Търсете си правата

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Търсете си правата

#1 Непрочетено мнение от slowtraveler » 02 ное 2012 19:16

Здравейте колеги,
Отварям тази тема с цел всеки да сподели как си е търсил правата при различни ситуации, и как е успявал да се пребори за 'правото'....
Към отварянето на тази тема ме подтикна това, че една съвсем обикновена случка с логична развръзка предизвика шумотевица в офиса ни, като явно голяма част от хората не биха действали както действахме ние...
Та случката е следната - завчера изпращам колегата с колата да закара един клиент до Бургас.
С влизането в Бяла (в чертите на града) турски автобус (една от регулярните линии до Истанбул) започва рисково изпреварване на нашата кола, с явно превишение на скоростта, при условие, че насреща идват други МПС-та...
По средата на изпреварването турчина решава рязко да се прибере. Резките спирачки на колегата минимизират пораженията, като автобуса охлузва и сгъва лявото огледало и гумения накрайник на бронята оставя голяма черна следа по предния ляв калник. След което автобуса продължава с мръсна газ. Колегата звъни на 112, и автобуса е спрян в Слънчев бряг...
Обяснението на шофьора (през преводач) - 'не съм аз... Аз нищо не съм направил'....
Веднага спира и попътна кола, за да потвърди случката (браво на такива колеги).
Полицаите снемат данните на шофьора и автобуса и го пускат, като се уговарят на следващия ден шофьора да спре и нещата да се уредят в Бяла.
Тъй-като ПТП е станало в Бяла, то там трябва да се задействат полицейските формалности.
По мой съвет колегата на връщане задейства жалбата и се уговарят да отиде на другия ден за уточнения до Бяла (когато шофьора ще се върне обратно).
Вчера колегата отива до Бяла - получава съдействие от полицаите. Но турския автобус усеща накъде отиват нещата и иска пряк контакт с нас, като не иска среща с полицаите.
Потвърдих на моя човек да се разбере с тях за среща във Варна.
Измислих реална, но не и ниска стойност на обезщетението не толкова заради пораженията по автомобила - те са минимални, колкото за урок на шофьора..
Казах им моята 'оферта' и веднага започна пазарлък 'ама не може ли да е 50%'.
Обясних им, че пазарлък не водя - те имат интерес да се приключи миролюбиво. Ако не искат - жалбата си остава, а колата ни е застрахована с пълно автокаско.
Но за него ще има поне 3 негатива, свързани с глоби и т.н.:
1. Причиняване на ПТП
2. Бягство от ПТП
3. Застрахователя ни ще вземе пари от неговия застраховател, който съответно навярно също ще предяви регрес.
Изведнъж шофьора омекна и въпроса приключи миролюбиво - ние бяхме обезщетени, и съответно изтеглихме жалбата си...

Дано му е за урок, защото явно има доста рискови шофьори дори и на автобуси...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

botzko
Редовен
Редовен
Мнения: 127
Регистриран: 22 дек 2009 13:42
МПС: Daewoo Tacuma 2.0 (2001)
От: София
Име: botzko

Re: Търсете си правата

#2 Непрочетено мнение от botzko » 03 ное 2012 13:45

От една страна сте направили добре, но от друга не чак толкова. Утре този ще направи същата глупост (дано да няма и пострадали) и да разчита, че пострадалите няма да си тръсят правата ...

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Търсете си правата

#3 Непрочетено мнение от todortv » 03 ное 2012 13:53

Аз не мога да разбера за търсене на какви права става въпрос. :ches:
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Търсете си правата

#4 Непрочетено мнение от slowtraveler » 03 ное 2012 13:57

Точно прякото въздействие според мен е по поучително...
Защото съвсем не съм уверен, че съдействието на полицията щеше да е толкова успешно за достигане до наказание...
Имам такъв опит вече... С мое съдействие полицията написа сериозен акт на чужденец (500лв)...
Исках да платя акта вместо него (имам как да си взема парите от нарушителя) ..
Отказаха ми - нарушителя щял да си го плати АКО влезе отново в България в близките 2г...
Ако не влезе (както и стана) - здраве да е...

