Щета по колата

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
venci9306
Редовен
Редовен
Мнения: 168
Регистриран: 20 ное 2009 17:06
МПС: Kalos,Nubira3,Matiz2бр,Cruzе
От: Велико Търново
Име: Венци

Щета по колата

#1 Непрочетено мнение от venci9306 » 17 сеп 2011 13:20

Колеги , моля за помощ. Днес ми се случи следната много интересна случка. Пред колата ми незнайно защо седеше мой познат и пушеше цигара. Аз още преди да съм влязъл в колата го предупредих най учтиво да мине на страни защото ще тръгвам. На него обаче му се стори че се шегувам и така и остана. Аз реших че ще няма да го чакам и натисках клаксона при което получих здрав шут в ламарината над гумата, като въпросният явно не се беше задоволил с това ами скачаше и на саморазправа. Та въпроса ми е следния. Понеже ми изтече автокаското преди месец и сега съм само с гражданска , какво трябва да направя ако искам той да заплати сумата за ремонта ( естествено без да прилагам физическия метод) ? Благодаря предварително.

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Щета по колата

#2 Непрочетено мнение от Proximus » 17 сеп 2011 13:36

Ами аз се сещам само за жалба в полицията за хулиганска проява от страна на този твой познат... и евентуално той да се притесни леко и да реши да ти даде едни пари. Но ако е такъв дебил какъвто го описваш малко ме съмнява че ще се притесни. Или започваш да чакаш съдебната система да се произнесе по случая. Бой по каската му е майката на такива, лошото е че често те само това чакат...

Потребителски аватар
dsuzunov
VIP потребител
VIP потребител
Мнения: 5794
Регистриран: 25 яну 2008 17:52
МПС: Опел Мерива 1.4 Z14XEP
От: Пловдив
Име: Димитър

Re: Щета по колата

#3 Непрочетено мнение от dsuzunov » 17 сеп 2011 21:19

Пожавате жалба в РУ Полиция, обслужващо района в който е станало събитието.
Многократно съм участвал в огледи на увредени автомобили, даже и при неизвестен извършител.
В РУ трябва да образуват ДП (досъдебно производство) по чл.216 НК за унищожаване и повреждане.
Чл. 216. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с лишаване от свобода до пет години.
Изображение

Потребителски аватар
stinbg
Активен
Активен
Мнения: 793
Регистриран: 31 окт 2010 21:19
МПС: 206 cc, Citroen DS5 H
От: София
Име: Stoyan

Re: Щета по колата

#4 Непрочетено мнение от stinbg » 17 сеп 2011 21:27

Аз лично бих те посъветвал да не се занимаваш с този, не само заради главоболията дето ще си създадеш, но и заради факта, че в БГ това което очакваш клони към утопия. Никой няма респект към полиция и дори да го изнамерят този и заплати нещо, ще си намериш колата в окаяно състояние и вече никой нищо няма да ти плати, въпреки че за всички ще е ясно, че виновник ще е същия. Преглътни грозната действителност или емигрирай - това е най-безболезненото за съжаление.
Life's a journey, not a destination

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Щета по колата

#5 Непрочетено мнение от Ilyan » 17 сеп 2011 22:18

dsuzunov написа:Пожавате жалба в РУ Полиция, обслужващо района в който е станало събитието.
Многократно съм участвал в огледи на увредени автомобили, даже и при неизвестен извършител.
В РУ трябва да образуват ДП (досъдебно производство) по чл.216 НК за унищожаване и повреждане.
Счупено страничното стъклото на служебната кола пред блока. Откраднат акумулатор. Обадих се на полиция и застрахователи. Дойдоха от РПУ-то, направиха протокол, дадох показания и след поне 5 дни в районното за документ за застрахователя. Познайте резултата от полицейската дейност. След няколко седмици писмо от софийска градска прокуратура, че работата по случая се прекратява. Е каското почти покри щетите (20лв по-малко).
Чл. 216. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с лишаване от свобода до пет години.
Караш си пиян, катастрофираш, убиваш един, оставяш друг нито жив, нито умрял, и получаваш условна присъда. За една изкривена ламарина до 5 год. затвор. Ти вярваш ли?
Изображение

venci9306
Редовен
Редовен
Мнения: 168
Регистриран: 20 ное 2009 17:06
МПС: Kalos,Nubira3,Matiz2бр,Cruzе
От: Велико Търново
Име: Венци

Re: Щета по колата

#6 Непрочетено мнение от venci9306 » 19 сеп 2011 20:32

Благодаря за бързите отговори. :bow: Ами сега съм решил да пробвам по мирния начин- разговор с цел доброволно да плати. Ако пък откаже тогава си мисля за 2 варианта- първия да се обърна към полицията , а втория (които повече ми харесва и е по-вероятен) да го намеря една вечер и да се позабавлявам с него- пък после пак ще си искам парите. То се оказа че няма да е евтино- ще е около 100 лв ремонта, така че ще се боря до край.

