Топлофикация, Енерго, ВиК...

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
human1970
Редовен
Редовен
Мнения: 175
Регистриран: 13 дек 2012 11:59
Skype: fisherman6511
МПС: Daewoo Lanos 1.5 - 2000г
Име: Иван

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#31 Непрочетено мнение от human1970 » 02 яну 2013 19:28

Варианта камина с водна риза, вкопани тръби под паркета,радиатори в стаите,бойлер със серпентина, външна и вътрешна изолация, 4 камерна дограма го бях приложил още през 2003г. в 3 стаен панел на 2-ри етаж. Лошото е, че за едно недоглеждане от страна на жена ми изгубихме целия апартамент заедно с подобренията. Но и тогава /въпреки че ми носеха дървата без пари и ми ги подреждаха в стаичка м/у 1 и 2 етаж/ за сезон отиваха около 16куб.м. дърва, но и при тогавашните цени плащахме още 100лв. ток.
Така че за мен си остава неясно къде и как харчим толкова ток.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#32 Непрочетено мнение от slowtraveler » 02 яну 2013 20:00

Ами при нас тока също е доста...
Но основната 'скрита' консумация при мен са компютрите...
Децата постоянно са в нета.Както и да ги смятам, са някъде над 1кВт...
Климатиците горят що-годе добре...
При мен 3 десктопа (с телевизори за монитори), 2 лаптопа, 2 бойлера, 4 климатика, пералня, миялна и ел.готварска печка ми правят максимално 290лв през големите студове миналата година. За ноември 2012 - 165лв...
Вкъщи температурата е около +24 градуса из целия апартамент около 100кв.м. (врати никъде не се затварят)...

Добре изолиран е (по-точно няма никаква изолация, но е вътрешен апартамент с минимални външни стени заради големите остъклени тераси.)
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#33 Непрочетено мнение от ogi » 02 яну 2013 20:06

Абе как ги засякохте тези компютри, че харчат много?
От цялата работа, за мен изолацията на жилище дава най-голямо съхраняване на температурата, наистина е огромна разликата.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
human1970
Редовен
Редовен
Мнения: 175
Регистриран: 13 дек 2012 11:59
Skype: fisherman6511
МПС: Daewoo Lanos 1.5 - 2000г
Име: Иван

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#34 Непрочетено мнение от human1970 » 02 яну 2013 20:19

Еми ето - какво да говорим.
Ние едвам отопляваме едната стая, навсякъде другаде кочан, 1 настолен компютър, 1 лаптоп. С двойно по-малко консуматори и в студен апартамент /с изключение на хола-детска/ имаме същата консумация като на колегата.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#35 Непрочетено мнение от slowtraveler » 02 яну 2013 20:22

За изолацията - абсолютно съм съгласен Оги... В планинския апартамент усетих ОГРОМНАТА разлика.
Това може да е и причината за високата консумация на колегата по-горе.
Но във варненския апартамент просто не виждам смисъл да правя изолация - външна стена ми е около 1х2м подпрозоречната 'стеничка' (имам две такива стени от двете страни на апартамента)...
Всичко останало ми е или вътрешни стени, или остъклени тераси...
А за компютрите - сравнявам когато пролет/есен са изключени климатиците. Като сметна около 3 компютъра, работещи по около 12 часа на денонощие (че и повече), и с консумация 300-400Вт/компютър с монитора (с 450Вт захранвания въобще не тръгваха, а имат и 24" монитори и активни колонки) става доста сериозна консумация.
Въпреки, че май ще направя експеримент - взех си от онея 'електромери', които се включват в контакта... В момента съм го включил в големия климатик, но ще видя как са и компютрите...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#36 Непрочетено мнение от ogi » 02 яну 2013 20:32

Вземете едни ампер-клещи и вижте за какво става дума. Съвременните компютри всичките са с процесори с променлива консумация - менят си тактовата честота, според натоварването. Най-мощните масови проФесори са по 150W, а старите под 60-70), още 50-100 сложете на периферията, но това са пикови мощности. Не вярвам да държите рак-сървъри у вас :) Реално консумацията на среден десктоп е да кажем колкото крушка с нажежаема жичка 60-75W, за лаптопите пък въобще няма какво да се коментира. Имам 42'' LED TV, сега го погледнах отзад - мощност 59W! Мислете за бойлери, печки, радиатори, перални и други с консумация 1kW и нагоре, те са 90% от консумираната енергия.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#37 Непрочетено мнение от Izparitel » 02 яну 2013 21:31

Речено-сторено.