П.С. правата да не махаш с ръка ако в момента си минал метър...
Защото ако бяхме махнали с ръка това би имало няколко негатива. Некоректния шофьор нямаше и да се замисли за проблема. Застрахователя ми щеше да оправи колата, но догодина застраховката щеше да е повишена
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

botzko
Редовен
Редовен
Мнения: 127
Регистриран: 22 дек 2009 13:42
МПС: Daewoo Tacuma 2.0 (2001)
От: София
Име: botzko

Re: Търсете си правата

#5 Непрочетено мнение от botzko » 06 ное 2012 10:48

slowtraveler написа: Имам такъв опит вече... С мое съдействие полицията написа сериозен акт на чужденец (500лв)...
Исках да платя акта вместо него (имам как да си взема парите от нарушителя) ..
Отказаха ми - нарушителя щял да си го плати АКО влезе отново в България в близките 2г...
Ако не влезе (както и стана) - здраве да е...
Е това си е проблем на закона, който трябва да бъде променен, но сигурно няма да се случи скоро. Както и да е де и в двата случая (с пряко договаряне или с глоби от полицията) сте постъпили правилно.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Търсете си правата

#6 Непрочетено мнение от slowtraveler » 12 апр 2013 13:25

Да се похваля, че поредната битка със застраховател излезе успешна за мен :)
Предисторията - при едно дълго самолетно пътуване единия самолет закъсня и изтървахме следващия полет от Истанбул за София. Следващия полет - след 24 часа, и доплащане 160 Евро на човек за презаверка на билета (ако си купя билета от БГ би струвал 170лв)...
Тъй-като сме само на 6ч път с автомобил до Варна решавам да организирам пътуването до БГ с автомобил (как се започва организация в 21:30ч в понеделник - не е за разправяне).
Плащаме на два микробуса (един турски от Истанбул до границата, и един български от границата до Варна), прибираме се и веднага уведомявам застрахователя Армеец (единствените, които предлагат такава застраховка в БГ).
Получавам любезен отговор от Управителя на Армеец - г-н Георгиев, че видиш ли - нямали задължения да платят, защото събитието не било застраховано...
На което им пиша гневен отговор с укор за несъвестно извършената провера и конкретните точки, по които са длъжни да платят...
Месец - тишина. Звъня им отново за се информирам КОГА се очаква да финализират щетата, и да ги информирам, че започвам активни юридически действия. След 5 минути ми звъни началник отдел от централата за да ме информира, че авиокомпанията все още не им е отговорила за причините за забавяне на полета и само това ги спирало.
Тъй-като имах официалната информация, която авиокомпанията ми бе върнала в отговор на мое запитване, същата бе моментално препратена и тъй-като нямаше къде да шават - веднага приключиха въпроса.
Така приключи сагата...

Тъй-като любезно получих копие от комуникацията между застрахователя и авиокомпанията ми направи впечатление непрофесионално водената кореспонденция, при която напълно логично не са получили ясен отговор. Авиокомпанията е действала съвсем правилно (по западни мерки) - бай Грую я пита 'ама защо ти е закъснял полета', без да обясни целта на въпроса и как ще се използва отговора. Съответно авиокомпанията праща бай Грую в трета глуха - някаква си фирмичка я пита за техен гаф - може да е медия, може да е някой юрист и т.н. А на мен съвсем коректно (е след 4 емайл, ама все пак са араби - простено им е) ми върнаха пълно обяснение до минута какви са били причините - от подмяна на самолет поради техническа причина, през забавяне за снемане на болен пасажер до изчакване няколко минути кулата да разреши излитане (защото самолета е излязъл от график)...

П.С. Друг застраховател - QBE ми плати изгарянето на слънце практически без никакви спънки или сложна кореспонденция - абсолютно коректно, без мотаене и бързо... С което си навлякох гнева на жена ми - 'как може така - хем да изгориш като полякиня на слънце, хем да ти платят за това, че си изгорял' :lol:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

botzko
Редовен
Редовен
Мнения: 127
Регистриран: 22 дек 2009 13:42
МПС: Daewoo Tacuma 2.0 (2001)
От: София
Име: botzko

Re: Търсете си правата

#7 Непрочетено мнение от botzko » 12 апр 2013 13:54

Че каква е тази застраховка за изгаряне на слънце (особено ако си бил на моренце и си задрямал)?

