Топлофикация, Енерго, ВиК...

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Топлофикация, Енерго, ВиК...

#1 Непрочетено мнение от ogi » 21 юни 2012 19:42

Тия са ми най-големите любимци. Интересно ми е да видя ваши мнения и коментари за този рекет.
За цените - без коментар, опитвам се да следя мощности, единици, разходи от няколко години, направил съм си екселска таблица и смятам вътре (много мразя да не ми е ясно нещо, още повече да ме лъжат), но грам не мога да разбера кое, как, защо и откъде идва... :dknow:

Интересното е, че всяка година уж поскъпва с около 5%, а реално при мен разхода расте с около 20% и повече всяка година. Примерно при средно 160 лв преди 4 години, сега вече е близо 300лв, при еднаква консумация.

Най-фрапиращото е, че ти изтърсват и всяка година една изравнителна сметка, която освен, че няма разплитане отново, ами и за капак на всички сложни математични изчисления пък ви предлага елементарни правописни грешки, което слага черешката на сладоледа:

Изображение
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация

#2 Непрочетено мнение от slowtraveler » 21 юни 2012 20:00

И на мен ми бяха любимците...
За щастие се поразведох с тях донякъде (апартамента с топлофикацията го давам под наем)...
На времето преди топломерите плащахме МАКСИМАЛНО 60лв, като навсякъде бе жега и дори отваряхме прозорците, защото нямаха регулатори и се плащаше на кубик жилище...
Това - до поставяне на топломерите....
В момента в който поставихме топломерите, и сметките автоматично скочиха на над 120лв (двойно)...
С индексацията и покачване на цените сметките доста бързо преминаха 200лв и това за двустаен апартамент от 64кв.м.... Причините според мен - кражби от съседите, от които не губи топлофикацията, а кражбата се разпределя върху изрядните съседи. И разбира се - покачване на цените.
Ядосаха ме, и следващата зима прекратих ползването на топлофикацията в най-голямата стая, като там бях на добър японски климатик.... Общата сметка ток+парно спадна с около 80лв..
А студ в къщи е недопустим (под +24С жената почва да пищи, а на тази температура се разхождам бос и по къс ръкав)...
Сега при 100кв.м. и 4 климатика плащам по-малка сметка отколкото при топлофикацията...
Иначе сметките са им ясни при общ топломер - разделят общата стойност, отчетена от централния топломер на сумата от всички единици индивидуални 'топломери'... Така получават енергията на единица измерване. След което умножават на конкретните ти единици и получават месечната сума.
Тъй-като обаче някои месеци не може да се отчете правилно (липса на хората в апартамента и т.н., се прави едно общо годишно засичане, с което се намалява общата грешка (сумират се всички точки за годината и общата консумация за годината). Разликата ти е изравняването...
Това - за повечето 'топломери', които не са топломери, а термометри с часовник...
Малка част от новите жилища имат добри и правилни топломери - индивидуален топломер за жилището. Там нямат такива проблеми нито нужда от топлоразпределение...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация

#3 Непрочетено мнение от Izparitel » 21 юни 2012 21:39

Не мога да помогна с разчитането на фактурата. (sorry)
Бях сащисан когато колега ми каза за сметките за парно на родителите му. Възрастните хора живеели в тристаен апартамент във вход без топломери и положението било като едно време - радиаторите си работят нон стоп. По финансови причини сменили жилището с двустайно в същия блок, но в друг вход. Жилището е с топломери и хората минали на режим "икономии" - пуска се парното колкото да не е без хич и то само в стаята в която живеят. Според колегата сега за отопление на двустаен апартамент с топломери и икономии плащали по-високи сметки отколкото при непрекъснато работещото парно в тристайния преди.
Единственото разумно обяснение и според мен е кражбата от съседите.
Яд ме е, че зорлем ги наложиха тези топломери и топлинни счетоводители! Въведоха ги в угода на някого и се почна: купи топломери - плащай, отчитания - осигури достъп и плащай, смяна на батерия - плащай, смяна на уреди - плащай, неразбираеми и раздути сметки - плащай...

