Топлофикация, Енерго, ВиК...

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
human1970
Редовен
Редовен
Мнения: 175
Регистриран: 13 дек 2012 11:59
Skype: fisherman6511
МПС: Daewoo Lanos 1.5 - 2000г
Име: Иван

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#61 Непрочетено мнение от human1970 » 27 яну 2013 18:03

Ето и снимка на самата фактура:
http://prikachi.com/images.php?images/945/5792945k.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#62 Непрочетено мнение от dsuzunov » 27 яну 2013 20:36

miroki написа:Колега 27 лева за ток ?
Ти да нямаш фотоволтаик на покрива?
Освен, ако хладилника е в много студена стая и се храните навън, не знам как да си го обясня.
Иначе и при мен дойде фактурата за парното, 41,60лв. Апартамента ми е на половината на твоят, реални.
Но не ползвам топлата вода, понеже си ползвам бойлерът. Където може да добавим още 20 лева.
Но, сметката за ток ми е 70 лева. Като ги събера са 110 лева.
По-точно, 26.90лв.
Хладилник с отделна камера, енерг. клас А
10-годишен фризер с пет чекмеджета.
И двата са в кухнята, където парното не се спира
25-годишна печка Раховец, на която се ползва само фурната 2-3 пъти в месеца.
Кафемашина, работеща всяка сутрин
Компютър, работещ по 14-15 часа на денонощие.
12 годишна пералня, работеща 3-4 пъти седмично
Това са ел. консуматорите.
Готвим на газ, всички лампи са енергоспестяващи по 11-15 вата.
Изображение

botzko
Редовен
Редовен
Мнения: 127
Регистриран: 22 дек 2009 13:42
МПС: Daewoo Tacuma 2.0 (2001)
От: София
Име: botzko

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#63 Непрочетено мнение от botzko » 27 яну 2013 21:21

dsuzunov написа:.... Близо година ми трябваха да огранича кражбите на вода и топлоенергия, (домоуправител съм). И всичкото това, благодарение на подробното разяснение от страна на фирмата-топлинен счетоводител. ......
Само от любопитство - как точно го направи?

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#64 Непрочетено мнение от miroki » 27 яну 2013 21:29

Браво.
И при мен всички крушки са енерго спестяващи, разликата, е че се готви повече на ток, т.е. не ползвам газ за готвене. Което вероятно е още 10 лева месечно.
Истината е, че токът ми е повече от лятото, когато имам и климатик, а сега го нямам. И не мога да разбера къде е разликата.
Знам само, че хладилникът и фризерът ми горят 18 лева месечно.
Може би, че отново смениха електромерът.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

zmiori
Активен
Активен
Мнения: 570
Регистриран: 05 яну 2009 22:19
МПС: Ланос 1,5 и Лада Самара
От: Търговище

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#65 Непрочетено мнение от zmiori » 27 яну 2013 22:09

Пичове почвате да ме притеснявате, вие не се ли къпете. Загряването на бойлер 80 литра е м/у 4 и 6 кВАТ-а. което си е левче. 30 дни по левче са си 30 лв. минимум. Имам две пикли в къщи и банята не изсъхва. Има дни когато бойлера се включва 2 -3 пъти на ден.
За тия в мнооооого големите градове маи е ясно ама за малките?
granichar.org

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#66 Непрочетено мнение от dsuzunov » 27 яну 2013 23:00

