Музика в колата - ДА , но с каква сила?

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
Потребителски аватар
gochen
Редовен
Редовен
Мнения: 116
Регистриран: 25 май 2011 23:01
Skype: gochew
МПС: Daewoo Espero 2.0 , 77kw, 95
От: Ostrov nad Ohří
Име: Камен

Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#1 Непрочетено мнение от gochen » 11 мар 2012 00:54

Всеки си слуша музика в колата, това е ясно. Но искам да попитам за вашето мнение - слушането на музика в колата пусната с огромна сила през някакви чудовищни тонколони не пречи ли на шофьора и не е ли дори опасно това по време на шофиране? :ches:
Който не може да живее, да....умира!

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#2 Непрочетено мнение от slowtraveler » 11 мар 2012 09:26

Разбира се че пречи и разсейва шофьора....
А и можеш да не чуеш антирадара :lol:
Имаше в някое предаване такъв експеримент (дали не бе по Дискавъри)...
Резултатите по полигона с шумна музика бяха доста по-посредствени...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
MPbCHuKA
Редовен
Редовен
Мнения: 246
Регистриран: 16 яну 2010 15:48
МПС: Daewoo Lanos 1.4 2000г. LPG
От: Пловдив

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#3 Непрочетено мнение от MPbCHuKA » 11 мар 2012 10:20

От доста време при мен забелязвам, че силната музика не ми пречи изобщо докато карам било то в града или извън него. Някак си инстинктивно обаче намалявам музиката при паркиране.

Потребителски аватар
gochen
Редовен
Редовен
Мнения: 116
Регистриран: 25 май 2011 23:01
Skype: gochew
МПС: Daewoo Espero 2.0 , 77kw, 95
От: Ostrov nad Ohří
Име: Камен

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#4 Непрочетено мнение от gochen » 11 мар 2012 10:21

Преди няколко дена се возих с такъм перко, незнам колко вата беше наблъскал в колата, но по време на вдижение всичко в мен вибрираше ужасно в такт с баса, а той си караше привидно спокойно. С него повече в колата не сядам, поне когато колата е в движение :shake:
Който не може да живее, да....умира!

Потребителски аватар
The Stig
Модератор
Модератор
Мнения: 2761
Регистриран: 20 мар 2010 19:43
Skype: hihit_
МПС: Audi A3 8P / Lanos
От: Плевен/Белене
Име: Стефан Арабаджиев

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#5 Непрочетено мнение от The Stig » 11 мар 2012 12:15

MPbCHuKA написа:От доста време при мен забелязвам, че силната музика не ми пречи изобщо докато карам било то в града или извън него. Някак си инстинктивно обаче намалявам музиката при паркиране.
:y: И аз имам такъв навик при паркиране, не мога да го обесня. Но при дълго каране извън града, силната музика започва да ме дразни. Предпочитам да си говоря с пътниците(ако има такива) на фона на леко чуваща се приятна музика, от колкото да си крещим.
Определено силната музика пречи/разсейва, а и по Дискавъри го бяха доказали.
Изображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#6 Непрочетено мнение от stinbg » 11 мар 2012 16:23

Предполагам въпроса ти е по-скоро риторичен отколкото сериозен. Естествено, че е по добре да се кара с "нормално" ниво на музиката, а още по-добре без музика. Крайностите като тази да караш без никакъв музикален съпровод не са за всеки, но определено от гледна точка на безопасност за себе си и за околните "тишината" би се "рейтвала" най-добре.
Първото нещо за което се сещам, когато говорим за силна музика е невъзможността да чуеш нещо нередно по колата и двигателя, като незатегнати гайки на джантите след смяна на гуми в сервиз (случвало ми се е, както и съм виждал по магистрала Тракия джип с 3 колела, а четвъртото 200 м пред него) или не по-малко страшно нещо незатегнато по окачването, както и всичко което се е счупило от старост или умора на материала или неправилен монтаж или каквито искаш причини (не по малко опасни са и елементите в двигателя и скоростната кутия). Та музиката би попречила да се "хванат" първите симптоми на предстоящата авария, евентуално.
Не по-маловажна е и обкръжаващата среда - като клаксон на наближаващ с голяма скорост автомобил, който по някаква причина си пропуснал да забележиш или просто въпросния е в нарушение. Скоро имаше в София катастрофа на линейка с някаква девойка с Ауди мисля беше, която най-вероятно се е прибирала от дискотека и не е забелязала или чула наближаващата линейка, която иначе се чува доста от далеч (не знам дали е била със сирена линейката, но на силна музика в колата това е без значение ).
Не на последно място музиката влияе и на шофьора и разните изследвания го доказват, независимо от това за колко "железен" се мисли въпросния шофьор. Примерна статия измежду хиляди такива http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/1870853.stm" onclick="window.open(this.href);return false;