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация

#4 Непрочетено мнение от miroki » 21 юни 2012 23:09

При нас, след като махнахме топломерите всички са доволни, явно голяма част от парите отива в топлинният счетоводител и за това е все тая, дори по-зле с него.
А откакто при мен си откачих всички радиатори, но редовно се разписвам, че искам парно за останалите, съм най-добре. Плащам си за среден дебит някакви пари които ме устройват, за топлината която получавам.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
pipo
Напреднал
Напреднал
Мнения: 414
Регистриран: 24 май 2011 13:39
МПС: daewoo takuma 1.8
От: София
Име: pipo

Re: Топлофикация

#5 Непрочетено мнение от pipo » 22 юни 2012 08:08

я да ви питам ....колко плащате кубик топла вода в София ....при мен цената стигна 10лв кубик и нещо се нервя

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация

#6 Непрочетено мнение от miroki » 22 юни 2012 09:44

Поради тая причина ползвам предимно бойлера, (ако нещо няма вода-съм ходил на гости да речем, си пускам от ТЕЦа тогава)
Първо, че от бойлера ми е по-гореща, второ че повече от 20 лева не ми се е случвало да платя повече ток.
Засякох си го и като минах на бойлер първият месец с 15лв. ми скочи тока но да предположим, че е било случайност та 20 лева месечно. Но денем като ме няма не го оставям включен. Така и така бойлера седи.
И ми спряха нервите с тях, и кога имало вода кога не, кога било хладка.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация

#7 Непрочетено мнение от dsuzunov » 22 юни 2012 10:01

Близо 20 години съм абонат на Топлофикация Пловдив.
От начало, когато ни свързаха плащахме символични суми за отопление и БГВ (топла вода).
Няколко години по-късно, тогавашният домоуправител предложи да поставим топломер в абонатната станция за да плащаме по-малко.
Така и стана. Само за сравнение, в един и същи месец за апартамент от 110 кв.м. платих 19.лв, а мой колега за жилище 92 кв.м, плати 21 лв.
Периодът е 91-92 г. С монтирания топломер плащахме по-малко.
Хубавото при нас е, че жилищният вход е със самостоятелна абонатна станция, което намалява възможността за кражби.
От две години съм домоуправител и се занимавам и с отоплението. Взехме решение, топлата вода да се отчита ежемесечно от мен и още един съсед. По този начин следим за неизправни водомери или за манипулации по тях. На тези, които са заявили отказ от топла вода, беше премахната инсталацията и входа от щранга остана само с тапа и пломба отгоре. За да се върже към инсталацията е необходимо да се спре подаването на топла вода от абонатната станция, а достъп до нея имам само аз.
При нас цената на кубик топла вода е около 12-13 лв. с всички такси ДДС итн.
Обаче, има една тънкост с която Топлофикациите увеличават цената за подгряване на кубик топла вода:
-ако сбора от показанията на индивидуалните водомери е по-малък от показанията на общия водомер, индивидуалните показания се умножават по коефициент за да се изравнят с общия. Ако представя повече консумация според индивидуалните коефициента е под 1.0 и цената за подгряване пада под определената.
За отоплението:
-няма по изгоден вариант от парното.
Само за сравнение - в най-студеният месец през изминалия отоплителен сезон съм платил 198 лв. парно и топла вода (5 кубика) и около 30 лв. ток за апартамент от 110 кв.м.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация

#8 Непрочетено мнение от slowtraveler » 22 юни 2012 11:07

Явно няма еднозначен отговор....
При мен тока винаги е бил голям предполагам заради това, че компютрите на децата не спират... Дори без отопление или охлаждане не слиза под 100лв/месец.
Топлата вода във Варна май я заковаха на около 7.6лв/м3, но малко преди това платих за 3 кубика над 70лв (разпределена топлоенергия за загряване на водата в неотоплителен сезон), и затова преминах изцяло на бойлер.
За това дали е най-изгодно или не парното - въпроса е спорен... Климатиците ми имат COP около 4.0...
При нас също абонатната е на входа, но апартаментите са 27, и трудно се контролират всички, а и показанията на топломерите са нещо много относително и модифицируемо.....
А и факта, че сега за почти двойно по-голям апартамент плащам същата обща сметка (ток+парно+бойлер на 64кв.м ~= ток на 95кв м жилищна площ с 2 бойлера и т.н.) ме навежда на мисълта, че топлофикациите съвсем не са толкова изгодна алтернатива, колкото я изкарват. Или наистина съседите са кралипарно като за световно (там винаги сметката ни бе най-висока от входа, но и температурата вкъщи винаги е била доста висока).
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация

