Отопление с горелка на пелети

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
valmark
Редовен
Редовен
Мнения: 200
Регистриран: 20 окт 2008 21:48
МПС: DAEWOO LANOS 1.5/86к. 2000г.
От: Видин

Отопление с горелка на пелети

#1 Непрочетено мнение от valmark » 12 ное 2012 21:34

Здравейте съфорумци! Вече започна сезона,когато вече е нужно отопление.Аз съм на локално парно на въглища.Замислям се да променя горивото.Предложиха ми да монтирам горелка на пелети на котела,който ползвам в момента.След дълго ровене в нета видях много и различни предложения,но така и не можах да се спра на някой определен модел горелка.Става въпрос точно само за горелки/просто нямам място да поставям котел само за пелети/.Дайте мнения и предложения за модел горелка.Мощността при мен,която е необходима е някъде около 15-16 kW.Също ако някой е поставял подобна да даде и някаква цена.Благодаря предварително (bow)
ValMarK

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: ОТОПЛЕНИЕ С ГОРЕЛКА НА ПЕЛЕТИ

#2 Непрочетено мнение от miroki » 12 ное 2012 22:56

От скромният ми опит си мисля, че е доста скъпо гориво.
Костилки ли ще се ползват или пелети наистина?
Покрай Вас газ няма ли? В смилъл на тръба, (централно газо снабдяване)
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
nik
Напреднал
Напреднал
Мнения: 321
Регистриран: 02 яну 2010 15:06
Skype: sectord
МПС: Chevrolet Cruze 2.0 VCDi 150hp
От: Плевенско + София
Име: ЕН3600КА

Re: ОТОПЛЕНИЕ С ГОРЕЛКА НА ПЕЛЕТИ

#3 Непрочетено мнение от nik » 12 ное 2012 23:01

Здравей, valmark.
Мога да ти предложа следната горелка цък . Имам сведения от собственик, че е изключително сполучлива! Следващия отоплителен сезон ще се сдобия с такава ( просто вече съм се запасил с въглища и дърва за този).
Chevrolet Cruze 2.0D LT VCDi 150 hp MT ---ex.---
[url]http://www.spritmonitor.de/en/detail/377931.html[/url]

Потребителски аватар
valmark
Редовен
Редовен
Мнения: 200
Регистриран: 20 окт 2008 21:48
МПС: DAEWOO LANOS 1.5/86к. 2000г.
От: Видин

Re: ОТОПЛЕНИЕ С ГОРЕЛКА НА ПЕЛЕТИ

#4 Непрочетено мнение от valmark » 13 ное 2012 00:01

Ами за съжаление няма газ при мен.Живея във Видин :devil: А и както гледам май на газ не е никак евтино.Особено като се калкулират цените за присъединяване и оборудване.nik като гледам горелката,която даваш за сравнение никак не е лоша.Аз също за сега съм се снабдил с гориво/дърва и въглища/,но сериозно се замислям за преминаване към отопление с пелети.Може да са малко по-скъпи,но само този,който не е ползвал въглища не знае какви допълнителни условия има при ползването им/доставка-превоз-внасяне в мазето-зареждане на котела-чистенето му-изнасяне на сгурия и пепел-цепене на дърва за подпалка,които предварително също са минали през горния цикъл на купуване-пренасяне и т.н.а за всичко това се плаща ;) /Абе просто една работа... :D За сега само проучвам нещата,но твърдо съм решил да премина на пелети следващия отоплителен сезон.Като цена може да превишава малко тази на отопление с въглища,но като удобство май е в пъти по-добре.Но ме интересуват колкото може повече мнения.Защото има много видове горелки а и пелети.За това много ще се радвам колкото може повече хора да споделят опита си и мненията си по този въпрос,за което ще съм им много благодарен.
ValMarK

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: ОТОПЛЕНИЕ С ГОРЕЛКА НА ПЕЛЕТИ