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Търсете си правата

#8 Непрочетено мнение от Ilyan » 12 апр 2013 14:07

Офтопик:
slowtraveler написа: П.С. Друг застраховател - QBE ми плати изгарянето на слънце практически без никакви спънки или сложна кореспонденция - абсолютно коректно, без мотаене и бързо... С което си навлякох гнева на жена ми - 'как може така - хем да изгориш като полякиня на слънце, хем да ти платят за това, че си изгорял' :lol:
Ако хванеш венерическа болест, дали ще те позлатят? :?::
:rofl:
Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Търсете си правата

#9 Непрочетено мнение от dsuzunov » 12 апр 2013 14:35

Тъкмо приключих спора с доставчика ми на интернет и телевизия с резултат 2:0 за мен и ето, за да не стоя без дразнители започнах нов, този път с Български пощи.
Кабелния оператор бяха си поискали и банката им беше изплатила абонамента в троен размер за месец март. След два мейла и ежедневно припомняне по телефона, ми върнаха надвзетата сума обратно, в банковата сметка. Като компенсация - безплатен пакет HBO за един месец.
А с български пощи сагата приключи за мен преди да се е разгоряла за тях:
От над 10 години получавам пенсията на тъста от местния пощенски клон с пълномощно. Въпросната поща обслужва и кв. Столипиново в Пловдив. Въпреки че има изготвен месечен график за изплащане на пенсиите, той не се спазва. Само за последните шест месеца, на три пъти, след близо час чакане на опашка, разбирам, че парите са свършили. Последния път беше на 8-ми март и това преля чашата. На въпроса ми, дали на следващият ден, когато по график са други набори, ще ме обслужат, получих доста груб отговор, да си спазвам датата по графика. Едно писмо до централата на Български пощи задвижи проверката. Същевременно обаче, успях да навия дядото да получава пенсията по банкова сметка, с дебитна карта. Това беше най-трудната част.
Проблема с получаването на парите в пощата идваше и от размера на пенсията - тавана, плюс добавка за подземен труд. Не ми се искаше да обикалям Столипиново с над 800 лв. в джоба. Както и да е. Вече се отървах, а на тях им предстоят проверки и сигурни наказания, по думите на един от ръководителите им в Пловдив.
Много е вярна онази приказка за бебето което ревяло. Ако не "ревнеш" няма да те чуят.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Търсете си правата

#10 Непрочетено мнение от slowtraveler » 12 апр 2013 15:08

botzko написа:Че каква е тази застраховка за изгаряне на слънце (особено ако си бил на моренце и си задрямал)?
Медицинска застраховка (Илияне, ще ти платят и ако те лекуват от венерическа болест, ама ако си я хванал там :lol: )

Узунов - така си е - трябва да си търсим правата, стига да не се прекалява... В смисъл - не да се хленчи, а да се следи точно какво си подписал...
За банковите карти - голямо облекчение е...
А относно кабеларката - затова нямам автоматично плащане. Плащам през ипей, и то само когато потвърдя дадено плащане. Досега съм имал 2 претенции (прекратявам плащане), които бяха решени в моя полза - сумите не бяха дължими от мен...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
JelqzkoJelqzkov
Редовен
Редовен
Мнения: 209
Регистриран: 14 яну 2013 22:44
МПС: Daewoo Tacuma SE 1.6 16V LPG
Име: Желязко