botzko написа:
dsuzunov написа:.... Близо година ми трябваха да огранича кражбите на вода и топлоенергия, (домоуправител съм). И всичкото това, благодарение на подробното разяснение от страна на фирмата-топлинен счетоводител. ......
Само от любопитство - как точно го направи?
При получаване на една от фактурите, забелязах, че цената за подгряване на водата е 19лв за кубик.
Отидох при топлинния счетоводител и поисках да ми разясни, от къде се е формирала тази цена.
Жената, обслужваща входа ни каза следното:
-сбора от показанията на индивидуалните ви водомери е 30куб. м.
-общият водомер за топла вода в абонатната станция е 58куб. м
-по някаква си формула се изчислява количеството енергия, необходимо за подгряване на 1 куб.м. вода - в случая е 10 лв.
-тъй като, вие плащате според показанието на общия водомер, количеството вода от индивидуалните водомери се умножава по коефициент, за да достигне общият водомер. И ето така, цената за подгряване на водата е станала 19 лв. за 1 куб.м.
Което означава, че ваши съседи са заявили нулева консумация, но реално черпят топла вода, която плащате тези, които са заявили че ползват. С две думи - съседите ви крадат вода.
Посъветва ме, да направя събрание, на което да се вземе решение:
1-ежемесечно отчитане показанията на "топлите" водомери и пращането им по имейл на топл. счетоводител
2-тотално прекъсване на ВиК инсталацията за топла вода, там където е заявен отказ от консумация. За целта се демонтира абсолютно всичко за да остане само гола тръба, която се затапва, пломбира и постоянно е под налягане. При проба за възстановяване, апартамента ще се наводни.
Направих събрание, състави се протокол, подписан от всички ТИТУЛЯРИ на партидите. Протокола представих във фирмата, купих от тях пломби и лично започнах демонтирането на инсталациите. Отне ми месец да се справя. Откачих топлата вода в 8 апартамента. Още на вторият месец, всичко си дойде на мястото. В момента разликата между общия и индивидуалните водомери е не повече от 1 куб.м, а понякога общият водомер показва по-малка консумация от индивидуалните. Тогава коефициентът е под 1.0 и цената за подгряване е под 10 лв.
за отоплението нямам грижи, тъй като, е забранено да се демонтират радиатори и всичките са с уреди за отчитане на консумацията. Имаше опасения, че някои може да подменят радиаторите с такива без уреди, но и това се разбира. В абонатната станция има водомер за допълване на сградната инсталация, а самото допълване е автоматично. Поне три пъти в седмицата слизам до абонатната и следя уредите. Ако имаше подмяна на отоплителни тела, водомерът щеше да е отчел, че през него е преминала вода за допълване, а минималното количество, което може да отчете е 1 (един) литър.
Ето как съм прекъсвал и пломбирал водопроводите за топлата вода:
Изображение
Изображение

botzko
Редовен
Редовен
Мнения: 127
Регистриран: 22 дек 2009 13:42
МПС: Daewoo Tacuma 2.0 (2001)
От: София
Име: botzko

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#67 Непрочетено мнение от botzko » 28 яну 2013 11:20

Разбрах. Мене ме интересуваше повече как си получил разрешение да влезнеш във всеки апартамент, но при вас всички собственици са го дали. При нас ако стане такова нещо (кражба на вода или топло) ще бъде трудно влизането във всеки апартамент. Първо на събранието няма да се съберем повече от половината, а след това от останалите няма да получим разрешение да влезнем и да направим даже и проверка.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#68 Непрочетено мнение от miroki » 28 яну 2013 11:27

При нас 7,90 лв. е топлата вода. 4 кубика си е пак 30 лева.
С бойлер максимум толкова. На нощна тарифа + събота неделя през деня спада и до 20 лева. Когато ме няма гледам да го спирам. Но 30 лева да е има едни 40 още.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#69 Непрочетено мнение от dsuzunov » 28 яну 2013 12:01

botzko написа:Разбрах. Мене ме интересуваше повече как си получил разрешение да влезнеш във всеки апартамент, но при вас всички собственици са го дали. При нас ако стане такова нещо (кражба на вода или топло) ще бъде трудно влизането във всеки апартамент. Първо на събранието няма да се съберем повече от половината, а след това от останалите няма да получим разрешение да влезнем и да направим даже и проверка.
Лично, срещу подпис съм уведомил всички за събранието.
На самото събрание бяха половината, но след края му, минах с протокола в който бяха вписани решенията за ежемесечно отчитане на топлата вода. Всички го подписаха и го занесох във фирмата. Някои съседи се бяха поинтересували, какви ще са санкциите, ако откажат да ме пуснат за отчитане. От фирмата ги уведомили, че в такъв случай се начисляват служебно по 140 литра на човек всеки ден. Без да се взима под внимание водомера. Това (отказа) се удостоверява с протокол, подписан от двама свидетели. Правил съм го веднъж на единствените цигани във входа и след като им начислиха само за един месец 30 кубика (7 човека са), сега сами ме викат.
Убедил съм се, че трябва да се действа по законовия ред, чрез необходимите документи - протоколи от събрания, списъци с подписи, протоколи от проверки итн.
Само не съм наясно с процента, който се начислява за сградната инсталация.
В нашият вход той е 46%. Много ли е, малко ли е?
Кои имат полза от високия процент и кои от нисък?
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#70 Непрочетено мнение от Izparitel » 28 яну 2013 13:25

dsuzunov написа:Кои имат полза от високия процент и кои от нисък?
Ниския процент е добре за тези с малка консумация, а големия е изгоден за тези с голяма консумация.