#5 Непрочетено мнение от slowtraveler » 13 ное 2012 07:48

Колега, който има възможности, но и е пресметлив пробва и се отказа от пелетите.
Излизало доста по-скъпо от въглищата.
Стана специалист - въглищар :lol: Подбира въглищата лятото и си взема хубави - които топлят и оставят по-малко сгур...
Котела му е чешки, като го зарежда веднъж на ден (къщата, в която живее е доста голяма - 3 етажа + приземен х около над 200кв.м, а и има доста големи помещения - всекидневната е като ресторант - сигурно над 150кв.м. :lol: , но се отоплява добре зимата).
Друг познат също пробва - каза, че има голяма разлика от пелети до пелети - някои оставят сгур повече от въглищата..
А за разликата в цената - там няма смисъл да се говори....

Защо не вложиш пари в добра изолация и слънчеви панели? Това ще ти намали в пъти нужната енергия, и за мен от там трябва да се започне...
Офтопик:
Мисля бях споменавал за ремонта в апартамент в северозападна България из планините....
В апартамента не се живее целогодишно и винаги е бил студен, въпреки, че е тухлен особено стаите със стена на север (апартамента е север, изток, юг). И студа бе при отопление с печки на дърва и въглища в стаите за живеене.
При ремонта направих дебела външна изолация от север. На северните стени сложих и вътрешна изолация от каменна вата. Смених дограмите (оставих ги с вентилация). Сега целия апартамент - около 100кв.м. се топли с два климатика 12-ки. Е - оставих и една камина за уют, но ми се е случвало да преспя там зимата, когато имам работа в София и да не паля камината - климатика за около 30-45 минути е оправил температурата.
Сега във Варна също съм в закътан и изолиран апартамент. Отоплявам го безпроблемно (температура не под 24С) с 4 китайски климатика (3х9 + 1х12BTU), като врата не се затваря..
Затова и според мен трябва да започнем да мислим по-сериозно за изолациите..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: ОТОПЛЕНИЕ С ГОРЕЛКА НА ПЕЛЕТИ

#6 Непрочетено мнение от miroki » 13 ное 2012 08:56

Соларната също е скъпа, като цяло си предплащаш за тока който ще ти направи.
Поне по тези цени.
5 кв е над 50 000 лева.
...
Относно горелката гледай да ли е обурудвана със всички подаващи устройства. Да не я зареждаш и нея като котела.
За мен фаворита за газов котел е Белгийският (продават се и у нас) Престиж екселенс с вграден бойлер (има и без бойлер):
http://www.acv.com/int-en/03_03/17/app.rvb" onclick="window.open(this.href);return false;
Икономисва монтаж на бойлер със серпентини. С горелката и бойлера в него е около 5000 лв. (при това е кондензен)
Но трябва централна газ, варианта с бутилките е малко кофти. Мисля, не е много по-скъпо от пелети.
Ето тази фирма също предлага добри котли и горелки за пелети:
http://www.mescoli.it/it/Default.asp?sez=homepage" onclick="window.open(this.href);return false;
Преди време колегите работеха с такива.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: ОТОПЛЕНИЕ С ГОРЕЛКА НА ПЕЛЕТИ

#7 Непрочетено мнение от slowtraveler » 13 ное 2012 12:33

miroki написа:Соларната също е скъпа, като цяло си предплащаш за тока който ще ти направи.....
Имах предвид слънчеви панели за топла вода.... Много евтини, но достатъчно ефективни.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Отопление с горелка на пелети