Re: Търсете си правата

#11 Непрочетено мнение от JelqzkoJelqzkov » 12 апр 2013 21:46

Мога да разказвам до сутринта, за какви ли не случаи и мои преки срещи/сблъсъци с идиотщини и бюрокрация.
Най-пресния (мой случай) за който се сещам:
Паркирам и на път към входа срещам съсед и се заприказвам с него. Докато говорим чувам суматоха, клаксони и виждам, че бяло комби паркира и е създало леко задръстване (обичайно е за този час и не обръщам внимание) секунди след това се чува отново як клаксон след което изпищява алармата ми (единичен сигнал). Тъй като нямам пряка видимост към нея казвам "чао" на съседа и изминавам няколко крачки за да видя колата. Виждам колата си с броня върху бордюра (никога не заемам място на тротоара - паркирам плътно до линията на бордюра) и до моята кола прясно паркирало бяло комби. Видях, че слезе наперена женичка и заоглежда предния десен ръб на колата, аз съответно си представих моята лява страна. Отидох зад колата и видах, че единствено задната ми броня е ожулена. Отворих багажника за да взема двустранния протокол и да предложа на жената да си решим бързо проблема. Затварям капака и виждам гърба на жената да влиза във входа на съседния блок.
Звъня на 112 (казват ми да изчакам при колата). След 45 минути виждам патрулка да се лута на съседна улица. Опитвам се да има привлека вниманието - слабо.
Виждам я след 15 минути на края на моята улица и тичам и махам като идиот за да им привлека вниманието - успях.
Слизат 3 фатмака и започват да ми се карат, че не съм бил знаел адреса си и знал ли съм аз, че обикалят от час...
Пробвах да обясня, без резултат.
Обяснявам им какво се е случило с подробности - Започват да ми се карат, че не съм я догонил или потърсил.
Вече се сопнах и им обясних, че не е моя работа да гоня нарушители и процедурата при удар и чао е тази, в случай, че не я знаят.
Рязко се промени отношението и на тримата. В това време третия установи, че не аз не си знам адреса, а тези от 112 са идиоти и са им продуктували буквално "в един гаща плява" - извиниха се и тримата. И отидоха да потърсят жената.
Щом дойде, за момент съжалих, че съм звънял на куки. Женицата слезе бледа като платно, трепереща в абсолютен ужас.
Докато чаках видях, че колата е със огромен надпис на задното стъкло "Млад шофьор". Веднага ситуацията ми се изясни... при 300 клаксона и напрежение, жената просто се е шашардисала... Докато слизаха станах свидетел на разговора на жената по телефона - семейни проблеми, съчетани с предишно ПТП по нейна вина и женицата буквално бе без точки и с актове за над 200 лв.
Поисках да не й отнемат свидетелството, а жената, когато го чу бе доста благодарна и обеща да внимава повече. Размина се с фиш за 50 лв и заедно попълнихме протокол и се оправихме чрез застрахователите.
Винаги съм си мислел какви ли не неща, които ще сторя на човека удрящ и бягащ... но някои хора, не мисля, че ги заслужават. Мисля, че това е достатъчен урок.
Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Търсете си правата

#12 Непрочетено мнение от dsuzunov » 12 апр 2013 21:49

slowtraveler написа:
botzko написа:Че каква е тази застраховка за изгаряне на слънце (особено ако си бил на моренце и си задрямал)?
Медицинска застраховка (Илияне, ще ти платят и ако те лекуват от венерическа болест, ама ако си я хванал там :lol: )

Узунов - така си е - трябва да си търсим правата, стига да не се прекалява... В смисъл - не да се хленчи, а да се следи точно какво си подписал...
За банковите карти - голямо облекчение е...
А относно кабеларката - затова нямам автоматично плащане. Плащам през ипей, и то само когато потвърдя дадено плащане. Досега съм имал 2 претенции (прекратявам плащане), които бяха решени в моя полза - сумите не бяха дължими от мен...
Банката ми предлага една услуга, която с/у 3лв. месечно плаща 3 комунални сметки и няма такса при теглене от всички банкомати в страната.
Отделно от това, за да не се получава надвземане на суми, съм поставил лимит на всяко от трите комунални плащания.
Изображение

Потребителски аватар
JelqzkoJelqzkov
Редовен
Редовен
Мнения: 209
Регистриран: 14 яну 2013 22:44
МПС: Daewoo Tacuma SE 1.6 16V LPG
Име: Желязко