#9 Непрочетено мнение от dsuzunov » 22 юни 2012 11:47

Консуматорите на ток в къщи са фризер, хладилник, много рядко фурната на "Раховеца", три телевизора и компютъра.
Готвим на газ (пропан-бутан). От както смених лампите в апартамента с енергоспестяващи, тока ми падна с около 6-7 лв. на месец.
Имам уговорка с топлинния счетоводител "Бруната" при съмнително ниска консумация на топла вода, да се начислява службно (140 л. на човек, на ден), като за това съм получил писмено съгласие от всички живеещи във входа.
Съобщиха преди около десет дни, че Топлофикация Пловдив намаля цената за отопление с 28% и ако е вярно, вероятно ще имаме нови абонати във входа. Което пък, от своя страна ще намали разходите и вероятността за кражба на топлоенергия.
Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация

#10 Непрочетено мнение от miroki » 22 юни 2012 12:42

Аз от доста време съм твърдо 60 лева на месец за ток. При положение, че хладилника с фризера взема около 16-20 лева от тях ( прави ми 100 кв на месец лятото, дневна и нощна, монтирал съм му отделен електромер тип разклонител) И бойлера още толкова. Всички крушки и при мен са от икономичните ( От над 10 години ползвам всички такива , първата си я взех за около 20 лева 1995-6 година.
Плюс 2 телевизора, 3 компютъра и не на последно място 3 аквариума с помпи и крушки и нагреватели денонощно. И готварска печка естествено, само на ток. Пералнята ми е с два маркуча топла и студена вода, та си дърпа от топлата вода и не подгрява много, може да се каже че работи на нощна с нощният бойлер :)
И съм доволен, че блока е с парно, а моето спряно.
Сега съм на климатик след 18 часа като се приберем, че съм западно изложение и е беше 30 градуса вчера. Като спадна до 28 градуса почна да ми става студено :) вече се климатизираме май към жегите:)
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация

#11 Непрочетено мнение от slowtraveler » 22 юни 2012 16:32

Винаги съм се чудил откъде идва толкова много ток и все си мисля, че са компютрите....
3 настолни компютъра + 2 лаптопа правят сигурно някъде около 1.5кВт/ч х 14 часа дневно.
+ още 2 телевизора и 2 бойлера, фризер/хладилник ~ 4кВт максимална мощност и сигурно 8кВт дневно.....
+ миялна, пералня, готварска печка ~8кВт дневно и нещата май се нареждат....
Климатиците вкъщи винаги са работили нон-стоп зимата докато външната температура се вдигне над 25С, но те добавят сигурно не повече от 50% от тока - виждам ги как работят на минимална мощност.
Осветлението - по стаите икономичните лампички. В коридора - халогенки, но вързани за сензор за движение (преди това никой не си правеше труда да ги изключва)...
Единствено в банята и кухненския бокс са безконтролни лунички, но пък и на двете места лампите не светят постоянно...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация

#12 Непрочетено мнение от miroki » 22 юни 2012 23:46

Все пак разхода на климатика лятото е по-голям от на зимата, т.е. ако работят харчат си не ги подценявай. Коп-а е за отоплението, виж колко ти дава за охлаждане :)
Нямам в предвид, че за да си охладиш апартамента ще струва повече от да го стоплиш зимата, а просто коефициента там е друг и е по-кофти.
Компютрите са по-малко. Имаш максимлно 300 вата на захранване при натоварен процесор и видео. Което не е постоянно, както и при писане по форуми. Виж един кънтър е друго, ако се пуца на 5 те компа си е разход около 1 кв.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация

