Топлофикация, Енерго, ВиК...

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#76 Непрочетено мнение от miroki » 31 яну 2013 16:50

Оф, днес ми излезе фактурата за тока, Енерго-про, бившият ЕОН
И отново е с 10 лева повече. Сега е 80, миналият месец 70 по-миналият 60.
При еднаква консумация. Като знаете съм с парно.
Май новите електромери са умишлено прецакани.
Довечера ще сравнявам киловатите, как са. И ще се приготвям за жалба.
Да не би да е имало увеличение на цената на тока този месец?
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Аварийни светлини

#77 Непрочетено мнение от dsuzunov » 31 яну 2013 18:00

Погледнах си сметката за януари - 31.58лв. при 26.90лв за декември.
Забелязах, че отчитането е за два периода:
от 07-12-2012 до 31-12-2012
от 01-01-2013 до 09-01-2013
Възможно е от 01.01.2013г. да има нова цена на еленергията.
Става въпрос за EVN

Съобщение от модератор:
The Stig : предполагам, че постът е бил предназначен за тази тема.
Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#78 Непрочетено мнение от miroki » 31 яну 2013 20:08

Всъщност има нова цена.
21 ст. дневна 13 нощна и то от няколко месеца, но този месец съм ползвал повече дневна според сметката. Но е така цената и за предният месец, когато е 75 (сега гледах фактурата).
Иначе все е по 400 КW ( 395-405). Нямам завишени киловати.
Ще видя, като дойде защо е 85 последната.
При мен ще е на един период защото аз давам данните в енергото. Все нямат ключ :)
Ако не им ги дам ми пишат по 20 лева 3-4 месеца и после :punch:
Представям си каква ще стане цената по нататък с ядрените простотии.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#79 Непрочетено мнение от dsuzunov » 10 фев 2013 19:44

Бесен съм, обаче ще ми мине!!!
EVN топлофикация Пловдив се опитват да ни прецакат с топлата вода.
Минал техника, отчел уредите в абонатната и писал 2 кубика вода повече от показанията на водомера. (топломера го "четат" с оптична глава и не са възможни манипулации с показанията)
Пристигна януарската сметка за парното - 128 лв. с 4 куб. метра топла вода. До тук, добре.
Сравнявайки показанието на уредите, забелязах, че при еднакви показания на топломера , водомера е записан с два кубика повече.
Понеже всеки ден, в 18.30-19.00 записвам показанията в абонатната, използвам моята база данни за сравнение с тези, отчетени от техника.
Написах една жалба на имейла им и във сряда получих писмо-отговор, което те си вкараха автогола. Обясняват ми, че показанията на водомерите се закръглят до кубичен метър, като се използва принципа, че ако уреда показва каквото и да е количество над кръглото число, се закръгля към по-голямото. Демек, ако водомера показва 1200,100л. се закръгля на 1201. По този начин, винаги ще са напред с един кубик, а в случая, с два. Направихме с домсъвета един протокол, който подписаха всички. С него уведомяваме топлофикация, че уредите в абонатната станция ще се отчитат само в присъствието на домоуправителя или на член на домсъвета. Занесох го в обслужващия център и когато им го връчих, искайки входящ номер, започнаха със заплахите. Щели да ни прекъснат парното, нямали сме право да ограничаваме достъпа им до уредите, които били тяхна собственост. Заявих им, че не ги ограничаваме, а само налагаме условие, при отчитането на уредите. Все пак сме собственици на абонатната станция. Двадесет минути ме разиграваха, докато приемат и "входират" протокола. За да се подсигуря, бях го сканирал, заедно със списъка с подписите и им го бях изпратил на ел. поща. Разбрахме се, че ще ме уведомяват за дата и час на отчитане, а аз от своя страна трябва да осигуря човек, който да присъства на отчитането, ако мен ме няма. Направих една тетрадка, в която ще се вписват показанията и ще се подписва от присъстващите на отчета.
Ааааа...те мен така, но и аз тях така!!!
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#80 Непрочетено мнение от Izparitel » 11 фев 2013 00:38

Добре сте направили, но се чудя защо все трябва да е с мъки и да Ви заплашват за да постигнете реално отчитане на показанията за отчетния период. В нормални условия зад всеки договор стоят две равноправни договарящи се страни. Само, че тук такова нещо няма - има монополист на който всички са му длъжни.
Има си една поговорка "Не е луд тоя дето изяжда баницата, а тоя дето му я дава.".
Сагата с топлофикациите ми изглежда много странно откъм нормативна гледна точка без да съм особено запознат с материята. Клиентите - заковани към монополиста до гроб, мърдане няма. Всички граждани чрез сметките си за тока ги субсидират заради изкупуването тока от т.нар. ко-генерации на преференциално високи цени. Тоест тока на Баба Кина от село Гинци е по-скъп защото тока от електроцентралата на Топлофикация се изкупува на нереално висока цена с крайната цел да дойдат едни пари в Толофикацията. Гражданина има/няма радиатори - все плаща. Какво - не е точно ясно.
Съседа до мен ми обяснява, че цяла зима общата ни стена при него е направо гореща. Нормално - камината ми е на нея. Съседа отгоре ми обяснява, че там където минава моя комин при него е направо горещо. Що не вземат да врътнат една нормативна уредба тия да ми платят част от дървата дето ги горя заради топлината, която минава през стените? Защо за Топлофикация ще да може да се плаща за топлината минала през стените, а при другите видове отопление не може? Нима тези, които се отопляват на ток не биха желали заради топлината, която минава през стените към другите им съседи последните да плащат и част от сметката им за ток?