Потребителски аватар
Ilyan
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 959
Регистриран: 07 ное 2007 10:07
Skype: ilyan-f1
МПС: ex. Leganza
От: София

Re: Щета по колата

#7 Непрочетено мнение от Ilyan » 19 сеп 2011 21:02

http://www.btv.bg/videos/novini/video/9 ... skovo.html
Обърни внимание след 1.31мин.
Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Щета по колата

#8 Непрочетено мнение от Izparitel » 19 сеп 2011 21:57

Има и вариант с гражданско дело в съда, но предвид размера на щетата май не си заслужава.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Щета по колата

#9 Непрочетено мнение от slowtraveler » 20 сеп 2011 17:48

Предполагам, че колегата вече е взел решение по случая, но при абсолютно същия случай (повреждане на автомобила и опит за саморазправа) действах така:
Повиках веднага полиция, които заснеха щетите и направиха общо описание на случая (и със опис на свидетели).
Обясних на дознателката, че съм се почувствал застрашен и сииииилно стресиран, защото конкретния човек се е държал заплашително (че бе и с бухалка)...
И с това работата 'на терен' приключи. Казаха ми да се явя за показания в еди какъв си срок.
Тъй-като 'лошия' усети накъде отиват нещата (освен плащане на челно стъкло, така и съд за моралния стрес и т.н.) и идваха да се молят да платят всички щети....
Платиха си като попове челно стъкло (над 1200лв) и им подписах, че нямам претенции към тях.
В този случай след това просто не се ходи до полицията да потвърдиш оплакването и претенциите - всичко се закрива по служебен път.
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Proximus
Напреднал
Напреднал
Мнения: 480
Регистриран: 02 окт 2009 10:32
Skype: bgproximus
МПС: Aveo 5
От: Varna
Име: Proximus

Re: Щета по колата

#10 Непрочетено мнение от Proximus » 20 сеп 2011 18:12

slowtraveler, това е правилната и законна реакция в ситуацията. Не бива да сме всички маймуни все пак. Въпреки всички лайна в медиите по посока полиция, си мисля че в една голяма част от такива битови "случки" реагират що годе правилно и резултатно. Просто трябва да се пробва първо по този начин.

В твоят случай "лошият" беше ли още на място когато полицията дойде или беше хванал пътя и го търсеха по номер на кола ?

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Щета по колата

#11 Непрочетено мнение от slowtraveler » 20 сеп 2011 19:01

В моя случай 'лошия' бе началник отдел охрана на близкия хотел и учеше другите охранители как се охранява общинска улица като за лична такава (т.е. - никой нямало право да минава през нея, щото била на хотела) :lol:
Така, че въобще не правих опити да го търся.... Единствено до идването на полицията бе скрил бухалката, ама то следата по предното стъкло си стоеше :lol:
За съжаление посочената случка му изяде главата - въпреки, че бе някакъв роднина на собствениците на хотела, поработи още 2 месеца (явно за да изплати към хотела сумата, която платиха за ремонта), и после изчезна от полезрението...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Щета по колата

#12 Непрочетено мнение от Izparitel » 20 сеп 2011 20:13

Май ключовият момент в случката е било наличието на свидетели готови да дадат показания.

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Щета по колата

#13 Непрочетено мнение от slowtraveler » 20 сеп 2011 21:36

Izparitel написа:Май ключовият момент в случката е било наличието на свидетели готови да дадат показания.
Основно - явните следи по автомобила...
Свидетелите не бяха сигурни - основна част от тях бяха другите охранители (подчинените на началника)...
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

venci9306
Редовен
Редовен
Мнения: 168
Регистриран: 20 ное 2009 17:06
МПС: Kalos,Nubira3,Matiz2бр,Cruzе
От: Велико Търново
Име: Венци

Re: Щета по колата

#14 Непрочетено мнение от venci9306 » 20 сеп 2011 23:29

Ами бях решил да го накарам доброволно да плати. Обаче нещо това лике се укрива като си мисли че просто ще забравя. Е да но аз не мисля. Интересува ме макар и да е минало време от инцидента дали ще мога да пусна жалба . Имам проблем и със свидетелите. То всъщност е само един свидетел и той просто не иска да го намесвам . Та какво ще стане като "нямам" свидетел- дали ще обърнат изобщо внимание ?
Последна промяна от venci9306 на 20 сеп 2011 23:53, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Izparitel
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 10311
Регистриран: 17 фев 2008 20:20
МПС: Деу Нубира-1 вагон, 1.6V, LPG
От: Най-голямото село в БГ /София/

Re: Щета по колата

#15 Непрочетено мнение от Izparitel » 21 сеп 2011 00:17

Темата е поразчистена. Ако някой се интересува от разчистените мнения - да ги търси в OFFTOPIC.

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”