Топлофикация, Енерго, ВиК...

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация

#16 Непрочетено мнение от miroki » 24 юни 2012 19:12

:y:
Аз съм с 60-65 ток и от 30 до 60 парно. Тази зима имах само една сметка 55 ако не се лъжа другото е по-малко. Но апартамента ми е малък и топъл.
Иначе си смених и водомера на топлата, да е изряден с възвратен клапан, нищо че не го ползвам, за да мога да си го ползвам когато поискам.
Сега закарах електромерчето на батко ми да замеря Либхера колко ток гори за месец, че едни реклами имат. И ако е наистина около 50 кв се замислям да сменя моят за по-нататък.
Че моят хладилник с 2 та компресора гори точно 100 кв на месец. Е 120 литра му е фризера все пак с 15 кг капацитет замразяване за 24 часа, спрямо 2-3 гк. на някои хладилници.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Топлофикация

#17 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 26 юни 2012 02:56

Леле, какви са тия цифри :-o ??? За 12 месеца съм платил 868.69$ ток (осветление, отопление и топла вода - бойлер). Това са около 1320 лева по централния курс.... Говоря за четиристаен апартамент около 100м2 Говоря за зима около два месеца по-дълга и с около 10-15С по студена.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Топлофикация

#18 Непрочетено мнение от ogi » 26 юни 2012 07:11

Chevrolet_Cavalier написа:За 12 месеца съм платил 868.69$ ток (осветление, отопление и топла вода - бойлер). Това са около 1320 лева по централния курс....
Това е ненормална работа... Твоята годишна сметка за ток е колкото моето парно само за сезона, при това за 2 радиатора, работещи по по-малко от 12 часа на ден. :@
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Топлофикация

#19 Непрочетено мнение от slowtraveler » 26 юни 2012 09:56

Все пак в Канада предполагам, че си в общоклиматизирана сграда...
Когато навсякъде е равномерно отопляемо има по-малко загуби.
Изолацията също си казва думата. Сега двата апартамента са ми с добра изолация и се топлят с минимални разходи.
Единия (тухлен) на времето си го спомням като доста студен апартамент (вечно мръзнехме зимата).
Когато стоиш до северна стена - усещаш течение от охладения от стената въздух.
Преди години (темата строително-монтажна сага' :lol: ) му направих на северната стена външна и вътрешна изолация и всичко си дойде на мястото - зимата нямам никакви проблеми с отоплението - ходим по къс ръкав, въпреки, че не се живее в него целогодишно (първия ден само си с дълъг ръкав докато се загреят мебелите)...
Изолацията и добрата и измислена вентилация са много важни за загубите...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация

#20 Непрочетено мнение от miroki » 26 юни 2012 16:16

Ако има рекуператор на вентилацията е супер.
....
Е аз съм около 1000 лева всичко. Само, че апартамента е на половина :)
Само за протокола колко е 1 кв/ч при вас. Тука е 0,18 лева, както знаеш предполагам.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Топлофикация

#21 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 28 юни 2012 05:58

Никакъв климатик! Живея в кондо (малко блокче) с пет апартамента и всеки си плаща сам. Ще намеря снимки да ви го покажа. Апропо, гледам на Вальо топлото са му разрешили да работи на отговорни длъжности ...

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Топлофикация

#22 Непрочетено мнение от ogi » 03 юли 2012 01:11

Ето още нещо интересно от човек извън БГ:

Изображение
Приятели...днес прочетох че в България цената на ел.енергията се повишава с 13% , затова ви снимах последната си фактура за ел.енергия и я слагам на стената си. Цената е за 63 дена и е с ДДС 8% 61.17 швейцарски франка . Искам някой от светилата философи които са ми в приятелите да коментират тази фактура и да ми обяснят как може в държава където средната работна заплата е 3-4 000 франка = 5-6000 лв за 2 месеца тока ми да е 90 лв/61 франка/ а в България без да живея в гарсониерката ми е 30 лв /20 франка/ на месец при средна заплата 400 лв /250 франка/... До кога ще ограбвате хората чрез енергетиката и всякакви подобни монополи ми беше въпроса...
Май по-добре да сменя заглавието на темата, че се засегнаха различни от топлофикация дружества, или както се казваше в един стар виц:
" -Ало, толпофикация ли е?
- Не, енергото сме.
- ...и на вас да ви е*а майката!"

