Пълномощно за каране на кола - при какви условия ??

Теми на всякаква тематика
Съобщение
Автор
venci9306
Редовен
Редовен
Мнения: 168
Регистриран: 20 ное 2009 17:06
МПС: Kalos,Nubira3,Matiz2бр,Cruzе
От: Велико Търново
Име: Венци

Пълномощно за каране на кола - при какви условия ??

#1 Непрочетено мнение от venci9306 » 11 сеп 2011 13:21

Здравейте колеги. Интересува ме следното нещо. Както се вижда от профила ми съм вписал 2 коли. Едната е на баща ми а другата е моя. Въпроса ми се състой в това, дали когато карам неговата кола трябва да имам разрешително, въпреки че съм негов син и това ясно личи по документите. И какво става ако ме хванат, че карам колата без въпросното разрешително? Моля за помощ, защото едни казват че може, други че не може и само се обърквам. Благодаря предварително :)

Потребителски аватар
slowtraveler
Глобален модератор
Глобален модератор
Мнения: 6340
Регистриран: 15 ное 2008 19:17
МПС: Qashqai 2008/140hp 4x4
От: Варна

Re: Пълномощно за каране на кола - при какви условия ??

#2 Непрочетено мнение от slowtraveler » 11 сеп 2011 14:03

Колега, никога досега в България не са ми искали пълномощно...
А и никъде в закона не съм срещал, че упълномощаването трябва да е писмено (т.е. - може да е устно).
Обаче при излизане зад граница писменото пълномощното е задължително.
Трябва да е нотариално заверено, добре е да е на няколко езика (обикновено го правя на български и английски), и също така е добре да носиш копия в себе си, защото иначе те карат да правиш копия на границата на безбожни цени (например 3 странички за 2.50лв)...
Другия критичен момент навярно е ако недай-си боже стане някое застрахователно събитие. Тогава застрахователя може да поиска доказателство, че си бил упълномощен от собственика да караш автомобила..
До момента разхода на: ***** Нисан Кашкай 2.0 / 4х4 : Изображение
ex Jeep Grand Cherokee 3.0crd/250к.с./2014:Изображение

Потребителски аватар
ogi
АДМИНИСТРАТОР
АДМИНИСТРАТОР
Мнения: 7110
Регистриран: 04 авг 2007 20:43
МПС: А6 quattro
От: София
Име: Оги

Re: Пълномощно за каране на кола - при какви условия ??

#3 Непрочетено мнение от ogi » 11 сеп 2011 14:31

Има едно условие при застрахователите - открадната кола с документи, все едно е подарена. На границите около БГ се иска споменатото пълномощно, реално ми е е случвало веднъж на 7-8 пъти.
Един българин - хайдутин, двама българи - сговорна дружина, трима българи - чета с предател.
Изображение
ex A6 AKN MTИзображение
__.A6 BAU ATИзображение

Отговори

Върни се в “За общи теми от живота”