със следващата и..... оплакване в офиса...
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”