Просто няма оправия...
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#23 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 03 юли 2012 06:02

Трябва да видя, къде жената прибра фактурата от енергото, за да ви е сканирам и аз :^)

Потребителски аватар
Chevrolet_Cavalier
Редовен
Редовен
Мнения: 173
Регистриран: 22 мар 2009 06:02
МПС: Chevrolet Cavalier
От: Montreal

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#24 Непрочетено мнение от Chevrolet_Cavalier » 23 юли 2012 03:49

Изображение

Това ми е сметката за 12 месеца с включени такси. Апартаментът е тристаен малко над 100м2. пак да кажа, това е ток за осветление, отопление и топла вода от бойлера.

Потребителски аватар
human1970
Редовен
Редовен
Мнения: 175
Регистриран: 13 дек 2012 11:59
Skype: fisherman6511
МПС: Daewoo Lanos 1.5 - 2000г
Име: Иван

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#25 Непрочетено мнение от human1970 » 02 яну 2013 13:53

Честита нова година на всички съфорумници! Дано новата година, ако не по-добра да не е по-лоша от старата.

Дойде времето на големите сметки и реших и аз да се включа по темата.От край време сме плащали големи сметки за ток. Днес реших да направя едно изчисление колко ще ми е следващата сметка за ток и ме заболя главата - 283лв. за периода 02.12.12 - 02.01.13г. Четиричленно семейство в двустаен панел, готвене на ток, отопление - само в хола /който се ползва за детска/ - маслен радиатор и духалка 2киловата - когато жената пуши или шета из кухнята. Другите консуматори са 2 телевизора, 2 компютъра, бойлер, хладилник, пералня. Не мога да разбера защо хем стоим на студено, хем трябва близо половината ми заплата да отиде за ток и вода...

Потребителски аватар
miroki
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 3096
Регистриран: 19 май 2010 08:32
МПС: lanos 1.6 16V
От: varna
Име: miroki

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#26 Непрочетено мнение от miroki » 02 яну 2013 16:05

Имаш надписани числа или от преден или за следващ месец. Сигурен ли си че са ти замерили?
У нас мерят на 3-4месеца веднъж и ми пишат по 50 лева месечно и накрая иде 150-200 лева сметка, като го разделя и си идва точно.
Стандартен ток през не отопляваният период, ако ти е около 80 лева значи си изразходил 200 за отопление, а това е 1,6 киловата без да спираш денонощно. Това би направило доста топло. Освен ако не е северен или партер. Над 1200 киловата е само за тези 200 лева.
Колеги казват, че два климатика горят около 100 лева месечно при отопление. Така, че махай тези радиатори, ако продължи така.
Уеб дизайн и изработка на сайт!
Изображение

Daewoo - Lanos LPG Изображение
http://www.sitemiroki.net/

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#27 Непрочетено мнение от The Stig » 02 яну 2013 16:11

human1970 написа:Честита нова година на всички съфорумници! Дано новата година, ако не по-добра да не е по-лоша от старата.

Дойде времето на големите сметки и реших и аз да се включа по темата.От край време сме плащали големи сметки за ток. Днес реших да направя едно изчисление колко ще ми е следващата сметка за ток и ме заболя главата - 283лв. за периода 02.12.12 - 02.01.13г. Четиричленно семейство в двустаен панел, готвене на ток, отопление - само в хола /който се ползва за детска/ - маслен радиатор и духалка 2киловата - когато жената пуши или шета из кухнята. Другите консуматори са 2 телевизора, 2 компютъра, бойлер, хладилник, пералня. Не мога да разбера защо хем стоим на студено, хем трябва близо половината ми заплата да отиде за ток и вода...
Маслени радиатори, духалки и други подобни са ми много противни... никаква топлина, но пък гълтат огромни количества ток. Миналата година по това време, януари-февруари, поради студа тук(през нощите беше под -20 градуса) в банята започнахме да пускаме една духалка да работи през нощта, защото се страхувахме тръбите да не замръзнат. Е, тая въшка колко ток навъртя не е истина....