П.С. На мен лично ми доставя голямо удоволствие да карам на силна музика особено на любимите си песни, но това не омаловажава горенаписаното (нямам киловати с музика, само малко над стоковата).
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
valmark
Редовен
Редовен
Мнения: 200
Регистриран: 20 окт 2008 21:48
МПС: DAEWOO LANOS 1.5/86к. 2000г.
От: Видин

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#7 Непрочетено мнение от valmark » 11 мар 2012 16:31

Според мен силната музика не само пречи на водача,но и вреди на всички в купето.Особено,когато има усилватели,туби и т.н.Всеки би трябвало да се съгласи,че в такова малко затворено пространство силната музика води най-малкото до претоварване на слуховия апарат и от там до неговата увреда.Но всеки сам си решава как да си пази здравето.Освен това пречи и да се чуят външни звуци/имам пример от познат,който заради силна музика на кръстовище не чува звука на приближаваща се линейка с пуснат "буркан" и се разминал на косъм от катастрофа/
ValMarK

Потребителски аватар
todortv
Модератор
Модератор
Мнения: 1923
Регистриран: 02 окт 2008 08:04
МПС: daewoo nubira II 1,6 16 V
От: В.Търново

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#8 Непрочетено мнение от todortv » 11 мар 2012 16:39

В кола,в която постоянно е слушана много силна музика,трябва пак така да се кара,защото
като намалиш всичко скърца ,хлопа трака....Виждал съм ключалка на багажник щифта износен на половина и капака се надига в такт с баса. :lol:
Ако искаш да видиш дъгата,трябва да се примириш с дъжда.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#9 Непрочетено мнение от slowtraveler » 11 мар 2012 17:17

Хахаха дааа todortv е прав - тракането се оправя с усилването на музиката...
А на времето съм виждал как покрива на колата се огъва видимо от музиката... И гумените глави на мутричките вътре в колата :lol:
Бяха дошли за съвет как да си оправят алтернатора, щото акумулатора им падал много бързо (консумацията на радиотелефона им с далечен обхват и музиката бе над 30А)...
И като поседели на едно място, и след това бутали да запалят :lol:
Офтопик:
наскоро се мярна обява - 'продава се добре поддържан автомобил. НИКОГА НЕ Е СЛУШАНА ЧАЛГА В НЕГО' :D :D :D
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
gochen
Редовен
Редовен
Мнения: 116
Регистриран: 25 май 2011 23:01
Skype: gochew
МПС: Daewoo Espero 2.0 , 77kw, 95
От: Ostrov nad Ohří
Име: Камен

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#10 Непрочетено мнение от gochen » 11 мар 2012 17:34

slowtraveler написа :
" А на времето съм виждал как покрива на колата се огъва видимо от музиката... И гумените глави на мутричките вътре в колата
Бяха дошли за съвет как да си оправят алтернатора, щото акумулатора им падал много бързо (консумацията на радиотелефона им с далечен обхват и музиката бе над 30А)...
И като поседели на едно място, и след това бутали да запалят "

Колега, ти ме уби! хахаха..
М/у другото, ще ми е интересно, дали в Закона за Движението по Пътищата е споменато нещо за силната музика в колата?
Който не може да живее, да....умира!