Потребителски аватар
pipo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 414
Регистриран: 24 май 2011 13:39
МПС: daewoo takuma 1.8
От: София
Име: pipo

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#71 Непрочетено мнение от pipo » 28 яну 2013 17:23

баси домоуправитела ....ще си купя жилище в твоя блок ;)

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#72 Непрочетено мнение от dsuzunov » 28 яну 2013 18:02

Офтопик:
pipo написа:баси домоуправитела ....ще си купя жилище в твоя блок ;)
Едва ли ще искаш да живееш в моя блок...на границата със Столипиново е.
Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#73 Непрочетено мнение от miroki » 28 яну 2013 20:18

В нашият с 100 апартамента, сме като в "Етажна Собственост" :)
Събранията са общо взето в този диапазон.
Скоро заделяхме пари за китки та се наложи да поливаме градинките на смени.
Беше купон, жените садят, мъжете поливат и се носят шишета бири от магазина (който е под наем във входът ни).
Тази година от топлофикация смениха всички агрегати в мазата, а миналата всички водомери за топла вода срещу 40-50 лева, не помня колко точно. За да имаме право да плащаме по показанията му ( старият бил стар :) ) Т.е. ако искам бойлер си карам на бойлер, ако се прибирам от почивка примерно си пускам теца и като завъртя кубик си го плащам. През останалото време пак ползвам бойлерът.
А, съм на бойлер, понеже преди 3-4 години топлата вода течеше хладка и се чака доста докато стигне до нас и жените в къщи се размрънкаха, така и така си бях сложил бойлер го пуснах, първата седмица всички се попарихме, нищо, че не минава 70 градуса бойлерът, като бяхме свикнали само с топлата да се къпем. :)
Сега са доволни.
А като в блок с парно, студената вода тече също топла и охлажда по-бавно бойлерът и изкарва повече вода. Отделно в банята е около 29 градуса и човек му се иска да се разхлади :)
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

botzko
Редовен
Редовен
Мнения: 127
Регистриран: 22 дек 2009 13:42
МПС: Daewoo Tacuma 2.0 (2001)
От: София
Име: botzko

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#74 Непрочетено мнение от botzko » 29 яну 2013 10:14

@dsuzunov, е значи фирмата знае какво става, но не си мръдва пръста без да й се каже. Спокойно можеха да проследят 3-4 месеца и като видят, че има големи разминавания м/у общия водомер и отделните водомери да направят проверка за течове и кражби и който не ги пусне пак да си му начисляват 140л. на ден. Ама защо да се занимава, като тя си получава парите ...

П.С. Не знаех, че имат право ако не ги пуснеш да начисляват на ден. Това им развързва ръцете.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#75 Непрочетено мнение от dsuzunov » 29 яну 2013 13:22

botzko написа:@dsuzunov, е значи фирмата знае какво става, но не си мръдва пръста без да й се каже. Спокойно можеха да проследят 3-4 месеца и като видят, че има големи разминавания м/у общия водомер и отделните водомери да направят проверка за течове и кражби и който не ги пусне пак да си му начисляват 140л. на ден. Ама защо да се занимава, като тя си получава парите ...

П.С. Не знаех, че имат право ако не ги пуснеш да начисляват на ден. Това им развързва ръцете.
Фирмата няма правомощия за извършване на проверки.
Това може да го направи съответната Топлофикация, но след молба от Етажната собственост. Което не значи, че ще могат да влязат, ако им се откаже. Законовият вариант е събрание на което се взема решение за съответно действие. А чрез протокол с приложен списък с подписи на собствениците или титулярите на партиди това решение се облича законово.

Фирмата отчита уредите на радиаторите и водомерите за топла вода два пъти годишно:
-в края на отоплителния сезон (април-май)
-в края на лятото (септември-октомври). При това засичане се отчитат само водомерите.
Определя се дата за отчет и ако някой не присъства, се определя втора дата, по късно.
Ако и на втората дата някой не осигури достъп до жилището, се начислява пълна мощност.
Изготвят се изравнителните сметки, изчаква се един месец срок за обжалване и ако няма такова се пускат. Ако има обжалване и е основателно, се правят нови изравнителни сметки с корекция на обжалващия.
Ако неговата сметка е била неправомерно завишена, след промяната, сумата надвишаваща реалното потребление се начислява на другите абонати.
Принципа е че се праща цялата енергия, произведена от абонатната станция, а разпределението и между абонатите е работа на топлинните счетоводители.
Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”