Има едни райони населени компактно с еди-какво си население където е национален спорт да се прикачиш директно /т.е. без тока да минава през електромера/ към мрежата за ниско напрежение вечер и да се откачиш сутрин. Та интересно ми е какво става с този консумиран ток и кой го плаща? Все си мисля, че минава в графа "технологични загуби" и се плаща от всички с месечните сметки за тока.
Впрочем, какво ми гарантира, че моя електромер собственост на Енергото, поддържан от Енергото и при необходимост носен за проверка пак от Енергото отчита вярно, а не примерно с 5% отгоре така, че да компенсира наличието на подобни "технологични загуби"? Опитите на хора с поставяне на контролни електромери нямат никаква юридическа стойност, макар, че чувам твърдения, че контролните електромери отчитали по-малко консумирана енергия от официалните такива на Енергото. Дали е така - не знам, но според мен са създадени предпоставки за ощетяване на потребителите.

Във връзка с днешните протести срещу енергийните дружества лично аз споделям мнението, че клиентите трябва да са свободни да изберат дали да ползват услугите на Топлофикация и да плащат или да не ползват, при което да не плащат. Тези, които ще ползват услугата ще са наясно, че загубите ще бъдат по-големи, но ще имат правото да направят избор да ползват или не услугата. Трябва да има независим контрол на параметрите на доставяната услуга, например дали доставяното напрежение е в норми, колко често и за колко време се прекъсва електроподаването, дали отчитането става в необходимите срокове и т.н. с възможност за налагане на санкции при установяване на нередности.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#81 Непрочетено мнение от dsuzunov » 11 фев 2013 09:42

Има едни райони населени компактно с еди-какво си население където е национален спорт да се прикачиш директно /т.е. без тока да минава през електромера/ към мрежата за ниско напрежение вечер и да се откачиш сутрин. Та интересно ми е какво става с този консумиран ток и кой го плаща? Все си мисля, че минава в графа "технологични загуби" и се плаща от всички с месечните сметки за тока.
"Гадовете", чрез лобито си в Парламента прокараха поправка в Наказателния кодекс, чрез която се криминализира кражбата на ел. енергия. Няма седмица, да не ни викат по селата за кражба на ток.
Изображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#82 Непрочетено мнение от slowtraveler » 11 фев 2013 10:05

Izparitel написа:....
Впрочем, какво ми гарантира, че моя електромер собственост на Енергото, поддържан от Енергото и при необходимост носен за проверка пак от Енергото отчита вярно, а не примерно с 5% отгоре така, че да компенсира наличието на подобни "технологични загуби"? Опитите на хора с поставяне на контролни електромери нямат никаква юридическа стойност, макар, че чувам твърдения, че контролните електромери отчитали по-малко консумирана енергия от официалните такива на Енергото. Дали е така - не знам, но според мен са създадени предпоставки за ощетяване на потребителите.....
Случай от миналата седмица:
Колега получи сметка 800лв ток, при условие, че и той половината декември и нова година не е бил в апартамента...
Тъй-като електромера е собствено на енергото, то ти си длъжен да им заплатиш за да си го проверят :x
Та плаща колегата (май около 30лв беше), и метрологията установява, че електромера показва с 80% повече...
И тук идва интересното - по думите на колегата (не съм проверявал лично фактите), енергото възстановява разлика, вземайки впредвид разхода ти 6 месеца период назад. Обаче ако установят, че си модифицирал електромера, ти възстановяваш за 3 годишен срок назад. Което си е чиста проба неравнопоставеност.
А колегата е установил увеличаване на потреблението от около 2-3 години (видимо от квитанциите си - след случая си направил графика), но не му е правило впечатление, защото не е имало такива фрапиращи суми докато е отсъствал..
Та сега задвижва системата и ги дава под съд...
Дано успее...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#83 Непрочетено мнение от Izparitel » 11 фев 2013 12:19

dsuzunov написа:"Гадовете", чрез лобито си в Парламента прокараха поправка в Наказателния кодекс, чрез която се криминализира кражбата на ел. енергия. Няма седмица, да не ни викат по селата за кражба на ток.
Дали някой ще източи нафта от локомотива, бензин от цистерната или ток от Енергото все си е кражба и би следвало да се носи отговорност.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#84 Непрочетено мнение от dsuzunov » 12 фев 2013 09:12