#8 Непрочетено мнение от miroki » 13 ное 2012 14:26

Помислих, че визирал фотоволтаиците и работа с климатици поради това.
За топла вода горе долу да.
Е, има едни които са около 1000 лева които зимата не работят ( източват се) а лятото прегряват и им трябват сенници) но тези от 5000 лева са помислили за това и работят целогодишно. Лошото е, че е само за топла вода. Имахме на работа такъв и подгряваше за цял ден един 250 литра бойлер. ( с не гореща вода) може да се сгрее с ел.реотана, но тогава спира процесът на отопление, защото няма да се включи повече, докато не изстине съвсем.
Ето ей такъв е той:
http://www.acv-bg.com/newsite/bg/compon ... gory_id=34" onclick="window.open(this.href);return false;
Друг е въпросът, че това пък е предплащане на топлата вода за 25 години ( един бойлер на нощна гори около 15-20 лева месечно.
Та е по-разумно от евтините термосифонки, които зимата се източват и пак си ползваме бойлера.
Няма пълно щастие.
Как ли не съм го смятал.
Освен ако не пиете бира в кутийки. Правят соларни панели с тях за подгряване на въздух.
Или имате излишен електродвигател и си сглобите сами ветрогенератор или водна турбинка, ако има дере покрай вас :)
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Отопление с горелка на пелети

#9 Непрочетено мнение от todortv » 13 ное 2012 16:50

miroki написа: Друг е въпросът, че това пък е предплащане на топлата вода за 25 години ( един бойлер на нощна гори около 15-20 лева месечно.
Не съм съгласен с горното.Загряваш през нощта и през деня някой реши да се изкъпе. До следващата вечер топлата вода, се е охладила и пускаш пак да се дозагрее, за да се изкъпеш след работа...(освен, ако няма някакъв строг ред всички да се къпят един след друг по час :lol: ) По мои сметки, когато водата от водопровода е 6-8 гр., месечно за топла вода на ток се получава около 30-40лв.
Монтирах 2007 година плосък, селективен панел 2,7 м^2 на 120л бойлер и мисля,че отдавна се е платила инвестицията.
Обща инвестиция, без да включвам труда си е около 1300лв.(при днешните цени около 900-1000лв.)
Бойлера не е подвързван към ел. мрежата никога. Изхода на бойлера е свързан с проточен 7кW. Ползва се душа на
проточния. Ако има гореща вода не се включва проточния, ако е леко топла се пуска на първа степен...... и така целогодишно. При - 15 градуса (разбира се почистен от снега) и слънчев ден съм имал 40 гр. в бойлера, което за мивката
в кухнята е достатъчно, а за къпане се дозагрява с проточният на 1 степен.
За лятото горещата вода е .... понякога в излишък.

П.П. Във връзка с отоплението, след дървата най евтиното е с климатици, особено ако жилището е "изолирано".
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Отопление с горелка на пелети

#10 Непрочетено мнение от miroki » 13 ное 2012 19:09

todortv написа: П.П. Във връзка с отоплението, след дървата най евтиното е с климатици, особено ако жилището е "изолирано".
И аз мисля така.
Офтопик:
Иначе при мен студената вода (е топла) в блока има парно и нямам студена вода и за пиене. И съм сметнал след като си спрях теца за душа ( БГВ -то-излиза ми скъпичко), че бойлерът ми изгори 15 лв. на месец, може да е и повече сега, че то човек се увлича (общо ми е 60 лв тока при 18 от хладилник и фризер -замерени, печка и пералня не съм мерил и 3 те компютъра, аквариумите са около 7 лева). Но и ти не хабиш никак малко дори и на 1 ва степен. Щом ползваш над 25 лева за бойлер обичайно мисля, че вече си към края на изплащането, само ако не си ползвал никога ток за топлата вода. Иначе човек като има излишна топла вода ползва повече и фиктивно намаля времето на изплащане.
А какъв е моделът, че е годен и зимата и е за 1300, че бойлерът си е цифра. Наистина питам, че е много изгодно на пръв поглед. Вероятно сте монтирали сами, че и това не е евтино.