Изображение

РС, СRT 19" монитор и принтер изгасени, + кабелен модем и рутер.



Изображение

РС работещо с пуснат само брузер Опера и CRT 19" монитор, /принтера му е изключен/, кабелен модем и рутер.



Изображение

РС, два телевизора с кинескоп, кабелен модем, рутер, сателитен приемник, приемник за кабелна телевизия, принтер и DVD - всички в режим "готовност".

Изображение

Горната конфигурация, но телевизорите и компютъра са пуснати.

Заради това, че не можах да се оправя с цената на ел.енергията от фактурата ми от ЧЕЗ не мога да остойностя консумацията в пари.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#38 Непрочетено мнение от dsuzunov » 02 яну 2013 21:40

Външна и по възможност вътрешна изолация.
При централно парно, ограничаване на кражбите на топлоенергия в допустимите граници. (при мен е под 5%)
Водя си статистика, през последните три години, през отоплителния сезон.
10.2009-04.2010 г. парно и топла вода - 870лв (топла вода-32куб.м.) ток средно 33лв/месец (цена на МВтч - от 85 до 93 лв)
10.2010-04.2011 г. парно и топла вода - 997лв (топла вода-34куб.м.) ток средно 33лв/месец (цена на МВтч - от 100 до 105 лв)
10.2011-04.2012 г. парно и топла вода - 880лв (топла вода-31куб.м.) ток средно 33лв/месец (цена на МВтч - 110 лв)
Данните са за панелен апартамент 106 кв.м. изцяло с външна изолация от септември 2011г. с трима човека.
Фризер, хладилник, кафеварка, пералня, печка Раховец (фурната) котлона е на газ, един компютър и три или четири телевизора.
В момента температурата във всички стаи е 22градуса, като за мен е много, тъй като съм свикнал на 19-20.
Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#39 Непрочетено мнение от ogi » 02 яну 2013 21:45

@izparitel
Браво за показателите, все пак CRT-тата са основния консуматор, нали? Те са по 100+ W Освен това компютъра си мени драстично показателите, както споменах по-горе и при него показателно е средния разход, също като при колата - като натиснем педала на газта до долу, разхода е 40/100, като поддържаме скорост е 3/100 :)

@dsuzunov
Не мога да повярвам, че няма разлика от изолацията... Усещането за топлина е драстично. Аз също си водя подробни данни, по-натам може и аз да ги събера и ще приложа тук.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#40 Непрочетено мнение от Izparitel » 02 яну 2013 21:49

Не ми се качва нова снимка, но сега го мернах - CRT 19" SONY даде консумация 119W.
Офтопик:
При мен към консумацията на работещия компютър през лятото и през отоплителния сезон трябва да добавя и 20-тина вата на един стаен вентилатор който го обдухва /капаците му са свалени/ защото в момента при мен стайния термометър показва 29 градуса, през лятото денем пак е някъде толкоз заради липсата на топлоизолация и външните стени.

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#41 Непрочетено мнение от dsuzunov » 02 яну 2013 22:01

Оги, разликата е осезаема.
В тези данни не се забелязва, защото това са изравнителните ми сметки за целия отоплителен период.
Ако си забелязал, цената на мегаватчас расте с всяка година.
Средно, с около 15% по ниска консумация на топлоенергия имаме във входа, след поставяне на изолацията.
От 24 апартамента във входа, 16 са външни, а от тях 11 са изцяло изолирани. Средните апартаменти при нас са вътрешни, като всички стени са с тераси и на юг. Входът ни е късметлииски, защото сме със самостоятелна абонатна станция.
Да добавя най-важното:
от 01 юли 2012г. цената на мегаватчас в Пловдив намаля с 13%, а от вчера с още 6%.
Изображение

Потребителски аватар
human1970
Редовен
Редовен
Мнения: 175
Регистриран: 13 дек 2012 11:59
Skype: fisherman6511
МПС: Daewoo Lanos 1.5 - 2000г
Име: Иван

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#42 Непрочетено мнение от human1970 » 02 яну 2013 22:18

Аз нямам такъв уред, с който да мога да замеря моментната консумация на даден уред. Затова ще помоля колегата, ако му се намира някоя духалка вкъщи да направи един експеримент: Да опита да замери /на 2-ра степен на духалката - 2 киловата/ какво му отчита уреда в момента на включване на духалката. Все си мисля, че когато включва се получава някакво пиково натоварване, което развърта сериозно електромера.
И да запитам - този уред може ли да отчете консумираната мощност за определен период от време - примерно 1час, 5часа и т.н. ?