Излезе ми сметката на парното за януари - 95.08лв.
Плюс 31.58лв. за ток.
Това си е направо за темата "Да се похваля"!!!
Изображение

Потребителски аватар
human1970
Редовен
Редовен
Мнения: 175
Регистриран: 13 дек 2012 11:59
Skype: fisherman6511
МПС: Daewoo Lanos 1.5 - 2000г
Име: Иван

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#85 Непрочетено мнение от human1970 » 12 фев 2013 19:44

То както вървят нещата май на апартаментите с парно ще им се вдигне цената.

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#86 Непрочетено мнение от Noel » 23 фев 2013 09:25

Здравейте, искам да взема отношение по нещо което за мен е абсолютно необяснимо. Може би знаещите ще дадат логично обяснение на случващото се.
С електромеханичне електромер съм , от тия с шайбите, сменян преди 1 година от енергото.За 6 години сметката без значение лято или зима се е движила между 90-120лв.Само да вметна , че не споря за надписване или нещо подобно , показанията до колкото може да ги хване човек са правилни.
След драстичната сметка за ток /300 лв/ реших всяка сутрин да записвам показанията на електромера. По ред причини , почти нямам консуматори включени през ноща.
Така и показва електромера всяка сутрин. Показанията за нощна се движат от 1-3 кв, което е нормално има все пак телевизор в st.by, нагревател на рибите , някой вкключил осветление и т.н. Но на всеки три нощи , като по часовник, консумацията се качва драстично става 10-15 кв. В същото време дневната се покачва двойно, но за нея го приемам някак си , защото е възможно все пак, 5 членно семейство сме , някой включил друг не изключил, но това с нощната нямам никакво обяснение. Някой да има идея ?
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#87 Непрочетено мнение от slowtraveler » 23 фев 2013 10:10

При всички случаи имаш включен консуматор..Бойлер, пералня (понякога и съсед...)?
Помисли какви консуматори се включват по това време...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#88 Непрочетено мнение от Noel » 23 фев 2013 10:46

:) Това обяснение с включените консуматори е ясно, то отпада на мига като вариант :) Няма да изпадам в подробности, с комшиите е по вероятно , макар почти неизпълнимо, не съм в блок а в къща. От 30г се занимавам с електроника и в момента си блъскам главата , как снощи съм имал консумация , като аз легнах последен и станах пръв , и не съм прал или включвал бойлер / 15кв са да речем 10 часа постоянна 1.5кв мощност включена /
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#89 Непрочетено мнение от miroki » 23 фев 2013 11:27

А някой член на семейството да си е забравил печка включена?
Тези електромери мисля не могат да ги пипат по всяко време.
Освен ако прави номер при по-високо или ниско напрежение.
Или се опитай да хванеш логиката точно на 3 нощи 4 тата ли, или са разбъркано.
Ако не са разбъркано освен да има нещо в механиката на електромерът, да прещраква позиция.
При мен смениха електромерът Декември и по някакво чудо не е от тези, които могат да записват показанията от вън, въпреки, че нямат достъп до таблото. И всеки месец аз подавам данните.
Иначе си го смениха сами, не знам как, без да ме питат, един ден беше сменен, без да знам показанията на старият. ( 4 ма комшии сме някой е отворил, когато искат)
И сега пак ми слагат бележка, че не ми е отчетен електромерът всеки месец и аз им подавам числата на другият ден. Още се чудя защо такъв електромер са сложили и защо ги смениха на целият блок, а в други райони не са.
Този месец си пуснах и топлата вода (спрях бойлерът) да видя ще има ли разлика в показанията. Ще е голям майтап да няма.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
Noel
Минаващ
Минаващ
Мнения: 45
Регистриран: 19 май 2009 18:18
Skype: noel1960
МПС: Daewoo Nubira
От: Sopot
Име: Noel

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#90 Непрочетено мнение от Noel » 23 фев 2013 12:09

Допускам всякакви варианти. Електромера го смениха регулярно , защото стария беше направил 5г сужба. За сега всяка трета нощ показанията са с драстична разлика, тоест две нощи ниски, третата завишени.Дневната , два дена съизмерима една с друга консумации , както и съизмерима с изминалите предни два дни , на третия завишени почти двойно , съизмеримо с предния завишен ден , незнам дали го обясних праивлно. Ще го следя още извесно време , и ако тенденцията се запази , единственото което ми ражда главата е да речем....някакъв проблем с часовника който до някъде би обяснил случващото се. Идеята ми е да си обясня парадокса а не да обвинявам тоя или оня :)
Ако не мога да го поправя значи не е развалено ..... но живота крие и изненади.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”