Re: Търсете си правата

#13 Непрочетено мнение от JelqzkoJelqzkov » 12 апр 2013 22:07

Случаят, който ме е изкарвал извън нерви за нищо.
Реших да и подаря Блутуут хендсфрий. Но буквално го реших докато пазарувах и влязох в Хенди. Доста шумна реклама на хендсфрий със зарядно на неизвестна марка - купих го (40 лв).
Изкефи му се, позлва го, но още след първото зареждане се повреди - случва се.
Занесох го за ремонт - казаха ми, че щом е готово ще се чуем.
На 1 месец + 1 ден след никакво чуване отивам в офиса за да попитам какво се случва.
Изпод тезгяха ми вадят хендсфрито и от протокола виждам, че е било готово 4 дни след като съм го оставил. Без да казвам нищо или да подписвам го пробвам - Не работи.
Оставям го на масата и казвам "Върнете ми парите!". Отговарят ми, че процедурата не е такава.... Казвам им, че знам каква е, но и не ме интересува - минали са минали повече от месец и това нещо не е отремонтирано. Тя ми показват протокола, а аз им връщам, че обаждане не съм получил. Викнаха управител, който ме убеди, че са ми се обадили. Предложих им да проверят. 45 минути след това управителя (една година преди мен в моята гимназия) ме гледа с познатия за мен телешки поглед и върти хендсфрийто и кутийката в ръцете и мисли какво да замаже... (ама наистина мълчи с телешки поглед).
Връщам малко назад - докато чакам, тарикат барабата в магазина ми подхвърля от никъде "Ем ко учакватИ - "марката", те са боклуци". Поисках да дойде с мен до щанда и да ми прочете какво пише на реклата и го попитах (цитирам буквално, извинете ме за езика) "Ако ти си търсиш вибратор, аз ти продам нещо, което рекламирам като вибратор и ти го купиш - очакваш ли това да са тапи за уши?" Не ми отговори и директно се върна зад щанда.
Връщам се на управителя - 45 инути по-късно ми казва - "Ами нали се сещате, че днес е Неделя и го няма "човека"...
Историята нататък не е интересна - разбрахме се да мина който и да е ден (стига да не е през укенда), когато ми е удобно - парите ще ме чакат.
Не ми вдигна нервите факта, че ми се повреди хендсфрито - случва се - изнерви ме факта, че те не бяха коректни и бяха типично според бранша си - ако нямаме изгода от теб не ни трябваш.
И съща така факта - ако на едно нещо пише, че е такова - минимум трябва да прави това, за което се продава - т.е. да е потребимо.
Изображение

botzko
Редовен
Редовен
Мнения: 127
Регистриран: 22 дек 2009 13:42
МПС: Daewoo Tacuma 2.0 (2001)
От: София
Име: botzko

Re: Търсете си правата

#14 Непрочетено мнение от botzko » 12 апр 2013 22:52

Ние като купувахме апартамента старите собственици ни показаха бележки за платен ток, вода и парно за последния месец. Отиваме да прехвърляме партидите и какво се оказва в топлофикация имат задължения от 600+ лв. (а сега се сетете как са платили една сметка и то последната ...). Попълваме си ние каквото трябва там и си го даваме на гишето от където ни съобщават, че ще ни прехвърлят задълженията, като започват да ни обясняват как комуналните сметки са тежести към апартамета. Е по време на покупката прекарах доста време в агенция по вписванията и им обясних, че ако видя в сметката си стари задължения ще се видим в съда. Не видяхме стари задължения, но си го карат на 'Ако мине мине ...'.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Търсете си правата

#15 Непрочетено мнение от Izparitel » 12 апр 2013 23:05

Е днес и аз се разправях с кабеларката. Реших да сменя услугите които ползвам и от сайта на Близалката си избрах пакет който ме устройва. Днес в офиса им служителка ми заяви, че нямало такъв пакет. От два дни имали нови цени и т.н. - разбирай трябва да дам 5-6 лева отгоре на месец и за получа и доста по-бърз Интернет, който реално не ми е нужен. Понеже категорично отказаха да ми предложат обявения на сайта им нещата вървяха към жалба за подвеждаща информация /на сайта обявяват едни цени и условия, а реално предлагат съвсем различни/ и изведнъж се оказа, че ще ми предложат искания пакет. Както системата нямало да приеме старите условия изведнъж ги прие.
Не смея и да си помисля за директен дебит след като Топлофикация погрешно беше дръпнала от сметката на колежка огромна сума и не искаше да я връща и предлагаше с тях да покрива бъдещите сметки.
Интересно, че наскоро при подобен казус с неплатени сметки от стар собственик на апартамент софийската Топлофикация без никакви проблеми си раздели задълженията до и след датата на покупкопродажбата. Друг е въпроса, че проверката за наличие за такива задължения беше официален ангажимент на фирмата посредник, който реално не е бил изпълнен.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”