Иначе вчера купих за къщата една Прити с фурна FM модел. И в останалите 3 стаи имам още 3 печки на твърдо. Смятах и с термопомпа и с климатици, за ползване само на 2 помещения постоянно не се връзва. Останалите се ползват само Събота или Неделя (като отида там, и то една или 2 в месеца) Мислех и за радиатори и водна риза, дори закарах радиатори там и се отказах. За 2 пъти месечно по-добре да си запаля отделна печка. ( Най-ме тревожеше спирането на тока обаче, зимата спира и за по цял ден там) Пък и като има стари хора...
Тези месеци там се кара на климатик, Декември, Януари и Февруари на твърдо. Има и изолация.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Отопление с горелка на пелети

#11 Непрочетено мнение от todortv » 13 ное 2012 19:24

Офтопик:
miroki написа: А какъв е моделът, че е годен и зимата и е за 1300, че бойлерът си е цифра. Наистина питам, че е много изгодно на пръв поглед. Вероятно сте монтирали сами, че и това не е евтино.
Бойлера и панела са Сънсистем 600кWh/m^2, купени директно от тях. Монтажа го правих сам(е съседи помогнаха за изнасяне на покрива).

Относно пелетните горелки тук има коментари.
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

lada2110
Минаващ
Минаващ
Мнения: 44
Регистриран: 03 мар 2010 22:16
МПС: ВАЗ 21104
От: Лакатник

Re: Отопление с горелка на пелети

#12 Непрочетено мнение от lada2110 » 14 ное 2012 08:52

Аз също съм го мислил това с пелетите да мина на тях, но ще си взема цяла камина изцяло електронно управляема, като му дойде времето. Не смятам че преправянето ще е толкова ефективно. За скъпичка е скъпа, но си има предимства, засега на дърва само. То се смях на пелетите като ги гледах преди години на пловдивския панаир пък сега... Преди година-две гледах с насмешка и на еко брикетите, ама миналата зима изгорих 1 тон от тях и обмислям да ги правя основно гориво... та така. Въглища не искам да виждам вече, смрад и прахоляк! :)
Иначе как я правите тая сметка от само 60лв. ток не знам... аз в най топлите дни лятото под 100лв. не падам. :rofl:

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Отопление с горелка на пелети

#13 Непрочетено мнение от miroki » 14 ное 2012 09:20

Офтопик:
Мерси, а електроника вкарал ли си, че иначе зимата е труден за използване. Може да ти охлади бойлерът.
Нещо, като на DraibBack- ка който показах, струващият 5 К (за него смятах, за колко години се изплаща). Той пък директно си прибира водата в бойлерът при по-студено или топло.
пп. С икономични крушки :rofl:
Иначе сме 3 ма.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

lada2110
Минаващ
Минаващ
Мнения: 44
Регистриран: 03 мар 2010 22:16
МПС: ВАЗ 21104
От: Лакатник

Re: Отопление с горелка на пелети

#14 Непрочетено мнение от lada2110 » 14 ное 2012 09:59

Моите всичките са от години само икономични, на двора само имам 2-3 обикновени ама те се ползват много малко. :D Даже и на светодиодни започвам да преминавам... :lol:

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Отопление с горелка на пелети

#15 Непрочетено мнение от slowtraveler » 14 ное 2012 11:24

Сметките наистина падат при добра изолация, независимо от начина на отопление.
Затова и предложих на колегата първо да помисли в тази насока...
Вкъщи в най-студените месеци не съм надхвърлял 300лв ток с климатиците.
Въпреки, че пролетта и есента (когато са изключени климатиците) сметката ми не е спадала под 100лв.
Като вкъщи всичко е на ток... Това ще рече, че в най-студеното време разхода на климатиците е около 200лв, без всякакви странични разходи и тормоз. Което ще рече - общо около 600 до 700лв за отоплителен сезон на 100кв.м.
Колко излиза сезона за отопление на подобна площ при ползване на твърдо гориво (включително транспорт, доставка и т.н.)?
Офтопик:
Според мен основния допълнителен разход идва не от двата бойлера и осветлението, а основно от компютрите..
Осветлението в стаите ми е икономично, а по коридор и тоалетна - халогенки.
Но в коридора осветлението се управлява от датчици за движение (е, котките понякога се разхождат там и ги сработват, но това е друга тема), така, че едва ли трупат много разход....
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”