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#11 Непрочетено мнение от slowtraveler » 11 мар 2012 18:49

ЗДвП има само за излизане извън шумовите норми... Което не неприложимо за музикалните уредби - намалил си ги и толкова...
Иначе тавана на аудито (такава бе колата) се огъваше подобно на това:
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

venci9306
Редовен
Редовен
Мнения: 168
Регистриран: 20 ное 2009 17:06
МПС: Kalos,Nubira3,Matiz2бр,Cruzе
От: Велико Търново
Име: Венци

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#12 Непрочетено мнение от venci9306 » 11 мар 2012 22:11

И аз съм ЗА това че трябва да се кара с нормална сила. Много ме е дразнело това, като спра на някои светофар, да видя някакво малко идиточе с двайсетина ( че понякога и повече) годишен курник, които е надул до толкова чалгата че е трудно да си чуя моята музика. И за капак е опънал всички ръчки до долу ( тези за сваляне на турските обикновени стъкла), че дори и най-глухия старец на тротоара да чуе за какво иде реч :lol: За басовете няма да споменавам че при гледката как се "тресе" колата чак започва да ме напушва на смях. Иначе като цяло с това се ограничавам като критики към този "тип" участници в движението.

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#13 Непрочетено мнение от ogi » 11 мар 2012 22:29

Аз залагам повече на качеството. Малко имам и афинитет към музиката (казах музиката, не неравноделните ;) ). На нубирата си бях сложил не много мощен субуфер (~100-на вата) за подчертаване на ниските честоти (знаете, че без изкуствено затворен обем, високоговорителите в колите не могат да възпроизведат звук под 100Хц), но повече от една песен инцидентно не съм си пускал по-силно, да не кажа, че беше хванал паяжини, но като съм го откачал и муз. картина ставаше ужасно плоска. На аудито си имам вграден субуфер фабрично в калника отзад, но той също е за подчертаване на ниските честоти, плюс към слушането е добре обезшуменото и нетракащо купе.
90% от пробега ми е каране до работа и обратно с колеги, така че радиото е намалено почти докрай на някоя неангажираща радиостанция, за да си говорим нормално. понякога като си прехвърля в колата някоя песен, която ми харесва се случва да я изслушам 2-3 пъти по-силно, предимно сам, или с някой който иска да я чуе и това е.

Според мен другото е въпрос на култура, манталитет, възпитание, етап от живота и така... :)
За селските изпълнения с пуснатите стъкла и кривящи звуци, или ненормални баси няма какво да коментирам.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

BERETA
Редовен
Редовен
Мнения: 116
Регистриран: 05 фев 2010 11:53
МПС: chevrolet captiva
От: blagoevgrad
Име: bereta

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#14 Непрочетено мнение от BERETA » 30 мар 2012 08:59

Офтопик:
наскоро се мярна обява - 'продава се добре поддържан автомобил. НИКОГА НЕ Е СЛУШАНА ЧАЛГА В НЕГО' :D :D :D
[/quote]
................ и не е пушено................................. е нескромно, но обявата е моя. основно слушам AC/DC, но много рядко на макс. и сега като се замисля и аз намалям при паркиране :^) :rock: :rock: :rock:

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Музика в колата - ДА , но с каква сила?

#15 Непрочетено мнение от ogi » 30 мар 2012 11:21

Офтопик:
slowtraveler написа:наскоро се мярна обява - 'продава се добре поддържан автомобил. НИКОГА НЕ Е СЛУШАНА ЧАЛГА В НЕГО' :D :D :D
................ и не е пушено................................. е нескромно, но обявата е моя. основно слушам AC/DC, но много рядко на макс. и сега като се замисля и аз намалям при паркиране :^) :rock: :rock: :rock:[/quote]


Хаха, ти ли го роди това? Събра овациите във фейсбук! И тук мина - http://daewoo-chevrolet.com/forum/viewt ... &start=420" onclick="window.open(this.href);return false; - средата на страницата.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”