#13 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 юни 2012 00:47

Не си прав за климатиците...
Лятото температурната разлика и то около обяд е до около 10С..
Т.е. се изисква да смъкнеш температурата например от 35 на 24С...
А зимата трябва да я качиш не с 10С, а с 30-40С например от -5-15С до същите 24С...
Разликата в коефициента е заради отделената от компресора (и много малък процент - от триенето на флуиде) топлина, която в единия случай помага, а в другия пречи...
3 от компютрите вкъщи са с 650вт захранване, че 450 не държеше. Като добавиш и мониторите, и постоянната игра поне на единия комп на някакви екшъни и консумацията май излиза доста висока...
Другите консуматори - миялни, перални, сушилни също не са за пренебрегване
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация

#14 Непрочетено мнение от miroki » 23 юни 2012 09:42

Мисля не си ме разбрал, какво написах, може би не съм го написал разбираемо
Нямам в предвид, че за да си охладиш апартамента ще струва повече от да го стоплиш зимата, а просто коефициента там е друг и е по-кофти.
Точно това съм написал, и го написах за да не си помисли някой, че зимата ще е по икономично от лятото.
Но копа ти зимата както каза е 4 лятото е 3,7 примерно, нали?
Също така Зимата има много дни, които темп. разлика също е 10 градуса. (средната зимна температура е +4 до +5 градуса. Януари, Февруари)
Просто написах, че си хаби ток климатика и лятото. И за това ти е доста тока.
Виж на Любимата ми марка Санио как от 3,5 кв става 4,8 кв (това е по Европейските норми среден COP). По Японските дава максималния и понякога хората се бъркат.
cплит климатизатор inverter- 12000BTU
Qoх = 3,5kW
Qот = 4,8 kW
Class A+ COP=3,81
Имаме един киловат разлика. Което не е малко. 35 процента завишение на разхода. Или ако имаш с 35 % завишение на температурната разлика ще си на един кантар. Или максималната температурна разлика от 10 градуса става 13,5.
Другото лошо е, когато се ползва климатика във времето когато е слънце греенето на нея страна точно, от 1 до 8 -16 етаж топлината от сградата облива климатиците и допълнително ги затруднява в охлаждането. (При мен е така западно и работи предимно след обяд, стената пече и вдига на горе жегата, която може и през прозореца да влиза ако е отворен, та колкото по-високо толкова по-лошо в това отношение) При това положение след обяд е добре да се ползва климатика от източна страна който има :)

Но изобщо нямам намерение да казвам, че лятото ще се плаща повече, това е ясно както по причините които каза, така и поради това, че всеки си пуска когато иска и предимно при температурна разлика до 5 градуса. Иначе става и опасно.
Просто се чудеше от къде ти е разхода.
За компютрите доста голямо захранване си сложил наистина. Но и то не е фактор. Сложи си предполагам имаш ( електромер за контакт), включи компа за един месец и ще си сигурен за себе си. (не прави проба за 3 дена и после да умножиш- ти пак я направи но го остави до края) Процесора все пак е до 100 В Обикновено се водят зелени сега. и под 50 В. има.
Хайде на море, че окъснях с това писане :)
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация

#15 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 юни 2012 20:49

Аз имах предвид, че под 100лв не слизам в месеците без ползване на климатик...
Дори и в тези жеги вкъщи рядко се пуска климатик, защото съм близо до морето, а и съм сред дървета (както казваше продавача на апартамента - тук си берем липата за чая от терасата) :lol: .
Лятото като се раззеленят - слънце почти не влиза..
А захранванията неслучайно са големи - смучат доста. Като гледам как се загрява целия район около компютъра (дъното ми има хийтпайпове с външен радиатор извън кутията, който допълнително се обдухва от вентилаторите)... Зимата като пусна и телевизора (дисплея и той грее) - и няма нужда да пускам климатиците - гледам периодично компресора съвсем спира... :lol: :lol: :lol:
П.С. за SANYO - с две ръце... В другия апартамент климатика е саньо втора ръка японски. Вече 10г работи безпроблемно, безшумно и суперефективно. А за екстрите - да не приказваме... Освен сензорите за движение и осветление има дори дистанционен термометър, който да мери температурата на пода ако го оставиш в режим 'гледане на деца'. Също така има режим за работа в няколко стаи (при отворена врата) и режим, който може да се използва паралелно с топлофикация - три селективни режима за максимална мощност... Може да му отрежеш максималната мощност, и той само леееко ще подпомага основния топлоизточник///
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”