За отопление на ток най-добрия вариант си е хубавия и скъп климатик и добра изолация- казвам го от опит(General- няма -25, няма 40 градуса- в стаята винаги е една температура и харчи по-малко от една кирлива духалка- 30-40 лв. на месец в най-студеното време) Е, единствения минус е високата първоначална инвестиция, но определено си заслужава.

А и в Бургас климата е мек и приятен, елате тук да видите студ....
Изображение

Потребителски аватар
human1970
Редовен
Редовен
Мнения: 175
Регистриран: 13 дек 2012 11:59
Skype: fisherman6511
МПС: Daewoo Lanos 1.5 - 2000г
Име: Иван

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#28 Непрочетено мнение от human1970 » 02 яну 2013 16:45

Възможно е да има известна неточност, но не повече от 10лв. Замерват редовно и на бележките от последните 3 месеца винаги е от 2-ри до 2-ри - явно замерват по график. Апартамента е изток/запад, на 3-ти етаж и на доста закътано място, кухнята е с винкелно остъклена тераса, но дограмата навсякъде е старата/стандартната за панела/-сравнително добре уплътнена от мен. Предния сравнително топъл в Бургас месец /02.10-02.11/ сметката беше ~160лв.
Досега сме сменяли 3 жилища и винаги сме имали много високи сметки за ток. В момента сме на квартира и всякакви изолации и ремонти са немислими. Климатик /Осака 12 инвертор/ имахме, но и с него сметките ни не са били по-ниски. Като се местихме от предната квартира преди година и половина прецених, че ако платя още 1-2 пъти за демонтаж и монтаж - то по-добре да купя нов. Радиатора работи непрекъснато, но на средно положение и на 1-ва степен и поддържа 24 градуса и си мисля, че за такава голяма стая от 20кв.м. е възможно най-доброто решение за момента. Духалката в кухнята според мен гълта много, но си мисля, че ако купя нещо друго ще трябва да работи много по-дълго т.к. не се ползва постоянно.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#29 Непрочетено мнение от Izparitel » 02 яну 2013 17:47

КПД или коефициента на полезно действие на електрическите печки и радиатори е 100%. Ако консумира 1 киловат, толкова и отдава в помещението независимо дали е маслен радиатор, духалка или калорифер. Друг е въпроса, че при нопмалните отоплитални тела топлината се качва към тавана, а духалките развъртат въздуха и субективно се усеща по-бързо затопляна. При маслените трябва време за да се затопли самия уред и едва след това започват да топлят помещенията. Уви, отоплението на ток е скъпо, макар, че първоначалната инвестиция е малка. Често се появяват и проблеми с влагата.
Аз съм на партерен етаж в панелка и всичките ми стени без една са външни. Като ми писна от огромните сметки на ток и влагата минах на твърдо гориво. Сега в общи линии се разхождам по потник, но пък е доста играчка и е по-мърляво.

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Топлофикация, Енерго, ВиК...

#30 Непрочетено мнение от todortv » 02 яну 2013 18:52

human1970 написа:Апартамента е изток/запад.....но дограмата навсякъде е старата/стандартната за панела/-сравнително добре уплътнена от мен....
Преди години, преди да сменя дограмата, зимата облепях неотваряемите части с прозрачно тиксо и ефекта
беше осезаем. Пробвал съм с всякакви уплътнения, но с тиксото беше най - добре.
Не подценявай двата компютъра, като консуматори...
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”