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#43 Непрочетено мнение от Izparitel » 02 яну 2013 22:34

Уреда може доста неща, отчита ток, мощност, с натрупване за дълъг период от време, даже може да го обърне и в пари, ама не ми се занимава да ровя по менютата му и да чета книжката.
Няма как духалката да има голяма пикова мощност в началото - реотана не се нагрява чак толкова много. За спорта мернах - и на максимална и на текуща мощност ми отчете 1868 W при 234 V напрежение и работещ вентилатор на духалката. Все-пак уреда има и някаква инертност.

Сега си играх да смятам колко струва киловатчас според фактурата на CEZ. Като сложиш:
- цена за снабдяване;
- достъп до разпределителна мрежа;
- достъп до разпределителна мрежа ВН;
- пренос през разпределителна мрежа НН;
- пренос през разпределителна мрежа ВН;
- добавка зелена енергия /дотация за фотоволтичните и ветропарковете/;
- високоефективно комбинирано производство /дотация на ТЕЦ-овете в градовете/;
- невъзстановяеми разходи /??????????????/;
- ДДС
получих цена на която ми продават тока за 1 kWh:
- дневна енергия 19.98 стотинки;
- нощна енергия 14.08 стотинки.

Някога разликата между цена на дневна и нощна енергия май беше по-голяма и използването на топлоакумулиращи печки на ток и бойлер, който да се включва нощем беше по-оправдано. Сега като се набъркат и загубите на топлина нещата са се попроменили и ми се струва, че нощната енергия не е чак толкова изгодна.

Иначе според фактурата цената само на енергията без добавките и ДДС е дневна 8.75 стотинки, а за нощната 3.833 стотинки.

Ако сметките ми са верни 24 работа в режим готовност на електрониката ми от по-горния пост би трябвало да струва 43 стотинки, а 24 часова работа на компютъра ми, /ако не се гаси монитора/ - около левче.

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#44 Непрочетено мнение от miroki » 03 яну 2013 11:24

Izparitel написа: Ако сметките ми са верни 24 работа в режим готовност на електрониката ми от по-горния пост би трябвало да струва 43 стотинки, а 24 часова работа на компютъра ми, /ако не се гаси монитора/ - около левче.
А това си е 30 лева месечно.
Не е толкова, на компютър около 5 лева е. Но не съм закачал електромерчето за него.
Лятото стоя на климатика и мерих него.
Мерих и хладилника с фризера ( моят е с 2 компресора) и излезе 18 лева на месец.
Пералнята се оказа малък консуматор, за 4-5 пранета направи един киловат, което ме изненада (но пере с топла вода - има си 2 тръби за нея.
За 3 членно семейство тока ми тази година от 60 лева стана 70, без да променям нещо. (иначе съм на парно, но ползвам само бойлер за топла вода).
Все пак се готви и у дома.
Отделно тъпото устройство за кабелната с неговият цифров тунер е 18 вата едното само, което е 2 лева месечно + цифровият тунер 2 общо 4 лева към кабелната с интернета да да добавя :)
Ако има за другите телевизори по 2 лева за всеки....
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

botzko
Редовен
Редовен
Мнения: 127
Регистриран: 22 дек 2009 13:42
МПС: Daewoo Tacuma 2.0 (2001)
От: София
Име: botzko

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#45 Непрочетено мнение от botzko » 03 яну 2013 13:30

Ние от както сме в собствено жилище сме доволни от топлофикация. Но причината за това е, че тук над 90% са абонати на топлофикация и всички си плащат. По квартирите беше друго - сметките бяха доста големи и не винаги само с парно успявахме да се отопляваме, особено като се роди малкия. Другото е, че докато бяхме на квартира се плащаше само в месеците в който е утоплителния сезон и всичко ти идва на куп, а сега си плащаме всеки месец от годината една твърдо определена сума и накрая изравняваме с изравнителната сметка. По този начин плащаме и през лятото, но тогава така и така няма толкова много разходи ...
human1970 написа:... поддържа 24 градуса ....
Тази температура не е ли доста висока? Даже и малкият докато беше бебе не минавахме над 22 градуса през деня, а през ноща 18. От както стана на 3 рядко минаваме над 20 градуса през деня, а вечерно време изключваме всичко.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”